Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱ : روش‌های متنوعی برای کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه وجود دارد. روش‌هایی که به کشاورز اجازه می‌دهد تا با تراکم‌ و سیستم‌های متنوع، مزرعه ای را احداث کرده و از آن بهره برداری کند. این تنوع در رابطه با محدودیت‌هایی می‌باشد که در زمان احداث و شرایط حاکم ممکن است با آن روبه‌رو شوید. مثلاً میزان آب در دسترس ایجاب می‌کند که از روش آبیاری تحت فشار استفاده کنیم. یا شرایط شوری زمین به کشاورز اجازه کشت گیاهان دارویی حساس به شوری را نمیدهد.

بنابراین در زمان احداث مزرعه به این محدودیت‌ها توجه ویژه کنید تا بهترین شرایط را برای رشد و نمو گیاهان دارویی فراهم کنید. در مورد کاشت و احداث مزرعه گیاهان دارویی نکات بسیار مهمی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. در این سلسله مقالات سعی کرده ایم به موضوعات مختص کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه اشاره کرده و در این مورد توضیح‌های لازم را ارائه دهیم.

گیاهان دارویی به عنوان گیاهان تنشی باید در شرایط آب و هوایی مناسبی کشت و کار شوند تا از نظر عملکرد وزنی و کیفیت دارویی، دارای استاندارهای لازم باشند. زمانی که در مورد استاندارد و کیفیت صحبت میکنیم نقش اقلیم و آب و هوا که مشتمل بر بافت خاک، ارتفاع از سطح آب های آزاد، میزان تابش آفتاب، میزان بارندگی و بسیاری از فاکتورهای اقلیمی دیگر که میتواند روی رشد و نمو گیاه دارویی تاثیرگذار باشد، بررسی و ارزیابی میگردد.

در بررسی تعاریفی که دانشمندان از گیاهان دارویی ارائه داده اند به طیف وسیعی از گیاهان دارویی برخورد میکنیم که میتوان آن را در شرایط زراعی ایران کشت و کار کرد. اما تنها با الهام از طبیعت نمیتوان برای کشت و کار تجاری گیاهان دارویی برنامه ریزی درستی انجام داد و لذا جایگاه دانش فنی در کشاورزی گیاهان دارویی و تولید بذر و نشای گیاهان دارویی اهمیت پیدا میکند.

امروزه بیش از ۳۰ نوع گیاه دارویی در ایران بصورت زراعی کشت و کار میشود که اغلب آنها گونه های اصلاح شده و وارداتی بوده و توسط محققین  و افراد سرمایه گذار وارد کشور شده اند تا از مزایای ارقام دارویی اصلاح شده استفاده شود. سرخارگل، استویا، به لیمو، آویشن باغی، مریم گلی افیسینال و برخی گونه های دارویی دیگر از گیاهان دارویی وارداتی به کشور می باشند.

در این بین گیاهان دارویی بسیار زیادی نیز وجود دارد که از گذشته در ایران کشت و کار شده و هر روزه بر وسعت کشت و کار آنها افزوده شده است. زعفران از مهمترین گیاهان دارویی است که میتواند کشت و کار آن را در ایران دارای سابقه بسیار طولانی دانست.

در واقع با بررسی شرایط حاکم و منابع علمی مختلف در مورد کشت و کار گیاهان دارویی نمیتوانیم برای کشت وکار گیاهان دارویی مانند استویا یا به لیمو دستورالعمل دقیقی بدست بیاوریم. بر اساس تجربه ای که در این چند سال بدست آمده است ما برای افزایش بهره وری در مزراع بادرنجبویه، به لیمو، استویا و سایر گیاهان دارویی تکنیک هایی را بدست آورده ایم که علاوه بر افزایش عملکرد، هزینه های تولید را کاهش میدهد. بنابراین عدم آگاهی از این تکنیک ها درصد سوددهی مزرعه را کاهش داده و در رقابت با تولیدکنندگان داخلی و خارجی عقب می مانید.

اعتقاد من بعنوان نویسنده کتاب ” اصول کشت و کار گیاهان دارویی ” این است که در ایران بین کشاورزان هیچ رقابتی وجود ندارد. آنها در مورد اینکه محصول با کیفیت تری تولید کنند تلاش میکنند اما برای رقابت در بازار و کسب عملکرد بالا و افزایش و بهبود تکنیک های تولید رقابتی نمیکنند. لازمه رقابت صرف برخی هزینه های اولیه می باشد که کشاورزان ایرانی برای دوری از این هزینه ها، به سمت نوآوری و بهبود  و بدست آوردن روش های کشت و کار جدید، حرکت نمیکنند.

دانش فنی در گیاهان دارویی

دانش فنی کشاورزان ایرانی در مورد گیاهان دارویی در حد بسیار پایینی قرار داد و این ناشی از عدم دسترسی آنها به بازارهای بیشتر و عدم مطالعه و تحقیقات در زمینه کشاورزی می باشد. اگر مطالعه و بررسی بیشتری انجام دهند زمینه های متعددی پیش چشم آنها گشوده میشود که برای آنها علاوه بر کسب درآمد های بهتر، افزایش قدرت رقابت در بازارهای بین المللی  را در پی دارد.

آنچه که در کاشت مزرعه گیاهان دارویی اهمیت دارد اطلاع از روش کشت و کار و اجرای تکنیک های تولید و مراقبت از مزرعه می باشد. فعالیت های پیش از احداث مزرعه، روش های داشت و برداشت گیاهان دارویی و در نهایت خشک کردن و فروش همه نیازمند دانش قبلی و مشاوره می باشند. بدون آگاهی کافی توصیه میکنیم کشاورز تا زمان بدست آوردن اطلاعات لازم کشت را به تعویق بیاندازد.

از مهمترین نکات در کشت و کار گیاهان دارویی میتوانیم به انتخاب سایت یا زمین کشاوزی، آب آبیاری، آماده‌سازی زمین زراعی، اقدامات قبل از کاشت (مانند خرید بذر و نشاء)، کاشت بذر و نشاء و در نهایت رصد شرایط زمین تا لحظۀ موفقیت نشاء در استقرار یا جوانه‌زنی بذور اشاره کنیم.

علاوه بر نکات کلیدی ذکر شده در پاراگراف بالا، عوامل و فاکتورهای تاثیرگذاری بسیاری وجود دارد که هر یک نقش موثری در موفقیت کشت و کار گیاهان دارویی دارند. در ادامه به بررسی این عوامل و بحث در مورد آنها خواهیم پرداخت. قبل از شروع موضوع اصلی، بایستی در مورد گیاهان دارویی هدف از کشت گیاهان دارویی و برخی خصوصیات فیزیولوژیکی آنها بحث شود تا برای تولید کننده مشخص شود که به دنبال تولید چه محصولی می باشد…

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.