خانه کشت و کار کنگرفرنگی مراقبت از کنگر فرنگی در فصل زمستان
کنگرفرنگی - 3 هفته قبل

مراقبت از کنگر فرنگی در فصل زمستان

مراقبت از کنگر فرنگی در فصل زمستان

مراقبت از کنگر فرنگی در فصل زمستان : از کنگرهای فرنگی خود در برابر یخ زدگی محافظت کنید و آن ها را دوباره به بهار برسانید. کنگرفرنگی می تواند برای 6 الی 7 سال رشد کنند و این نوع گیاهان سبز انواع مختلفی دارند که مخصوص رشد در فصل های سرد هستند. اگر شما در مناطق 6 یا 7 (تقسیم بندی هواشناسی ایالات متحده آمریکا) هستید، می توانید آن ها را در فصل زمستان به خوبی نگهداری کنید. در مناطق سردتر، کنگر فرنگی برای یک دوره یک ساله رشد می کند.

نکته هربال مارکتی: مجموعه هربال مارکت کنگرفرنگی را در شهرستان مرند کاشت و در سال دوم این گیاه وارد فاز گلدهی شد. نکته جالب توجه این می باشد که، در شهرستان مرند که از نظر اقلیمی یکی از شهرستان های بسیار سرد در ایران می باشد، کنگرفرنگی یا آرتیشو کاملا مقاوم بوده و از سرما آسیبی ندید. در واقعا آرتیشو از نظر هربال مارکت به سرما کاملا مقاوم می باشد. اما در منابع بین المللی نسبت به سرما گیاه دارویی کنگرفرنگی را حساس طبقه بندی کرده اند.

در نکات زیر که در مورد مراقبت از گیاهان است، گفته ایم که چگونه باید از کنگرها در فصل زمستان نگهداری کرد.

  • ساقه های کنگر فرنگی را تا حدود 6 اینچ قطع کنید.
  • ساقه ها را در کنار هم قرار دهید تا از ساقه های اصلی محافظت کنند.
  • به اطراف هر ساقه اصلی 4 الی 6 اینچ کمپوست اضافه کنید
  • سپس لایه ای 8 اینچی از یک نی یا برگ را در بالای کمپوست قرار دهید

 

اگر انتظار کاهش شدید دمای هوا را دارید؟ هر کنگر فرنگی را با یک جعبه مقوایی یا فومی خنک پوشش دهید و نی یا برگ هایی را درون جعبه بگذارید. پس از اینکه دمای هوا به حد مناسب خود رسید، کنگر ها را از جعبه ها بیرون بیاورید. اگر شما در منطقه 6 هستید، می توانید کنگر ها را در فصل زمستان در جعبه ها رها کنید. در ماه آوریل، کودگیاهی را حذف کنید و از کود متعادل دیگری استفاده کنید. مراقب دمای هوا باشید وگرنه سرد شدن ناگهانی هوا می تواند در ماه های آخر سال و در هنگام ظهور فصل بهار، به کنگر های فرنگی آسیب برساند.

پوشاندن کنگرفرنگی

راه حل دیگری برای پوشاندن گیاهان در فصل زمستان حفر گودالی برای ریشه گیاه قبل از سرد شدن دمای هوا است. ریشه گیاهان می تواند در زیر خاک خنک نگهداری شود اما نباید اجازه داد تا ریشه ها یخ بزنند. بر اساس بررسی هایی که ما در مجموعه هربی کالا انجام دادیم وکنگرفرنگی را در مناطق سرد سیر شمالغربی یعنی مرند و تبریز کشت کردیم، نسبت به یخبندان های آن منطقه به خوبی مقاومت کرده و هیچ گونه آسیبی از نظر سرما دیده نشد. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که کنگر فرنگی گیاهی مقاوم به سرما و یخبندان می باشد و نگرانی از بابت شرایط آب و هوایی وجود ندارد. البته در مواردی که شما گیاهی را از مناطق گرمسیر یهویی وارد منطقه ای میکنید که یخبندان دارد، از آنجایی که این گیاه نسبت به یخبندان و سرمای ناگهانی آمادگی ندارد ممکن است در اثر تغییر ناگهانی دمای هوا تحت تاثیر قرار گرفته و از بین رود.

 

محافظت از کنگر فرنگی در زمستان بسیار پیچیده می باشد. گاهی ما متوجه تاثیر سرما نمیشویم. از انجایی که بوته کنگر فرنگی دارای بافت نسبتا خشبی می باشد در اثر سرمازدگی ساختار ایستاده خود را حفظ میکند اما رنگ برگها تغییر میکند و حتی ممکن است در شب های بسیار سرد بافت و آب داخلی گیاه یخ زده و در طول یخبندان به همان گونه که قرار دارد بماند ولی به محض گرم شدن نسبی هوا بوته ها و برگهای کنگر فرنگی دچار زوال بافتی وسلولی شده و از هم میپاشند در این صورت گیاه دچار نابودی شده است.

همچنین در مناطقی که به غیر از سرمای شدید دارای برف سنگینی نیز هستند، سنگینی برف باث شکستگی و از بین رفتن مزرعه میگردد بنابراین بایستی با توجه به روشی که در بالا آورده شده است نسبت به حفظ مزرعه در مناطق سردسیری دقت بسیار زیادی شود.

خواص آرتیشو

کنگرفرنگی یا آرتیشو دارای خواص دارویی و خوراکی بسیار بالایی می باشد. ما برای آشنایی با خواص این گیاه ارزشمند میتوانید مقاله خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی مطالعه فرمایید.

خرید بذر کنگرفرنگی یا آرتیشو

 

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنطیم از مجموعه هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
  • نویسنده: مهدی قنبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *