Loading...

سنبل الطیب افیسینال

سنبل الطیب افیسینال

سنبل الطیب افیسینال

در این پست میخواهم در مورد کشت و کار گیاه دارویی سنبل الطیب افیسینال اطلاعات کاملی از نحوه کشت بذر و نشا در گلخانه و مزرعه ارائه دهم تا تولید کنندگان عزیز بتوانند با یادگیری اصول علمی و تجربی کشت و کار سنبل الطیب، کشت و تولید موفقی داشته باشند. گیاه دارویی سنبل الطیب دارای گونه های متفاوتی می باشد که هر کدام خواص دارویی متنوعی داشته و کاربردهای گوناگونی در مصارف صنعتی، دارویی و بهداشتی و خوراکی دارند. سنبل الطیب نیز مانند اغلب گونه های دارویی بومی ایران در ایران به صورت وحشی رشد و نمو میکند و میتوان نشانه هایی از این گیاه را در شمالغرب ایران در دامنه های کوه میشو شهرستان مرند مشاهده کرد.

برداشت سنبل الطیب از مراتع

دارویی بودن سنبل الطیب باعث شده است مانند اغلب گیاهان دارویی مورد بهره برداری سودجویان یا محلی ها قرار گیرد. این بهره برداری براساس منافع شخصی بوده و همین یک دلیل باعث شده است که گونه بومی ایرانی منقرض گردد. من در کتاب فلور میشوداغ اطلاعات جامعی از این گیاه خواندم و مولف نوشته بود که این گیاه در اثر برداشت بی رویه از منطقه میشوداغ منقرض شده است و این خیلی دردناک بود که ببینم در چند سال اخیر هیج نوع سنبل الطیب دارویی در منطقه مشاهده نشده است. بومیان منطقه با آشنایی برا خواص دارویی و بی نظیر این گیاه دارویی آنرا برای کسب منافع مالی از کوهستان های منطقه حذف کرده اند. اکنون دیگر نمی شود آنرا برگرداند و این خسارت جبران نمی شود.

از آنجایی که گیاه دارویی سنبل الطیب دارای ریشه افشان و تقریبا گوشتی می باشد و قسمت دارویی آن ریشه می باشد هر کسی بخواهد ریشه را مورد بهره برداری قرار دهد باید گیاه را از زمین در آورده و ریشه آن را بردارد به همین علت گیاه دیگر راهی برای تکثیر نسل خود نداشته و به راحتی از بین میرود. این اتفاق در میشوداغ نیز رخ داده است.

سنبل الطیب افیسینال

گونه های معروف سنبل الطیب

از گونه های معروف سنبل الطیب در ایران میتوان به دو نوع هندی و اصلاح شده که در منابع به آن، آلمانی یا دارویی یا افیسینال نیز میگویند اشاره کرد. هر دو گونه مصرف دارویی داشته و جهت بهبود شرایط برخی بیماران استفاده می گردد. والرین نام دیگر یا نام جنس سنبل الطیب می باشد که در ایران به علف گربه معروف می باشد. بعلت وجود برخی ترکیبات شیمیایی روانگردان در محتوای اجزای اسانس سنبل الطیب حالت مستی به گربه روی می دهد به همین علت آنرا علف گربه نامگذاری کرده اند. نوع هندی در ایران به وفور در عطاری ها یافت میگردد و نوع آلمانی فقط مصارف داروسازی صنعتی داشته و در غیر آن مصرف نمیگردد چرا که دارای بوی بسیار بد و زننده می باشد. از این رو نمیتوان آنرا بدون بسته بندی مخصوص بذر مانند قرص یا کپسول یا شربت مصرف نمود. حتی در مواردی برای عرق گیری نتایج مناسبی بدست نیامده است.

نوع هندی سنبل الطیب سیاه رنگ بوده و به صورت ریشه به هم تنیده ای دیده میشود. نوع آلمانی دارای ریشه سفید رنگ بوده که در هنگام خشک شدن به رنگ قهوه ای روش یا خاکستری در می آید. این گیاه اغلب برای القای آرامش عصبی و بهبود ضربان قلب به همراه گیاهانی مانند گل گاوزبان و به لیمو مصرف میگردد.

با این مقدمه می پردازیم به گیاه دارویی سنبل الطیب افیسینال که اکنون در برخی از نقاط کشور کشت و کار میگردد و مصرف خوبی در شرکت های داروسازی دارد. در همدان، مشهد، تبریز و برخی مناطق استان فارس آماری مبتنی بر کشت این گیاه دارویی ارزشمند وجود دارد. ولی با همه این ها، چون مصرف نسبتا پایینی دارد مانند گیاهان دارویی دیگر به فکر کشت و کار آن نیافتاده اند.

گیاه دارویی سنبل الطیب افیسینال گیاهی چند ساله می باشد که هر ساله بخش رویشی آن با فرا رسیدن فصل سرما از بین رفته و ریشه یا طوقه به خواب زمستانی می رود. با شروع فصل بهار از اولین گیاهانی می باشد که رشد جدید را شروع میکند و در سال دوم به گلدهی رفته و بذر تولید میکند. این چرخه سالهای متمادی ادامه پیدا میکند.

سنبل الطیب افیسینال

کشت و کار گیاه دارویی سنبل الطیب افیسینال

کشت سنبل الطیب به دو صورت مستقیم با بذر و غیر مستقیم با نشا صورت میگیرد. هر کدام از روش های کشت مزایا و معایب خود را دارند. گاهی کشت نشا بهتر است گاهی کشت بذر. اغلب در گیاهان دارویی کشت نشا بهتر و مقرون بصرفه تر می باشد. از آنجایی که کشت گیاهان دارویی یک بهره برداری میان مدت و پنج ساله می باشد. بایستی در انتخاب روش کشت دقت کنیم. این بستگی به گیاه دارویی دارد که آنرا با نشا کشت کنیم یا بذر!

 • اغلب اگر گیاه یکساله باشد مانند ماریتیغال، بادرشبی یا بابونه بهتر است آنرا با بذر کشت کنیم
 • اگر گیاه چند ساله می باشد مانند سنبل الطیب، به لیمو، نعناع فلفلی یا مرزنجوش بهتر است از نشا برای کشت مزرعه استفاده کنیم.

نشا از این جهت بهتر است که از بذر ۴۵ روز جلوتر می باشد. وقتی نشا در فصل بهار کشت میشود بعد از دو هفته و یک یا دوبار آبیاری رشد مجدد خود را شروع میکند در حالی که بذر بعد از کشت سه هفته طول میکشد تا جوانه زده و از خاک نمایان گردد. تا آن زمان علف های هرز سبز شده اند و واقعا مشکل است شما بتوانید بذر جوانه زده را در بین حجم انبوه علف های هرز محافظت کنید.

به همین علت است که پیشنهاد ما برای کشت سنبل الطیب افیسینال استفاده از نشاهایی سالم، قوی و بدون بیماری و آلودگی های قارچی می باشد. آلودگی قارچی باعث میشود گیاه در عبور از تنش کشت مجدد موفق نباشد و از بین برود. حتما در موقع خرید نشای گیاهان دارویی به موضوع آلودگی های قارچی دقت کنید. این مورد در مریم گلی، بادرنجبویه یا برخی نشاهای دیگر محدودیت بشمار نمی آید ولی در مورد سنبل الطیب بسیار مهم می باشد چرا که سنبل الطیب به قارچ بسیار حساس می باشد و در صورت مشاهده آلودگی باید به سرعت با آن مبارزه کرد چرا که در سیستم رشد طوقه ای مانند سنبل الطیب نفوذ قارچ های پوسیدگی حتما باعث نابودی گیاه می شود و راهی برای نجات آن وجود ندارد مگر اینکه با مشاهده کوچکترین آلودگی، مبارزه شیمیایی به کمک سموم مسی صورت پذیرد.

اغلب کشاورزان برای کشت سنبل الطیب افیسینال اطلاعات کافی ندارند و بر اساس تجربه خود از محصولات زراعی اقدام به کشت این گیاه دارویی می کنند و در نهایت با شکست روبرو می شوند. علت این است که سنبل الطیب از هر لحاظ حساسیت بالایی دارد و باید دقت فراوانی نمود تا در آخر دوره کشت برداشت مناسبی داشت. سنبل الطیب چه خاکی نیاز دارد؟ چه آب و هوایی لازم دارد؟ چگونه باید عملیات خاکورزی و آماده سازی زمین انجام گیرد تا در نهایت به رضایت ما از عملکرد و رضایت مشتری از کیفیت منتهی گردد! پاسخ به این سوالات در طی ۸ سال تجربه کاری ما در کشت و کار سنبل الطیب بدست آمده است و من میخوام آنها را برا توسعه کشور و پیشرفت کشاروزی به اشتراک بگذارم. ان شالله که مفید واقع گردد و بتوانیم با هم کشوری با زیربنای کشاورزی مستحکم و قابل اتکا بسیازیم ان شالله…

سنبل الطیب افیسینال

تولید نشای سنبل الطیب افیسینال

اغلب در کشور ما گلخانه دارانی هستند که به تولید نشا مشغول هستند و از این راه امرار معاش میکنند. هر ساله در حدود سه ماه مانده به فصل کشت بهاره، گلخانه داران شروع به کشت بذر در گلخانه ها کرده و بر اساس بذر های کشت شده در طول مدت دو تا سه ماه نشا را به مرحله انقال رسانیده و آماده فروش میکنند. تولید نشا شرایط خاص خود را می طلبد و باید تولید کننده نشا تا حدودی در این مورد اطلاعات و تجربه داشته باشد. نداشتن تجربه تنها عامل شکست در تولید نشا می باشد. دوستی از ساری زنگ زده بود و میگفت به علت استفاده از کود نیتراته گیاهچه های رشد کرد بادرنجبویه سوخته اند و خشک شده اند. این نشان میدهد تجربه باید باشد. در هر صورت بذر سنبل الطیب در داخل بستری بسیار سبک پخش شده و بوسیله ماسه بادی بسیار نازکی پوشانده میشود. آبیاری شده و اجازه نمیدهیم در طول روز سطح بستر خشک گردد بعد از دو هفته بذور جوانه زده و سطح بستر سبز میگردد. متعاقبا در طول دو ماه نشاها به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر رسیده و در مدت یک ماه بفروش میرسند.

آماده سازی زمین برای کاشت سنبل الطیب

نوع خاک مورد نیاز برای سنبل الطیب بسیار سبک و غنی بوده و معمولا بستر رودخانه های قدیمی بهترین شرایط برای کشت و کار سنبل الطیب افیسینال را دارا می باشند. در مزرعه ما کیفیت سبکی خاک به نحوی می باشد که به راحتی میتوان دست را تا مچ در خاک شخم خورده داخل کرد بدون اینکه درد اجساس کنید این موضوع اهمیت خاک مزرعه را نشان میدهد اگر خاک سنگین باشد یا پر از علف هرز های چند ساله مانند چایر باشد اصلا توصیه به کشت و کار سنبل الطیب در چنین زمین هایی نمی کنیم. چون فایده ای نداشته و با زحمت فراوان در مرحله وجین و برداشت روبرو خواهید شد. لذا انتخاب زمین قبل از کشت سنبل الطیب افیسینال از اهیمت بالایی برخودار می باشد. عجله نکنید و با کمک یک کارشناس خبره برای انتخاب زمین مناسب چندین بار تلاش کنید. اگر هم موفق نشدید فقط در حد کم هزینه کرده اید ولی اگر بدون بررسی زمین در آن کشت سنبل الطیب انجام دهید مطمئنا عملکرد بالایی نخواهید داشت و سرمایه خود را از دست خواهید داد.

بعد از انتخاب زمین نوبت می رسد به شخم و آماده سازی زمین جهت کشت نشا در آن. در این مرحله زمین اگر شخم پاییزه خورده باشد بسیار خوب است اگر هم نخورده باشد ایرادی ندارد و شما میتوانید این کار را در فصل بهار بعد از گاو رو شدن زمین انجام دهید. زمین شخم خورده نشان میدهد آیا در این زمین میشود سنبل الطیب افیسینال کاشت کرد یا نه! هیچ وقت برای کارشناسی زمین در روزهای بارانی یا وقتی که خاک خیس است اقدام نکنید چرا که تر بودن خاک باعث تیرگی خاک شده و شما را در تشخیص کیفیت زمین به اشتباه می اندازد. بهترین زمان در روزهای آفتابی می باشد. البته امروزه کشاورزان شناخت خوبی از بافت خاک و زمین پیدا کرده اند و می دانند در کدام زمین چه محصولی به خوبی رشد کرده و عملکرد بالایی می دهد اما این اطلاعات همه در مورد محصولات زراعی و باغی می باشد و کسی نمیداند آیا این زمین برای مثلا سنبل الطیب یا بلوبری مناسب است یا نه! خب عدم آگاهی در همه زمینه های کاری باید برطرف شود و آن دو راه بیشتر ندارد یا اینکه از تجارب دیگران استفاده کنید یا اینکه خود تجربه کنید و یاد بگیرید کاری که من آنرا کرده ام.

سنبل الطیب افیسینال

زمین شخم خورده هیج وقت برای کشت گیاهان دارویی مناسب و آماده نیست. مخصوصا برای والرین که گیاهی حساس می باشد. لذا برای اینکه در فرایند کاشت، داشت و برداشت مشکلی نداشته باشیم شیب بندی زمین را به شخص با تجربه و کار بلدی می سپاریم. ایشان بر اساس شیب طبیعی مزرعه زمین را به نسبت های مشخصی تقسیم میکنید و بر اساس آبخوری زمین، کرت بندی را شروع میکند. بعد از کرت بندی و مشخص نمودن مسیر های آبخوری اقدام به ایجاد حالت جوی و پشته میکنیم. این حالت باید به نحوی باشد که آبخوری گیاهان را تسهیل کند. معمولا بعد از آماده سازی زمین با تولید کننده نشا هماهنگی میکنیم و از طرف دیگر زمان کشت نشا را به روز آبیاری موکول میکنیم. این زمانبندی برای کسانی که سیستم آبیاری قطره ای ندارند یا استخر برای ذخیره آب ندارند ضروری می باشد. اما برای کشاورزانی که از این سیستم های تحت فشار بهره می برند خیلی اهمیت ندارد چرا که میتوانند به محض کشت فلکه استخر را باز کرده و آبیاری را به راحتی انجام دهند.

بعد از آماده سازی زمین، کارگران نشا ها را فاصله ۲۵ سانتیمتر از هم در یک طرف پشته و محل داغ آب کشت میکنند. داغ آب محلی است که آب تا آنجا توانسته است بالا بیاید و کشت نشا در آن حد باعث آبخوری خوب نشا می شود از طرفی چون ساقه نشا با آب در تماس مستقیم نمی باشد پوسیدگی و آلودگی گسترش پیدا نمیکند. بعد از کشت نشا اقدام به آبیاری کرده و سعی میکنیم ایرادهای کرت بندی را رفع کنیم تا در آبیاری های بعدی کار راحت تر پیش رود.

داشت سنبل الطیب افیسینال

این مرحله از کشت و کار در سه فرایند کلی خلاصه میگردد. آن سه فرایند عبارتند از عملیات خاک ورزی و خاک دهی پای بوته، وجین علف های هرز و آبیاری مزرعه و در نهایت رسیدگی به مزرعه از نظر کمبودهای تغذیه ای و مبارزه با آفات و بیماری ها. هر کدام از این مراقبت ها در سنبل الطیب توضیحات گسترده و زیادی دارد که بعدا ارائه خواهد شد. خاک ورزی در سنبل الطیب افیسینال بسیار اهمیت دارد چرا که با ریشه گیاه این اجازه را میدهد که با سرعت بیشتری ریشه خود را در خاک پخش کرده و عملکرد مزرعه را بالا ببرد. اگر عملیات خاکورزی انجام نگیرد عملکرد به نصف میزان واقعی کاهش پیدا خواهد کرد.

عملیات مهم دیگر در مرحله داشت، وجین علف های هرز می باشد. در ابتدا و قبل از هر چیزی باید سعی شود زمینی با میزان علف هرز کمتر انتخاب گردد یا در پاییز به کمک برخی سموم شیمیایی از بذرکش ها استفاده گردد تا تراکم علف هرز کمتر گردد. کاهش تراکم علف هرز برابر با کاهش هزینه های کارگری می باشد. ما معمولا در وجین علف های هرز مزرعه سنبل الطیب از بیل استفاده میکنیم (روش های مکانیکی) و سموم علف کش (روش شیمیایی) استفاده نمیکنیم چرا که هدف ما تولید محصول سالم و بدون سموم شیمیایی می باشد. به همین علت معمولا هزینه تمام شده ما به ازای هر کیلو سنبل الطیب خشک در حدود ۳ هزار تومن بیشتر می باشد. از نظر من ارزش این را دارد که در ازای قیمت بالاتر، جنس سالمی در اختیار مشتری قرار دهیم چرا که در غیر اینصورت همین دارو بعد ها با ایجاد عوارض بیشتر هزینه های سرسام آوری را بر دوش مصرف کننده میگذارد.

در ادامه فرآیند داشت، درگیاه دارویی سنبل الطیب باید به این نکته توجه کنیم که میزان دسترسی ریشه به آب میتواند در رشد بیشتر ریشه که تنها عامل سود ده بودن مزرعه سنبل الطیب افیسینال است مهم و تاثیر گذار می باشد. از این رو من شخصا هیچ وقت کشت سنبل الطیب را با روش های آبیاری تحت فشار توصیه نمیکنم. این روش ها برای سنبل الطیب بهینه نیستند و ممکن است فقط بتوانند گیاه را زنده نگهدارند. برای همین است که ما در مدت این چند سال هیچ وقت به دنبال کشت سنبل الطیب با روشهای جدید آبیاری نرفته ایم. برای ما محرز است که ریشه سنبل الطیب افیسینال در حدود مزر خیس و تر خاک فعالیت میکند و هیچ وقت ریشه به خاک خشک گسترش پیدا نمیکند. بر همین اساس اگر آبیاری به قدر کافی خاک را خیس نکند ریشه در همان حوالی طوقه گسترش یافته و عملکرد بشدت افت میکند. این نکته برای تولید حداکثری حائز اهمیت زیادی می باشد.

سنبل الطیب افیسینال

تفاوت محصول سالم و ارگانیک

نکته دیگر در مورد مرحله داشت و نگهداری از گیاه دارویی سنبل الطیب منابع غذایی خاک و رفع کمبود های آن می باشد. بگذارید در اینجا مطلبی را در مورد اختلاف محصول سالم و ارگانیک و تفاوت آنها بنویسم! اغلب ما اینها را یکی میدانیم اما این مسئله دقیق بوده و آن دو عبارت به موضوعات متفاوتی اشاره میکنند. در واقع محصول سالم به محصولی گفته میشود که در آن از کود و سموم شیمیایی استفاده شده است اما در حد تعریف شده و استانداردهای بهداشتی! اما محصول ارگانیک، محصولی می باشد که در رشد و نمو گیاه و تولید محصول هیچ گونه کود شیمیایی یا سموم استفاده نشده است. در واقع آنچیزی که ما در ایران تولید میکنیم نه سالم است نه ارگانیک چرا که عادت کرده ایم کود شیمیایی را مانند آب به خورد گیاه دهیم و گیاه قد بکشد در حالی که نمیدانیم با این کار آینده سلامتی کشور را نابود میکنیم. این کار زمین های کشاورزی را نابود میکند.

با این توضیح باید بگویم که محصولی که ما در گیاهان دارویی تولید میکنیم سالم یا نیمه ارگانیک می باشد. به این علت که ما تا وقتی که نیاز نباشد اقدامی در کود دهی و سمپاشی انجام نمی دهیم و در حد توان از روش های مکانیکی و سالم برای مبارزه با علف های هرز یا کمبودهای غذایی استفاده میکنیم. اما برای مواردی مجبور شده ایم جهت مبارزه به آلودگی های قارچی از سموم مسی استفاده کنیم یا در موردی مجبور شدیم جهت دفع سوسک کلرادو که از سیب زمینی به عنوان میزبان غذایی استفاده میکند از سموم حشره کش استفاده کنیم. این سوسک سیاه رنگ به طوقه سنبل الطیب حمله کرده و باعث نابودی بوته میگردد.

 • این توصیه را جدی بگیریم که سموم شیمیایی در درون بافت های گیاه ذخیره میگردد و با مصرف غذایی وارد بدن انسان میگردد لذا من خواهش میکنم در حد توان از روش های سالم استفاده کنید.

نکته دیگر آبیاری منظم در سنبل الطیب افیسینال می باشد. شما بهتر از من به گیاهشناسی آشنایی دارید میدانید که اگر ریشه دچار تنش آبی گردد به سختی قدرت ترمیم و بازگشت دارد لذا این اهمیت دارد که در سنبل الطیب این اجازه را ندهیم که این اتفاق برای ریشه بیافتد. پس حتما سعی کنید بر اساس برنامه آبیاری پیش رفته و منظم آبیاری کنید. این را بدانید که گیاه منتظر روز آبیاری می باشد و میفهمد که امروز یا فردا نوبت آبیاری می باشد. تنش در کل برای زراعت خوب نیست. رقمی که ما کشت میکنیم دارای حداقل ها می باشد و نیازی به بیشتر از آن نداریم لذا سعی کنید زیاد علمی جلو نروید چون هزینه ها زیاد میشود.

سنبل الطیب افیسینال

مرحله برداشت سنبل الطیب افیسینال

مرحله آخر در تولید ریشه سنبل الطیب، برداشت و خشک کردن می باشد. این دو مرحله اهمیت خاص خود را دارند. بدین صورت که هزینه های بالای کارگری داشته و باید مدیریت شود. کی میتوان سنبل الطیب را برداشت کرد؟ سنبل الطیب گیاهی دوساله از نظر تولید ماده موثره می باشد یعنی باید یک زمستان از روی آن بگذرد تا از نظر تکمیل مواد دارویی به حد نساب استاندارد برسد. از این رو سعی کنید به دو صورت عمل کنید. یا در فصل بهار کشت کرده و در بهار بعدی برداشت کنید. یا اینکه در پاییز کشت کرده و در پاییز ساله بعد برداشت کنید. در هر دو صورت گیاه از نظر متابولیت های دارویی تکمیل می باشد.

دقیقا چه شرایطی برای برداشت ریشه سنبل الطیب افیسینال مناسب است؟ این سوال مهم می باشد و باید به آنچه مینویسم دقت کنید. فرض بر این است که خاک سبک بوده و مشکلی از این بابت نداریم. حال فصل سرما رسیده و میخواهیم برداشت را انجام دهیم. ابتدا باید بدانیم که ماشین یا دستگاهی برای برداشت ریشه نداریم و مطابق  معمول همه چیز با دست انجام میگیرد. لذا نیروی انسانی قوی باید در دسترس داشته باشید. نیروی کارگری پیر و کودک یا از آن قسم کارگر هایی که بیشتر نقش نظارتی دارند نباید استفاده کنید. سعی کنید کارگر مطمئن و کاری بیاورید چرا که این کار سخت بوده و آنها فرار خواهند کرد. نکته دیگر در مورد رطوبت خاک می باشد. نمیتوان به محض آبیاری اقدام به در آوردن ریشه از خاک کرد چون گل بوده و همه چیز به هم میخورد و امکان فعالیت وجود ندارد پس سعی میکنیم دو روزی از آبیاری بگذرد تا خاک به حال ظرفیت مزرعه ای یا کمی بیشتر برسد. در این زمان به راحتی بیل در خاک فرو رفته و خاک ریشه با تکان های متعدد میریزد و ریشه لخت باقی می ماند.

اهمیت رطوبت خاک و نوع بافت خاک در این است که باعث کنده شده ریشه و تلفات نمیشود. به کرار مشاهده کرده ام که به علت سنگینی خاک موقع در آوردن گیاه، خاک به صورت گل به ریشه چسبیده و اصلا جدا نمیگردد اگر این اتفاق افتاد بنظر من شکست خورده اید. نکته دیگر در دسترس بودن آب برای شستشوی ریشه ها می باشد. بر اساس برآورد و بررسی ما هر کیلو ریشه خشک تمیز با ۴ درصد خاک که عملا جدا نمیشود، ازحدود ۴ تا ۵ کیلو ریشه تر بدست می آید. یعنی شما برای تولید یک تن خشک، در حدود ۵ تن ریشه تر دارید و باید آنها را شستشو کنید. این مرحله مستلزم نیروی کارگری و آب فراوان مانند آب رودخانه یا آب چاه می باشد. پس حتما به این نکات توجه کنید.

سنبل الطیب افیسینال

خشک کردن سنبل الطیب افیسینال

نکته بعد خشک کردن می باشد. اگر مکانی برای خشک کردن ندارید حتما قبل از برداشت به فکر آن باشید. بدانید که مسئله رطوبت هوا می باشد. در سرمای پاییز نمیتوان ریشه سنبل الطیب را در فضای بیرون خشک کرد چرا که هر لحظه انتظار بارش برف و باران می رود. اگر ریشه سنبل الطیب بعد از چند روز خشک شدن دوباره خیس شود سیاه میگردد و بازارپسندی خود را از دست می دهد. پس به دو چیز فکر کنید. یکی فضای خشک کردن و دوم کارخانه های سبزی خشک کنی! آنها حاضر هستند ریشه سنبل الطیب یا هر گیاه دارویی دیگری را خشک کنند. قیمت هر کیلو تر جهت خشک کردن بین ۵۰۰ الی ۷۰۰ تومان می باشد. این مبلغ در گیاهان مختلق و بخش های مختلف گیاه فرق می کند. عیب خشک کن های صنعتی در این است که از کیفیت فیتو شیمیایی محصول می کاهند. در حالی که این اتفاق در خشک کن های طبیعی رخ نمیدهد. سعی کنید در مرحله شستن ریشه سنبل الطیب افیسینال، ریشه را از محل طوقه به چهار تکه تقسیم کنید تا خاک موجود در محل طوقه به راحتی شسته گردد. بهترین محصول وقتی بدست می آید که شما درصد ناخالصی کمتری داشته باشید. کمترین ناخالصی که ما بدست آورده ایم ۴ می باشد. البته این مقدار در تناژ می باشد و الا در فروش با وزن کمتر میتوان این ناخالصی را کمتر نیز کرد. بعد از خشک شدن محصول آنرا در بسته بندی های دلخواد در گونی های کنفی پر کرده و با وزن مشخص انبار داری کنید. حتما دقت کنید که محل انبار مطمئن باشد و رطوبت یا آفات یا موجوداتی مانند موش یا مار وارد نگردد چرا که هم برای شما هم برای محصول آسیب رسان می باشد. در نظر داشته باشید که کشاورز موفق کسی هست که در فروش محصول خود موفق باشد و الا تولید بی فایده و ضرر ده خواهد بود پس حتما بیشتر وقت خود را صرف بازار یابی و فروش کنید.

خرید بذر سنبل الطیب

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
 • عنوان مقاله: سنبل الطیب افیسینال
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

5 Replies to “سنبل الطیب افیسینال”

 1. Pingback: ریشه سنبل الطیب

 2. Avatar for https://t.me/LINK_ClTY

  https://t.me/LINK_ClTY

  Reply

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک
  کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

  1. Avatar for مهدی قنبری

   مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام و خسته نباشید
   این مقاله باید از نظر لینک دهی ویرایش بشه و امروز به تاریخ ۱۶ فروردین ۹۸ این ویرایش انجام میشود.
   اگر سوالی داشتید بفرمایید تا جواب داده شود
   باتشکر قنبری

 3. Avatar for سویلی

  سویلی

  Reply

  سلام و خداقوت خدمت اقای مهندس قنبری بنده گیاه سنبل الطیب افیسینال رو کشت کردم به عنوان گیاه دارویی ولی همه جا صحبت از سنبل الطب هندی هست میخواستم ببینم از نظر دارویی خیلی باهم فرق دارند؟

  1. Avatar for مهدی قنبری

   مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   بله دو گیاه کاملا متفاوت هستند ولی از یک خانواده هستند
   از نظر دارویی هم صددرصد هیچ دو گیاهی مشابه هم نیسند و کاربرد های متفاوتی دارند
   اینکه در ابتدا بررسی دقیقی در این مورد نکردید مزید بر علت شده که جابجا کشت کردین
   در هر صورت گونه هندی در ایران رشد نمیکند ینی تا بحال کشی اقدام به کشت نکرده و از طریق ریزوم تکثیر میگردد
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *