Loading...

معرفی رازک و تاریخچه آن

معرفی رازک و تاریخچه آن

معرفی رازک و تاریخچه آن : رازک با نام علمی (Humulus lupulus) از قدیمی ترین گیاهانی است که وارد مزارع شده و کشت و کار آن گسترش پیدا کرد.

 • نام های دیگر: Common Hop و European Hop
 • از خانواده: شاهدانگان
 • شکل رشد: گیاهی با شاخه های بالا رونده، ساقه چوبی شکل
 • ارتفاع: ۱ الی ۶ متر (تقریبا الی ۶.۵ یارد). دارای شاخه های ۴ لبه، کرک دار، این نوع کرک ها کج و مایل هستند
 • گل: گیاهی دو پایه (بخش های مادگی و پرچم در گیاهان مختلف قرار دارد.) بخش مادگی گل: دارای گلپرهایی فلس گونه به رنگ لیمویی. کلاله ای نخ مانند. مادگی گل آذین مخروطی شکل و لیمویی رنگ به اندازه ۲ یا ۳ سانتی متر (۰.۸ الی ۱.۲ اینچ) با رایحه ای خوشبو، گل های بدون ساقه با زاویه ای بین شاخه یا برگ برگچه های گل.
 • بخش پرچم گل: گلپوشی منظم (دارای تقارنی شعاعی)، لیمویی رنگ پهنایی تقریبا ۵ میلی متر (۰.۲ اینچ) دارای گلپر. پرچم گل آذین با ساقه ای بلند، شاخ های متعدد و سست، و خوشه هایی به اندازه ۱۰ سانتی متر (۴ اینچ).
 • برگ ها: برعکس، بلند، ضخیم و مجموعه برگ های کنار هم. پهنایی به اندازه ۳ الی ۵ سانتی متر، کوچک با دندانه هایی نوک تیز و ضخیم.
 • میوه: فندقه بلند در اطراف گلپر
 • زیستگاه: کنار دریا، دریاچه ها و رودخانه های جنگلی. رازک های ماده می توانند بر روی زمین ها، مخروبه ها و بنا های قدیمی و ردیف ها در کنار مناطق قابل سکونت رشد کنند.
 • زمان گل دادن: مرداد و شهریور

 

گل های ماده رازک که به نوشیدنی های مالت اضافه می شوند، گیاهان دارای مادگی هستند که کرک های موئی غده ای را تشکیل می دهد. این نوع گیاهان طعم خاص خود را به آبجو می دهند، مزه تلخ آن را می گیرند و آن را کمی خوش طعم می کنند. بجز استفاده در صنعت آبجو، رازک به عنوان گیاه دارویی و برای فیبر موجود در آن کشت می شوند. زمانی که فنلاند بخشی از سوئد بود، از گل آذین آن برای پرداخت مالیات استفاده می شد و دهقانان از نظر قانونی مجبور بودند تا سال ۱۹۱۵ رازک کشت کنند. در آن زمان تقریبا در حیاط هر کلبه بزرگ و کوچک رازک رشد می کرد. بعد ها حتی صدها مزرعه تجاری رازک برای صنعت آبجوسازی راه اندازی شد. برابر با تاکستان های فنلاندی اروپای جنوبی. امروزه صنعت آبجوسازی فنلاند از رازک های وارداتی استفاده می کند و این گیاه به ندرت در این منطقه دیده می شود.

رازک یک گیاه بومی در سواحل جنوبی و مرکزی فنلاند و جنگل های وسیع در مسیر رودخانه هاست. رازک از تنه درختان کمک گرفته و در جهت عقربه های ساعت برای محافظت خود در برابر باد به دور آنها میپیچد. رازک از معدود گیاهان پیچ می باشد که در جهت عقربه های ساعت به دور تکیه گاه خود می پیچد. تمام بالا رونده های دیگر در به سمت چپ و خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند. رازک ها در جنگل هایی که در حال حاضر نزدیک به مناطق مسکونی هستند گسترش می یابند، بنابراین تشخیص بین گیاهان وحشی و کشتی سخت می شود.

 

کاشت رازک ماده

پیدا کردن گیاه نر نشانه ای مطمئن از پیداکردن منشا اولیه رازک میباشد. در زمین های زراعی فقط رازک های ماده کشت می شوند و گیاهان نر از زمین های رازک حذف می شوند زیرا باروری آن باعث کاهش کیفیت محصول می شود.

در مناطق ساحلی جنوب فنلاند، هر دو نوع رازک نر و ماده گیاه در حال رشد هستند، اما در جزیره ها اغلب شامل یک جنس از گیاه بوده و بذری تولید نمی شود. بیشتر گیاهان رازک در مناطق شمالی از میراث بسیار قدیمی هستند. در واقع از زمانی که آن مناطق به جنگل های گسترده ساحلی تبدیل شدند. و خط ساحلی فنلاند توسط دریای لیتورینا حدود ۷۰۰۰ یا ۸۰۰۰ سال پیش تشکیل شد، رازک شروع به رشد در آن منطقه کرد.

خرید گل ماده خشک رازک

 • هربال مارکت رازک تازه و خشک را بفروش می رساند. شما میتوانید محصول رازک  را که به سختی پاکسازی و تولید شده است از سایت هربی کالا بصورت آنلاین خریداری کرده و استفاده کنید.
 • جهت خرید با شماره تلفن های ۰۲۱۷۷۵۲۶۷۴۲ و ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ تماس حاصل فرمایید
 • ارسال: از تهران، از طریق پست سفارشی
 • خرید بسته رازک ۵۰بسته رازک ۱۰۰ – بسته رازک ۱۰۰۰ گرمی رازک ماده از هربی کالا

 

خرید بذر رازک

 • هربال مارکت بذر رازک آماده کشت (بدون نیاز به چینه سرمایی) را بفروش می رساند. شما میتوانید بذر رازک  را که به سختی پاکسازی و تولید شده است از سایت هربی کالا بصورت آنلاین خریداری کرده و کشت کنید.
 • جهت خرید با شماره تلفن های ۰۲۱۷۷۵۲۶۷۴۲ و ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ تماس حاصل فرمایید
 • ارسال: از تهران، از طریق پست سفارشی
 • خرید پاکت بذر  رازک ماده از هربی کالا

 

ویدئو رازک

همانطور که در ویدئو زیر می بینید گیاه دارویی رازک در انتهای پاییز شروع به تولید جوانه هایی میکند که در سال بعد قرار است اندام رویشی و زایشی رازک را تولید کنند. معمولا در اواسط پاییز با برداشت محصول رازک بوته را از سطح خاک هرس میکنند با هرس کردن بوته جوانه های سرخ رنگ رازک شروع به رشد کردن کرده و برای سال بعد اماده میشوند. در ابتدای سال جدید سعی کنید تعداد ۵ ساقه قوی را نگه داشته و بقیه را حذف کنید تا انرژی کافی برای رشد و نمو بین بوته ها تقسیم گردد.

[divider style=”shadow” top=”30″ bottom=”30″]


تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.