به لیمو خشک شده

فرآوری و خشک کردن

به لیمو خشک شده

شکر خدا اولین برداشت گیاه دارویی به لیمو از مزرعه زرگیاه فیروزآباد استان فارس انجام شد. دوستانمان برادران آقای قاسم زاده (مجتبی و سجاد) آنجا با اطلاعاتی که من از سراسر ایران داشتم از اولین کسانی بودن که به همراه چند نفر دیگر از کشاورزان محترم از شیراز و گچساران به برداشت گیاه دارویی به لیمو پرداختند و آنرا وارد بازار به عنوان محصول نو بار کردند. نکته ای که در این مدت منو به خود مشغول کرده بود نحوه برداشت و خشک کردن برگ به لیمو بود. این کار به قدری خوب و ماهرانه انجام شده بود که تمام برگها سبز سبز و بدون خرد شدگی و تیره شدگی بودند و این یعنی بهترین کیفیت.

به لیمو خشک شده

از طرفی چون برداشت اول بود گیاه از تمام انرژی خود برای تولید متابولیت های ثانویه فرار استفاده کرده بود که این امر در بهبود رنگ و بوی متساعد شده از این محصول بسیار موثر می باشد. در زیر تصاویری از مزرعه به لیموی آقای قاسم زاده و نمونه محصول اماده فروش در بازار خدمتتان ارائه میگردد تا بیشتر از کم و کیف شرایط تولید و فراوری به لیمو آشنایی ایجاد شود.

به‌لیمو

به‌لیمو نام یک گیاه دارویی معطر است که بوی خوشایند لیمو را دارد. درختچهٔ این گیاه ۱٬۵ تا ۲ متر است که گاهی بیشتر هم می‌شود. و دارای برگ‌های ساده سرنیزه‌ای به طول ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر با قاعده گره‌ای و عموماً به‌صورت دسته‌های سه تایی در هر گره است. گل آذین انتهایی و بصورت خوشه‌های باریک، جام گل کوچک و به‌طور مشخص واجد دو لب، ارغوانی رنگ پریده، میوه هستکی و دارای ۲۱ عدد بذر است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی بوده و به طور طبیعی رویش آن در آرژانتین، شیلی و پرو گزارش شده‌است و از آن جا به سایر نقاط جهان از جمله ایران رفته‌است و کشت می‌شود. در ایران این گیاه در استان‌های شمالی و باغ‌ها کشت می‌شود.

IMG-20150512-WA0000
IMG-20150518-WA0001…..

3 thoughts on “به لیمو خشک شده

  1. جناب مهندس قنبری سلام،بابک دیده بان هستم دانشجوی دکتری فیزیولوژی زراعی ساکن شهرستان بهبهان واقع در استان خوزستان قراره به امید خدادر بهمن ماه شروع به کشت گیاه به لیمو کنمافتخار میدید اگر بتونیم با هم ارتباط داشته باشیم تماس 09163737094

    1. آقای دیده بان ان اشا الله که کشت و کار موفقی داشته باشید. من در این مورد در خدمتم. اگر برای خرید نهال به لیمو اقدام کنید ما پیش فروش داریم
      با تشکر قنبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *