خانه فرآوری و خشک کردن مدریت خشک کردن گیاهان دارویی
فرآوری و خشک کردن - نوامبر 19, 2014

مدریت خشک کردن گیاهان دارویی

مدریت خشک کردن گیاهان دارویی

در زمینه خشک کردن گیاهان دارویی نکات بسیار ریز و مهمی وجود دارد که اغلب کشاورزانی که برای اولین بار اقدام به تولید گیاهان دارویی میکنند از آن اگاهی نداشته و باعث از بین رفتن محصل تولیدی شده و از کیفیت آن کاسته می شود. برای مثال یکی از کشاورزان عزیز کشورمون اقدام به کاشت نزدیک دو هزار متر اکیناسه کرده بود که در مرحله خشک کردن مواجه به آّب و هوای بارانی میشود و برای جلوگیری از خیس شدن اندام رویشی برداشت شده بر روی آنها پلاستیک می کشد و در طول مدت دو روزی که محصولات ریز پوشش پلاستیکی بودند کاملا سوخته شده بودند.

مدریت خشک کردن گیاهان دارویی

این یعنی ایشان در سال اول کشت متحمل بیش از 4 میلیون تومان جریمه و یا بهتر بگوییم هزینه های بی تجربگی شده است. در مثال دیگری که خود بنده با آن روبرو هستم خشک کردن سنبل الطیب در هوای برفی و بارانی تبریز و مرند می باشد. البته راهی که ما برای خشک کردن محصولاتمون استفاده میکینم صنعتی می باشد ولی بارها و بارها قبل از صنعتی کردن سیستم خشک کردن محصولاتمان همیشه با مشکل رطوبت بالای هوا روبرو بودیم و این باعث میشد که دوره خشک شدن طولانی گشته و اغلب هزینه های اضافی را تحمل کنیم. میدانیم که رطوبت بالا در گیاهانی مانند بادرنجبویه در مرحله خشک کردن فاکتور منفی بحساب آمده و می تواند از کیفیت محصول تولیدی بکاهد.

مدریت خشک کردن گیاهان دارویی

به دو تصویر زیر نگاه کنید. تصویر دوم مربوط به شرایط خشک کردن نامناسب می باشد که باعث تغییررنگ برگ نعناع فلفلی شده است و کیفیت و بازار پسندی آن را به شدت کاسته است. اما تصویر اول مربوط به نعناع فلفلی با شرایط خشکاندن مناسب می باشد که رنگی سبز و بدون سوختگی و زرد شدگی را نشان میدهد.

 

mjnh

یک پاسخ به “مدریت خشک کردن گیاهان دارویی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *