Loading...

چطور استویا بکاریم

چطور استویا بکاریم

چطور استویا بکاریم : اگر بخواهید یک کشاورز موفق در کاشت استویا باشید، نیازی نیست حتما اهل آمریکای جنوبی باشید. اگرچه بهترین شرایط کاشت استویا در آمریکای جنوبی می باشد اما این گیاه قابلیت این را دارد که در آب و هوای مختلف، از شمال ایران گرفته تا جنوب کشور رشد کند. البته میزان عصاره استویای خانگی از استویای سفید اصلاح­ شده کمتر است. ۸۱ الی ۹۱ درصد از کل یک بوته استویا را عصاره تشکیل‌ می‌دهد. اما میزان عصاره در برگ‌های این گیاه فقط ۱۲ درصد است. با این حال، عصاره برگ‌های استویا کیفیت بالایی دارد و‌ می‌تواند به افزایش شیرین کننده‌های تجاری شما بیافزاید.

گیاه دارویی استویا

کشاورزان می‌توانند با کاشت استویا به میزان سوددهی خود بیافزایند. اگرچه استویا سمی نیست اما معمولا حشرات به آن نزدیک‌ نمی‌شوند. در واقع، شیرینی بسیار زیاد این گیاه یک مکانیسم دفاعی طبیعی برای آن به شمار‌ می‌آید و سبب‌ می‌شود حشرات به آن نزدیک نشوند. شاید به همین دلیل است که هنگام برداشت استویا، ملخ‌ها از آن اطراف دور‌ می‌شوند. اگر در آمریکا زندگی‌ می‌کنید، قوانین به شما اجازه کاشت استویا‌ نمی‌دهند، اما شما باکاشت این گیاه چه در حیاط و چه در بالکن خود‌ می‌توانید به این سیاست غلط اعتراض کنید و از مزایای استویا بهره گیرید.

 روش کاشت استویا

کاشت استویا به روش قلمه­ زنی، یعنی با استفاده از دانه کار بسیار دشواری است و حتی اگر گیاه به مرحله گل­دهی برسد بازهم ممکن است نتیجه­ اش ناامیدکننده باشد زیرا بوته‌های استویا از نظر میزان تولید ماده شیرین خیلی با هم تفاوت دارند. پیشنهاد من این است که به جای قلمه زنی، از بوته‌های آماده (نشا) استفاده کنید. خرید چنین بوته‌هایی کار ساده ­ای نیست و ممکن است خیلی طول بکشد تا بتوانید استویای مرغوب را از یک فروشگاه کشاورزی در ایران پیدا کنید.

اما نگران نباشید. اگر تلاش­تان برای پیدا کردن بوته‌های استویا نتیجه­ ای نداشت، در ایران فروشگاه گیاهان دارویی هربال مارکت می‌تواند نشای استویا را با کیفیت عالی و به هر میزان که نیاز دارید برایتان ارسال کنند (فروش بصورت عمده). به خاطر داشته باشید که همه بوته‌های استویا از نظر میزان شیرینی با هم برابر نیستند. از این رو، خوب است قبل از کاشت استویا مطمئن شوید بوته­ ای که خریده ­اید از گیاه مرغوبی بدست آمده باشد.

از آنجا که بوته‌های جوان استویا به دمای پایین بسیار حساس هستند، مهم است که کاشت این گیاه را به زمانی موکول کنید که خطر سرمازدگی از میان رفته باشد و دمای خاک نیز به گرمای مطلوبی رسیده باشد. بهتر است استویا را در ردیف‌هایی به فاصله ۷۰ الی ۹۰ سانتیمتری بکارید و میان بوته‌ها نیز ۵۰ سانتیمتر فاصله باشد. استویای شما باید به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر پهنای ۳۰ الی ۶۰ ساتیمتر برسد.

مراقبت و تغذیه استویا

بوته‌های استویا در خاک غنی، یعنی خاکی که برای سایر گیاهان نیز مناسب است، به خوبی رشد‌ می‌کند. ریشه‌های تغذیه­ کننده استویا دقیقا نزدیک به سطح زمین هستند، اگر‌ می‌دانید خاک شنی است، به آن کود بدهید که مواد غذایی بیشتری داشته باشد.

حساسیت استویا به دما

استویا نه تنها به هوای سرد حساس است بلکه ریشه‌هایش هم به رطوبت حساسیت دارند. از این رو، باید مراقب باشید که این گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید. همچنین، محل کاشت نیز باید به گونه­ ای باشد که نه در مسیر سیلاب باشد و نه با بارش باران فورا به چاله­ های آبی کوچک تبدیل شود. استویا باید در ماه‌های تابستان به کرات و هر بار به میزان کمی آبیاری شود. اگر لایه ای کود به اطراف بوته‌ها بیافزایید از خطر خشک شدن ریشه‌ها جلوگیری خواهید کرد. استویا به کودهای حاوی مقادیر اندک نیتروژن بهتر از کودهای حاوی فسفریک اسید یا پتاس پاسخ‌ می‌دهد. اغلب کودهای ارگانیک برای رشد استویا خوب هستند زیرا نیتروژن کمی آزاد‌ می‌کنند.

جمع کرن برگ‌های استویا در پاییز

در ادامه مقاله چطور استویا بکاریم میرسیم به نحوه برداشت استویا. بهتر است تا جایی که‌ می‌توانید برداشت استویا را به تاخیر بیندازید. زیرا آب­ وهوای خنک پاییز و کوتاه­تر شدن روزها سبب شیرین ­تر شدن استویا‌ می‌شود. اگرچه باید مراقب باشید که استویا سرمازده نشود. اما اگر بتوانید در ابتدای سرد شدن هوا روی بوته‌ها را بپوشانید تا سرما به آنها نفوذ نکند، این فرصت را دارید که چند هفته بیشتر بوته‌ها را نگه دارید و صبر کنید تا شیرین ­تر شوند.

وقتی زمان برداشت استویا فرا رسید، بهترین راه این است که شاخه‌ها را قبل از چیدن برگ‌ها با قیچی هرس کنی. علاوه بر این،‌ می‌توانید سر شاخه‌ها را نیز بزنید و آنها را به برداشت­تان اضافه کنید. زیرا سر شاخه‌ها نیز به اندازه برگ‌ها حاوی مواد شیرین هستند. اگر در منطقه ­ای زندگی‌ می‌کنید که آب ­و هوا به ندرت سرد‌ می‌شود، احتمالا بوته‌ها‌ می‌توانند زمستان را بدون آسیب دیدن پشت سر بگذارند. بنابراین لازم نیست شاخه‌ها را خیلی کوتاه کنید (هنگام هرس کردن حدود ۴ اینچ از شاخه را باقی بگذارید). در این حالت، بهترین زمان برداشت احتمالا سال بعد خواهد بود. بوته‌های سه ساله معمولا زیاد حاصلخیز نیستند و بهتر است قلمه‌های جدیدی را جایگزین آنها کنید.

استخراج عصاره استویا

بعد از اینکه برگ‌های استویا را براشت کردید، باید آنها را خشک کنید. برای این کار‌ می‌توانید از یک تور سیمی، و یا اگر مقدار برگ‌ها زیاد است، از یک دستگاه علوفه­ خشک­ کن استفاده کنید (می توانید این دستگاه را از یک مزرعه­ دار آشنا قرض بگیرید). روش برداشت و خشک کردن و بصورت کلی تر چطور استویا بکاریم روی میزان عصاره و شیرینی استویا تاثیر گذار می باشد.

خشک کردن برگ استویا

اگر شما کاملا بدانید چطور استویا بکاریم ولی در مورد خشک کردن برگ استویا تجربه نداشته باشید با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. فرایند خشک کردن برگه‌های استویا به گرمای زیادی نیاز ندارد. آنچه مهم­تر است این است که جریان هوا هنگام خشک کردن برگ‌ها خوب باشد. در یک روز پاییزی گرم‌ می‌توان برگ‌ها را ۱۲ ساعت زیر نور مستقیم خورشید قرار داد و آنها را خشک کرد. اگر مدت زمان خشک کردن بیش از ۱۲ ساعت طول کشد، محتوی استویا کاهش‌ می‌یابد. البته از خشک­ کن خانگی هم‌ می‌توانید استفاده کنید، اما نور خورشید بهترین روش خشک کردن استویا است. خرد کردن برگ‌های خشک­ شده آخرین مرحله تهیه پودر شیرین­ کننده استویا ست. این کار را‌ می‌توان با دست و یا با قهوه ساز و خردکن مخصوص گیاهان انجام داد (که در این صورت، ماده شیرین ­کننده بیشتری بدست‌ می‌آید). شما نیز‌ می‌توانید با افزودن یک فنجان آب گرم به یک چهارم فنجان برگ تازه خردشده استویا، یک نوشیدنی استویا درست کنید. باید این ترکیب را ۲۴ ساعت در دمای اتاق نگه دارید و سپس آن را داخل یخچال بگذارید.

کاشت استویا در گلدان

اگر در آپارتمان زندگی‌ می‌کنید و زمین برای کشت در اختیار ندارید، اصلا به این معنا نیست که‌ نمی‌توانید از مزایای استویا بهره ببرید. شما‌ می‌توانید این گیاه را در یک گلدان در بالکن یا هر آفتاب­گیر دیگری در منزلتان بکارید. استویا در گلدان نیز بسیار خوب به عمل‌ می‌آید. کافی است یک ظرف به قطر حداقل ۱۵ الی ۳۰ سانتیمتر را از یک کود مغذی پر کنید و چند بذر  استویا در آن بکارید. افزودن کمی مالچ به این ظرف سبب‌ می‌شود که رطوبت ریشه به اندازه کافی حفظ شود. مطمئن باشید به شرط مراقبت خوب از استویا در گلدان نیز به اندازه کاشتن آن در یک زمین کشاورزی به شما محصول‌ می‌دهد.

خرید بذر استویا

  • هربال مارکت بذر استویا را بفروش می رساند. شما میتوانید بذر استویا را که به سختی پاکسازی و تولید شده است از سایت بصورت آنلاین خریداری کرده و بکارید. دستورالعمل چطور استویا بکاریم به همراه بذر ارسال میگردد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان محصول: چطور استویا بکاریم
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.