Loading...

کاشت آویشن باغی در مزرعه

کاشت آویشن باغی در مزرعه

کاشت آویشن باغی در مزرعه : گیاه دارویی اویشن باغی، گیاهی جند ساله می باشد و از طریق بذر در طبیعت تکثیر میشود. بذور گیاه دارویی آویشن بسیار کوچک بوده و رشد انها در طبیعت و زیستگاه اختصاصی انها اتفاق می افتد. یعنی مثلا در ارتفاع مشخصی از سطح دریا. این پدیده یک پدیده بسیار جالب می باشد که ما نمیتوانیم از یک ارتفاع خاصی به پایین پراکنشی از آویشن وحشی ببینیم. این از خصوصیات آویشن می باشد و در ممکن است در مناطق مختلف تفاوت های مختصری داشته باشد. با این مقدمه میشود فهمید که آویشن یا هر گیاه دارویی دیگری که به صورت اهلی شده در مزارع کشت و کار میشوند باید به خوبی مطالعه شوند تا بتوان آنها را به صورت مصنوعی یا گلخانه ای در شرایطی غیر از زیستگاه اصلی آنها پروش داد و برداشت کرد. البته امروزه این موضوع بسیار راحت و آسان شده است و شاید هر کشاورزی بتواند به راحتی از بذر نشا تولید کرده و بعد از رسیدن به مرحله انتقال آنرا به مزرعه جهت کشت انتقال دهد. در این پست میخواهم نحوه کشت و کار گیاه دارویی اویشن را در مزرعه از لحظه آماده سازی زمین تا آبیاری به صورت مختصر توضیح دهم امیدوارم بتوانم در این مورد اطلاعات مفیدی ارائه دهم.

در این شرایط فرض بر این است که بذور در گلخانه یا خزانه کاشته شده و بعد از ۸۵ روز نشاها برای انتقال و کشت در زمین اصلی آماده هستند. میخواهیم ببینیم برای کشت مزرعه اویشن باغی باید چه مراحلی را از چه زمانی پشت سر بگذاریم تا در شروع فصل کشت طبق برنامه نشا را از گلخانه منتقل کرده و در زمین اصلی کشت کنیم.

قبل از هر چیز باید به این دو نکته توجه داشته باشیم که کشت و کار گیاهان دارویی تابع شرایط خاصی جز آنچیزی که در کشت و کار محصولات زراعی و باغی هست می باشد. یعنی در زمینه کشت گیاهان دارویی به مانند میدان تره باری نیست که شما محصولات گیاهی و خشک شده خود را در آنجا عرضه کنید و مشتری با مراجعه به آنجا اقدام به خرید از شما بکند یعنی بازار در گیاهان دارویی بازار تلفنی و معامله از راه دور می باشد که دارای مخاطرات خاص خود می باشد. نکته دوم نیاز سرمایه اولیه بالا در کشت و کار گیاهان دارویی می باشد اگر توان سرمایه گذاری ندارید در این زراعت با احتیاط بیشتر وارد شوید. چون باعث ضرر بیشتر می شود.

مرحله اول: تصمیم گیری در کشت آویشن باغی

در این مرحله شما با توجه به علاقه و استعدادی که دارید میخواهید مزرعه آویشن داشته باشید. در این مرحله باید با حساب و کتاب دقیق مالی تصمیم قطعی بگیرید تا بتوانید به راحتی سرمایه گذاری کنید. و اما تصمیم گیری چگونه باید انجام گیرد؟ خب جواب این سوال بسیار حیاتی و مهم م باشد. باید برای گرفتن چنین تصمیمی فاکتورهای زیادی را بررسی کرد. یکی از مهمترین فاکتور ها بازار فروش می باشد. میتوان با مشورت با برخی افراد که اطلاعات دقیقی از بازار دارند از وضعیت بازار در دو سه سال آینده آگاه شد بله مهم در اینجا بازار چند سال آینده می باشد چرا که کشت شما چند ساله می باشد. مهم در بررسی بازار پیش بینی دقیق یا نزدیک به دقیق آن می باشد. نمیتوان بر پایه حدس و گمان و شانس انتظار فروش تناز محصول بدست آمده را داشت.

مرحله دوم: تامین زمین و آب

در این مرحله باید وضعیت زمین و آب را مشخص کنیم. اگر زمین و آب دارید مطمئنا درصد سود اوری شما بیشتر خواهد شد ولی اگر زمین و آب اجاره ای هست باید هزینه های این دو مورد را نیز به همراه هزینه آزمایش خاک و آب به هزینه ها کل اضافه کنید. معمولا انتخاب زمین خیلی تاثیرگذاری می باشد باید به این نکات توجه کنید که بافت خاک در گیاهان مختلف میتواند تاثیر زیادی روی عملکرد گیاه دارویی داشته باشد. مثال دقیق برای این مقوله گیاه دارویی سنبل الطیب می باشد. در صورتی که خاک زمین شما سنگین باشد تفاوت عملکرد بدست آمده در زمین سنگین با زمین ایده آل سنبل الطیب چیزی در حدود دو تن یا بیشتر می باشد.

آب آبیاری نیز در این مرحله اهمیت پیدا میکند. مهم تامین مقدار کافی آب آبیاری می باشد. نمیتوان به گفته های اهالی بومی اعتماد کرد و بعد از کشت با التماس و خواهس دنبال آب گشت چون مطمئنا هیچ فردی جاضر نمیشود آب در اختیار شما قرار دهد و مزرعه یا باغ خود را فدای مزرعه شما بکند. لذا حل این مسئله از اولویت های برنامه کشت و کار می باشد. در این مورد روش های آبیاری نیز مهم می باشد. اگر هدف شما کشت گیاهانی می باشد که مانند اویشن باغی پیکر رویشی آنها مصرف میشوند بهتر است از روش آبیاری قطره ای بهره ببرید که ساده ترین و بهترین روش آبیاری می باشد. برای محصولاتی مانند سنبل الطیب روش غرق آبی بهتر می باشد چرا که ریشه با آب فراوانی برای گشترش و تولید ریشه های بیشتر نیاز دارد.

مرحله سوم: تنظیم طرح توجیحی

بسیاری از فعالین در حوزه کشت و کار و کشاورزی این کار را بیهوده و هزینه اضافی میدانند اما من بعنوان یک تولید کننده محصولات دارویی این کار را مهم و واجب می دانم. اینکه شما از ریز هزینه های خود و زمان هزینه کردن اطلاع داشته باشید یا بدانبد درصد سود دهی فعالیت کشت و کار شما چقدر می باشد خود بسیار مهم و انگیزه بخش می باشد. در یک طرح دقیق ۹۵ درصد تمام فعالیت ها هزینه بندی و زمان بندی می شوند تا مجری طرح با خیال راحت کارها را پیش ببرد. اگر طرح نوشته نشود سرمایه گذار نمیتواند به شما به عنوان مجری کار اعتماد کند. در طرح دقیق میشود نظارت عمیق تری بر فعالیت در حال انجام داشت. با ارائه طرح تازه شما میفهمید به سود کار راضی هستید یا نه و یا میخواهید با این هزینه سود کار را به انجام برسانید یا نه! طرح در واقع به شما میگوید چگونه تصمیم بگیرید.

مرحله چهارم: اماده سازی زمین برای کشت آویشن باغی

اماده سازی زمین معمولا با یک شخم عمیق در پاییز شروع میشود. فصل بهار که رسید دوباره شخم دیگری زده میشود و با کمک نیروی کارگری زمین تسطیح میشود. در این بخش این بستگی به نوع آبیاری شما دارد که بخواهید تحت فشار اجرا کنید یا غرق آبی! در هر دو صورت باید زمین شخم زده شود و اگر کشت به صورا قطره ای یا بارانی می باشد کافیست زمین شخم زده و کلوخ شکنی شود. سپس بر اساس سیستم آبیاری کشت در ردیف های ۵۰ سانتیمتری با فاصله روی ردیف ۲۵ سانتیمتر به صورت تک ردیفه یا دو ردیفه کشت انجام گردد. در سیستم آبیاری تحت فشار نیازی به شیب بندی زمین جهت آبیاری نمی باشد. اما در روش غرق آبی هزینه ها بیشتر است چون نیاز است زمین تسطیح و شیب بندی شده سپس به کرت های مشخصی جدا شده و داخل کردت ها جوی و پشته گردد. این عملیات بسیار وقت گیر و هزینه بر می باشد پس سعی کنید در همان ابتدای کار زمینی با سیستم آبیاری تحت فشار داشته باشید که تا عملیات کاشت، داشت و برداشت به راحتی انجام گیرد. در روش غرق آبی نیاز است تا نشا در سال اول حمایت شود و این حمایت همان جوی و پشته کردن زمین می باشد که در این صورت نشا به صورت کامل آبیاری شده و دچار تنش نمیگردد. نشای آویشن در سال اول رشد بطئی و کند داشته و باید عملیات خاک ورزی برای استقرار نشا در زمین و رشد مجدد به صورت دقیق انجام گیرد.

انچه که در مورد کشت نشا مهم می باشد ضعف نشا بعد از خارج شدن از خزانه می باشد. یعنی کشاورز باید جوری برنامه ریزی کند که روز رسیدن نشا مثلا از شهر دیگر با روز تمام شدن آماده سازی زمین و نوبت آبیاری یکی باشد تا نشا به محض رسیدن کاشته شده و سریعا آبیاری گردد. قدرت برخی نشاها در تحمل شرایط یک هفته ابتدایی کشت خوب است مانند آویشن باغی، اسطوخودوس یا رزماری و حتی آلوئه ورا ولی برخی نشاهای علفی مانند ملیس، به لیمو و زوفا کم می باشد و تحت شرایط تابش مستقیم آفتاب دچار تنش خشکی شده و ممکن است از بین بروند. به همین علت است که آبیاری به محض تمام شدن کشت ضروری می باشد. همچنین باید یک هفته اول کشت مراقبت بیشتری صورت پذیرذ تا نشا در خاک موفق به جذب آب و حفظ خود گردد. بعد از این مرحله حیاتی گیاه با توجه به قدرت بالای تحمل میتواند بیشتر برای زنده ماند مقاومت کند.

در سیستم آبیاری تحت فشار بدین صورت عمل میکنیم که سعی میکنیم هر روز به مدت کوتاه نشاها آب بخورند و این کار تا یک هفته ادامه پیدا کند و بعد از یک هفته این دوره را بلند تر میکنیم و بجای آبیاری روزانه یک روز در میان یا دو روز در میان به اندازه ۱۵ دقیقه آبیاری مختصری انجام میدهیم تا گیاه و نشا از شرایط بحرانی خارج شوند سپس دور آبیاری را به ۴ روز افزایش داده هر چهار روز یکبار بمدت ۳۰ دقیقه الی ۶۰ دقیقه بسته به شدت آفتاب یا قدرت خاک در نگهداری آب برنامه آبیاری را اجرا میکنیم. باید به یاد داشته باشیم که آبیاری منظم در گیاهان دارویی از مولفه های بسیار مهم در بالابردن عملکرد کل می باشد.

مرحله پنجم: کشت نشا

معمولا نشا بعد از اینکه از گلخانه یا خزانه در اورده شد به صورت جعبه های ۱۰۰۰ عدد یا بیشتر درون جعبه بسته بندی میشود. تولید کننده نشا میداند که چگونه نشا را باید بسته بندی کند که نشا حداقل یک هفته در جعبه بدون تلفات زنده و سرحال بماند. لذا شما نگران این موضوع نباشید. این نگرانی وقتی درست و بجا هست که شما از فرد بیتجربه ای نشا خریداری میکنید و در این مورد نگرانی شما درست می باشد. نشا ها بوسیله اتوبوس به شهر شما یا مرکز استان شما ارسال میگردد لذا دانستن این اطلاعات باعث تفاهم بیشتر و آسودگی شما میشود که بدانید هزینه ارسال نشا بر عهده خریدار می باشد و باید آنرا تقبل کند. همچنین با هماهنگی قبلی نشا را دریافت و آنرا از باربری یا راننده اتوبوس تحویل گیرد. قبلا هم اشاره کردیم که برنامه ریزی شما باید بر اساس زمان آبیاری شما باشد. مثلا اگر آب زمین شما نوبتی می باشد و هفته بعد روز شنبه ساعت ۱۲ شب در تاریکی شب آبیاری دارید باید با فردی که قبل از شما نوبت اوست صحبت کنید و او را راضی کنید تا نوبت خود را با شما عوض کند و زمان دقیق آبیاری شما مثلا بیافتد به ساعت ۵ بعد از ظهر. در این صورت شما برنامه ریزی میکنید زمین دو روز قبل آماده کشت باشد همزمان با تولید کننده نشا هماهنگ میکنید تا نشا را برای شما ارسال کند و نشا روز قبل از نوبت آبیاری شما در دست شما باشد. به محض هماهنگی های لازم شما بایستی نیروی کارگری تامین کنید و به سرعت نشا ها را در مزرعه بکارید. میتوانید در صورت داشتن استخر آب را ذخیره کنید و هر روز همان مقدار از نشا را که کشت میکنید آبیاری را انجام دهید. این مسائل با کمی تدبیر و دور اندیشی حل میشود.

اکنون نشا رسیده و نیروی کارگری اماده کشت گیاه دارویی اویشن می باشد. بر اساس مقیاس و خط کشی که از چوب درست کرده اید به کارگر ها میگویید که با بیل گودال هایی در یک طرف پشته در سیستم غرق آبی با عمق ۱۰ سانتیمتر و فاصله روی ردیف ۲۵ سانتیمتر یا ۲۰ سانتیمتر ایجاد کنند. به دنبال همان کارگرانی که دسته های نشا را در دست میگیردند و عملیات کشت نشا را انجام میدهند. اگر توانستید کارگری هم بگذارید تا به صورت مستمر با ظرفی به صورت مختصر آبیاری کند تلفات نخواهید داشت و عملیات کشت با موفقیت به اتمام خواهد رسید. بعد از کشت مثلا هزار متر مربع اقدام به آبیاری خواهید کرد و همین طور کل مزرعه را کشت میکنید.

مرحله ششم: عملیات داشت

در این مرحله سعی میکنید با علف های هرز مبارزه کنید و به اصطلاح ما عملیات نجات گیاه دارویی را انجام دهید. معمولا در سال اول دو یا سه بار باید با علف های هرز مبارزه کرد تا گیاه دارویی به خوبی رشد کرده و هزینه های خرج شده را با تولید بالا جبران کند. اگر کشت و کار اصولی و بر اساس زمانبندی انجام گیرد مطمئن باشید در همان سال اول تمام هزینه های شما برگشته و مقدا ۲۰ درصد سود خواهید کرد در غیر این صورت نباید منتظر سود یا بازگشت سرمایه باشید.

گیاه دارویی آویشن گیاه مقاومی به کم آبی و شرایط تابش شدید آفتاب دارد ولی این بدین معنی نیست که گیاه باید کمتر آب داده شود. هدف ما از کشت تولید میزان بالایی از محصول می باشد و اگر بخواهیم رفتار تنشی با گیاه و مزرعه داشته باشیم نمیتوانیم به بازگشت سرمایه خوش بین باشیم. پس باید سعی کنیم نظم در آبیاری و عملیاد داشت و برداشت را رعایت کنیم. بدین معنی که اجازه ندهیم علف هزر قدرت گرفته و گیاه دارویی را به زیر بکشاند. این اتفاق دقیقا در همه گیاهان دارویی رخ خواهد داد مگر اینکه کشاورز دقیقا در زمان های مشخص با وجین علف های هرز بپردازد. اگر هدف ما کشت دیم گیاه دارویی اویشن باشد باید روش دیگری برای کشت و کار انتخاب کنیم که با روش آبی متفاوت می باشد.

تهیه و تنظیم: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.