Loading...

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ این عنوان سوالی است که خیلی از شما بمن زنگ و زده در مورد آن می پرسید. معمولا کسانی این سوال را میپرسند که در ابتدای راه کشت و کار گیاهان دارویی هستند و اطلاعات جامعی از بازار و تقاضای مشتریان ندارند. سوال خوبی می باشد و پیدا کردن پاسخ درست برای این سوال میتواند شما را در کشت و کار گیاهان دارویی مصمم کرده و موفقیت را برای شما تا حدود زیادی قطعی کنید. موفقیت در کشت و کار گیاهان دارویی همان توانایی فروختن بار می باشد. در این مورد بارها توضیح داده شده است که فروش بخش مهمی از برنامه تولید یک محصول دارویی می باشد و قبل از هر تصمیمی باید در این مورد اندیشیده شود. راه های فروش بار شناسایی و در مورد آنها فکر شود. شاید لازم باشد مجبور شوید مانند قدیم برای فروش محصول خود به شهرهای دیگری مسافرت کرده و با نشان دادن نمونه بار خود مشتری را قانع به خریدن محصول کنیم.

 • اما همه این مسائل یکطرف و مسئله مهم کاشت محصول روی دیگر سکه می باشد.
 • انتخاب نوع گیاه باید بر چه اساسی باشد؟
 • کدام گیاه در سالهای گذشته بازار خوبی نداشته است؟
 • چرا بازار گیاه دارویی ایکس بد شد؟
 • با واسطه گرها چگونه کار کنید؟
 • بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ اساسی ترین سوال برای موفقیت

همه این سوالات در ذهن ما مطرح می باشد و واقعا دلیل آنها خیلی ساده و مشخص است. یک فرد که برای اولین بار میخواهد وارد عرصه کشت و کار گیاهان دارویی شود دوست دارد موفق بوده و مخصول خود را به بالاترین قیمت بفروش برساند. این حق را برای خود می داند که در این راه موفق باشد اما کسانی معمولا موفق تر هستند که بدون علم و آگاهی از شرایط بازار به کشت و کار گیاهان دارویی نپردازند. بنابراین باید سوال ” بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ ” جواب داده شود.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

البته این به این معنی نیست که محصول خوب و با کیفیت مشتری نخواهد داشت نه اینگونه نیست ولی شواهد عملی نشان میدهد که ما هنوز در انبار خود محصول گیاه دارویی سرخارگل را با بهترین کیفیت از دو سال پیش هنوز داریم و موفق به فروش همه آن نشده ایم. این به این معنی می باشد که گاهی حتی محصولات با درجه کیفی بالا نیز دستخوش تصمیمات نادرست ما میشوند. بنابراین به فکر یافتن پاسخی برای ” بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ ” باشید. آن زمان که همه به سوی کشت سرخارگل یا به لیمو یورش می برند (البته استفاده از کلمه یورش با منظور بی ادبی نیست) باید این را نیز بدانند که بازار خوب و فروش عالی نیز با همان سرعت از آنها فرار میکند. این معامله و معادله کاملا مشخص و منطقی می باشد. در یک گیاه بی نظیری مانند به لیمو از نظر بازار هنوز که هنوز است موفق نشده ایم تعادل را به آن برگردانیم چرا که آنقدر محصول در کشور تولید شده است که فقط قیمت رفته رفته پایین تر می آید.

و اما برگردیم به سوال این مقاله، بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

میخواهم در مورد چندین گیاه دارویی به صورت اختصاصی صحبت کنم و از قیمت و شرایط تولید در ایران و پیش بینی بازار آینده آن نکاتی را که به درد کشاورز میخورد بیان کنیم. نکاتی در مورد قیمت نهاده هایی مانند بذر و نشا و اینکه در دوسال گذشته به چه صورت بوده و پیش گویی ما از آینده نزدیک آن چگونه است! این اطلاعات تا حدودی چشم اندازی از اینکه در سال کشاورزی جدید چه گیاهی از نظر اقتصادی مقرون به صرف هست تا بکاریم و “” بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ “” به شما میدهد و این انتخاب درست به شما در فروش محصولات کمک خواهد کرد.

در کل در ایران تنوع بالایی از کشت گیاهان دارویی نداریم یکی از علت هایی که بازار این بخش از کشاورزی خیلی زود به نوسان دچار میشود همین علت است. چرا که تنوع کشت و کار کم بوده و با کوچکترین افزایش یا کاهش تولید، بازار دستخوش نوسان های شدید میشود. اگر بتوانیم این تنوع را به سه برابر کنونی یعنی تعداد ۱۰۰ عدد گیاه دارویی افزایش دهیم مشکل تا حدودی حل میشود. مثال بارز این اتفاق در کشور ترکیه نیز افتاده است ولی آنها با همین ترفند توانسته اند نوسان در بازار را تا حدود زیادی کنترل کنند. پس باید با ترویج و آموزش کشت گیاهان دارویی مختلف و مورد مصرف مردم تنوع و حق انتخاب کشاورز را بالا ببریم تا بتواند انتخاب های زیادی داشته باشد. با مطالعه مقاله >> بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ << میتوان به نتیجه گیری های مناسبی رسید. با هربال مارکت همراه باشید…

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

 • در عطاری های ما در ایران بیش از دویست یا حتی سیصد نوع گیاه به صورت خام عرضه میگردد که تنها شاید ۳۰ مورد از آنها در مزارع کشت و کار میشوند و اغلب به صورت وحشی از مراتع و جنگل های جمع آوری شده و بفروش میرسند. این افزایش تنوع علاوه بر بهبود فضای کسب کار در حفاظت از محیط زیست نیز نقش بسیار مهمی بازی خواهد کرد.
 • بی شک ما هر ساله شاهد آن هستیم که گونه های بومی و اندمیک بسیاری در اثر چرای بی رویه یا بهره برداری های غیر اصولی از ژنوم نباتی کشور حذف میشوند و هر کدام از این از بین رفتن ها ضرر جبران ناپذیری بر جامعه انسانی خواهد گذاشت.
 • بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ اهمیت این سوال رفته رفته برای شما مشخص خواهد شد.

