دستورالعمل کشت جنسینگ

دستورالعمل کشت جنسینگ: گیاه دارویی جنسینگ از معروف ترین و گران قیمت ترین گیاهان دارویی حال حاضر دنیا می باشد. هر ساله کشاورزان زیادی در برخی کشور ها به کشت و کار و تولید گیاه دارویی جنسینگ می پردازند و اغلب سعی دارند که دانش تولید آن را در اختیار خود داشته باشند و به هیچ وحه اجازه نمیدهند که در این مورد رقالبتی ایجاد گردد. البته این امکان و انحصار اطلاعات و نهاده های مورد نیاز را سازمانهای دولتی وضع کرده اند. در برخی کشور ها حتی خرید و فروش بذر یا نشا جنسینگ برای اتباع دیگر کشور ها ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد های قانونی شدیدی صورت می پذیرد. در چین، کره جنوبی به شدت در این مورد حساسیت وجود دارد.

جنسینگ بومی آسیای شرقی بوده و پراکنش آن اغلب در حوزه جنگل های آسیای شرقی متمرکز می باشد. البته این بدین معنی نمی باشد که در سایر نفاط دنیا نمی شود جنسینگ پیدا کرد بله ما در فلور برخی کشور ها میبینیم که جنسینگ های وحشی بسیاری رشد و نمو میکنند و بومیان ان منطفه از ریشه آن برای فواید درمانی ان استفاده می کنند. یکی از این مناطق آمریکا می باشد در منطقه ویسکانسین، نمونه های وحشی و بومی بسیاری رشد میکند که بومیان از آن استفاده های بسیاری میکنند. آنها حتی برای خرید و فروش و جمع اوری آن نیز برنامه ریزی میکنند.

ما سعی داریم در این مقاله روش بسیار ساده اما تقریبا مفصلی از نحوه کشت و کار گیاه دارویی جنسینگ ارائه دهیم که انشالله برای انهایی که علاقمند به تولید جنسینگ هستند یک منبع علمی قوی و مطمئن باشد. این مقاله از یک سایت آمریکایی ترجمه شده است و با مطالبی که از سایر منابع علمی مانند مقالات و ویدئوهایی که در یوتیوب در مورد کشت و کار جنسینگ گذاشته شده است تنظیم شده است.


لینک فروش آنلاین بذر جنسینگ قرمز


کشت و کار گیاه دارویی جنسینگ جزئیات بسیار فراوانی دارد. آشنایی با جزئیات کشت و کار این گیاه نیازمند مطالعه در بسیاری از منابع موجود می باشد. حتی با مطالعه این منابع نیز نمیتوان در مورد موفقیت 100 درصدی کشت و کار گیاه دارویی جنسینگ با قطعیت صحبت کرد. این بدان معنی می باشد که باید کشت انجام شده و تولید کننده به صورت تجربی موفقیت را بدست بیاورد و بعد از آن میتواند با قطعیت در مورد کشت و کار جنسینگ صحبت کند. تولید جنسینگ مانند تولید قارج خوراکی می باشد و تا وقتی یک فرد در مورد جزئیات آن تجربه کافی و البته درسته نداشته باشد نمیتواند ادعایی در این زمینه بکند.

ببینید اگر این گیاه بومی مناطقی بود که ما در آنها ساکن هستیم میتوانستیم بگوییم که خب با مشاهده محیط رشد و نمو جنسینگ اطلاعات خوبی از نحوه برخورد با آن را بدست بیاوریم ولی متاسفانه جنسینگ اصلا بومی ایران نیست یا حداقل ما از محل رشد آن اطلاعی نداریم. بنابراین باید با کسی که در این مورد اطلاعاتی دارد صحبتکرده و مشاوره کشت بگیریم. در هر صورت در این مقاله اطلاعات خوبی در اختیاز شما قرار داده میشود که با آن بتوانید استارت کشت را انجام دهید. همین جا به اظلاع می رسانم که در مورد درستی یانادرستی اطلاعات سایر سایت ها بنده پاسخگو نیستم و انجه را که در این مقاله مینویسم ملاک کشت قرار داده و به ان اعتماد کنید. ما در مرحله اولی تعداد 400 بذر جنسینگ آمریکایی از کالیفرنیاوارد کرده ایم که به صورت خرده فروشی در  دست فروش می باشد. متعاقب آن دستور العمل کشت آن نیز که توسط شرکت فروشنده ارسال شده بود ترجمه گردید ولی از انجایی که به هیچ کدام از پیجیدگی های موجود اشاره نکرده بود نا چار شدم یک هفته در مورد نحوه کشت و کار جنسینگ مطالعه و تحقیق کنم تا بلکه بتوانم دستورالعمل درستی از آن نوشته و در اختیار شما  فرار دهم. این دستورالعمل متعلق به مهدی قنبری و هربال مارکت می باشد و خواهشمندم در انتشار ان حق کپی و رایت را رعایت بفرمایید.

پیدا کردن محیط مناسب: اغلب در کشت و پرورش جنسینگ سعی میشود که محیط وحشی ان شبیه سازی گردد. این محیط شامل مکارنهای سردف مرطوب با درختانی چوبی خزان کننده که داای حداقل 50 سانتیمتر خاکبرگ با هوموس باشند و رسد و نمو میکنند. این مناطق در شمال غرب، میانه و شمال شرق ایالت متحده و جنوب کانادا دیده میشود. در ایران از جنگل های شمال از شرق گلستان تا اردبیل و حتگل هایارسباران در کلیبر اشاره کرد. در مورد اینکه آیا جنسینگ در یک مکانی رشد کند یا نه باید تحقیقات زیادی انجام داد.

انتخاب یک سایت مناسب:  معمولا جنسینگ در مکان هایی سایه دار (بخصوص دامنه های شمال و شرق) در جنگل های چوبی و مرطوب بویژه آن جنگل های خزان کننده مانند صنوبر زرد، بلوط، افرا و صنوبر بهترین رشد را دارد. جنگل های بالغ با درصد سایه 75 الی 80 درصد ایدآل می باشد. نکته ای مهم که قابل ذکر می باشد رقابت بوته های کوچک زیر کانوپی درختان جنگلی ممی باشد که در رقابت با جنسینگ جهت کسب مواد غذایی رقابت می کنند. شاید بهترین راه برای اینکه بفهمیم یک منطقه برای رشد جنسینگ مناسب می باشد این است که ببینیم آیا در ان منطقه جنسیگ به صورت وحشی رشد کرده است یا نه! از انجایی که جنسینگ بسیار نادر و کمیاب می باشد و در هر جایی به صورت وحشی رشد نمیکنند. می توان با پیدا کردن جندین گونه دیگر مانند زنجبیل، سیب زمینی شیرین، مهر سلیمان، سرخس و چندین گیاه دیگر فهمید که آیا د آن منطقه می شود جنسینگ پرورش داد یا نه!رشد وحشی جنسینگ

ارزیابی خاک : خاک مناسب برای کشت جنسینگ باید بومی باشد و البته مرطوب باشد همجنین دارای زهکشی مناسب باشد. زمین مناسب کشت جنسینگ نباید باتلاقی یا رسی و سفت باشد. برای آزمایش  و ارزیابی خاک حتما از چند نقطه پروفایل خاک تهیه کرده و انها ا مخلوط کرده و برای آزمایش به آزمایشگاه بدهید. بهترین پی اچ برای کاشت جنسینگ بین 4.5 الی 5.5 می باشد. بهترین درصد کلسیم در خاک بین 3000 لب 5000 پوند در 2500 متر مربع می باشد یعنی در حدود 3500 کیلوگرم در هکتار به کلسیم یا کود کلسیمی نیاز داریم. همچنین میزان فسفر برای رشد و نمو جنسینگ در حدود 380 پوند در هکتار یا 1000 کیلوگرم در هکتارم ی باشد.  رطوبت خاک باید در حدی باشد که وقتی دست خود را داخل خاک وارد میکنیم احساس مرطوب بودن کرده ولی گل و خیس نباشد. برخی پرورش دهندگان جنسینگ پی اچ بین 6 و 7 را پسند میکنند ولی در این مورد هنوز تحقیقات کامملی انجام نشده است. در کل پی اچ باید بین 4 تا 7 باشد.

نیاز کودی: در کل توصیه برای استفاده از کود نمیکنیم. چرا که ممکن است درصد ترکیبات شیمایی خاک را تغییرد دهد اگر هم استفده شود باید در حد بسیار کنی آن هم در سطح خاک استفاده گردد. در مصرف کودها آنچه که مهم است جلوگیری از تغییر پی اچ بع سمت قلیایی شدن می باشد. مثلا ممکن است با اضافه کردن آهک جهت تامین کلسیم خاک ( کربنات کلسیم؟) پی اچ خاک بالا رود. البته جنسینگ در خاکهایی با کلسیم و فسفات پایین قادر به رشد می باشد ولی ریشه های بسیار کوچکتری تولید خواهد کرد. ضمن اینکه سرعت رشد و نمو کاهش خواهد یافت.

 در نظر بگیرید که باید فاصله بین گیاهان کن نباشد تا در رقابتی بین جنسینگ های ایجاد نگردد. همچنی باید هرسال آزامیش خاک ا تکرار کنید تا پی اچ دستخوش تغییر نگردد.

تهیه بذر: در برخی کشورها محدودیت های برای خرید  و فروش بذر یا برداشت از گونه های وحشی طبیعی وجود داد. سعی کنید دانه اماده شد خرید کنید در حالی که دانه های سبز نیاز به چینه سرمایی دارند و چینه سرمایی در حد چند ماه می باشدو اغلب در حالت طبیعی این چینه تا یکسال طول میکشد. بذور نرم شده، آهکی، کپک رده یا تغییر رنگ داده برا کاشت مناسب نمی باشد.

اماده سازی بذر: قبل از کاشت بذر باید انها را در رطوبت نگهداری کرد. بذور خریداری شده و چینه  داده شدهه چنسینگ را قبل از کاشت داخل یک کیسه پلاستیگی درون یخجال نگهداری کنید. هر هفته یک بار با آّ اسپری کنید. این کار تا زمانی که شما آماده هستید برای کشت باید انجام گیرد. اسپری بذر آن را از خشک شدن مخافظت میکند.

آماده سازی بذوری که چینه سرمایی خود را نگذرانده اند: وقتی جنسینگ در حالت وحشی تولید بذر می کند. بذور در سال جاری جوانه نخواهند زد. چون بذر جنسینگ برای جوانه زدن نیاز به چینه سرمایی دارد. فرایندی که بذور نیاز سرمایی خود را تامین کرده و برای جوانه زدن اماده میشوند. در غیر این صورت بذور جوانه نمیزنند به این بذور به اصطلاح بذور سبز میگیوند. چینه سرمایی دادن برای بذور جنسینگ ضروری می باشد. با توجه به اینکه چه مقدار بذر دارید بکی از روش های زیر را برای رفع نیاز سرمایی بذور انتخاب کنید..

روش اول: بذور را داخل کیسه توری قرار دهید و سر آن را با سیم مجکم ببندید. در پاییر، کیسه را زیر 10 الی 13 سانتیمتر خاک دفن کنید و روی خاک را با مالچ 10 سانتیمار بپوشانید. محل دفن را نشانه گذاری کرده و از مرطوب بودن آن مطمئن باشید.


لینک فروش آنلاین بذر جنسینگ قرمز


روش دوم: مقدار زیاد بذر را در ظرفی که زهکشی مناسبی دارد و از حمله موجوداتی مانند موش و جوندگان در امان است قرار دهید. بهتر است از یک جعبه چوبی استفاده کنید که قسمت بالایی و کفی آن قبل رویت باشد. جعبه را داخل عمقی 30 سانتیمتری زمین گذاشته اگر شما تصمیم دارید برای چند سال متوالی بذر اماده داشته باشید، بذور را به صورت لایه ای با شن قرار دهید. یعنی اینکه یک لایه بذر را با یک لایه شنت مرطوب در جعبه به صورت متناوب قرار دهید. سپس جعبه را چال کرده و روی حعبه را در حد 2 الی 5 سانتیمتر خاک بریزیذ. سپس محل را نشانه گذاری کرده تا فراموشن نکنید.کشت جنسینگ

جوانه زدن بذور در بهار: در بهار جعبه ها را چک کنید و بررسی کنید کدام بذور اماده کشت شده اند. بذوری که نرم شده اند یا کپک زده اند یا رنگ آنها تغییر کرده است باید حذف شوند و هر بذری که جوانه زده است باید فروی کاشته شود. و بقیه بذور را داخل جعبه گذاشته و دوباره چال کنید در این لحظه رطوبت شن های داخل جعبه را چک کنید تا خشک نشده باشند. در مورد بذور جوانه زده دقت کنید که کاشت این بذور باید زمانی صورت پذیرد که خاک مرطوب باشد یعنی دقیقا مشابه زمانی که باران باریده و خاک خیس و مرطوب می باشد. البته نباید گل باشد.

غوطه ور کردن بذور در سفید کننده و آب قبل از کشت و چینه سرمایی: بجز در مواردی که بذور جوانه زده اند، بذور را درون مخلوطی از یک واحد سفید کننده و 9 واحد آب غوطه ور کنید و به مدت ده دقیقه به حال خود رها کنید تا تمام قارج ها و آلودگی ها روی بذر از بین بروند بذوری که درون آب غوطه ور میشوند پوک بوده و قدرت رشد و نمو ندارند. این بذور باید حذف شوند. بعد از این مرحله و ضد عفونی کردن بذور باید آنها را با آب تمیز شسته و برای کاشت به زمین منتقل میکنیم. نکته مهم اینجاست که شاید شما بخواهید از قارچ کش برای این کار استفاده کنید ولی باید از ایمن بودن آن مطمئن باشید.

علف های هرز زمین جنسینگ: حذف برخی علف های هرز و بوته های رشد کرده در زمینی که میخواهیم جنسینگ بکاریم باید صورت پذیرد. اما هیچ وقت همه انها را حذف نمیکنیم. باید در حذف بوته ها و علف های هرز کوچک تعلل نکنیم. چرا که این بوته ها در رقابت با جنسینگ پیروز میشوند. برخی گیاهان مانند سرخس ها که از خود متابولیت های شیمایی تولید میکنند و تمام گیاهان اطراف خود را از بین میبرند باید جدف شوند. یک زارع جنسینگ باید در مورد گیاهان رشد کرده در مزرعه اطلاعات خوبی داشته باشد.جنسینگ

کاشت در سطح زیاد: اگر تصمیم دارید جنسینگ را در سطح وسبع کشت کنید یا در منطقه ی اصلی و بومی ان را بکارید اولین کاری که باید انجام دهید حدف برگها از سطح زمین می باشد. بذور باید با تراکم بالا و به تعداد 65 الی 120 عدد در متر مربع کاشته شوند. در این حالت ابتدا با چنگک برگهای سطح خاک را کناز زده تا سطح خاک دیده شود. به کمک یک کج بیل شیارهایی ایجاد کنید. بر اساس نیاز گیاه اگر تصمیم دارید مزرعه 7 ساله احداث کنید فاصله کشت را 15 الی 23 سانتیمتر انتخاب کنید. این روش اصولی ترین و قدیمیترین روش کاشت جنسینگ می باشد. که با افزایش فاصله بین بوته ها از ریسک شیوع بیماری ها و قارچ ها کاشته میشود.


لینک فروش آنلاین بذر جنسینگ قرمز


در صورتی که متراکم بکارید (کاشت با فاصله 3 سانتیمتر) باید مزرعه را خیلی زود برداشت کنید. در این روش به بذر زیادی نیاز می باشد. این نوع از کاشت در سطوح وسیع انجام میگیرد. در این روش باید از شیوع بیماری ها و آفات مراقبت کنید. ما این روش را برای کشاورزان مبتدی توصیه نمیکنیم. بعد از کشت به کمک برگهایی که در ابتدای کار جمع کرده اید یا مالچ روی بذور کاشته شده را به ازتفاع دو نیم الی 5 سانتیمر بپوشانید. این کار برای کشت جنسینگ ضروری می باشد. حتما در ضخامت مالچ به کار رفته دقت فرمایید چون در صورت زیاد بودن مانع از رشد و جوانه زدن بذور جوانه زدن جنسینگ خواهد شد. این در حالی است که باید از مالج با ضخامت 10 سانتیمتر استفاده کنید. اگر در منطقه ای هستید که دارای زمستان های یخبندان و سرد می باشد حتما به خاطر داشته باشید در اوایل بهار از ضخامت لایه مالج کم کنید تا بذور بتوانند رشد کنند.

از برگهای بسیار درشت و سنگین همانند برگ گردو، بلوط استفاده نکنید. چون مانع رشد میشوند. یا اگر استفاده میکنید حتما آنها را خرد کنید. و به تکه های کوچکتر تبدیل کنید.

علامت گذاری مزرعه: اغلب در کشور هایی که جنسینگ را در زمین ها یا جنگل های ملی کشت میکنند چون هیچ نوع امنیتی وجود ندارد باید به روشهایی آنها را نشانه گذاری کنید. اغلب نشانه گذاری باعث میشود که از افراد دیگر انها را پیدا کرده و و سو استفاده کنند. بنابراین بهترین روش استفاده از چی پی اس برای پیدا کردن مزرعه می باشد. همیشه به یاد داشه باشید که حفاظت اطلاعات در مورد محل مزرعه بسیار حیاتی و مهم می باشد.ginseng

مراقبت و برداشت جنسینگ: از انجایی که جنسینگ وحشی بسیار با ارزش می باشد و اغلب شکارچی ها و افراد بهره بردار در آنجا حضور دارند و از انجایی که نمی شود مزرعه را فنس یا حصار کشید بنابراین باید در علامت گداری مزرعه بسیار دقت کرد.

تراکم کشت جنسینگ : در مزراعی که جنسینگ را به صورت متراکم کشت میکنند بیماری ها و قارچ ها به سرعت گسترش پیدا میکنند و همچنین در جذب مواد غذایی هم با خود و سایر گیاهان رقابت میکنند. تراکم کشت در جنسینگ معمولا  از قانون و شرایط ویژه ای تبعیت میکند. در سال اول در متر مربع 65 نهال در سال دوم به 11 الی 22 عدد کاهش پیدا میکند  بیشتر کشاورزان حرفه ای جنسینگ را به صورت متناوب  کشت میکنند. به گونه ای که هر سال جنسینگ بالغ را برداشت میکنند یعنی هر سال بخش جدیدی کاشته میشود که در سالهای بعد به عنوان جنسینگ بالغ برداشت می شود.

تحقیق در مورد نحوه استفاده از سموم و حشره کش ها: قبل از هر گونه علمیات سعی کنید در مورد سموم و حشره کش های مناسب جنسینگ مطالعه کنید و در صورت نیاز با پرورش دهندگان جنسینگ در این مورد مشورت کنید.

زمان بالغ شدن جنسینگ : لازم است که 7 الی 10 سال برای رسیدن جنسینگ به مرحله بلوغ صبر کنید. در این سن ریشه های بزرگ جنسینگ بسیار با ارزش و با کیفیت هستند. که اغلب از حوصله کشاورز خارج است که این مدت را صبر کند. در شرایط اقتصادی و متراکم معمولا 4 سال دوره کشت و برداشت جنسینگ می باشد.

زمستان گذرانی: جنسینگ یک گیاه خزان کننده است و قسمت بالایی آن با شروع پاییز خشک میگردد و در شروع فصل بهار مجدد رشد میکند.

برداشت گل و میوه جنسینگ : میوه جنسینگ نوعی  توت می باشد توت همان بری می باشد. معمولا بعد از سال سوم شروع به گلدهی و تولید میوه میکند. در واقع با شروع بلوغ در جنسینگ خوشه گل نیز تولید میشود. درون این بری ها بذر تکامل می یابد. اگر هدف شما برداشت بذر جهت کشت یا فروش می باشد خوشه را در فصل پاییز برداشت کنید. به خاطر داشته باشید که بذور نیاز به چینه سرمایی یکساله دارند.


لینک فروش آنلاین بذر جنسینگ قرمز


برداشت: برداشت باید به نحوی باشد که به ریشه آسیبی وارد نشود. برای این منظور از ابزاری استفاده کنید که مناسب برداشت ریشه باشد. طول این ابزار باید حداقل 15 سانتیمتر باشد که کامل بتواند ریشه را از خاک در بیاورد. سعی کنید بیلچه یا ابزار برداشت را دقیقا بین دو بوته وارد کنید تا با برخورد به ریشه ها آنها را زخمی نکند.ریشه جنسینگ

شستشو و خشک کردن جنسینگ : ابتدا ریشه ها را درون آب سرد غوطه ور کنید تا خاکهای چسبیده به آنها جدا شود. سپس ریشه های شسته شده را به صورت یک لایه ای روی سینی چوبی پهن کرده و آنها را با یک بورس نرم مجدد شسته میشود. باید مطمئن باشید در حین شستشو زخمی نشوند. سپس ریشه ها را در یک فضای تهویه دار و خشک در دمای 21 الی 32 درجه سانتیگراد خشک کنید. رطوبت داخل محوطه باید در حد 35 الی 45 درصد پایدار بماند تا از خشک شدن سریع جلوگیری کند. این باعث میشود که کیفیت جنسینگ از بین نرود.

تهیه و تنظیم: هربال مارکت (مهدی قنبری)


Herbal-Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *