Loading...

کاشت زعفران

در ابتدا بایستی خاطر نشان شوم که کلمه پیاز برای بخش زیرزمینی آن کاملا غلط می باشد و از نظر علمی آن را کورم می نامند چون از نظر ساختاری و فیزیولوژیک با پیاز خوراکی و خانواده آلیوم کاملا فرق دارد لذا در این مقاله ما آن را کورم میخوانیم.

کورم زعفران در برابر سرما مقاومت دارد و میشود آن را در مناطق معتدل نیز کاشت. پنج تاشش سال احتیاج به جابجایی ندارد. رشد رویشی کورم زعفران دراوایل آبانماه قبل ازمحصول دهی و اوایل آذرماه که پایان محصول دهی می باشد دیده میشود. از خواص گل زعفران می توان به مقوی و نشاط آور آن اشاره کرد. خاک رس و ماسه به اندازه مساوی و کود حیوانی یا کود شیمیایی همراه با آبیاری بلندمدت نیاز دارد. زمان کاشت اوایل خرداد تا اواسط مهرماه است و اواخر تیر و اوایل مرداد از کاشت بایدخوداری نمود و بهترین زمان کاشت خرداد ماه میباشد. البته این زمان بندی دقیق نبوده و با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه میتوان زعفران را کشت کرد. مناطق نیمه گرمسیر و نیمه خشک میشود به کاشت آن اقدام نمود.
روش کاشت زعفران: مقداری کورم زعفران تهیه کنید. این مقدار را درتعدادی گلدان سفالی بزرگ و داخل هرگلدان پنج قسمت و هرقسمت پنج عدد در چاله هایی به عمق پانزده سانتی متری بکارید. آبیاری را ده روز پس از کاشت انجام دهید و تا بهار سال بعد آب باران و برف برای آن کافیست در اویل بهار رو به زردی رفته و خواب آن شروع میشود. زمان رشد آن پاییز و زمستان و اوایل بهار است. البته این زمان بندی در مناطقی مانند شمالغرب کشور بسیار فرق میکند و در زمستان کورم و گیاه زعفران هیچ رشدی نداشته و کاملا به خواب میرود.
خانواده ها در مناطق نیمه گرمسیر میتوانند درشهرها و روستا در باغچه یا در گلدانهای سفالی دراطراف حیاط و یا در گلدانهای سفالی درسطح پشت بام و تراس یا بالکن رو باز به طریقه ذکرشده نسبت به کاشت اقدام نمایند. این ایده یا بهتر بگویم تجربه،میتوان گفت از نظر کار افرینی میتواند مفید واقع شود و درآمدزا باشد و مورد مصرف خانواده نیز قرار بگیرد.
روش علمی کاشت زعفران: گلدانی را انتخاب کنید که منفذی برای خروج آبهای اضافه داشته باشد، کف گلدان سنگریزه بریزید و بقیه حجم گلدان را خاک سبک اضافه کنید، چند کورم زعفران را در کنار یکدیگر بکارید و گلدان را به محل کم نور و خنک منتقل کنید. وقتی جوانه‏ ها رشد کردند، گلدان را به قسمت دیگری از خانه که نور کافی داشته و گرم باشد منتقل کنید. از آن به بعد بتدریج گیاهانی که کاشته‏ اید رشد می‏کنند هر قدر نور و گرما بیشتر باشد سرعت رشد جوانه‏ ها بیشتر خواهد بود.
نحوه آبیاری زعفران: به آب زیاد احتیاج ندارد. در فاصله دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید.
بعد از پایان عمر برگهایش، آبیاری را قطع کنید.
خاک مورد نیاز زعفران: خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه را با هم مخلوط کنید، در این ترکیب بهتر است از ماسه بیشتری استفاده شود.
کود مورد نیاز زعفران: موقعی که عمر گلهایش به پایان رسید هر هفته با کودهای تقویتی آن را تقویت کنید، زمانی که برگهایش خشک شد دیگر به آن کود ندهید.
روش های تکثیر گیاه زعفران: هر چند سال یک بار کورم ها را از خاک خارج نموده و با جدا نمودن و کاشت مجدد کورم چه ها تکثیرش کنید.
مراقبتهای لازم گیاه زعفران نور :آفتابدوست است و دوستدار نور کامل می‏باشد. گرما:دوستدار گرمای متوسط است، گرما به باز شدن شکوفه‏ هایش کمک می‏کند. زعفران گیاه بسیار ایده آلی برای کشت در مناطقی با میزان بارندگی کم و خاکهایی با کیفیت پایین می باشد. در اغلب مناطق ایران مشکل کم آبی باعث شده است که باغات از بین رفته و بیابان تشکیل گردد اما میشود با کاشت زعفران از فرسایش خاک جلوگیری کرده و همزمان به درآمدزایی و کار تولید نیز پرداخت. کشت و کار زعفران یک تجارت و فعالیت اقتصادی سود ده می باشد و از آن لحاظ که یک سرمایه گذاری میان مدت بالای هفته سال می باشد میتواند به صورت دائم یک خانواده را تامین کند و نیازی به اشتغال در مراکز دولتی و غیر دولتی نیست. در واقع در یک مزرعه زعفران همه اقشار یک خانواده از کودک و بزرگ مشغول به کار میشوند و این بهترین نوع اشتغال زایی و در آمد زایی می باشد.

زعفران هرچند در سال اول هزینه بالایی داشته و ازطرف دیگر عملکرد پایینی دارد اما در سالهای سوم تا دهم آنقدر عملکرد و درآمد زایی دارد که هر تولید کننده و زمین داری را جهت کشت و کار خود ترغیب کند. لذا بایستی با توجه به شرایط و امکانات و سرمایه ای که در دست دارید تصمیم گرفته و کشت آن را شروع کنید. اغلب ما در کنار باغات خود زمین های بلا استفاده زیادی داریم که بخاطر نبود آب کافی بصورت آیش مانده و هیچ سود و فایده ای ندارند لذا یک کشاورز باهوش میتواند با استفاده از علم کشت و کار گیاهان دیمی درآمد خوبی برای خود و خانواده خود کسب کند.

برای خرید کورم زعفران در بسته بندی های علمی و مناسب جهت ارسال به تمام نقاط کشور به ما مراجعه کنید. شما میتوانید با مراجهه به سایت هربی کالا که وبگاه فروشگاهی ما می باشد به صورت اینترنتی و خودکار اقدام به خرید کورم زعفران کنید و با کاشت آن در باغچه منزل خود دمنوش طبیعی و تازه زعفران را در شب ها سرد سال میل کنید و از بروز سردی و سرماخوردگی های شدید جلوگیری کنید.

saffron planting

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “کاشت زعفران”

  1. Pingback: زعفران و کاشت آن

  2. مهدی مظاهری

    Reply

    با سلام. لطف کنید قیمت پیاز زعفران را برایم ارسال کنید.ممنون میشوم.سپاسگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.