با بررسی مختصری از بازار ایران به راحتی میشود به کمبود برخی گیاهان دارویی پی برد که کشاورزان از آنها اطلاعاتی ندارند. اگر کشاورزان ما میتوانستند آنها را کشت و کار کنند و به بازار عرضه کنند دو مشکل اساسی حداقل حل میشد. مشکل اول کمبود برخی اقلام مورد نیاز در بازار مانند بابونه شیرازی، گلنار فارسی، گلرنگ اعلا، گل اسطوخودوس و توکلجه آذربایجانی و خیلی از گیاهانی که ما در کشت و کار از آنها اطلاعاتی نداریم. مشکل دوم اشباع نشدن کشت و کار برخی محصولات مانند به لیمو یا سرخارگل. البته در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ بازار به لیمو رشد خوبی داشته و تولید کنندگان از فروش محصول خود سرباز میزنند و به دنبال این هستند که با انبار کردن بار خود و منتظر بالا رفتن قیمت به لیمو از فروش آن سرباز میزنند. بنابراین اگر به سوال بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ جوا مناسبی داشته باشید میتوانید راحت تر و با استرس کمتر تولید کنید.

 • این خیلی واضح هست که ایجاد تعادل در کشت و کار و بازار بسیار به نفع همه ما می باشد. باید سعی شود این اطلاعات را بدست آورد.
 • در ادامه با هربال مارکت برای بررسی بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ همراه باشید.

با این مقدمه میخواهم برخی گیاهان دارویی را که تا الان کشت و کار شده اند و نیاز است من بعد نیز کشت شوند ولی اطلاعات دقیقی از آینده خرید و فروش در بازار آنها نداریم با یک متد خوب بررسی کنم تا متوجه شویم چگونه انتخاب کنیم تا محصولات را به راحتی و با قیمت خوب بفروش برسانیم.

گیاه دارویی بابونه

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ این گیاه یکساله بوده و اغلب در کشور به صورت وحشی رشد و نمو میکند علت اینکه کشاورزان به کشت و کار این گیاه دارویی تمایل ندارند قیمت پایه پایین آن و برداشت پر مشقت و سخت آن می باشد. البته برداشت هزینه بردار این گیاه نیز از دلایل کشت و کار کم آن می باشد. اما طی سه سال گذشته وضعیت بازار این گیاه رشد خوبی داشته چرا که کشت و کار آن متوقف شده و اغلب بار موجود در بازار به صورت پودر می باشد که به درد فروش در سطح عطاری ها نمی خورد از این رو قیمت آن به حدود ۲۰ هزار تومن در کیفیت خوب افزایش یافته است (در سال ۱۳۹۸ در تاریخ آذر ماه یمت در بازار تهران به ۶۰ هزار تومان رسیده است) و توصیه میشود کشاورزان برای کشت و کار آبی آن برنامه ریزی بفرمایند.

 • تقاضای بابونه شیرین در بازار بالا بوده و مطمئنا در صورت تولید بار با کیفیت و خلوص گل بالا با قیمت خوبی بفروش میرسد.

برای کشت بابونه باید از بذر استفاده کنید و بذر موجود در بازار از نوع بابونه آلمانی می باشد که شبیه به بابونه شیرازی یا گل شیرین در ایران می باشد. در ایران سه نوع بابونه بیشتر مورد توجه و شناخته شده تر می باشد که در بازار نیز میتوان آنها را دید. نوع آلمانی که اغلب کشاورزان به کشت و کار آن اقدام میکنند و به صورت پودر برداشت میکنند و مورد استفاده کارخانجات داروسازی و عرق و اسانس می باشد و تقریبا میشود گفت بهترین نوع بابونه برای کشت و کار می باشد. نوع دوم بنام شیرازی یا شیرین می باشد که در عطاری های سطح شهر دیده میشود و توسط محلی ها از مراتع و باغات جمع اوری شده خشک میگردد و در وقت معین بفروش می رسد. این بابونه بی شباهت به نوع آلمانی نمی باشد. حالا شما میدانید بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ اکنون شما میدانید بازار بابونه گاوی بهتر است یا بابونه شیرازی!

بابونه نوع سوم معروف به گاوی می باشد که بیشتر در مناطق پر باران و سردسیر رشد و نمو می کند و دارای گلهای درشت تر با زائده های خار مانندی در زیر گل می باشد که به نسبت تلخ تر بوده و در بازار به نام بابونه تلخ معروف می باشد و در صورتی که بابونه شیرین یافت نشود مشتری اجبارا از آن برای فروش در مغازه یا کلینیک استفاده میکند البته از نظر دارویی شباهت های بسیاری به هم دارند. ما در مقاله بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ به این نتیجه میرسیم که بابونه گاوی انتخاب خوبی برای کشت و کار نیست.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

گیاه دارویی سرخارگل

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ گیاهی چند ساله از تیره گل چتریان می باشد که طی دو سال اخیر یا حتی سه سال بازار بسیار بدی بر آن حاکم می باشد. به گونه ای که اغلب تولید کنندگان آن با ورشکستگی روبرو شده اند. در اغلب انبارها بار سرخارگل وجود دارد و مشتری خاصی برای آن گزارش نشده است. این عدم تقاضا در پی کشت بی رویه در سالهای ۹۳ و ۹۴ رخ داد و علت این کشت افزایش قیمت آن به ۲۵ هزار تومن در اواخر سال ۹۲ و اوایل سال ۹۳ بود. این افزایش قیمت و بالا رفتن تقاضا به صورت کاذب در آن برهه زمانی کشاورزان را به اشتباه انداخت و سطح زیر کشت به صورت آنی افزایش یافت و نه تنها قیمت به زیر ۱۵ هزار تومن کاهش یافت بلکه حتی خرید و فروشی صورت نگرفت و هم اکنون نیز انبار کشاورزان از سرخارگل اشباع می باشد. پیش بینی میکنیم در یک سال آینده نیز بازار خوبی بر آن حاکم نشود و توصیه ما بر این است که کشاورزان به کشت اندک و در حد توان فروش اکتفا کنند.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

گیاه دارویی به لیمو

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ گیاهی چند ساله غیر بومی ایران و بسیار خوش عطر و خوش رشد می باشد. هوای گرم را دوست داشته و در صورتی که آب کافی در اختیار داشته باشد به سرعت رشد کرده و مزرعه را می پوشاند. قسمت مورد استفاده آن برگ خالص و خشک شده آن می باشد و در اغلب نقاط ایران قدرت رشد و نمو داشته به غیر از مناطقی که از نظر آبی و دما محدودیت های جدی دارند. برای مثال در آذربایجان به لیمو بهترین کیفیت را خواهد داشت فقط با این تفاوت که در زمستان یخبندان آنرا به کلی خشک کرده و گیاه فقط یکساله میتواند زندگی کند و در ابتدای هر سال باید مجدد کشت و کار گردد که این مقرون به صرفه نمی باشد. اغلب از طریق قلمه تکثیر میگردد و استفاده از بذر برای تولید نهال کاری عبث و بیهوده می باشد. علت، هزینه های بسیار و مدت زمان طولانی برای تولید نهال از بذر می باشد. به کمک قلمه میتوان در مدت حداقل سه تا چهار ماه نهال با ریشه کافی تولید کرد.

 • بازار فعلی برگ خالص به لیمو مناسب است ولی با این همه از نظر من بار درجه یک همیشه مشتری خواهد داشت. افزایش کاشت در دو سال اخیر مخصوصا پارسال (۱۳۹۶) باعث شد که قیمت آن از حدود ۶۵ هزار تومن به قیمت زیر ۲۰ هزار تومن سقوط کند و من علت این اتفاق بد را فقط از کشاورزانی میدانم که برای کسب درآمد بیشتر باعث نابودی بسیاری از سرمایه گذارهای کوچک و ابتدایی شدند. تصور این اتفاق خیلی ناراحت کننده هست.
 • گاها سه تا چهار کشاورز بزرگ با سطح زیر کشت ده هکتاری باعث شده صدها کشاورز خرده پا با سطح زیر کشت هایی در حدود ۳ هزار متر کاملا نابود شود. این اتفاق اصلا انسانی نبود.

اکنون بار در انبار کشاورزان زیاد نیست. بار درجه یک کمیاب شده است. و ان دسته از کشاورزان و تولید کنندگانی که بار به لیمو دارند از فروش آن امتناع میکنند و به دنبال این هستند که در زمستان ۱۳۹۸ با قیمت بالاتری بار به لیمو را بفروش برسانند. از نظر من این رفتار اصلا مناسب نیست چرا که افت قیمت به لیمو مجددا تکرار خواهد شد. از نظر من این خود ما هستیم که خودمان را نابود میکنیم. بدون رودربایسی میگم ما حریص و نابودگر هستیم.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

توصیه ما به کشاورزانی که تحت تاثیر جو این گیاه دارویی قرار گرفته اند باید بگویم کمی تامل کنید. چرا که با این افزایش قیمت در زمستان سال ۹۷ و افزایش کشت در سال ۹۸ باعث افت قیمت به ریز ۲۰ هزار تومن رسیده و وضع از اینی که هست بدتر خواهد شد پس لطفا برای کاشت به لیمو بیشتر دقت کنید.

 • هدف من آگاه سازی شما برای کشت و کار گیاهان دارویی هست. وقتی میبینم بسیاری از کشاورزان سرمایه های خود را از دست میدهند ناراحت میشوم. لطفا بمن زنگ بزنید تا برای شما توضیح بدهم چه گیاهی بکارید و چه گیاهی نکارید! در هر صورت بدونید دارید چه تصمیمی میگیرید.

اگر حتما تصمیم دارید مزرعه به لیمو احداث کنید بروید و در اطراف تهران این کار را انجام دهید چرا که به بازار مصرف نزدیک تر بوده و شما از تولید کننده ای که در نقطه ای دورتر قرار دارد برنده تر خواهید بود. چرا که بار تهران از نظر کیفیت شرایط مناسبی داشته و هزینه حمل و نقل کمتری بر عهده خریدار می گذارد.

 • قیمت نهال به لیمو الان ۴۵۰ تومن می باشد ولی میتواند بر اساس تعداد سفارش آنرا از ۳۰۰ تومن تا ۷۰۰ تومن تهیه کنید. برای تهیه نشا یا نهال به لیمو می توانید با ما در تماس باشید.

گیاه دارویی مریم گلی

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ گیاه مورد علاقه من می باشد. گیاهی که برای من بسیار خوش یمن می باشد و داشتن مزرعه اون برای من تداعی کننده حس بسیار خوبی هست. گیاهی چند ساله از خانواده نعناعیان می باشد و در فصل گلدهی تا ۵۰ سانتیمتر ارتفاع میگیرد. مانند بسیاری از گیاهان دارویی دیگر تحت تاثیر تولید انبوه قرار گرفته و تا ۴ سال پیش یعنی سالهای ۹۴ و ۹۳ بازار خیلی خوبی نداشته و در حدود قیمت زیر ۱۰ هزار تومن آن هم به مقدار کم خرید و فروش میشد. مصرف زیادی در بازار ندارد ولی از آنجایی که عطاران به اشتباه خود در یکی بودن این گیاه با مریم نخودی پی پرده اند به تازگی مشتری این گیاه نیز شده اند که آنرا در عطاری خود داشته باشند. در سال ۱۳۹۷ در ابتدای پاییز من مریم گلی رو با کیفیت خوب حدود ۱۶ هزار تومن خرید و فروش کردم. تولید محدود مریم گلی توصیه میگردد. منظور از تولید محدود این است که در کنار کاشت محصولات پر مشتری در حدود دو تا ۳ هزار متر هم میتوانید مریم گلی کشت و کار کنید و از فروش آن نگران نباشید.

بخش مورد استفاده آن برگهای خشک آن می باشد. امسال با توجه به اینکه کشت و کار مریم گلی در کشور بسیار کم بود رشد قیمت اندکی را در آن مشاهده کرده ایم و الان مشتریانی با حدود قیمت ۱۵ تا ۱۷ هزار تومن برای بار بحال خود دارد. این وضعیت در سال ۹۸ نیز رخ خواهد داد و رشد قیمت آن تا بالای ۱۶ هزار تومن خواهد رسید البته این گزارش در صورتی می باشد که کشاورزان کمتری به کشت و کار ان مبادرت ورزند.

مریم گلی از راه نشا در مزرعه کاشته میشود و از راه بذر تکثیر میگردد پیش بینی ما برای ساله بعد بازار مناسبی می باشد که توصیه میکنیم برای کشت و کار آن مبادرت ورزید و از فرصت بوجود آمده استفاده کنید. مریم گلی گیاهی مقاوم به سرما می باشد و در شرایط بسیار یخبندان مانند تبریز ممکن است دچار تلفات ده درصدی شود ولی در سایر نقاط ایران این مشکل را نخواهیم داشت. بذر این گیاه دارویی ارزشمند هم اکنون موجود می باشد و شما میتوانید برای تهیه بذر مریم گلی با ما تماس حاصل فرمایید.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

گیاه دارویی بادرنجبویه

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ بادرنجبویه گیاهی علفی اما چند ساله می باشد که رشد خوبی از نظر قیمت در سال ۹۷ داشته است و تقاضا برای آن مخصوصا برگ خالص آن بشدت افزایش یافته است. توصیه ما به کشاورزان این است که میتوانند برای کشت و کار این گیاه ارزشمند برنامه ریزی کنند چرا که گیاهی پر بازده با کشت و کار راحت می باشد و میتوان آن را در اغلب نقاط ایران کشت و کار کرد البته کشت دیم آن در ایران فقط در شمال کشور آن هم در برخی ارتفاعات ممکن می باشد. قیمت برگ خالص آن در حدود ۲۲ هزار تومن می باشد و برای پیکر رویشی آن مشتری تا ۱۵ هزار تومن هزینه میکند. این قیمت برای یک گیاه دارویی با عملکرد نسبتا بالا قابل توجه و وسوسه انگیر می باشد.

 • امیدوارم کشاورزان عزیز در کشت و کار آن افراط نکرده و باعث از بین رفتن فرضت های شغلی برای جوانانی که بتازگی وارد این حوزه شده اند نشوند.

قیمت بذر گیاه بادرنجبویه در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومن می باشد که در آن بیش از یک میلیون بذر شمارش میشود. برای خرید بذر و نشا با ما در تماس باشید. قیمت نشا در تعداد متغییر از ۷۰ تومن تا ۱۲۰ تومن متغیر می باشد. برای کشت یک هکتار در حدود ۸۰ هزار عدد نشای سالم نیاز می باشد و برای تولید نشای این سطح از کشت در حدود ۱۵۰۰ گرم بذر خوب و سالم با قوه نامیه بالا نیاز می باشد.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

گیاه دارویی آویشن باغی

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ تنها گیاه دارویی که زیاد دستخوش تصمیمات ما نشده است و قیمت آن در سالهای اخیر تغییر چندانی نکرده است. البته این تغییر رو به رشد بوده و نوید بخش فروش خوب برای کشاورزانی می باشد که مشغول کشت و کار این گیاه دارویی هستند. قیمت برگ خالص آویشن باغی در حدود ۲۰ هزار تومن در فصل سرما می باشد که این قیمت در فصل کشت و کار و برداشت به زیر ۲۰ تومن کاهش می یابد با این همه توجیه اقتصادی این گیاه مناسب می باشد و توصیه ما این است که کشاورزان می توانند به کشت و کار آن برای دو سال آینده برنامه ریزی کنند.

 • بذر گیاه دارویی آویشن بسیار ریز می باشد و بیش از ۴ میلیون بذر در یک کیلو بذر خالص آن شمارش می شود.

برای تولید نشای یک هکتار در حدود ۷۰۰ گرم بذر خالص مورد نیاز می باشد. جوانه زنی بذر آویشن آهسته بوده و باید در این مورد کمی صبور باشید. تعداد نشای لازم برای کشت یک هکتار بالغ بر ۸۰ هزار عدد می باشد و گیاهی تا حدودی مقاوم به کم آبی می باشد اما ما در کشت و کار گیاهان دارویی هدف را کشت دیم قرار نمیدهیم چرا که عملکرد کشت دیم یا نیمه دیم مناسب هزینه های بالای کشت و کار گیاهان دارویی نمی باشد. برای تهیه بذر و نشای گیاه دارویی آویشن باغی با ما در تماس باشید.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

 • بذر آویشن شیرازی (زاتاریا مولتیفلورا) نیز موجود می باشد.
 • در مورد کشت و کار آویشن شیرازی باید بگم که حتما در این مورد برنامه ریزی بفرمایید. بازار بسیار خوبی داشته و مصرف بسیار بالایی دارد. تولید و کشت و کار آن صد در صد سود ده و مناسب می باشد. آویشن شیرازی یا آویشن برگ پهن در همه عطاری ها بفروش می رسد و شما به راحتی میتوانید آنرا بفروش برسانید.
 • بذر گیاه دارویی آویشن شیرازی کم می باشد و برای خرید بذر و نشا باید رودتر از موعد کشت و کار نشا اقدام کنید.

گیاه دارویی گاوزبان ایرانی

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ امروزه اقتصادی ترین گیاه دارویی که میتوانم در موردش صحبت کنم، گاوزبان ایرانی هست. گل گاوزبان ایرانی در طی ده سال گذشته هیچ وقت افت قیمت را تجربه نکرده است و همیشه قیمت صعودی داشته. گاوزبان ایرانی اولین گیاه دارویی هست که برای کشت به کشاورزان ایرانی توصیه میکنیم. هر چند شواهدی از کشت این گیاه دارویی ارزشمند در عراق و افغانستان نیز گزارش شده است اما کشت آن هنوز به قدری نمی باشد که بتواند باعث افت قیمت آن شود. گاوزبان ایرانی گیاهی چند ساله بود و بصورت چند ساله کشت و کار میشود. البته اگر بخواهید بصورت دیم آن را کشت و کار کنید. باید بدانید که در تابستان ممکن است بخاطر خشکسالی خشک گردد. بنابراین کشت دیم و نیمه دیم فقط در مناطقی که در تابستان به میزان کافی بارندگی دارند توصیه میگردد. در سال ۱۳۹۷ و در آذر مهر ماه بقیمت ۲۲۰ هزار تومن به ازای هر کیلو بار درجه یک خرید و فروش میشود ولی دوماه بعد در آذرماه قیمت آن به ۲۵۰ هزار تومن و بالاتر از آن افزایش یافته است.

 • در مورد عملکرد گاوزبان ایرانی بایستی اشاره کنیم که عملکرد کشت دیم در شمال کشور حداقل ۳۰۰ کیلوگرم می باشد و عملکرد کاشت آبی آن به نزدیک ۸۰۰ کیلوگرم می رسد.

گاوزبان ایرانی از طریق بذر و نشا کشت و کار میشود. قیمت نشای آن از ۱۲۰ تومان تا ۲۵۰ تومان برای نشاهای توپی متغیر می باشد. قیمت بذر بوجاری با کیفیت بالا در حدود ۳۰۰ هزار تومن می باشد. بذر و نشای مورد نیاز خود را میتوانید از هربال مارکت خریداری کنید.

بذر گیاه دارویی گاوزبان ایرانی

گیاه دارویی کینوا

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ در مورد کینوا چی میدونید؟ گیاه دارویی یا زراعی؟ کینوا گیاهی هست که تازه وارد کشور شده و در حال کشت و جایگزینی با برخی گیاهان زراعی می باشد. از آنجایی که مصرف آبی کینوا پایین است مسئولین کشور به دنبال ترویج کشت و کار این گیاه دارویی ارزشمند در ایران هستند. از آنجایی که دارای خواص تغذیه ای بسیار بالایی بوده و میتواند مانند برنج در رژیم غذایی خانواده ها قرار گیرد، تلاش زیادی میشود تا برای کشت و کار آن در کشور هزینه شود.

در کل سه رقم از کینوا در دنیا و ایران بسیار معروف می باشد. کینوا یک نوع علف هرز میباشد که در مزراع و باغات ایران به وفور یافت میشود. از آنجا که گیاهی مقاوم به شرایط بد زراعی می باشد کشت و کار آن رو به گسترش می باشد. دو رقم ساجاما و تی تی کاکا رو رقمی هست که در ایران به وفور کشت و کار میشود. رقم ساجاما دارای رنگ بذر قهوه ای می باشد و رقم تی تی کاکا بذوری سفید رنگ تولید میکند.

در مورد کاشت کینوا میتوان فرآوان صحبت کرد اما در این مقاله هدف بحث اقتصادی می باشد. برای مطالعه نحوه کشت و کار کینوا شمارو دعوت میکنم مقاله…… را مطالعه کنید. همچنین میتوانید بذر کینوا را بصورت عمده از مهندس قنبری ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ و برای خرید در مقادیر کم از سایت هربی کالا اقدام کنید. ما به کشاورزان برای کشت سال ۱۳۹۸ توصیه میکنیم کینوا کشت بکنند. قیمت بذر کینوا جهت کشت ۲۰۰ هزار تومن می باشد. اما محصول تولید به دو صورت بفروش میرسد. محصول خام که در واقع محصول بذر برداشت شده و بوجاری شده می باشد. در حالت عادی بذر کینوا دارای پوسته ای می باشد که بسیار تلخ از ساپونین ها می باشد و قابل خوردن نیست. بنابراین برای مصارف خوراکی باید بذر ساپونین زدایی شود. فراید ساپونین زدایی درواقع با شستن بذر انجام میگیرد. قیمت بذر خام بصورت تناژ تفاوت های بسیاری دارد. در سال ۱۳۹۶ بذر خام در خرید های تناژ از ۱۵ هزار تومن به صورت پیش خرید معامله شد تا ۵۵ هزار تومن که برخی کشاورزان موفق به فروش محصول خود شدند. در مورد بذر ساپونین زدایی شده قیمت تقریبا ۱۰ هزار تومن بالاتر می باشد.

عملکرد کینوا به دو صورت دیم و آبی متفاوت می باشد. کشت دیم کینوا دارای عملکردی در حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد این در حالی هست که در کشت آبی عملکرد با بالای ۳۰۰۰ کیلوگرم در هکتار میرسد. در مورد عملکرد فاکتورهای دیگری مهم هستند که باید آنها رو مورد توجه قرار داد. یکی از فاکتورهای مهم در عملکرد میزان بذر کاشته شده و روش کاشت میباشد. امیدوارم از کشت کینوا پول زیادی به جیب بزنید. شما میتوانید بذر را بصورت خرده فروشی از هربی کالا و بصورت عمده با تماس تلفنی خریداری کنید.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

گیاه دارویی چیا

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ گیاه چیا، همانند کینوا بتازگی وارد دنیای گیاهان دارویی ایران شده است. هرچند گونه های وحشی چیا و کینوا در ایران بسیار زیاد هست اما از سال ۹۷ وارد مزارع ایران شده است. اغلب در ایران چیا را با تخم شربتی اشتیاه میگیرند. چیا با اسم علمی salvia hispanica از گیاهان زراعی دارویی تازه ای است که وارد بازار ایران شده است. چیا دارای روغن های امگا بوده و توجه بسیاری از افراد را بخود جلب کرده است. چیا چند ساله بوده و مانند مریم گلی در تابستان وارد فاز گلدهی شده و بذور بعد از  ۴۰ روز آماده برداشت میشود. هنوز اطلاعات کاملی از نحوه کشت و کار چیا در دست نداریم. عملکرد چیا هنوز برای هربال مارکت نامشخص است و انشالله در آپدیت های بعدی این مقاله اطلاعات کاملی از آن برای شما ارائه خواهیم کرد. در حال حاضر قیمت خرده فروشی تخم چیا در بازار ایران بسیار بالا هست. اخیرا در بازدیدی که از مغازه های ارائه دهده تخم چیا و کتان داشتم قیمت بسته بندی ۱۰۰ گرمی را ۱۰۰ هزار تومن زده بودند. البته این قیمت به هیچ وجه ملاک خرید و فروش تخم چیا نمیباشد. البته در ابتدای سال ۱۳۹۷ قیمت چیا کیلویی ۹۰ هزار تومن بصورت عمده بود که بنظر من باز قیمت مناسبتری برای چیا می باشد. هرچند کشت و کار چیا افزایش یابد قیمت متعادل تر میشود. اما بنده در بازار ایران هیچ تعادلی ندیده و با این شرایط حاکم نخواهیم دید. در هر صورت کشت چیا برای کشاورزان توصیه میگردد.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

گیاه دارویی اسطوخودوس

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ از گیاهان دارویی ازرشمندی که در ایران کمترین کشت و کار را دارد اسطوخودوس می باشد. به لحاظ شرای خاصی که کشت و کار اسطوخودس دارد بیشتر کشاورزان از کشت آن خودداری میکنند. اسطوخودوس با اینکه یک گیاه دارویی هست اما دقیقا شبیه درختان میوه بوده و در سال سوم وارد عملکرد اقتصادی میشود. از این رو کشاورزانی که زمین و آّ برای خودشان نیست از کشت آن خودداری میکنند. برای کاشت اسطوخودوس حداقل به زمینی نیاز دارید که به مدت ۷ سال در اختیار شما باشد تا از کشت و کار لاواندر بهره برداری اقتصادی بکنید.

عملکرد اسطوخودس برای ما در سطح هکتار مشخص نیست اما میدانیم عملکرد گل خشک آن در هکتار بالغ بر ۲۰۰۰ کیلو گرم در سالهایی می باشد که به بار اقتصادی رسیده است با این همه باید برای کسب اطلاعات بیشتر تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

اندام دارویی و بازاری اسطوخودوس گل و برگ می باشد که بیشتر برگ در بازار معامله میشود. قیمت گل خالص اسطوخودوس در ایران بالاتر از کشورهای همسایه مانند ترکیه می باشد. قیمتی که ما در سال ۰۳۹۷ در مهرماه انجام دادیم برای هر کیلو از ۹۰ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان بود. کشت و کار اسطوخودس اقتصادی بوده و توصیه میگردد. بذر و نشای اسطوخودوس را میتوانید به صورت عمده و خرده از هربال مارکت خرید کنید. شما میتوانید بذر را بصورت خرده فروشی از هربی کالا و بصورت عمده با تماس تلفنی خریداری کنید.

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

گیاه دارویی نعناع فلفلی

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ در مورد نعناع فلفلی در بیشتر سایت هایی که به آموزش کشت و کار گیاهان دارویی پرداخته اند اطلاعات جامع و کاملی می باشد. روش کشت و کار آن برای همگان مشخص می باشو  نعناع فلفلی عمدتا بذر تولید نمیکند و برای تکثیر و احداث مزرعه نعناع فلفلی باید از ریزوم یا نشا استفاده کنید. ریزوم نعناع فلفلی بسیار ارزان بوده و برای هر هکتار نیازمند ۱۰۰ هزار عدد ریزوم یا نشا هستید. در صورتی که کیلویی میخواهید ریزوم تهیه کنید باید مقدار ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلو ریزوم تهیه کنید. قیمت هر کیلو ریزوم حدوده بین ۶ تا ۹ هزار تومن می باشد. قیمت هر عدد ریزوم بین ۵۰ تا ۶۵ تومن می باشد البته این قیمت ها برای خرید های عمده و تعداد می باشد در صورتی که تعداد کمتر از ۵۰۰۰ عدد خرید کنید تولید کننده یا فروشنده قیمتهای تا ۲۵۰ تومن نیز به شما پیشنهاد میدهد.

کاشت نعناع فلفلی در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ توصیه میگردد. اما نکته ای که باید برای آن وقت گذاشت و اهمیت داد محصول تولید شده می باشد. همه دیده ایم که نعناع فلفلی بصورت برگ خرید و فروش میشود. اما سوال اینجاست که برگ باید دارای چه کیفتی باشد تا مشتری برا خرید آن رغبت کند. در بازار برای نعناع فلفلی مشتری فراوان است اما سلیقه هر کدام از این مشتری ها متفاوت می باشد. مثالی میزنم، از یک بار یک تنی دو بار ۲۰۰ کیلو گرمی آماده شده و برای دو مشتری در مشهد و تهران ارسال شد. مشتری مشهد از بار راضی بود و تشکر کرد اما مشتری تهران آن را پس فرستاد. این یعنی اینکه تفسیر مشتری ها از بار درجه یک متفاوت است. بنابراین اگر به دنبار جذب مشتریان خوب هستید. برگ پفکی نعناع فلفلی تولید کنید. در پاسخ به سوال بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ در مورد نعناع فلفلی جواب مثبت می باشد.

گیاه دارویی استویا

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ گیاه دارویی استویا در دو سه سال پیش عین بمب سر و صدا کرد و خیلی از کشاورزان رغبت به کشت و کار آن داشتند. اما کشت آن زیاد صورت نگرفت. اتفاقا چه بهتر که این اتفاق نیافتاد چرا که اصلا بازار فروش مناسبی برای آن وجود نداشت. استویا گیاهی جدیدی بود که برخی شرکت ها برای تولید آن اقدام کردند. تا جایی که بنده اطلاع دارم در فروش اون به مشکل برخورد کردند. گیاه دارویی استویا یکی از محصولاتی هست که مصرف خام یا خشک آن اصلا دستور خاصی نداشته و در ایران ناشناخته است. اوایل که برای بازاریابی استویا به عطاری ها مراجعه میکردم بیشتر عطاری ها استویا رو نمیشناختند. ولی امروز تقریبا همه با استویا و قدرت شیرین کنندگی آن اشنا هستند و کار فروش راحت تر می باشد. با این همه من به کشاورزان توصیه نمیکنم استویا کشت و کار کنند. چرا که در فروش استویا هنوز مشکلات اساسی وجود دارد. اگر کارخانجات فرآوری برای محصولات استویا احداث شوند میشود روی تولید استویا به صورت وسیع برنامه ریزی کرد. اما فعلا در آذر ۱۳۹۷ چنین کارخانه ای در ایران وجود ندارد. توصیه من این است که بصورت خیلی محدود آن را کشت و کار کنید و در کنار سایر محصولات دارویی خود آن را داشته باشید. چرا که معمولا در طول چند ماه بفروش خواهد رسید. دقت کنید از محل مطمئنی بذر و نشا تهیه کنید و نسبت به خشک کردن و جدا کردن برگ از ساقه استویا اطلاعات کافی داشته باشید. شما میتوانید بذر را بصورت خرده فروشی از هربی کالا و بصورت عمده با تماس تلفنی خریداری کنید.

گیاه دارویی فیسالیس

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ من همیشه با ترس و نگرانی به این گیاه نگاه میکنم. در طی چند سال اخیر تنوع گونه هایی که در بازار دیده شده بسیار زیاد هست. این تنوع گونه ها همراه بوده و مزه ها و طعم های متفاوتی که تولید کننده رو نگران این میکنه که آیا فیسالیس بکارم یا نه! اگر بکارم کدوم رقم رو بکارم؟ آیا این رفم مشتری پسند هست؟ اندازه میوه اون چقدره؟ رنگ و میزان عملکرد اون چقدره؟ همه این سوالات در ذهن تولید کننده ایجاد میشه و نگرانی ایجاد میشه. در مورد فیسالیس همیشه این نگرانی بوده و تا زمانی که شرکت های ارائه دهنده بذر و نشا برای تولیدات خودشون گارانتی و شناسنامه ارائه ندهند نمیشه در مورد کشت و کار فیسالی اظهار نظر کرد.

از نظر هربال مارکت فیسالیس محصول مناسبی برای کشت و کار نیست دلیل این حرف رو هم در پاراگراف بالا توضیح دادم و راه حل مناسب اون رو نوشتم. بنابراین به کشاورزی که به دنبال کشت فیسالیس هست توصیه میکنم در مورد رقم کشتی خود حتما ضمانت های لازم را از فروشنده نشا یا بذر بگیرد. بتازگی ارقام هندی و کلمبیایی و آمریکایی وارد بازار شده که هر یک مزه ها و اندازه های متفاوتی دارد.

درایران فیسالیس به دو صورت کشت و کار میشود. روش اول گلخانه ای بوده و عملکرد هربوته در گلخانه به نزدیک ۳ تا ۴ کیلو میرسد اما در روش دوم که کشت در مزرعه و فضای آزاد می باشد عملکرد به حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم میوه تازه و تر میرسد. با توجه به این آمار و تراکمی که کشت کرده اید میزان عملکرد بدست می آید. ضمنا قیمت هر بسته صد گرمی فیسالیس در بازار تهران ۱۲ هزار تومن می باشد این در حالی است که قیمت عمده فروشی بصورت فله از ۳۰ تا ۴۵ هزار تومن متغیر می باشد. با توجه به شرایطی که برای بازار فیسالیس حاکم است به یک شرط توصیه کشت میکنیم. اگر مقاله بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ را مطالعه کرده این باید بدانید که فیسالیس را باید حضوری بازاریابی کنید.

در حال تایپ…

مقاله بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ ادامه دارد

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
 • عنوان مقاله: بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟
 • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

34 Replies to “بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟”

 1. عباس رحمان

  Reply

  سلام بنده زمین برای کشت دارم خودم هم علاقه زیادی به این رشته دارم میخاستم بپرسم آیا شما ضمانت فروش محصول تولید شده رو هم میکنید۰۹۱۹۲۸۸۶۱۱۸

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   نه من نه هیچکس دیگه ضمانت نمیده اما پیش بینی بازار رو میکنه و میگه اینارو بکارین خوبه
   کشت گیاهان دارویی ریسک داره و ما فقط سعی داریم با آگاهی دادن این ریسک رو به حداقل برسونیم

 2. سلام.وقت بخیر.تولیدروغن شترمرغ وقوتوداریم -میشه خریدارهای داروگیاهی روب مامعرفی کنید 09152007998

  Reply

  وقت بخیر تولید روغن شترمرغ وقوتوداریم ایا شما دراین زمیننه فعالیت داریدیا معرفی اشخاص خریداردارو گیاهی روبدید ممنون میشم

 3. فاطمه

  Reply

  سلام وقت بخیر،ما حدود هشت هکتار زمین در شهر گرگان داریم شخصی پیشنهاد داده که کل هشت هکتار رو ببرین زیر کشت گیاهان دارویی در فضای باز آیا این امکان داره؟

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام باید تماس بگیرین تا توضیح بدم
   با تشکر

 4. عباس

  Reply

  داداش سلام
  عالی بود دمت گرم
  فقط یه سوال بادرنجبویه رو تو تهرانم میشه کشت کرد؟

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام خواهش میکنم
   بله میتونید در تهران بکارید و بسیار عالی جواب میده هم از نظر عمکرد هم از نظر کیفیت.
   موفق باشید

   1. محمدرضا وفایی زرین ابادی

    Reply

    در مازندران جواب میده ?برای کشت چای ترش ?برای کاشت تو زمین باید بذر رو چطور بکاریم

    1. مهدی قنبری (Post author)

     Reply

     سلام با سپاس از وقتی که برای مطالعه سایت و مطالب اون گذاشتید باید بگویم که بله میشود چای ترش را در منطقه مازندران کشت و کار نمود و مطمئنا نتیجه خوبی هم خواهد داد
     برای تهیه بذر با بنده تماس بگیرید و ضمنا روش کاشت به همراه بذر ارسال خواهد شد
     ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲
     مهدی قنبری

 5. علی اصغر

  Reply

  سلام درشهرستان شاهرود منطقه کوهپایهای چی برای کاشت خوبه که آب خورش کم باشه البته مادر درکاشت زعفران سرشته دارن وهر ساله درمتراژ پایین تر انجام میدن ولی درکنار زعفران گیاهی دیگه هم باشه که بتونیم در فصل های دیگه کار کنیم یعنی هر فصلی داروی که به خودشمختصه بکاشتو برداشت بشه منون میشم اگه راهنمای بفرمایید

 6. IDM Crack

  Reply

  Amazing! Its really remarkable article, I have
  got much clear idea about from this post. http://www.idmdownload.net/idm-6-27-build-1-full-crack-and-patch-free-download/

 7. دانلود فیلم 2018

  Reply

  سلام.وبسایت جالبی دارید.خیلی خیلی ممنون

 8. رفع ورم

  Reply

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به
  کارتون ادامه بدین

 9. saeed

  Reply

  سلام، کشت گیاه آلوئه ورا از نظر اقتصادی چگونه است اگر الان شروع کنیم؟
  چون شرکت هایی هم هستند که خرید تضمینی انجام می دهند

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   در مورد بازار دو نگاه متفاوت هست که باید ببینید اعتقاد شما به کدوم هست
   نگاه اول میاد و گیاهان دارویی رو بررسی میکنه و میگه مثلا در سال ۱۳۹۸ کدوم گیاه دارویی رو بکارم خوب فروش میره و رتبه بندی میکنه گیاهان رو از نظر بازار
   نگاه دوم که من شخصا بهش اعتقاد دارم میگه که بازار همه گیاهان دارویی خوبه، به شریط اینکه جنستون کیفیت ها و استانداردهای لازم رو داشته باشه
   فرض کنید از نظر نگاه اول کاشت همیشه بهار در رده مثلا ۸ اقتصادی قرار داره، ولی یک کشاورزی اونو میکاره و از فروشش هم راضی هست در حالی که کشاورزان بعدی بعت رتبه بندی به سمت کشت همیشه بهار نمیروند
   تفاوت فقط در نوع نگاه هست.
   یم موضوع مهم دیگه بر میگرده به قدرت بازاریابی شما! اگر همیچین توانایی در وجودتون هست اقدام به کاشت آلوئه ورا بکنید. اگر ندارید بایک شرکت پخش داروهای گیاهی صحبت کنید و مسئولیت فروش رو بدین به اونا
   باز این هم در صورتی پذیرفته میشه که شما بهشون تعه بدین که دائما بار بهشون خواهید داد.
   در هر صورتکاشت آلوئه ورا سودده هست و نیاز آبی و رسیدگی به نسبت کمتری هم میخواد
   موفق باشید

 10. saeed

  Reply

  سلام، کشت گیاه آلوئه ورا حدودا چقدر هزینه دارد؟

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   در مورد هزینه های تولید بحث مفصلی می باشد با توجه به اینکه این گیاه چند ساله هست و باید چند سال در زمین باشه و بهره برداری بشه با چند جمله توضیه نمیشه هزینه ها رو توضیح داد
   فقط نکته ای که مهمه بدونید تعداد پاجوش لازم برای احداث مزرعه و هزینه هر پاجوش هست که میتونید با تجمیع بقیه هزینه ها مانند کرایه زمین و آب، نیروی کارگری، هزینه های شخم و برداشت و بازاریابی و حمل و نقل و فروش و برخی هزینه های دیگر هزنیه کلی رو در بیاورید
   تعداد پاجوش لازم برای احداث یک هکتار ۴۰ هزار تا ۶۰ هزار عدد هست که ۴۰ هزار به استاندارد نزدیک تر می باشد. قیمت هر پاجوش بسته به کیفیت میتونه حدود ۲۵۰ تومن یا کمی کمتر و بیشت باشه
   باتشکر موفق باشید

 11. saeed

  Reply

  سلام، به نظرتون با این که در کاشت آلوئه ورا در یک گلخانه ۱۰۰۰ متری ۵۰ تا ۶۰ میلیون هزینه می کنی و از اون طرف ماهی ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیون درآمد داریم ، آیا این برامون می صرفه؟

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام و خسته نباشید
   اینکه میصرفه یا نه باید ببینید انتظار خودتون چقدره! هزینه ها رو دربیارید و از درآمد کسر کنید
   مانده خالص رو تقسیم بر ۱۲ بکنید و ببینید ماهیانه چقدر حقوق میشه براتون اگه راضی بودین که انجام بدین اگه شایستگی درآمد های بیشتر رو دارید مجددا در مورد کاری که میخواهید انجام بدین بیاندیشید
   باتشکر قنبری

 12. El Cumbanchero

  Reply

  سلام بنده زمین برای کشت دارم خودم هم علاقه زیادی به این رشته دارم میخاستم بپرسم آیا شما ضمانت فروش محصول تولید شده رو هم میکنید۰۹۱۹۲۸۸۶۱۱۸

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   فعلا کسی ضمانت کار دیگران رو نمی پذیره
   خودتون باید بازاریابی کنید
   و روش های بازاریابی فراوان هست
   باتشکر قنبری

 13. Easy -

  Reply

  سلام بنده زمین برای کشت دارم خودم هم علاقه زیادی به این رشته دارم میخاستم بپرسم آیا شما ضمانت فروش محصول تولید شده رو هم میکنید۰۹۱۹۲۸۸۶۱۱۸

 14. Go Ear

  Reply

  سلام بنده زمین برای کشت دارم خودم هم علاقه زیادی به این رشته دارم میخاستم بپرسم آیا شما ضمانت فروش محصول تولید شده رو هم میکنید۰۹۱۹۲۸۸۶۱۱۸

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   نه شرکت ما در بحث فروش تضمینی ندارد
   با تشکر

 15. saeed

  Reply

  باسلام، ببخشید کدام یک از گیاهان دارویی معرفی شده در این صفحه نیاز به گلخانه ندارد و به سرما مقاوم هستند؟

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   غیر از به لیمو علف لیمو و استویا بقیه مقاوم به سرما می باشند و نیازی به کاشت در گلخانه یا مناطق گرمسیری ندارند
   باتشکر قنبری

   1. saeed

    Reply

    ممنون از شما

 16. F

  Reply

  سلام. تو بازار ایذه با قیمت خیلی ارزون بابونه رو میخرن مثلا ربع کیلو رو هزارتومن میخرن.

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   میتونید برا ما جمع کنید؟
   با با کیفیت بابونه شیرازی
   هر چقدر بتونید من ازتون برمیدارم
   باتشکر قنبری ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲

 17. محدثه

  Reply

  سلام و خسته نباشید.
  در مورد کشت گیاه دارویی در شهر یزد که آب و هوای گرم و خشک و کم آبی داره در یک زمین ۳۰۰۰متری چی پیشنهاد میکنید که ریسک خیلی کم و درآمد بالایی داشته باشه؟؟
  ممنون

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   اولا نباید از گیاهان دارویی انتظار معجزه داشته باشید. نوشته اید هم ریسک پایینی داشته باشه هم درآمد بالایی داشته باشه! چنین گیاهی ما نداریم که به شما پیشنهاد بدم
   توصیه اینه که ۶ نوع گیاه دارویی رو به صورت آزمایشی بکارید و نتیجه آن را در سال بعد چراه راه قرار دهید.
   بدون آب و زمین مناسب هم توصیه میکنم پولتون رو بزارید زیر بالشتون
   کمی در مورد برخی گیاهان دارویی در سایت مطالعه کنید چند و چون و ویژگی های گیاهان دستتون میاد
   موفق باشید

   1. محدثه

    Reply

    با تشکر از پاسخ شما.
    میشه لطف کنید چند نوع گیاه مناسب این شرایظی که در سوال قبل عرض کردم را پیشنهاد بدید که تحقیقاتم رو روی این چند گیاه متمرکز کنم؟
    البته خودم چند روزه به آلوئه ورا ، مریم گلی و در رویاهام به درخت پائولونیا فکر می کنم.

 18. محدثه

  Reply

  با تشکر از پاسخ شما.
  میشه لطف کنید چند نوع گیاه مناسب این شرایظی که در سوال قبل عرض کردم را پیشنهاد بدید که تحقیقاتم رو روی این چند گیاه متمرکز کنم؟
  البته خودم چند روزه به آلوئه ورا ، مریم گلی و در رویاهام به درخت پائولونیا فکر می کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.