Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴ : از انجایی که کشت و کار گیاهان دارویی در مراحل اولیه خود در ایران می باشد و هیچ سازمان یا نهاد مشخصی متولی انجام امور آن نمی باشد. لازمه موفقیت در چنین سرمایه گذاری، دانش کافی و دقیق از بازار و شرایط خرید و فروش می باشد. در فصل بازاریابی و فروش در مورد این موضوع توضیحات کاملی ارائه شده است.

معمولا زمانی که تصمیم داریم فعالیت اقتصادی را شروع کنید با افراد با تجربه مشورت کرده و نظر آنها را در مورد کسب و کار میپرسیم. گیاهان دارویی نیز از این امر مستثنی نبوده و مانند هر سرمایه گذاری دیگری نیازمند کسب اطلاعات درست می باشد. یکی از سوالاتی که معمولا با آن روبرو خواهید شد این است که چه گیاه دارویی مناسب کشت و کار از نظر اقتصادی می باشد؟ پاسخ گویی به این سوال نیازمند صرف هزینه هایی می باشد که معمولا درایران برای مشاوره هزینه ای پرداخت نمیشود. کشاورزان ایرانی به دنبال مشاوره رایگان می باشند و همین یک انتظار مهمترین دلیل شکست آنها در فرایند تولید و فروش می باشد.

 • بنابراین به موضوع مشاوره بیشتر اهمیت داده و آن را بی ارش نپندارید.
 • تمامی مطالب و اطلاعاتی که در این مقالات مطالعه میکنید نتیجه تجربه و هزینه ای ده ساله می باشد که در آن تجربیات متعلق به سایر تولید کننده ها و کشاورزان گرد آوری شده و در اختیار شما می باشد. بنابراین ارزش یک مشاوره خوب، برابر با تمام سرمایه ای می باشد که در اختیار دارد. سرمایه ای که بخش مالی آن از نظر ما از بخش زمانی آن با ارزش تر می باشد.
 • برای دریافت مشاوره های صوتی در مورد کشت و کار گیاهان دارویی شما رو دعوت میکنم از سایت هربی کالا دیدن فرمایید.

بنابراین باید توجه داشت که دانش فنی میتواند ابزاری برای از بین بردن ریسک در تولید باشد به شرطی که آنرا بدست بیاورید. از راه های بدست آوردن دانش فنی، تجربه کردن و استفاده از مشاوره کارشناسان فنی می باشد.

انتخاب گیاه اقتصادی

انتخاب گیاه اقتصادی به فرآیندی گفته میشود که در آن ما به دنبال انتخاب گیاهی هستیم که از فروش آن مطمئن باشیم. از آنجایی که برای فروش گیاهان دارویی محلی جهت عرضه و مراجعه وجود ندارد، بنابراین کشاورز نگران این می باشد که در نهایت بعد از تولید محصول، آنرا کجا و به چه طریقی بفروش رساند.

در مورد روش های فروش و بازاریابی در فصل مربوطه توضیحاتی ارائه شده است. در ایران کشاورزان چه در کشت گیاهان دارویی چه در کشت سایر محصولات کشاورزی باهم هماهنگی ندارند. این بدین معنی می باشد که با افزایش قیمت محصولی در بازار بیشتر کشاورزان برای تولید آن اقدام میکنند و با این حرکت اشتباه هم سرمایه هایی که در دست دارند را نابود میکنند هم برای آنهایی که از طریق تولید آن محصول زندگی میکنند ضرر رسانده و آنها را نابود میکنند.

 • تولید در تمام سطوح برای موفقیت در فروش هماهنگی میخواهد.
 • این هماهنگی در ایران به هیچ وجه وجود ندارد.
 • اگر این هماهنگی و برنامه ریزی صورت بگیرد باید ما شاهد رشد و پیشرفت کشاورزی در ایران باشیم.
 • اما متاسفانه اینگونه نیست.

در بررسی اتفاقاتی که طی ده سال گذشته اتفاق افتاده است به این نتیجه میرسیم که گیاهان دارویی در بازار ایران از نظر عرضه و قیمت در بازار نوسان های بسیار زیادی دارند و این نوسان به قدری شدید می باشد که گاها کشت و کار یک گیاه دارویی را کاملا غیر اقتصادی میکند در حالی که زارع یا کشاورز هنوز در سال دوم کشت خود می باشد.

 • آیا این مسئله شما را نگران نمیکند؟

نگرانی بسیار عمیقی در بین تولید کننده های گیاهان داروی وجود دارد. نگرانی از اینکه آیا محصول کاشت شده فروش خواهد رفت یا باید در انبار مانده و هر روز بر میزان هزینه های آن اضافه شود! برای دستیابی به بهترین پاسخ باید آینده نگر بوده و بازار را رصد کنید. برای تولیدی که داشته اید ارزش قائل شوید و آنر را برای مصارف متعدد آماده کنید.

در انتخاب یک گیاه دارویی مولفه های بسیار زیادی تاثیرگذار می باشد، یکی از آن مولفه ها بررسی گذشته آن گیاه دارویی می باشد. با بررسی سابقه بازار یک گیاه دارویی در سه تا پنج سال گذشته میتواند برای سه تا ۵ سال آینده آن بازار را پیش بینی کرد.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.