مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی

مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی

فرآوری و خشک کردن

مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی

مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی : در زمینه خشک کردن گیاهان دارویی نکات بسیار ریز و مهمی وجود دارد که اغلب کشاورزانی که برای اولین بار اقدام به تولید گیاهان دارویی میکنند از آن آگاهی نداشته و باعث از بین رفتن محصل تولیدی شده و از کیفیت آن کاسته می شود. برای مثال یکی از کشاورزان عزیز کشورمون اقدام به کاشت نزدیک دو هزار متر اکیناسه کرده بود که در مرحله خشک کردن مواجه به آّب و هوای بارانی میشود و برای جلوگیری از خیس شدن اندام رویشی برداشت شده بر روی آنها پلاستیک می کشد و در طول مدت دو روزی که محصولات ریز پوشش پلاستیکی بودند کاملا سوخته شده بودند.

خسارت ناشی از تجربه کم

مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی : این یعنی ایشان در سال اول کشت متحمل بیش از 4 میلیون تومان جریمه و یا بهتر بگوییم هزینه های بی تجربگی شده است. در مثال دیگری که خود بنده با آن روبرو هستم خشک کردن سنبل الطیب در هوای برفی و بارانی تبریز و مرند می باشد. البته راهی که ما برای خشک کردن محصولاتمون استفاده میکینم صنعتی می باشد ولی بارها و بارها قبل از صنعتی کردن سیستم خشک کردن محصولاتمان همیشه با مشکل رطوبت بالای هوا روبرو بودیم و این باعث میشد که دوره خشک شدن طولانی گشته و اغلب هزینه های اضافی را تحمل کنیم. میدانیم که رطوبت بالا در گیاهانی مانند بادرنجبویه در مرحله خشک کردن فاکتور منفی بحساب آمده و می تواند از کیفیت محصول تولیدی بکاهد.

مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی

خشک کردن در شرایط بارانی

اگر تولید کننده گیاهان دارویی هستید شرایط آب و هوایی را رصد کنید. سعی کنید همیشه بدانید در چند روز آینده اقلیم و آّ و هوا به چه نحوی خواهد بود. تنها اگر روزی یک دقیقه زمان اختصاص دهید میتوانید با شرایط آب و هوایی منطقه آشنا شوید. اهمیت این موضوع به این است که زمان برداشت و آبیاری و بقیه عملیات داشت و برداشت یا کاشت را با شرایط آب و هوایی هماهنگ میکنید. بدین صورت نشود که روز برداشت شما با روز ابری و بارانی همراه باشد. همانطور که میبینید مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مطمئنا در زمینه کشت و کار گیاهان دارویی به مشاوره های دقیقی نیاز دارید. هربال مارکت بیش از 50 فایل صوتی برای مشاوره در زمینه های مختلف گیاهان دارویی آماده کرده است که میتوانید به صورت آنلاین انها را خریداری کرده و گوش کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • عنوان مقاله: مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی
 • انتشار مقاله با ذکر نام نویسنده و منبع بلامانع است

5 thoughts on “مدیریت خشک کردن در گیاهان دارویی

 1. با سلام
  من مدتی کوتاهی هست تو گیاهان دارویی مشغول به کار هستم میخواستم ببینم یک دونه دستگاه خشک کن برای اویشن و کاکوتی-به لیمو چه دستگاهی باید تهیه کنم
  البته زرشک سیاه با دانه هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر
  09159771005

  1. سلام و خسته نباشید
   ما در زمینه خشک کن ها فعالیت نمیکنیم ولی میتونید با جستجو در گوگل شرکت ها سازنده را پیدا کنید مطمئن باشید اگر اطلاع داشتم حتما دریغ نمیکردم
   باتشکر مدیرت سایت هربال مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *