Loading...

دستورالعمل کشت جنسینگ

ارزیابی خاک برای کاشت جنسینگ

دستورالعمل کشت جنسینگ

دستورالعمل کشت جنسینگ

دستورالعمل کشت جنسینگ: گیاه دارویی جنسینگ از معروف ترین و گران قیمت ترین گیاهان دارویی حال حاضر دنیا می باشد. هر ساله کشاورزان زیادی در برخی کشورها به کشت و کار و تولید گیاه دارویی جنسینگ می پردازند و اغلب سعی دارند که دانش تولید آن را در اختیار خود داشته باشند و به هیچ وحه اجازه نمیدهند که در این مورد رقالبتی ایجاد گردد. البته این امکان و انحصار اطلاعات و نهاده های مورد نیاز را سازمانهای دولتی وضع کرده اند. در برخی کشورها حتی خرید و فروش بذر یا نشا جنسینگ برای اتباع دیگر کشور ها ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد های قانونی شدیدی صورت می پذیرد. در چین، کره جنوبی به شدت در این مورد حساسیت وجود دارد.

جنسینگ بومی آسیای شرقی بوده و پراکنش آن اغلب در حوزه جنگل های آسیای شرقی متمرکز می باشد. البته این بدین معنی نمی باشد که در سایر نفاط دنیا نمی شود جنسینگ پیدا کرد بله ما در فلور برخی کشورها میبینیم که جنسینگ های وحشی بسیاری رشد و نمو میکنند و بومیان آن منطفه از ریشه آن برای فواید درمانی ان استفاده می کنند. یکی از این مناطق آمریکا می باشد در منطقه ویسکانسین، نمونه های وحشی و بومی بسیاری رشد میکند که بومیان از آن استفاده های بسیاری میکنند. آنها حتی برای خرید و فروش و جمع آوری آن نیز برنامه ریزی می کنند. دستورالعمل کشت جنسینگ بذر جنسینگ یا پرورش آن در مزرعه در مناطف مختلف دنیا متفاوت می باشد.

دستورالعمل کشت جنسینگ

مقاله دستورالعمل کشت جنسینگ

ما سعی داریم در این مقاله روش بسیار ساده اما تقریبا مفصلی از نحوه کشت و کار گیاه دارویی جنسینگ ارائه دهیم که انشالله برای آنهایی که علاقمند به تولید جنسینگ هستند یک منبع علمی قوی و مطمئن باشد. این مقاله از یک سایت آمریکایی ترجمه شده است و با مطالبی که از سایر منابع علمی مانند مقالات و ویدئوهایی که در یوتیوب در مورد کشت و کار جنسینگ گذاشته شده است تنظیم شده است. دستورالعمل کشت جنسینگ که در این مقاله آمده هست نتیجه فعالیت های تجربی هربال مارکت نباشد.

دستورالعمل کشت جنسینگ

کشت و کار گیاه دارویی جنسینگ جزئیات بسیار فراوانی دارد. آشنایی با جزئیات کشت و کار این گیاه نیازمند مطالعه در بسیاری از منابع موجود می باشد. حتی با مطالعه این منابع نیز نمیتوان در مورد موفقیت ۱۰۰ درصدی کشت و کار گیاه دارویی جنسینگ با قطعیت صحبت کرد. این بدان معنی می باشد که باید کشت انجام شده و تولید کننده به صورت تجربی موفقیت را بدست بیاورد و بعد از آن میتواند با قطعیت در مورد کشت و کار جنسینگ صحبت کند. تولید جنسینگ مانند تولید قارج خوراکی می باشد و تا وقتی یک فرد در مورد جزئیات آن تجربه کافی و البته درسته نداشته باشد نمیتواند ادعایی در این زمینه بکند. با ما همراه باشید تا دستورالعمل کشت جنسینگ را مطالعه کنیم.

پراکنش جنسینگ در ایران

ببینید اگر این گیاه بومی مناطقی بود که ما در آنها ساکن هستیم میتوانستیم بگوییم که خب با مشاهده محیط رشد و نمو جنسینگ اطلاعات خوبی از نحوه برخورد با آن و دستورالعمل کشت جنسینگ بدست بیاوریم ولی متاسفانه جنسینگ اصلا بومی ایران نیست یا حداقل ما از محل رشد آن اطلاعی نداریم. بنابراین باید با کسی که در این مورد اطلاعاتی دارد صحبت کرده و مشاوره کشت بگیریم. در هر صورت در این مقاله اطلاعات خوبی در اختیاز شما قرار داده میشود که با آن بتوانید استارت کشت را انجام دهید. همین جا به اطلاع می رسانم که در مورد درستی یا نادرستی اطلاعات سایر سایت ها بنده پاسخگو نیستم و آنجه را که در این مقاله مینویسم ملاک کشت قرار داده و به ان اعتماد کنید.

دستورالعمل کشت جنسینگ

جنسینگ در ایران

در تازه ترین خبری که بدست بنده رسیده است. در مهر ماه ۱۳۹۷ فردی از یکی از شهرستان های ایران برای من عکس جنسینگی را فرستاد که تقریبا ۱۰ ساله بود. در جنسینگ بودن این گیاه شکی وجود نداشت ولی آنچه که برای من تعجب بود این بود که چطور ممکن است جنسینگ در ایران در کوهستانها پیدا شده است! این بود که بعد از بررسی های متعدد متوجه نکته ای شدیم که این اتفاق جالب را برای ما روشن ساخت. درواقع ما منشا جنسینگ را پیدا کردیم و از این بابت خیلی خوشحال شدیم. حقیق ماجرا این بود که در طول مدت زمانی که شمال ایران در استعمار روسیه بود نظامیان روس برای مصارف خود جنسینگ را در آن منطقه کشت و کار کرده بودند و بعد از اتفاقات تاریخ معاصر و در زمانی که ایران را ترک کرده بودند تمامی مزارع را نابود کرده بودند ولی به صورت اتفاقی برخی بوته های زنده مانده و در طول این سالها رشد و نمو کرده بودند. این داستان واقعا اتفاق افتاده و ما این اتفاق را گزارش کردیم.

واردات بذر جنسینگ از امریکا

ما در مرحله اولی تعداد ۴۰۰ بذر جنسینگ آمریکایی از کالیفرنیا وارد کرده ایم که به صورت خرده فروشی در  دست فروش می باشد. متعاقب آن دستورالعمل کشت جنسینگ نیز که توسط شرکت فروشنده ارسال شده بود ترجمه گردید ولی از انجایی که به هیچ کدام از پیجیدگی های موجود اشاره نکرده بود ناچار شدم یک هفته در مورد نحوه کشت و کار جنسینگ مطالعه و تحقیق کنم تا بلکه بتوانم دستورالعمل درستی از آن نوشته و در اختیار شما  فرار دهم. دستورالعمل کشت جنسینگ متعلق به هربال مارکت می باشد و خواهشمندم در انتشار آن حق کپی و رایت را رعایت بفرمایید.

دستورالعمل کشت جنسینگ

پیدا کردن محیط مناسب

اغلب در کشت و پرورش جنسینگ سعی میشود که محیط وحشی آن شبیه سازی گردد. این محیط شامل مکانهای سرد و مرطوب با درختانی چوبی خزان کننده که دارای حداقل ۵۰ سانتیمتر خاکبرگ با هوموس باشند و رشد و نمو میکنند. این مناطق در شمال غرب، میانه و شمال شرق ایالت متحده و جنوب کانادا دیده میشود. در ایران از جنگل های شمال از شرق گلستان تا اردبیل و حنگل های ارسباران در کلیبر اشاره کرد. در مورد اینکه آیا جنسینگ در مکانی رشد کند یا نه، باید تحقیقات زیادی انجام داد. دستورالعمل کشت جنسینگ پیچیده می باشد.

انتخاب یک سایت مناسب

معمولا جنسینگ در مکان هایی سایه دار (بخصوص دامنه های شمال و شرق) در جنگل های چوبی و مرطوب بویژه آن جنگل های خزان کننده مانند صنوبر زرد، بلوط، افرا و صنوبر بهترین رشد را دارد. جنگل های بالغ با درصد سایه ۷۵ الی ۸۰ درصد ایدآل می باشد. نکته ای مهم که قابل ذکر می باشد رقابت بوته های کوچک زیر کانوپی درختان جنگلی می باشد که در رقابت با جنسینگ جهت کسب مواد غذایی رقابت می کنند. شاید بهترین راه برای اینکه بفهمیم یک منطقه برای رشد جنسینگ مناسب می باشد این است که ببینیم آیا در آن منطقه جنسیگ به صورت وحشی رشد کرده است یا نه! از آنجایی که جنسینگ بسیار نادر و کمیاب می باشد و در هر جایی به صورت وحشی رشد نمیکنند. می توان با پیدا کردن چندین گونه دیگر مانند زنجبیل، سیب زمینی شیرین، مهر سلیمان، سرخس و چندین گیاه دیگر فهمید که آیا در آن منطقه می شود جنسینگ پرورش داد یا نه!

دستورالعمل کشت جنسینگ

ارزیابی خاک برای کاشت جنسینگ

دستورالعمل کشت جنسینگ : خاک مناسب برای کشت جنسینگ باید بومی باشد و البته مرطوب باشد همجنین دارای زهکشی مناسب باشد. زمین مناسب کشت جنسینگ نباید باتلاقی یا رسی و سفت باشد. برای آزمایش و ارزیابی خاک حتما از چند نقطه پروفایل خاک تهیه کرده و آنها را مخلوط کرده و برای آزمایش به آزمایشگاه بدهید. بهترین پی اچ برای کاشت جنسینگ بین ۴.۵ الی ۵.۵ می باشد. بهترین درصد کلسیم در خاک بین ۳۰۰۰ لب ۵۰۰۰ پوند در ۲۵۰۰ متر مربع می باشد یعنی در حدود ۳۵۰۰ کیلوگرم در هکتار به کلسیم یا کود کلسیمی نیاز داریم. همچنین میزان فسفر برای رشد و نمو جنسینگ در حدود ۳۸۰ پوند در هکتار یا ۱۰۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد. رطوبت خاک باید در حدی باشد که وقتی دست خود را داخل خاک وارد میکنیم احساس مرطوب بودن کرده ولی گل و خیس نباشد. برخی پرورش دهندگان جنسینگ پی اچ بین ۶ و ۷ را پسند میکنند ولی در این مورد هنوز تحقیقات کاملی انجام نشده است. در کل پی اچ باید بین ۴ تا ۷ باشد.

نیاز کودی برای کاشت جنسینگ

در کل توصیه برای استفاده از کود نمیکنیم. چرا که ممکن است درصد ترکیبات شیمایی خاک را تغییرد دهد اگر هم استفاده شود باید در حد بسیار کمی آن هم در سطح خاک استفاده گردد. در مصرف کودها آنچه که مهم است جلوگیری از تغییر پی اچ به سمت قلیایی شدن می باشد. مثلا ممکن است با اضافه کردن آهک جهت تامین کلسیم خاک ( کربنات کلسیم) پی اچ خاک بالا رود. البته جنسینگ در خاک هایی با کلسیم و فسفات پایین قادر به رشد می باشد ولی ریشه های بسیار کوچکتری تولید خواهد کرد. ضمن اینکه سرعت رشد و نمو کاهش خواهد یافت.

 •  در نظر بگیرید که باید فاصله بین گیاهان کم نباشد تا رقابتی بین جنسینگ های ایجاد نگردد.
 • همچنین باید هرسال آزمایش خاک را تکرار کنید تا پی اچ دستخوش تغییر نگردد.

تهیه بذر جنسینگ

در برخی کشورها محدودیت های برای خرید و فروش بذر یا برداشت از گونه های وحشی طبیعی وجود داد. سعی کنید دانه آماده شد خرید کنید در حالی که دانه های سبز نیاز به چینه سرمایی دارند و چینه سرمایی در حد چند ماه می باشد و اغلب در حالت طبیعی این چینه تا یکسال طول میکشد. بذور نرم شده، آهکی، کپک زده یا تغییر رنگ داده برا کاشت مناسب نمی باشد.

دستورالعمل کشت جنسینگ

آماده سازی بذر جنسینگ قبل از کاشت

دستورالعمل کشت جنسینگ : قبل از کاشت بذر باید آنها را در رطوبت نگهداری کرد. بذور خریداری شده و چینه داده شده جنسینگ را قبل از کاشت داخل یک کیسه پلاستیگی درون یخجال نگهداری کنید. هر هفته یک بار با آب اسپری کنید. این کار تا زمانی که شما آماده هستید برای کشت باید انجام گیرد. اسپری بذر آن را از خشک شدن مخافظت میکند.

آماده سازی بذوری که چینه سرمایی خود را نگذرانده اند، وقتی جنسینگ در حالت وحشی تولید بذر می کند. بذور در سال جاری جوانه نخواهند زد. چون بذر جنسینگ برای جوانه زدن نیاز به چینه سرمایی دارد (فرایندی که بذور نیاز سرمایی خود را تامین کرده و برای جوانه زدن آماده میشوند). در غیر این صورت بذور جوانه نمیزنند به این بذور به اصطلاح بذور سبز میگویند. چینه سرمایی دادن برای بذور جنسینگ ضروری می باشد. با توجه به اینکه چه مقدار بذر دارید بکی از روش های زیر را برای رفع نیاز سرمایی بذور انتخاب کنید.

چینه دهی جنسینگ، روش اول

بذور را داخل کیسه توری قرار دهید و سر آن را با سیم محکم ببندید. در پاییر، کیسه را زیر ۱۰ الی ۱۳ سانتیمتر خاک دفن کنید و روی خاک را با مالچ ۱۰ سانتیمتر بپوشانید. محل دفن را نشانه گذاری کرده و از مرطوب بودن آن مطمئن باشید.

چینه دهی جنسینگ، روش دوم

مقدار زیاد بذر را در ظرفی که زهکشی مناسبی دارد و از حمله موجوداتی مانند موش و جوندگان در امان است قرار دهید. بهتر است از یک جعبه چوبی استفاده کنید که قسمت بالایی و کفی آن قبل رویت باشد. جعبه را داخل عمقی ۳۰ سانتیمتری زمین گذاشته اگر شما تصمیم دارید برای چند سال متوالی بذر آماده داشته باشید، بذور را به صورت لایه ای با شن قرار دهید. یعنی اینکه یک لایه بذر را با یک لایه شن مرطوب در جعبه به صورت متناوب قرار دهید. سپس جعبه را چال کرده و روی حعبه را در حد ۲ الی ۵ سانتیمتر خاک بریزیذ. سپس محل را نشانه گذاری کرده تا فراموشن نکنید.

جوانه زدن بذور جنسینگ در بهار

در بهار جعبه ها را چک کنید و بررسی کنید کدام بذور آماده کشت شده اند. بذوری که نرم شده اند یا کپک زده اند یا رنگ آنها تغییر کرده است باید حذف شوند و هر بذری که جوانه زده است باید فوری کاشته شود. و بقیه بذور را داخل جعبه گذاشته و دوباره چال کنید در این لحظه رطوبت شن های داخل جعبه را چک کنید تا خشک نشده باشند. در مورد بذور جوانه زده دقت کنید که کاشت این بذور باید زمانی صورت پذیرد که خاک مرطوب باشد یعنی دقیقا مشابه زمانی که باران باریده و خاک خیس و مرطوب می باشد. البته نباید گل باشد.

دستورالعمل کشت جنسینگ

غوطه ور کردن بذور در سفید کننده و آب قبل از کشت و چینه سرمایی

بجز در مواردی که بذور جوانه زده اند، بذور را درون مخلوطی از یک واحد سفید کننده و ۹ واحد آب غوطه ور کنید و به مدت ده دقیقه به حال خود رها کنید تا تمام قارج ها و آلودگی ها روی بذر از بین بروند بذوری که درون آب غوطه ور میشوند پوک بوده و قدرت رشد و نمو ندارند. این بذور باید حذف شوند. بعد از این مرحله و ضد عفونی کردن بذور باید آنها را با آب تمیز شسته و برای کاشت به زمین منتقل میکنیم. نکته مهم اینجاست که شاید شما بخواهید از قارچ کش برای این کار استفاده کنید ولی باید از ایمن بودن آن مطمئن باشید.

علف های هرز زمین جنسینگ

حذف برخی علف های هرز و بوته های رشد کرده در زمینی که میخواهیم جنسینگ بکاریم باید صورت پذیرد. اما هیچ وقت همه آنها را حذف نمیکنیم. باید در حذف بوته ها و علف های هرز کوچک تعلل نکنیم. چرا که این بوته ها در رقابت با جنسینگ پیروز میشوند. برخی گیاهان مانند سرخس ها که از خود متابولیت های شیمیایی تولید میکنند و تمام گیاهان اطراف خود را از بین میبرند باید حدف شوند. یک زارع جنسینگ باید در مورد گیاهان رشد کرده در مزرعه اطلاعات خوبی داشته باشد.

کاشت در سطح زیاد

دستورالعمل کشت جنسینگ : اگر تصمیم دارید جنسینگ را در سطح وسبع کشت کنید یا در منطقه ی اصلی و بومی آن را بکارید اولین کاری که باید انجام دهید حدف برگها از سطح زمین می باشد. بذور باید با تراکم بالا و به تعداد ۶۵ الی ۱۲۰ عدد در متر مربع کاشته شوند. در این حالت ابتدا با چنگک برگهای سطح خاک را کناز زده تا سطح خاک دیده شود. به کمک یک کج بیل شیارهایی ایجاد کنید. بر اساس نیاز گیاه اگر تصمیم دارید مزرعه ۷ ساله احداث کنید فاصله کشت را ۱۵ الی ۲۳ سانتیمتر انتخاب کنید. این روش اصولی ترین و قدیمیترین روش کاشت جنسینگ می باشد. که با افزایش فاصله بین بوته ها از ریسک شیوع بیماری ها و قارچ ها کاشته میشود.

دستورالعمل کشت جنسینگ : در صورتی که متراکم بکارید (کاشت با فاصله ۳ سانتیمتر) باید مزرعه را خیلی زود برداشت کنید. در این روش به بذر زیادی نیاز می باشد. این نوع از کاشت در سطوح وسیع انجام میگیرد. در این روش باید از شیوع بیماری ها و آفات مراقبت کنید. ما این روش را برای کشاورزان مبتدی توصیه نمیکنیم. بعد از کشت به کمک برگهایی که در ابتدای کار جمع کرده اید یا مالچ روی بذور کاشته شده را به ازتفاع دو نیم الی ۵ سانتیمر بپوشانید. این کار برای کشت جنسینگ ضروری می باشد. حتما در ضخامت مالچ به کار رفته دقت فرمایید چون در صورت زیاد بودن مانع از رشد و جوانه زدن بذور جوانه زدن جنسینگ خواهد شد. این در حالی است که باید از مالج با ضخامت ۱۰ سانتیمتر استفاده کنید. اگر در منطقه ای هستید که دارای زمستان های یخبندان و سرد می باشد حتما به خاطر داشته باشید در اوایل بهار از ضخامت لایه مالج کم کنید تا بذور بتوانند رشد کنند.

 • از برگهای بسیار درشت و سنگین همانند برگ گردو، بلوط استفاده نکنید.
 • چون مانع رشد میشوند. یا اگر استفاده میکنید حتما آنها را خرد کنید. و به تکه های کوچکتر تبدیل کنید.

علامت گذاری مزرعه

اغلب در کشور هایی که جنسینگ را در زمین ها یا جنگل های ملی کشت میکنند چون هیچ نوع امنیتی وجود ندارد باید به روشهایی آنها را نشانه گذاری کنید. اغلب نشانه گذاری باعث میشود که از افراد دیگر آنها را پیدا کرده و و سو استفاده کنند. بنابراین بهترین روش استفاده از چی پی اس برای پیدا کردن مزرعه می باشد. همیشه به یاد داشه باشید که حفاظت اطلاعات در مورد محل مزرعه بسیار حیاتی و مهم می باشد.

دستورالعمل کشت جنسینگ

مراقبت و برداشت جنسینگ

از آنجایی که جنسینگ وحشی بسیار با ارزش می باشد و اغلب شکارچی ها و افراد بهره بردار در آنجا حضور دارند و از آنجایی که نمی شود مزرعه را فنس یا حصار کشید بنابراین باید در علامت گداری مزرعه بسیار دقت کرد.

تراکم کشت جنسینگ

در مزراعی که جنسینگ را به صورت متراکم کشت میکنند بیماری ها و قارچ ها به سرعت گسترش پیدا میکنند و همچنین در جذب مواد غذایی هم با خود و سایر گیاهان رقابت میکنند. تراکم کشت در جنسینگ معمولا از قانون و شرایط ویژه ای تبعیت میکند. در سال اول در متر مربع ۶۵ نهال در سال دوم به ۱۱ الی ۲۲ عدد کاهش پیدا میکند بیشتر کشاورزان حرفه ای جنسینگ را به صورت متناوب کشت میکنند. به گونه ای که هر سال جنسینگ بالغ را برداشت میکنند یعنی هر سال بخش جدیدی کاشته میشود که در سالهای بعد به عنوان جنسینگ بالغ برداشت می شود.

دستورالعمل کشت جنسینگ

تحقیق در مورد نحوه استفاده از سموم و حشره کش ها

قبل از هر گونه علمیات سعی کنید در مورد سموم و حشره کش های مناسب جنسینگ مطالعه کنید و در صورت نیاز با پرورش دهندگان جنسینگ در این مورد مشورت کنید.

زمان بالغ شدن جنسینگ

لازم است که ۷ الی ۱۰ سال برای رسیدن جنسینگ به مرحله بلوغ صبر کنید. در این سن ریشه های بزرگ جنسینگ بسیار با ارزش و با کیفیت هستند. که اغلب از حوصله کشاورز خارج است که این مدت را صبر کند. در شرایط اقتصادی و متراکم معمولا ۴ سال دوره کشت و برداشت جنسینگ می باشد.

زمستان گذرانی

جنسینگ یک گیاه خزان کننده است و قسمت بالایی آن با شروع پاییز خشک میگردد و در شروع فصل بهار مجدد رشد میکند.

برداشت گل و میوه جنسینگ

میوه جنسینگ نوعی  توت می باشد توت همان بری می باشد. معمولا بعد از سال سوم شروع به گلدهی و تولید میوه میکند. در واقع با شروع بلوغ در جنسینگ خوشه گل نیز تولید میشود. درون این بری ها بذر تکامل می یابد. اگر هدف شما برداشت بذر جهت کشت یا فروش می باشد خوشه را در فصل پاییز برداشت کنید. به خاطر داشته باشید که بذور نیاز به چینه سرمایی یکساله دارند.

دستورالعمل کشت جنسینگ

برداشت جنسینگ

برداشت باید به نحوی باشد که به ریشه آسیبی وارد نشود. برای این منظور از ابزاری استفاده کنید که مناسب برداشت ریشه باشد. طول این ابزار باید حداقل ۱۵ سانتیمتر باشد که کامل بتواند ریشه را از خاک در بیاورد. سعی کنید بیلچه یا ابزار برداشت را دقیقا بین دو بوته وارد کنید تا با برخورد به ریشه ها آنها را زخمی نکند.

شستشو و خشک کردن جنسینگ

ابتدا ریشه ها را درون آب سرد غوطه ور کنید تا خاکهای چسبیده به آنها جدا شود. سپس ریشه های شسته شده را به صورت یک لایه ای روی سینی چوبی پهن کرده و آنها را با یک بورس نرم مجدد شسته میشود. باید مطمئن باشید در حین شستشو زخمی نشوند. سپس ریشه ها را در یک فضای تهویه دار و خشک در دمای ۲۱ الی ۳۲ درجه سانتیگراد خشک کنید. رطوبت داخل محوطه باید در حد ۳۵ الی ۴۵ درصد پایدار بماند تا از خشک شدن سریع جلوگیری کند. این باعث میشود که کیفیت جنسینگ از بین نرود. لطفا نظر خود را در مورد مقاله دستورالعمل کشت جنسینگ کامنت کنید.

خرید بذر جنسینگ

متاسفانه بعد از تغییرات قیمت ارز از بهار ۱۳۹۷ امکان واردات بذر جنسینگ کم شده است. لطفا سوال نفرمایید، بذر جنسینگ موجود نمی باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انشتار مقاله با ذکر نام نویسنده و منبع بلامانع است
 • عنوان مقاله: دستورالعمل کشت جنسینگ
 • نویسنده: مهدی قنبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر

 

فروشگاه آنلاین بذور کشاورزی

 

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

3 Replies to “دستورالعمل کشت جنسینگ”

 1. اسداللهی

  Reply

  سلام اطلاعاتتان کامل بود استفاده کردم من می خواهم در شرایط آب وهوائی خراسان شمالی اسفراین که آب وهوای گرم , خشک ونیمه کویری دارد گیاهان داروئی کشت کنم آیا می توانم جینسینگ رادر هوای آزاد ویا گلخانه کشت کنم ونیز چه گیاهان داروئی دیگر قابل قرارداد با شرکت های داروئی است متشکرم

 2. رضا

  Reply

  سلام ممنون بابت اطلاعاتتون
  قصد داریم در رضوان شهر جنسینگ کشت کنیم امکان پذیر هست

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   خسته نباشید
   اگر مقاله رو کامل مطالعه کرده باشید میتونید به جواب سوالتون برسید
   ما اونجا تمام شرایط لازم برای کشت و کار جنسینگ را شرح داده ایم فقط کافیه ببینید این شرایط در شهر شما فراهم هست یا باید به صورت مصنوعی فراهم کنید

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.