Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۰

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۰

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۰ : نکتۀ مهم دیگر در مورد کیفیت خاک مزرعه، بررسی میزان شوری خاک و آب می‌باشد. نکته ای که گاها فراموش میگردد. همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم، تصور کشاورزان این است که چون گیاهان دارویی بومی در تمامی مناطق رشد میکنند بنابراین گیاهان دارویی اصلاح شده نیز قدرت رشد و نمو در شرایط نامناسب را داشته و شوری نمیتواند مانعی برای کشت و کار گیاهان دارویی باشد. این در حالی می باشد که شواهد و قراین این تصور و فرضیه را رد مکینند.

علاقمندان به کشت و کار گیاهان دارویی توجه داشته باشند که کشت گیاهان دارویی در خاک‌های شور امکان‌پذیر نمی‌باشد. البته اینکه میزان شوری در چه حدی باشد خیلی مهم است ولی مشاهدات نشان داده است تعداد کمی از گیاهان دارویی به شوری تحمل داشته و در آن رشد می‌کنند. وقتی موضوع بحث زمین‌ها یا آب شور باشد موضوع به این صورت تشریح می‌شود که آیا گیاه دارویی موردنظر در این زمین عملکرد اقتصادی خواهد داشت یا نه!

  • این سؤال به نکتۀ خوبی اشاره می‌کند و به تولیدکننده می‌گوید صرفاً زنده‌ماندن یک گیاه در زمین‌های شور به‌منزلۀ امکان کشت و کار موفق نیست.
  • هدف عملکرد اقتصادی می‌باشد.

نمونه‌های زیادی از کشت گیاهان دارویی در زمین‌های شور دیده شده‌است. البته برخی گیاهان دارویی مقاومت نسبی به شوری داشته و می‌شود از آنها به‌عنوان اصلاح‌کنندۀ شوری استفاده کرد. شوری یک زمین قابل اصلاح می‌باشد ولی نه با گیاهان حساس. گاورزبان اروپایی یکی از گیاهانی است که تحمل به نسبت بالاتری نسبت به سایر گیاهان دارویی به شوری داشته و شما می‌توانید در صورت اطمینان از فروش محصول، آن را در زمین‌های شور کشت و کار کنید (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۰).

  • حساس‌ترین گیاه دارویی به شوری، بادرنجبویه می‌باشد.
  • گیاه دارویی بادرنجبویه به هیچ وجه توانایی تحمل شوری را نداشته و به محض کاشت در زمین‌های شور علائمی همانند کمبود شدید و جمع‌شدن برگ های گیاه مشاهده می‌شود.

 

مسمومیت با عناصر معدنی

کشاورزان باید در مورد مسمومیت عناصر شیمیایی اطلاعاتی داشته باشند. اغلب گیاهان توانایی مقاومت با شوری و مسمومیت برخی عناصر مانند آلومینیوم را ندارند و سریعاً تحت‌تأثیر قرار گرفته و در اولین مرحله جذب عناصر غذایی بلوکه شده و گیاه با نشان دادن علائم کمبود شدید دچار مرگ فیزیولوژیکی شده و به مرور زمان خشک می‌شود.

سالها پیش وقتی تصاویری از مزرعه نابود شده بادرنجبویه در ملکان از شهرهای آذربایجان شرقی و همسایه دریاچه اورمیه دیدم، در اولین نگاه میزان شوری خاک توجه مرا به خود جلب کرد. مورد دیگری از همدان گزارش شد، تصاویر ارسال شده نشان می‌داد نمک سریعاً بادرنجبویه را تحت تأثیر قرار داده و نابود کرده است. در مورد استثنائات باید تحقیقات دقیق انجام گیرد.

  • برای بررسی میزان شوری خاک و آب میتوانید از کارشناسان خاک شناسی جهاد کشاورزی هر منطقه یا شهر کمک بگیرید.
  • اغلب شرکت های خصوصی مورد تائید جهاد کشاورزی میتوانند با تجریه و آنالیز نمونه خاکی و آبی مزرعه شما شرایط آن را از نظر شوری در درجه هدایت الکتریکی که به دسترسی ریشه به عناصر و مواد غذایی ارتیاط دارد، تشریح کنند (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۰).

 

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۱

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.