خانه بذر گیاهان دارویی X دستورالعمل کشت بذر دستور العمل کشت بذر آویشن باغی

دستور العمل کشت بذر آویشن باغی

دستور العمل کشت بذر آویشن باغی : بذور گیاهان دارویی بسیار حساس می باشند و باید در کشت و کار آنها کمی بیشتر دقت کنیم. این گیاهان در طبیعت در شرایط بسیار دشواری زندگی میکنند. با احتساب این دشواری و محدودیت ها باید بذوری تولید کنند که بتوانند در شرایط پیچیده طبیعی با موفقیت جوانه زده و به گیاه کامل تبدیل شوند. باید بدانیم که تنها جوانه زدن یک بذر مهم نیست بلکه باید بتواند به مرحله گلدهی و تولید بذر رسیده و نسل خود را حفظ کند. لذا این مهم می باشد که انها بذرهایی با اندازه بسیار کوچک در تعداد بسیار زیاد تولید کنند تا این امتیاز بتواند نسل آنها را تضمین کند. من از شرایطی برای شما صحبت میکنم که هر گیاهی در حالت طبیعی میتواند از آن به عنوان یک امتیاز بهره ببرد. اینکه بذر یک گیاه در مدت زمان طولانی تری نسبت به برخی بذور زراعی جوانه می زند به این معنا می باشد که حیات آن گیاه بسیار آسیب پذیر بوده و اگر گیاه برای این شرایط سازگاری پیدا نکند به راحتی از لیست گیاهان بومی و طبیعی حذف خواهد شد. ما میدانیم که طبیعت خود را با شرایط سخت و جدید وفق می دهد تا در برابر تنش های محیطی و مصنوعی بیشترین مقاومت را از خود نشان دهد. با این مقدمه می پردازیم به بحت دستورالعمل کشت بذر آویشن باغی که گیاهی خاص با خصوصیات خاص می باشد.

IMG-20150308-WA0006

آویشن از تیره و خانواده نعناعیان می باشد و در کل نعناعیان گیاهانی با خصوصیات تقریبا مشابه هستند. یعنی مانند هم تعداد بذر زیادی تولید میکنند و برگها دو به دو روبروی هم قرار گرفته اند. نعناعیان اغلب دارای اسانس و مواد فرار ترپنوئیدی می باشند و در درمان بیماری های گوارشی کنش های موفقی با فیزیولوژی بدن انسان ایجاد میکنند. اثرات دارویی مشابه در گیاهان دارویی به شباهت ژنتیکی و تشابهات فیتوشیمیایی انها ارتباط دارد.

آویشن باغی با اسم علمی thymus vulgaris گیاهای چند ساله و دائمی می باشد که رشد کندی داشته و در حالت وحشی و طبیعی به ارتفاع 50 سانتیمتر میرسد. وزن هزار دانه بسیار سبکی داشته و در هر گرم از بذر اویشن باغی در حدود 4000 عدد بذر موجود می باشد. این مقدار بسیار زیاد می باشد و در صورتی که بتوان بذر اف یک با درصد جوانه زنی و خلوص 100 درصد داشته باشیم میتوانیم از هر گرم بالای 2000 عدد نشا تولید کرد. البته این مقدار کمی دور از انتظار می باشد ولی ممکن است.

222-large_default

بذر اویشن باغی با اندازه ای که دارد باید قبل از کشت در مزرعه به صورت خزانه کاشته شود تا بتوان از ان نشا گرفت و نشا را در فصل مناسب با زمین اصلی انتقال داد. کشت مستقیم بذر در مزرعه باعث حیف شدن بذر می شود. مطمئنا میدانید که زمین های کشاورزی ایران با اینکه در حد خیلی خوبی هستند اما بعلت کمبود مواد آلی بسیار سخت و نفوذ ناپذیر می باشند. همین یک دلیل کافیست که به کوچکترین باران یا آبیاری ذرات رس موجود در خاک به هم چسبیده سطح خاک مزرعه را برای رشد جوانه ای که از بذر بیرون آمده غیر ممکن کنند. این مورد در مزارعی که تحت آبیاری پر فشار بارانی هستند بسیار بیشتر رخ میدهد. یعنی با برخورد ذرات آب به زمین بافت خاک از بین رفته و رس به همراه نمک بالا امده و تشکیل سله میدهند که این سله به هیچ وجه اجازه رشد و جوانه زدن بذوری با اندازه بذر گاوزبان اروپایی را نمی دهد چه رسد به اینکه بذر اویشن بخواهد رشد کند. لذا دقت در جزئیات به معنی موفقیت در کشت و کار بذر گیاهان دارویی می باشد.

ما میخواهیم شما این تجربه را با هزینه های زیاد بدست نیاورید و در مورد شرایط کشت و کار با ما مشورت کنید. من در تمام لحظات کاری خود مشغول تدوین کتاب کشت و کار گیاهان دارویی هستم و امید است که بتوانم آنرا در سال آینده به چاپ برسانم. ان شا الله تعالی

دستورالعمل کشت بذر گیاه دارویی آویشن

کشت هر نوع بذری شرایط مشابه و متفاوتی با سایر بذور دارد. شرایط مشابه که برای همه قابل فهم می باشد اما برای درک شرایط متفاوت باید مطالعات بیشتری داشته باشیم و از تجارب افرادی که کشت و کار بذور مختلف را داشته اند استفاده کنیم. اولین قدم در شروع هر گونه کشت و کار گیاهی خرید بذر از منبعی مطمئن با قیمت مناسب می باشد. لذا در ابتدا سعی کنید با شناخت کافی از شرکت های تولید کننده بذر، بذر سالم و تازه ای تهیه کنید. بذر سالم دارای شناسنامه می باشد و باید تولید کننده یا فروشنده آن به شما در مورد درصد جوانه زنی و درصد خلوص آن بذر اطلاعات کافی بدهد. اغلب شرکت های بین المللی دستورالعمل کشت بذر را به همراه شناسنامه بذر بر روی بسته بندی بذور خود چاپ می کنند تا خریدار نگران نحوه کشت و کار ان نباشد. اما در ایران چنین اتفاقی هنوز نیافتاده و باید شرکتهای تولید کننده بذر در این راه تلاش های بسیاری بکنند. مخصوصا در مورد بذر گیاهان دارویی که صنعتی تازه و جدید بشمار می آید و بایستی دولت و مجموعه نهاد های مرتبط در این زمینه کمک های بسیاری بکنند (تصویر سمت چپ نمونه ای از شناسنامه بذر آویشن باغی می باشد).

photo_2016-12-01_09-08-47

مرحله دوم در کشت و کار بذر آویشن باغی تهیه بستر کشت مناسب می باشد. برای اینکه بتوانیم با بذر برخورد درستی داشته باشیم باید شناخت خوبی در مورد فاکتور های بیولوژیکی و اکولوژیکی ان داشته باشیم. از جمله شرایط اکولوژیکی مهم و موثر در رشد و جوانه زدن بذر، کیفیت خاک و بستر مورد نظر می باشد. ما اغلب برای کشت بذر اویشن باغی در سطوح خانگی بستر های کشت اماده ای بنام جی فی پلیت را پیشنهاد میکنیم که ترکیبی از کوکوپیت و برخی مواد معدنی مورد نیاز گیاه می باشد که شرکت سازنده به صورت ترکیبی آنرا درون جی فی برای استفاده گیاه جایگذاری کرده است. این بستر ها استارتر های خوبی برای بذور هستند تا آنها برای شروع رشد و رسیدن به مرحله 4 تا 6 برگچه ای انرژی و مواد غذایی لازم را داشته باشند. برای خرید این استارتر ها میتوانید بر روی کلمه خرید جی فی و جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد روی کلمه جی فی کلیت کلیک کنید (تصویر سمت چپ).

2470_6181_popup

و اما برای کشت در سطح وسیعتر مانند خزانه گیری برای کشت در مزرعه به این صورت بستر خاک را آماده کنید. ابتدا بافت خاک خزانه را مشخص کنید و سعی کنید بافت سبکی داشته باشه یعنی اگر هم باف سنگینی داشت با اضافه کردن کود دامی پوسیده، شن یا انواع افزدنی های مصنوعی مانند پرلیت یا ماسه شسته خاک را سبک کرده تا هم خوب آب جذب کند هم بتواند تهویه مناسبی داشته باشد. سبک بودن خاک از این نظر مهم است که به بذر اجازه میدهد بعد از جوانه زدن ریشه خود را به راحتی در خاک وارد کند و به جذب مواد غذایی بپردازد. بعد از اینکه بستر کشت را اماده نمودید باید بذر را بپاشید روی بستر. برای این کار نیاز است تا کمی دقت کنید و با تمرکز بیشتری مقدار بذری که دارید را در مقیاس مناسبی پراکنده کنید تا همه بذور فرصتی برای رشد و جذب مواد غذایی داشته باشند. تراکم بالا در پخش بذر باعت تولید نشاهایی با قدرت کم و ضخامت ساقه بسیار کم و علفی می شود که این دلیلی بر ضعف و گسترش بیماری و قارچ در خزانه می باشد. پس دقت در پخش بذر بسیار ضروری می باشد. معمولا ما در گلخانه یا خزانه بذر را به چهار قسمت مساوی تقسیم میکنیم و هر قسمت از بذر را در یک قسمت از گلخانه یا خزانه پخش میکنیم تا تراکم به نسبت مساوی و یکسان باشد.

IMG-20150429-WA0006

بعد از اینکه بذر را پخش کردیم باید روی بذر را بپوشانیم! این موضوع و مرحله بسیار مهم می باشد. باید بدانیم بذر نیاز به نور برای جوانه زدن دارد یا نه؟ بذر اویشن باغی برای جوانه زدن نیاز به نور دارد. به همین علت باید سعی کنیم پوشش انرا بسیار نازک در حد یک تا دو میلی متر انتخاب کنیم. همیشه این تصور در ذهن ما هست که نور از سطح خاک نفوذ نمیکند اما منظور ما از نور تابش مستقیم آفتاب نیست بلکه همان نور پراکنده و پخش موجود در خزانه برای این امر کافی می باشد. نور میتواند تا عمق چند میلی متری خاک نفوذ کند البته ما با انتخاب یک بافت سبک و متخلخل مانند کود دامی پوسیده یا خاک برگ الک شده این امکان را به نور میدهیم که به راحتی به داخل آن نفوذ کرده و به بذور برسد.

انچه که در خزانه گیری بذر آویشن باغی مهم است درجه حرارت بستر خاکی و فضای گلخانه می باشد. دمای حداقل باید برای جوانه زدن بذور اویشن باغی تامین گردد. این دما در حدود 18 درجه سانتیگراد می باشد. یعنی باید شما این دما را برای بذور و بستر خاکی فراهم کنید تا بذر شروع به جوانه زدن بکنند. در صورتی که بذور در دمای زیر 15 قرار بگیریند وارد خواب ثانویه شده و تا بیدار شدن انها از خواب زمان میگذرد و شما از کشت و تولید نشا عقب می مانید پس به این نکته توجه کنید که دما بسیار مهم می باشد. در برخی از نقاط کشور مانند شمالغرب که دمای زمستان بسیار پایینی دارند باید به فکر تامین دمای مناسب باشند چرا که برای تامین این دما انرژی زیادی لازم می باشد. اما در نقاط گرمسیر کشور مانند استان فارس یا دست خوزستان که دمای نسبتا بالایی دارند نیازی به فضای گلخانه نیست همین که یک خزانه پلاستیکی تدارک دیده شود کافی می باشد و برای جوانه زدن بذور دمای کافی تامین میشود.

IMG-20150312-WA0000

مرحله بعد در کشت بذر اویشن باغی، آبیاری می باشد. اگر امکانات در دسترس باشد توصیه میکنیم از سیتم های تحت فشار مانند سیتم مه پاش یا قطره ای برای آبیاری بستر استفاده کنید در غیر این صورت از روش دستی و آبپاش استفاده کنید. باید به گونه ای آب بدهید که علاوه بر خیس شدن کامل بستر از ایجاد گل خود داری کنید. سعی کنید بعد از یک آبیاری کامل بذر را روی بستر پخش کنید تا از نظر تامین رطوبت بستر خیال راحتی داشته باشید و بعد از آبیاری اولیه سعی شود فقط روی بستر خشک نگردد. این به این معنا نیست که فقط باید روی بستر خیس باشد نه اشتباه نکنید گاهی با اینکه روی بستر خیس است زیر سطح بستر کاملا خشک می باشد باید همیشه در این مورد دقت کنید. اغلب در گلخانه ها در فصل زمستان بواسطه تبخیر بالا قطرات آب بصورت باران از سقف گلخانه به روی بستر ریخته شده و ظاهر بستر خیس به نظر می آید این نباید شما را با اشتباه بیاندازد.

425811438_156184

12 تا 24 روز بعد کم کم بذور اویشن باغی جوانه زده و بستر رفته رفته سبز می شود. این مرحله بسیار حساس می باشد و باید دقت کافی را داشته باشید تا با کارهای بیهوده باعث از بین رفتن گیاهچه ها نشوید. یادم می آید در یکی از دانشگاه های کشور مشاوره اشتباه یکی از افراد سودجو باعث از بین رفت و سوختن نشا ها شده بود. انها در اقدامی نسنجیده بذور تازه جوانه زده بادرنجبویه را با کود شیمیایی ازت محلول پاشی کرده بودند و این امر باعث سوختن نشا ها شده بود. البته که استفاده از کود لازم می باشد اما نه در مراحل حساس و ضعیف گیاه بلکه بعد از مرحله 6 برگچه ای. در این زمان گیاه نیاز به کمک غذایی دارد و میتوان از ترکیبات غذایی مانند انواع امینو اسید های محلول استفاده کرد نه اینکه کود سفید را مستقیم در اختیار گیاهچه ضعیف قرار دهیم و نتواند تحمل کرده و بسوزد. لذا دقت در این مورد نیز اهمیت دارد.

بعد از یک ماه تراکم نشا در برخی مناطق از خزانه مشهود خواهد بود و باید شما به همراه وجین علف های هرز اقدام به تنک کردن نشا های اضافه نیز بکنید. این مورد شاید در مورد گیاهانی مانند ملیس نیاز نباشد ولی در برخی بذور مانند لاواند و اویشن باغی لازم می باشد. اگر در مرحله پخش بذر دقت کرده باشید و بتوانید بذر را یکنواخت پخش کنید در این مرحله نیازی به تنک کردن نیست و این به شما برمیگردد که با دقت بیشتر هزینه تنک کردن را از مجموع هزینه ای خود کسر کنید. در این مرحله رشد علف های هرز تنها کار موجود در گلخانه یا خزانه می باشد. تقریبا دو بار وجین علف های هرز لازم می باشد. معمولا بعد از وجین دوم در تاریخ 60 روزه از کشت بذر نشاها اماده انتقال به مزرعه می باشند ولی این انتقال بستگی به فراهم بودن شرایط کشت نشا در فضای آزاد می باشد باید هوا به قدری گرم شده باشد که بتوان عملیات کشت نشا را برنامه ریزی کرد.

IMG-20150213-WA0003

مرحله اخر فروش یا در اوردن نشا از بستر کشت خزانه می باشد. اگر شما مثلا 40 هزار عدد نشای اویشن باغی فروخته اید و مشتری از شما خواسته تا ان را برایش بفرستید به این صورت عمل کنید که روز قبل از در اوردن نشاها بستر را به خوبی آبیاری کنید تا هم گیاهان به خوبی آب جذب کنند هم بستر خیس و نرم باشد تا برای دراوردن نشا آماده باشد انهایی که وجین میکنند میدانند که اگر خاک مزرعه خیس و گل نباشد علف هرز با ریشه از زمین در نمی آید و علف هرز مجدد شروع به رشد میکند. لذا آبیاری کافی روز قبل از در اوردن نشا لازم می باشد. در روز عملیات بسته بندی سعی کنید کارگر کافی در اختیار داشته باشید. همچنین تعداد جعبه موز با میوه فراهم کنید به همرا پلاستیک تا در روز بسته بندی نشا مشکل نداشته باشید. نشاهای را دراورده و به صورت شمرده شده و مشخص و بسته بندی شده در جعبه ها قرار دهید و مقدا کمی خاک در جعبه بریزید تا هم از برخورد زیاد هوا با ریشه ها جلوگیری کرده باشید هم اینکه مقدار رطوبت موجود را حفظ کند تا نشاها بسلامت به مقصد برسند. برای ارسال سریع نشا از اتوبوس استفاده کنید تا فورا به محل کشت رسیده و خریدار دچار تلفات و ضرر مادی نگردد. تهیه و تنظیم: مهدی قنبری

.

2 پاسخ به “دستور العمل کشت بذر آویشن باغی”

    1. سلام
      نشا رو از ما میتونید خرید کنید ان شالله ماه اسفند و فروردین نشا آماده فروش داریم و برای اطلاع از فصل کشت منطقه خودتون به باقی کشاورزان منطقه نگاه کنید هر زمان آنها شروع به کشت نشای گوجه فرنگی و باقی گیاهان کردند بدانید که فصل کشت آویشن نیز همان موقع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *