Loading...

کاشت اسطوخودوس برای مبتدیان

کاشت اسطوخودوس برای مبتدیان

کاشت اسطوخودوس برای مبتدیان

کاشت اسطوخودوس برای مبتدیان

کشت اسطوخودوس

اسطوخودوس در مناطق کم بارش و در دامنه های تپه های آسیا رشد می کند.

نام گیاه شناسی اسطوخودوس

Lavendula sp.

خانواده اسطوخودوس

Labiaceae.

توضیحات           

کاشت اسطوخودوس برای مبتدیان : اسطوخودوس یک گیاه دارویی است که ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر ارتفاع دارد. برگ هاس اسطوخودوس مخالف، خطی – مستطیلی یا لانسولاتی است و دارای گل های کوچکی است که در انتهای خوشه ها رشد می کند. گیاهان اسطوخودوس را می توان در گلدان ها، ظرف ها و همچنین حیاط پشتی کاشت. اسطوخودوس در گلدان ها رشد می کنند.

مبداء اسطوخودوس         

مناطق مدیترانه ای

موارد استفاده گیاه اسطوخودوس                   

 • اسطوخودوس را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. اسطوخودوس دارای بسیاری از خواص پزشکی است. گل اسطوخودوس خشک شده ضد اسپاسم، محرک، دیورتیک، تحریک کننده است و به عنوان تونیک استفاده می شود. همچنین اسطوخودوس به عنوان یک داروی سنتی برای درمان شکم درد و سردرد استفاده می شود. از اسطوخودوس در وان ها جهت استحمام استفاده می شود.
 • روغن اسطوخودوس دارای خواص ضدعفونی کننده، دارویی و اسپاسمولیتیک است. گل اسطوخودوس برای دفع حشرات استفاده می شود.
 • روغن اسطوخودوس به طور کلی در لوسیون ها و بسیاری از عطرها و لوازم آرایشی استفاده می شود. به خاطر رایحه ای خوبی که اسطوخودوس دارد از آن در عطر، صابون، مواد شوینده و پاک کننده استفاده می شود. روغن اسطوخودوس فرانسه ای برای خوشبو کردن اتاق ها، دئودورانت ها، ضدعفونی ها و حشره کش ها استفاده می شود. صنعت صابون سازی یکی از مصرف کننده های اصلی روغن اسطوخودوس می باشد و بیشتر در ادکلن های مردانه  و عطرهای گرانقیمت، مواد شومینده، تمیز کننده ها، صابون ها، لوازم آرایشی استفاده می شود.

گونه های اسطوخودوس

گونه اسطوخودوس انگلیسی (Lavandula Angustifolia)

این گونه اسطوخودوس معروف ترین و مشهورترین گونه اسطوخودوس است و این گونه گیاه بومی منطقه مدیترانه است و می توان آن را در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا پیدا کرد. گل های این اسطوخودوس ۰.۲۰ تا ۰.۴۰ سانتی متر ارتفاع دارند. اسطوخودوس رنگ سبز مایل به خاکستری دارد و ارتفاع آن ۳۰ تا ۵۰ میلی متر است و اسانس یا روغن آن ۰.۵ تا ۰.۱%.۶ می باشد.

گونه Spike Lavender(L.latifolia)

سرمنشاء یا مبدا این گونه نیز مناطق مدیترانه ای می باشد. این اسطوخودوس در ارتفاعات ۲۰۰ تا ۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد می کنند.

گونه Lavandin (L.Intermedia(Syn.L.Hybrida)

لواندین ترکیبی از گونه های spike lavender و اسطوخودوس انگلیسی است و عمدتا در ارتفاعات ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا یافت می شود. این گونه تا ارتفاع ۰.۸ تا ۰.۱ متر رشد می کنند و در شرایط طبیعی دارای شکل نیمکره هستند. سنبله های این اسطوخودوس ۰.۶ تا ۰.۹ متر افزایش پیدا می کند. برگها خطی  یا نازک هستند و مقابل هم قرار دارند و رنگشان سبز روشن است. اسانس و یا روغن این گونه ۰.۹ تا ۳.۰ درصد است.

 

روغن یا اسانس اسطوخودوش شامل موارد زیر می باشد:

 • Terpeiene-4-ol = 2.3%.
 • Alpha-Pinene = 0.2%.
 • Cumene= 1.02%.
 • Camphene = 0.42%.
 • Beta-pinene= 1.29%.
 • Limonene = 11.0%.
 • ۱,۸-cineole= 1.82%.
 • Myrcene = 0.47%.
 • P-Cymene = 0.27%.
 • Limonene oxide = 0.57%.
 • Citronellal acetate = 0.45%.
 • Lavendulyl acetate = 0.13%.
 • Farnesene = 0.07%.

خاک برای کشت اسطوخودوس

خاک هایی که سرشار از مواد مغذی و نور هستند و به خوبی زهکشی شده اند برای کاشت اسطوخودوس مناسب است. خاک هایی که کربنات کمی دارند و شنی هستند نیز برای کشت اسطوخودوس مناسب هستند اما این خاک به طور مرتب به مواد معدنی و مکمل های کودی نیاز دارد.  خاک هایی که آب زیادی وارد آنها می شود مناسب نیستند. اسطوخودوس در مناطق شیب دار و تپه ای رشد می کند. خاک های خنثی و قلیایی برای کاشت اسطوخودوس بهترین خاک است و بهترین عملکرد روغنی را ارائه می دهد.

شرایط آب و هوایی برای کشت اسطوخودوس

اسطوخودوس به خوبی در سرمای زمستان و گرمای تابستان رشد می کند. این گیاه در مقابل یخ زدگی و خشکسالی مقاوم است و بهترین عملکرد محصول را در مناطق مرتفع دارد. این محصول نیاز به مقدار زیادی نور خورشید دارد. گیاه اسطوخودوس با نور خورشید خوب رشد می کند و شکل گیری گل ها، محتوای اسانس را افزایش می دهد. زمین های شیب دار در مناطق خشک که قابل کشت نیستند برای کاشت اسطوخودوس استفاده می ود و به کاورز منبع درآمد خوبی را ارائه می دهد.

تکثیر اسطوخودوس

اسطوخودوس از طریق بذر و همچنین قلمه تکثیر می شود. تکثیر از طریق بذر روش ارزانتر و سریعتری است. اما گرده افشانی می تواند سببتغییرات ژنتیکی و کیفیت روغن شود. تکثیر گیاه می تواند کیفیت نژاد اولیه را حفظ کند که منجر به جمعیت استانداردی می شود. با این حال این روش ضریب تکثیر کمتر، آهسته تر و گرانتری دارد.

تکثیر بذر برای کشت اسطوخودوس

بذرها در پاییز ( نوامبر – دسامبر) در بسترهایی که ۱ متر پهنا دارند با استفاده از روش پخش کردن کاشته می شوند و یا اینکه در ردیف های ۱۰ تا ۱۲ سانتی متری که از هم جدا شده اند کاشته می شوند. دانه های اسطوخودوس بسیار کوچک هستند آنها را می توانید با ماسه خوب یا خاکستر چوب خوب مخلوط کنید.

 • تقریبا یکناحیه ۱ متر مکعبی به ۲.۰ تا ۲.۵ گرم بذر نیاز دارد.
 • عمق کاشت بذرها ۱ تا ۲ سانتی متر است.
 • پس از کاشت بذرها آنها را با ماسه خوب پوشش دهید.
 • بذرها در بهار در دمای ۱۴ تا ۱۵ درجه جوانه می زنند.
 • بسترها را باید به طور مرتب با اسپری آب مرطوب نگه دارید.
 • گیاه باید به طور مرتب هرس شود تا از تشکیل فولیکول جلوگیری شود.

خرید بذر

برای خرید بذر گیاه دارویی اسطوخودس از بخش فروشگاهی اقدام کنید. همچنین میتوانید بذر اسطوخودوس را به صورت گرمی خریداری کنید

تکثیر قلمه  برای کشت اسطوخودوس

گیاهان اسطوخودوس توسط قلمه ها تکثیر می شوند. قلمه از چوب جوان یا شاخه های کوچک بدست می آید و درون بسترها بزرگ با خاک شنی کاشته می شود. بستر در فصل زمستان باید به طور کامل محافظت شوند. در تابستان مقدار مشخصی آب لازم است تا قلمه ها شکل بگیرند. در هوای سرد بسترها با پلی اتیلن سیاه پوشیده می شوند و این پوشش ها از رطوب محافظت می کندو روی پوشش پلی اتلین سوراخ هایی با فواصل ۷.۵×۷.۵ سانتیمتر ایجاد می شود. از گیاهان سالم باید حدود ۱۰ سانتیمتر جدا شود و در حفره ها کاشته شوند. استفاده از پوشش پلی اتلین سیاه باعث تشکیل ریشه بهتر می شود، از گیاه محافظت می کند و از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.

کاشت اسطوخودوس برای مبتدیان

کشت گیاه اسطوخودوس

انتقال اسطوخودوس در پاییز یا بهار صورت می گیرد

جزئیات کاشت

 • گیاه اسطوخودوش در داخل ردیف های ۳۰ تا ۴۰ سانی متری که فاصله مابین ردیف ها ۱.۲۰ تا ۱.۴۰ متر است کاشته می شوند.
 • حدود ۲۰۰۰۰ گیاه در هکتار بالاترین عملکرد را دارد.
 • تمیز کردن خاک اطراف نشاء باید در نظر گرفته شود.

عملیات داشت برای کشت اسطوخودوس

از بیخ کندن علف های هرز و نرم کردن خاک یکی از بهترین روش های حفظ گیاه اسطوخودوس است. استفاده از خاک های نرم توسعه و نفوذ ریشه را بهتر می کند. در طول سال اول و دوم ۵ تا ۶ کشت در عمق ۸ تا ۱۰ سانتی  متری مود نیاز است. پس از آن هر ساله باید ۳ تا ۴ کشت انجام شود. و یکبار قبل از شکوفه زنی در بهار توصیه می شود.

کود دادن به اسطوخودوس

به طور کلی ۱۰۰ گرم نیتروژن ، ۴۰ کیلو گرم P2O و K2O برای هر هکتار توصیه می شود که ۲۰ گرم نیتروژن و همه P2O5 و K20  به پایه گیاه اعمال می شود. و مقدار ۸۰ کلوگرم نیتروژن در طول هر سال به ۴ دوز تقسیم و اعمال می شود.

برداشت اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس ابتدا در مناطق گرم و کم ارتفاع و بعد در دامنه های بالا شروع به گلدهی می کند. گل با ساقه هایی که بیشتر از ۱۲ سانتی متر نیستند جدا می شوند چونکه در ساقه ها و برگ ها روغن وجود ندارد.

تولید روغن اسطوخودوسی که کیفیت بالایی دارد به بسیاری عوامل مانند درجه شکوفایی، شرایط جوی، روش برداشت، نحوه ذخیره سازی، نحوه حمل و نقل و غیره بستگی دارد. برداشت اسطوخودوس زمانی کشروع می شود که ۵۰ درصد از گیاه شکوفا شده باشد و تا پایان گلدهی ادامه پیدا می کند. بردشت باید در آب و هوای گرم و مخصوصا در روزهای خشک و آفتابی انجام شود. آب و هاوی سرد مانع توسعه استرها می شود و انتخاب روز بارانی برای برداشت مناسب نیست. در هنگام برداشت مهم است که به طور کامل و در ارتفاعی یکنواخت محور گل را بچینید زیرا گل های باقی مانده در بوته، گلدهی سال بعد را تحت تاثیر قرار می دهند. گل های اسطوخودوس با چاقوی تیز نیز بریده می شوند.

عملکرد مزرعه اسطوخودوس

عملکرد محصول به عوامل متعدد مانند کیفیت خاک، شرایط آب و هوایی که گیاه در آنجا کاشته شده است بستگی دارد.  بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند که رنج محتوایان روغن ۱.۲ تا ۱.۵ درصد است در حالی که ۱۵ کیلوگرم محصول در هر هکتار بدست می آید.

سخن آخر

 • آیا هرکسی می تواند اسطوخودوس را پرورش دهد؟  نه هر کسی نمی تواند اسطوخودس پرورش دهد چونکه شرایط آب و هوایی مناسب و مشابه آب و هوای مدیترانه لازم است.
 • نگاهی که بحث به اقتصاد یا سود یا درآمد حاصل از کسب و کار  پرورش اسطوخودوس می رسد در شرایط مطلوب ده ها تن اسطوخودس در حیاط خلوت یا فضاهای کوچک شما به صدها دلار پول تبدیل می شود. اگر اسطوخودس را در مقیاس های بزرگ بکارید انتظار میلیون ها دلار را باید داشته باشید.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.