Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲ : گیاهان ترکیبات بسیار زیادی را جهت حفظ و بقای خود تولید می کنند، یک دسته از ترکیباتی که نقش مهمی در رشد و نمو گیاه دارد متابولیت های اولیه نامیده می شود که در فرآیند فتوسنتر تولید شده و مستقیما در حیات و رشد و نمو گیاه نقش دارد. اما گیاهان دسته ای دیگر از ترکیبات آلی را تولید می کنند که بر خلاف متابولیت های اولیه در رشد و نمو گیاه نقش مهم و ضروری ندارند اما در دراز مدت در حفظ، بقا و سلامت گیاه موثر هستند. این ترکیبات آلی، متابولیت های ثانویه نامیده می شوند.

از آنجایی که گیاه برای تولید این ترکیبات متحمل هزینه های بیوسنتزی زیادی می شود و در عین حال مطالعات نشان می دهد که این ترکیبات نقشی در رشد و نمو گیاهان ندارند، برای مدت ها این سوال را برای محققان بوجود آورده بود که کاربرد اصلی این ترکیبات چیست و چه منافعی برای گیاه دارد؟

  • متابولیت های ثانویه اغلب نقش تدافعی، اکولوژیک و حفظ بقا برای گیاه را دارد و معمولا در واکنش های دفاعی در برابر عوامل مختلفی مانند تنش های محیطی، آفات و بیماری ها و … تولید می شود.

متابولیت های ثانویه در صنایع مختلفی مانند داروسازی (برای درمان سرطان مانند تاکسول، وین بلاستین و وین کریستین)، غذایی (بسیاری از طمع دهنده های غذایی)، کشاورزی (به عنوان حشره کش و علف کش) و … کاربردهای بسیار مهمی دارند. دسته ای از این ترکیبات آلی نیز سال های زیادی است به عنوان مواد مخدر (مانند کوکایین، کدیین و مورفین) استفاده می شوند. ترکیبات آلی مانند آلکالوئیدها، فنولیک ها، فلاونوییدها، استروئیدها و ترپنوئیدها از جمله شناخته شده ترین متابولیت های ثانویه هستند.

متابولیت یا فرآورده های ثانویه بجز مسیر بیوسنتزی پیچیده ای که برای تولید دارند، ساختار آنها نیز پیچیده است و همین امر مطالعه در مورد آن ها را با کندی مواجه کرده است. اما هر چه که زمان می گذرد این ترکیبات نقش پر رنگ تر و مهمتری برای بشر ایفا می کنند و تحقیقات بسیاری برای افزایش و بالا بردن میزان خلوص متابولیت های ثانویه در سراسر جهان بر روی انواع گیاهان دارویی در حال انجام است.

هدف از کشت و کار گیاهان دارویی چیست؟

با این مقدمه موضوعی که مطرح میگردد این است که هدف از کشت و کار گیاهان دارویی چیست؟ آیا مانند باغات و مزارع دیگر هدف مصرف خوراکی و تغذیه ای می باشد؟ یا هدف تولید ترکیبات و متابولیت های ثانویه گیاهی برای اهداف دارویی و درمانی می باشد! اهدافی که منجر به تولید داروهایی با کیفیت تر و موثر تر میشود!

  • بنابراین با توجه به اهدافی که در کشت و کار گیاهان دارویی مطرح می باشد ما به دنبال تولید گیاهان دارویی با کیفیت دارویی بالا و سرشار از متابولیت های ثانویه می باشیم.
  • در واقع هدف ما در مرتبه اول تولید گیاهان دارویی با درصد متابولیت های ثانویه بالا و در مرتبه دوم افزایش بیوماس یا ماده خشک در واحد سطح می باشد.
  • بدین معنی که نمیتوانیم با افزایش عملکرد ماده خشک بدون افزایش درصد متابولیت های ثانویه در گیاه دارویی محصولی را تولید کرده و روانه بازار مصرف کنیم.

بازار گیاهان دارویی در بررسی محصول تولید شده شرایط ویژه ای دارد. بنابراین تصور اینکه بشود محصولی را با هر شرایط زراعی تولید کرد و فروخت تقریبا غیر ممکن می باشد. به همین منظور ما به بررسی اهداف خود از کشت و کار گیاهان دارویی می پردازیم تا بصورت کلی ببینیم به دنبال رسیدن به چه دستاوردهایی از کشت و کار گیاهان دارویی هستیم…

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.