خانه فرآوری و خشک کردن درجه بندی محصول دارویی
فرآوری و خشک کردن - مقالات - ژانویه 13, 2015

درجه بندی محصول دارویی

درجه بندی محصول دارویی: برخی در مورد فاکتورهای موثر در خشک کردن گیاهان دارویی اطلاعات اندکی دارند. در حالی که آگاهی از این اطلاعات یعنی موفقیت در امر تولید و خرید و فروش. نکته ای که شاید بسیاری از افرادی که برای بار اول اقدام به تولید و فرآری گیاهان دارویی میکنند از آن بی خبر باشند و نخواهند که آن را راعایت کنند. ما در اینجا به عنوان یکی از تولیدکنندگان گیاهان دارویی به نشان دادن تصویری از شرایط خشک کردن گیاه دارویی زوفا شما را به این مسئله آشنا می کنیم. به این دو تصویر زیر نگاه کنید! هر دو برگ سورت شده گیاه دارویی زوفا می باشند که توسط کشاورزان عزیز در شهر یاسوج تولید شده است. شاید در نگاه اول بین دو تصویر تقاوت های زیادی متوجه شوید ولی کسی را میتوان زبده و متخصص در امور شناسایی گیاهان دارویی دانست که هیچ تفاوتی در بین این دو نمونه نبیند. مسائل بسیار گیج کننده ای وجود دارند که د طول زمان تجربه آنها برای شما اجباری و آموزنده خواهد بود. این دو نمونه زوفا هردو یک نمونه هستند و هیچ فرقی بین آنها وجود ندارد و هر دو به صورت همزمان عکس برداری شده اند. برخی اوقات مشاهده میکنیم که برخی با تهیه تصاویر زیبا از محصول خود سعی در بازاریابی آن هستند و می خواهند بار خود را چیزی نمایش دهند که در واقع ان نیست. این کار بسیار ناشایست بوده و باعث سلب اعتماد در بازار خواهد شد. این تصاویر به شما میگوید که هیچ وقت نمیتوان اعتماد کرد مگر کسی که او را کاملا میشناسید و قبلا باهم همکاری زیادی داشته اید. در این دو تصویر سوالات زیادی همراه با بی اعتمادی وجود دارند که میتوان با دقت بیشتر و صرف هزینه برای تهیه نمونه و مشاهده آن از نزدیک یا مسافرت به جایی که کل بار آنجا قرار دارد جواد داد یا رفع ظن کرد.

متاسفانه بازار گیاهان دارویی دستخوش سلیقه های بسیاری می باشد و اغلب در کشور هر کسی به هر نحوی که میتواند برای آن مختصات تعیین میکند. این رویه در آینده باعث میگردد اتفاقی بیافتد که نباید بیافتد یعنی همان اتفاقی که باعث میشود بازار به سوی دلال پروی پیش برود. بازاری که در این مسیر قدم بردارد یعنی بازاری که افراد در آن دوست دارند به درامد های آسانتری دست پیدا کنند. البته هیچ کسی با دلالی و واسطه  گری مخالف نیست چرا که من خود نیز در این امر درگیر می باشد و از نظر خودم دلالی هنر معامله می باشد و تنها کسانی میتوانند این کار را به سرانجام برسانند که قدرت چانه زنی و بازار گرمی داشته باشند به هر حال باید بعضی اوقات میدان را برای دلال ها خالی کرد. اما مهم آن است که بازار در راهی حرکت کند که برای تولید ارزش قائل شود تولیدی که توام با رقابت باشد و هر لحظه تولید کننده به دنبال بهبود کیفیت محصول تولیدی باشد. از انجایی که تولید فرایند سخت و عذاب اوری دارد خیلی از افراد تمایلی به فعالیت در بخش تولید ندارند و بعد از چند سال فعالیت کشاورزی وارد بازار شده و سعی دارند از دستاوردهای دیگران روزی خود را بردارند.

در بخش تولید زیاد بودن واسطه برابر است با سلیقه ای متفاوت و این باعث میشود تولید کننده ها و خریداران واقعی سردرگم شوند. مثال واضخ این اتفاق در مورد نحوه درجه بندی محصولات می باشد. واقعا چه تولید در گیاهان دارویی بالاترین درجه را دارد؟ این سوال یعنی اینکه ما در کشور استاندارد درجه بندی محصولات کشاورزی من جمله گیاهان دارویی را نداریم. نداشتن چنین چیزی باعث میشود هر کسی برای جنس خود درجه ای تعیین کند و بنام های مختلف در بازار های مختلف بفروش رسد.

من در مورد تئوری چنین مباحثی اطلاعاتی دارم اما این تئوری هیچ وقت نمیتواند ما را در راه پیشرفت تولید و فرآوری گیاهان دارویی قرار دهد مگر اینکه ما دور هم جمع شده و برای خود و محصولات خود معیار و استاندارد تعیین کنیم. کاش در بین قشر دانشجویی ما افرادی روشن فکر با ذهن باز وجود داشت که فکر حل کردن چنین مسائلی را داشتند. خیلی خوب میشد اگر ما در کتابفروشی های کشور کتابی تحت عنوان درجه بندی محصولات کشاورزی داشتیم که در ان کتاب تمام مولفه های آورده میشود و هر فردی با کمترین مطالعه میتوانست مثلا درجه به لیموی تولید شده در شیراز و مزرعه آقای فلانی را تنها با بررسی فاکتور های موثر در درجه بندی تعیین کند.

این معیار در کل کشور پذیرفته میشود و باعث میشود به اتحاد و اتفاق نظر رسیده و مثلا اگر تولید کننده بگوید بار من دارای گرید یا درجه الف 4 می باشد یعنی در درجه یک از نظر سبزی و عطر قرار دارد ولی از نظر اندازه برگ در درجه چهارم یعنی در حدود 3 تا 4 سانتیمتر می باشند. این مختصات ظاهری و باطنی کالا به خریدار میگوید اگر بار اینگونه نباشد شما میتوانید بر علیه فروشنده شکایت کرده و حقوق خود را قانونی از تولید کننده استیفا کنید. از نظر من این یک فرآیند طولانی اما مفید می باشد که در فکر ایجاد چنین فضایی در کشور باشیم. دوستان من، من سعی میکنم اینکار را بکنم اما از شما میخواهم در این امر مرا کمک و راهنمایی کنید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما در مورد اجرایی شدن چنین طرحی هستم.

.

6 پاسخ به “درجه بندی محصول دارویی”

 1. سلام
  چند بار با شما تماس گرفتم و خیلی سختتون بود هر نوع اطلاعاتی بدید و بعد رد تماس دادید
  با خوندن مطالب سایت هم هیچ اطلاعات مشخص و واضحی انتقال نمیدید فقط یه سری گفتار پراکنده و گیج کننده با تیتر های قوی و جذاب.
  متاسفم که به وقت خواننده هیچ ارزشی قائل نیستید.

 2. حالا خوبه چیزمهمی بلد نیستی وگرنه چقد اعتماد به نفس داشتی مدیر سایت!! خیلی افراد با مدرک بالاتر و اطلاعات بیشتر از شما به سوالات ما با روی باز جواب میدن. خوب نیست برای هر چیزی چرتکه بندازی مدیر سایت!!!

 3. سلام
  هزینه متعارف برای خشک کردن گل محمدی یا سایر گیاهان دیگر با دستگاه ماکروویو چقدر هست ؟
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *