عریقیجات گیاهی - نوامبر 6, 2015

عرق بوقناق

Blooms-Beds-3

بوقناق یا ایرنجیوم یک گونه از گیاهان گل دار از خانواده چتریان است که شامل حدود دویست و پنجاه گونه می شود. بوقناق و زول دو گیاه خاردار است که به بوقناق در فارسی خار زن­بابا و چرخه نیز گفته می شود. بوقناق در کتب طب سنتی شکاعی و قرصعنه نامیده شده است. در طب سنتی معمولا از ریشه و میوه این دو گیاه استفاده می شود. در قاعدة میوة بوقناق مانند کنگر فرنگی مقداری اینولین وجود دارد و به همین دلیل این گیاه را کنگرفرنگی وحشی نیز می­گویند.

خواص درمانی عرق بوقناق

عرق بوقناق از نظر طبیعت در طب سنتی، گرم و خشک است و عده‌ای نیز آن را سرد گفته‌اند. مصرف آن خشک‌کننده‌ی رطوبت‌ و ضد سم می باشد. عرق بوقناق تأثیر مستقیم بر فعالیت‌های آنزیمی کبد داشته و برای پاکسازی کبد از سموم و باز کردن مجاری کبدی مفید است؛ بر غدد فوق‌کلیه اثر مفید و مؤثر داشته و در همکاری با کبد برای افزایش ترشح انسولین و فعال کردن لوزالمعده (پانکراس)، کاهش قند خون و درمان دیابت اثر شگفت‌آوری دارد.

عرق بوقناق بسیار مقوّی و موثّر است به همین دلیل حتماً باید با قند و کمی عسل میل شود. چنان‌که نوشته‌اند، 52 خاصیّت دارد که مهم‌ترین آن‌ها به طور خلاصه عبارتند از درمان کاهش پلاکت خون همچنین افزایش گلبول‌های قرمز خون که از این طریق در درمان کم‌خونی، تنگی نفس، آسم، و کاهش سکته‌های مغزی و قلبی مؤثر است.

  • عروق پوستی را باز کرده و پوست را شفاف می‌سازد.
  • جوش صورت را به علت فعال کردن کبد و تصفیه‌ی خون از بین می‌برد.
  • برای نفخ معده و روده بسیار موثّر است.
  • برای دستگاه گوارش، درمان کولیت و فعّال کردن کبد و تولید صفرا و ریختن آن در اثنی‌عشر (دوازدهه) و تجزیه و تحلیل بردن چربی‌ها (تری‌گلیسیریدها و کلسترول) بسیار خوب و موثّر عمل کرده است. افرادی که ناراحتی معده و کولیت دارند، قبل از غذا یک استکان و بعد از غذا نیز نصف استکان میل نمایند.
  • غدد فوق‌کلیه را فعال کرده، ترشح آدرنالین را تنظیم می‌کند و استرس و عصبانیت و اضطراب را از بین می‌برد.
  • یبوست را از میان برده و به رود‌ه‌ها نرمی می‌دهد.
  • بسيار مدر است.
  • جهت درمان ورم و سنگ كليه و مثانه از آن مي‌توان استفاده كرد.
  • خوردن آن باعث قطع ترشح شير در مادران شیرده مي‌گردد.
  • از همه جالب‌تر نقش آن در افزایش ترشح انسولین، فعال کردن لوزالمعده، کاهش قند خون و در نتیجه درمان دیابت است؛ به همین جهت در افراد غیر دیابتی باید حتماً با کمی عسل طبیعی میل شود چون به شدت قند خون را کاهش می‌دهد. بیماران قندی می‌توانند هر چهار ساعت یک استکان عرق بوقناق را میل کنند و اثرات معجزه‌آسای آن در درمان تدریجی دیابت را تجربه نمایند.

کشف خواص عرق بوقناق در درمان دیابت

اثرات فارماکولوژیک و درمانی این گیاه که در عصاره و عرق آن متمرکز است، توسط دکتر محمد دریایی (متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی) و شادروان استاد بدریال (پژوهشگر طب سنتی) در سال 1375 پس از یک سلسله تحقیقات و آزمایش‌های بالینی بر روی بیماران دیابتی کشف گردید. در خلال این بررسی‌ها مشخص شد برخلاف روش‌های درمانی طب نوین که فقط بر کاهش سطح قند خون تکیه دارد، عرق بوقناق بر فعال کردن و پاکسازی کبد و غدد فوق‌کلیه اثر داشته و موجب تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده می‌گردد. در طی 17 سال بررسی و پژوهش‌های بالینی، اثر قطعی این دارو بر درمان دیابت مشخص شد و به عطاری‌های معتبر و همکاران پزشک فعال در زمینه‌ی طب سنتی و طب مکمل توصیه گردید تا عرق بوقناق را برای بیماران دیابتی مورد استفاده قرار دهند که نتایج درخشان آن امروزه فراگیر شده است.

Eryngium_July_2011-1
تذکر: برخی افراد تولیدکننده‌ی عرقیات، از ترکیبی سه‌گانه شامل عرق برگ گردو، گزنه و شنبلیله برای مبتلایان به دیابت استفاده می‌کنند که این ترکیب برای افراد گرم‌مزاج چندان مطلوب و مناسب نیست زیرا موجب گرمی و حرارت طبع کبد و غلظت ادرار و در نتیجه فشار بر کلیه‌ها می‌شود؛ اما عرق بوقناق و زول به عنوان یک عرق مرکب‌القوی، طبیعتی معتدل دارد که مفیدتر و مؤثرتر می‌باشد. در تجویز گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی، توجه دقیق به سبک زندگی و رژیم غذایی و مزاج افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است (برای اطلاعات بیشتر به کتاب دیابت در طب ایرانی تألیف دکتر محمد دریایی مراجعه نمایید).

سوابق پژوهشی و آمار درمان موفق

در ابتدا عرق گیاه بوقناق گرفته شد و به صورت تصادفی بر روی مبتلایان به چند بیماری لاعلاج و صعب‌العلاج که از درمان‌های طب نوین و طب سنتی نتیجه نگرفته بودند آزمایش گردید. پس از مدتی مشخص شد که عرق بوقناق در مبتلایان به دیابت اثر مثبت شگفت‌آوری دارد و ادامه‌ی تحقیقات بر روی دیابت متمرکز شد. یک مرکز معتبر پخش گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی به نام «گیاهان دارویی دینی» به صورت اختصاصی به معرفی و عرضه‌ی این داروی جدید پرداخت و از طریق مشاوره‌ی تلفنی و حضوری، بیماران را با خواص جدید کشف‌شده برای این گیاه آشنا کرد. با توجه به این که گیاه بوقناق و زول برای عموم ناشناخته بود، جلب اعتماد مردم و راضی کردن بیماران برای مصرف این داروی جدید کار دشواری بود؛ ولی با مشخص شدن اثرات مثبت آن، به مرور مورد اقبال قرار گرفت.

EryngiumbourgatiiGrahamStewartThomasSelection

در یک طرح پژوهشی به مدت سه سال، بیش از پانصد نفر بیمار دیابتی از مناطق مختلف کشور با عرق بوقناق تحت درمان قرار گرفتند که در تمام موارد نتیجه‌ی درمان مثبت بود و بیماری دیابت در این افراد تحت کنترل قرار گرفت. دوره‌ی درمان چهار ماه بود و افراد پس از دوره‌ی چهارماهه از نظر برگشت بیماری و عوارض جانبی احتمالی دارو تحت نظر قرار گرفتند که در هیچ موردی عوارض جانبی و برگشت بیماری مشاهده نشد. پزشکانی که در این طرح همکاری داشتند عبارتند از آقایان دکتر عزیزخانی (تهران)، دکتر نواب‌زاده (بیرجند)، دکتر رمضانی (همدان)، دکتر رضایی (بهبهان)، دکتر فلاح (آمل)، دکتر عسگرفران (یزد)، دکتر غفاری (کرج)، دکتر قنبرزاده (اردبیل) و دکتر اکبری (تهران) که با توجه به آمار بیماران، به صورت وسیع از این دارو استفاده کرده و نتایج بسیار خوبی گرفتند؛ به طوری که از طریق مصاحبه‌های تلویزیونی اعلام کردند بیماری دیابت با عرق بوقناق قابل درمان است.

بیمارانی که در این طرح تحت درمان قرار گرفتند، رژیم غذایی صحیح از نظر طب سنتی ایرانی را رعایت کرده و تنش‌های عصبی را با مصرف دمنوش‌های گیاهی کنترل کردند. همچنین مصرف داروهای شیمیایی را به طور کامل قطع کرده، دوره‌ی درمان را کامل نموده و دستور مصرف دارو را به صورت دقیق دنبال کردند. همه‌ی افراد از نظر جسمی در شرایط مطلوب هستند و کسانی که انسولین تزریق می‌کردند دیگر نیازی به این کار ندارند. این درمان بر روی کودکان خیلی بهتر نتیجه داده است. آمار و سوابق درمان و شماره‌ی تلفن بیماران درمان‌شده در این طرح پژوهشی، در دفتر «ماهنامه‌ی غذای سالم» موجود است.

فروشگاه مجازی گیاهان دارویی و خشکبار هربی کالا پذیرای شما برای خرید محصولات ارگانیک و طبیعی می باشد.

لینک خرید عرق بوقناق

.

2 پاسخ به “عرق بوقناق”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *