Loading...

دستور العمل کشت بذر چای ترش

دستور العمل کشت بذر چای ترش

دستور العمل کشت بذر چای ترش

دستور العمل کشت بذر چای ترش : چای ترش یا چای مکی با اسم علمی Hibiscus Sabdariffa از خانواده ختمی چینی می باشد. ختمی چینی دارای انواع مختلفی می باشد و اغلب در ایران در تمام منازل پیدا میشود. ختمی چینی گیاهی چند ساله می باشد که دارای گلهایی به رنگ سرخ می باشد. چای ترش و ختمی از یک خانواده هستند البته با خانواده ختمی دارویی که از تیره آلتئا هستند فرق میکند. در هر صورت چای ترش گیاه دارویی بسیار ارزشمندی می باشد که مصرف بسیار زیادی هم به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه هم به عنوان یک داروی گیاهی دارد. در این پست میخوام شما رو با نحوه کشت و کار گیاه دارویی و میشه گفت زینتی چای ترش آشنا بکنم که با تهیه بذر اون به راحتی اون رو داخل گلدون یا باغچه منزلتون کاشته و از چای ترش طبیعی و تازه برای تهیه دمنوش گیاهی چای ترش استفاده کنید.

بذر چای ترش

همانطور که در تصویر میبینید اندازه درشتی داشته و به راحتی قابل کشت و کار می باشد. وزن هزار دانه بذر اون ۱۸ گرم می باشد و در هر گرم در حدود ۵۵ عدد بذر شمارش می شود. یعنی اگر بخواهید تعداد بذور موجود در هر کیلوگرم را بدانید باید بگویم ۵۵۵۰۰ عدد بذر در هر کیلوگرم آن موجود می باشد. بذر چای ترش هم وزن بذر گندم و جو هست. این بدین معنی هست که کشت و کار بذر چای ترش به علت درشت بودن بذر راحت هست. البته این راحتی وقتی معنی دار میشه که کشت اونو با بذر گیاهانی مانند آویشن و گل راعی مقایسه کنیم.

 • بذر چای ترش از جمله بذرهایی می باشد که زود و در عرض یک هفته سریعا جوانه میزند. جوانه زنی سریع بذور گیاهان دارویی خوشایند بسیاری از کشاورزان می باشد چرا که آنها دوستدارند بذری که میکارند سریعا جوانه زده و به رشد خود ادامه دهد. البته در بین گیاهان دارویی این نادر می باشد که بذری به سرعت جوانه بزند. مثلا در این بین گیاهانی داریم که خیلی با تاخیر جوانه میزنند. آنها شاید یک ماه زمان بخواهند که جوانه بزنند. برای مثال بذر لاواند یا آویشن باغی یا مریم گلی که بین دو تا سه هفته برای جوانه زنی باید در شرایط مناسب قرار بگیرند.
 • برای کاشت بذر چای ترش به موارد زیر دقت کنید و بعد از مطالعه این بخش اقدام به کشت بذر گیاه دارویی چای ترش کنید.

تهیه بذر مناسب و سالم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. و باید بررسی شود که در هر منطقه چه نوع بذر و واریته ای را میتوان کشت و کار کرد البته این مورد در باره بذر چای ترش اهمیت بالایی ندارد. اما این مهم می باشد بذری که شما از بذر فروشی ها تهیه میکنید سالم باشد و در مدت مشخصی جوانه زده و رشد کند. سلامت بذر و درصد خلوص و جوانه زنی بذر چای ترش اهمیت دارد پس بذر را از منابع مطمئن تهیه کنید تا در بهره برداری از آن دچار مشکل عدم جوانه زنی نشوید.

بستر کشت

این مورد خیلی مهم است. بستر کشت برای کشت های خانگی و گلدانی با کشت در مزرعه متفاوت می باشد البته هر دو از یک اصل ثابت تبعیت میکنند ولی آنچه که مهم است این است که کشت در مزرعه شرایط خود را دارا می باشد. سعی کنید زمینی که انتخاب میکنید مناسب کشت و کار چای ترش باشد. ضمنا عمق خاک مزرعه یا گلدان نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. سطح وسیع برگ های چای ترش باعث شدت تبخیر بالای آن می شود بنابراین باید سعی کنیم در انتخاب زمین دقت کنیم. زمین های سنگلاخی مناسب کشت آن نمی باشد و باید خاک قدرت نگهداری آب بالایی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کشت و کار چای ترش در مزرعه فایل های صوتی زیر را دانلود کنید.

دانلود مجموعه فایل های صوتی کشت و کار گیاه دارویی چای ترش در مزرعه

کاشت بذر

در کشت بذر گیاها دارویی چای ترش در منزل یا گلدان به دو صورت میوانید اقدام کنید. یا اینکه به کمک بستر کشت های آماده مانند جی فی پیت پلیت یا کوکوپیت آماده استفاده کنید. بدین صورت که بستر مورد اشاره را خریداری کرده و با توجه به نحوه کاربرد آن بذر را کاشته و منتظر جوانه زدن آن باشید. در روش دوم استفاده از خاک باغچه یا خاک معمولی می باشد. بدین صورت عمل کنید که گلدان را تا دو سوم عمق خود با خاک مناسب پر کنید و سپس سه یا چهار عدد بذر را در وسط گلدان گذاشته و به اندازه یک سانیمتر خاک پوششی که میتواند کود دامی پوسیده یا خاک باغچه یا کوکوپیت باشد روی آن بریزید و آبیاری انجام دهید.

آبیاری

در طی مدت جوانه زنی بذرها همواره باید بستر کشت مرطوب می باشد. بهترین شیوه آبیاری استفاده از اسپری می باشد که سطح خاک را بهم نمیزند البته این مورد برای مزارع آبیاری بارانی می باشد ولی در شرایط غرق آبی باید سعی شود با فشار آب کمتری تا جوانه زدن بذور آبیاری را انجام داد.

نور و دما

بذور چای ترش برای رشد و جوانه زدن هیچ محدودیتی از نظر نور ندارند. چون برخی بذور برای جوانه زدن نیازمند نور می باشند ولی در این مورد چای ترش نیازی به نور ندارد به همین علت کشت در عمق بیشتر تاثیری در رشد بذور ندارد ولی باید سعی شود دمای بستر کشت چه در گلدان چه در فضای آزاد در حدی باشد که بذر به خواب ثانویه نرود بهترین دما برای رشد و جوانه زدن بذور چای ترش بالای ۱۵ درجه سانتیگراد می باشد.

طول مدت جوانه زنی

این موضوع سوالی هست که اغلب ما در رودررویی با بذوری که تا بحال با آنها کار نکرده ایم پیش می آید و با خود می پرسیم کی جوانه میزند. باید بگویم که بذر چای ترش خیلی شما را منتظر نمیگذارد و این اتفاق در کمتر از یک هفته رخ میدهد. استفاده از قارچ کش برای ضد عفونی کردن خام خوب است. البته ضروری نیست چرا که رشد گیاهچه چای ترش به قدری سریع است که نیازی به قارچ کش نیست البته استفاده از آن بی فایده نیست.

خرید بذر چای ترش

آن دسته از دوستانی که به دنبال خرید بذر چای ترش هستند میتواند هم به صورت خرده و هم بصورت عمده بذر چای ترش را از سایت هربال مارکت خریداری کنند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
 • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

8 Replies to “دستور العمل کشت بذر چای ترش”

 1. Pingback: دشت مرکزی

 2. علی مجیدی فرد

  Reply

  بادرودخدمت اقای مهندس قنبری ،خسته نباشید کارشایسته ای رادرپیش گرفتید امیدوارم پیروز ومفق وپایداردرگذاشتن اطلاعاتتان به هم میهنان بوده وخودتان هم بهره تلاشهای صادقانه راببرید وروزبروزموفق ترباشید .اقای قنبری من الکترونیک خواندم وحدودچندهکتارزمین مرغوب با۵ساعت اب شیرین درمدار۱۲باابدهی ۴۸لیتردرثانیه(۸اینچ)دارم که تاحالا مرحوم پدرم درزمان حیات خودکه ۴۸ساعت با۸۰ هکتارمالک بودگندم جو خربزه وزیره سبز دیم هندوانه تخمی کشت میکردودرامدهای خوبی هم داشت ولی بعد فوت ان مرحوم تقسیم شدبین ۱۳نفرفرزندوحالا همه درحدود۳۵هکتارپسته کاشتند ومن هم در۲/۵ هکتاران پسته گذاشتم که سال سوم است واگرعمری باشدبایددرسال اتی پیوندبزنیم البته درسال دوم امسال هم بدلیل رشدخوبی که درختان داشتند همه میگفتندکه پیوندبزنیم اما یک سال دیگررا صبرکردیم که درختان قویتربشوندولازم به توضیح است که درمنطقه ما اکثراپسته کاشتنداما درسال چهارم به حدپیوندبرسنداما مال مادرسال دوم هم به گفته اقایان مهندسین میشد پیوندزد حال با توصیف موقعیت مکانی خراسان رضوی جاده قوچان سبزوار شهرستان خوشاب (سلطان اباد)بخش مشکان حال بدلیل باصرفه نبودن کشتهایی ازجمله گندم وجو خربزه (که همین سال جاری هم بین درختان خربزه کاشتیم )چون بازنشسته وافسرارتش بودم وکنجکاوهستم میخواهم کشتهایی متفاوت بامقدارهای کمیااگرخوب بود بامقداربیشترازجمله داروهای گیاهی مثلا همین چای ترش وامسال مقداری خاکشیر کاشتم راانجام دهم ووضعیت بارندگی هم درمنطقه ما مناسب نیست ومقدار اب چاه راهم کم کردند یعنی الان با۴۸لیترچاه ابدهی دارداما مقداران رادرپائیزاگرسهمیه ماازقرار۲۵ لیترباشد کم کرده یاقطع کنند واقعا ممنونم که اولا متن مرا مطالعه فرمودیدواگر راهنممایی هم فرماییدکه بزرگواری می فرمایید (موقعیت مکانی درگوگل مپ جاده سبزوارقوچاه ۶۰ کیلومتری سبزواربطرف قوچان اراضی نرسیده به مشکان کنارجاده ترانزیتی که یک مرغداری نیزوجوددارد مشخص می باشد باتشکر وامتنان اگر لازم بود راهنمایی فرمایید که چه بذری راالان برای بهره برداری درپائیزبرای کشت اقدام کنیم متشکرم ارادتمند علی مجیدیفرد مشهد۰۹۱۵۹۱۵۷۰۹۶

 3. سحر

  Reply

  سلام.ممنون از مطلب مفیدتون.من میخوام ویدیویی از مرحله ابتدایی تا انتهای. تولید چای ترش..و همچنین اطلاعاتی راج به اینکه ویژگی زمین چجوری باید باشه و اماده سازی بستر زمین در واقع…

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام خواهش میکنم
   متوجه سوالتون نشدم؟

 4. محمدرضا وفایی زرین ابادی

  Reply

  سلام ..ممنون میشم شماره خودتونو بزارین تا از اطلاعات شما استفاده بکنیم مهندس

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   شماره بنده در صفحه اصلی سایت موجود می باشد. ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲

 5. saba

  Reply

  سلام خسته نباشید مطالب خیلی خوبیه ولی نمیشه به همین بسنده کرد برای کشت. من زمینی دارم با ۱۰۰۰ متر وهمچنین ابی که برای کشت چای ترش هم مناسب. من میخوام برای سال جدید زمینمو اماده کنم که نیاز بیشتری به راهنمایی دارم. اینم بگم سال اولیه که میخوام کشت کنم و نمیخوام سال اخرم باشه اگه میتونید کمکم کنید

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   با سلام و خسته نباشید
   خیلی ممنونم که مقاله رو مطالعه کردین، ضمن اینکه ما مطمئنا میدونیم برای کشت یک گیاه دارویی دو صفحه مقاله کافی نیست و باید مشاوره درست و کامل ارائه بشه ولی خب در حد توان مقالاتی ارائه میشه جهت اینکه علاقمندان به گیاهان دارویی به سمت مشاوره اصلی هدایت بشوند. برای دریافت اطلاعات کامل از روش کشت چای ترش تعداد ۷ عدد فایل صوتی ۲۰ دقیقه ای اماده شده است که میتونید از لینک زیر به راحتی و باهزینه بسیار اندک دانلود کرده و گوش کنید. برای سوالات و خرید بذر هم شماره تماس هست میتونید تماس بگیرید.
   https://www.herbikala.com/126-%DA%86%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%B4
   باتشکر هربال مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.