Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۲

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۲

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۲ : کشت و کار گیاهان دارویی یک عملیات زمان‌بر و پرمشقت می‌باشد. البته در ایران به علت نبود امکانات مکانیزاسیون و کشت ماشینی، سخت تر می‌باشد. به همین علت باید طبق یک برنامۀ مشخص و از پیش تعیین شده اقدام شود و هر آنچه که کشاورز می‌خواهد در زمین پیاده کند به‌صورت مکتوب نوشته شده و عملیاتی گردد. مگر اینکه از تجربه بالایی در زمینه کشت و کار گیاهان دارویی برخوردار باشد. یکی از مراحل مهم در کاشت مزرعه گیاهان دارویی، مرحله آماده سازی زمین قبل از کاشت بذر یا نشا میباشد. قبلا در مورد نحوه انتخاب زمین مناسب برای کاشت گیاهان دارویی تضیحاتی ارائه داده ایم. با این همه برای کسب اطلاعات کامل تر و جامع تر میتوانید فایل صورت فایل صوتی مشاوره انتخاب زمین مناسب در گیاهان دارویی را از سایت هربی کالا دانلود کرده و  استفاده ببرید.

کاشت مستقیم و غیر مستقیم

کشت گیاهان دارویی در مزرعه به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم صورت می‌پذیرد. در کشت مستقیم از بذر جهت کاشت در زمین اصلی استفاده می‌شود و در کشت غیرمستقیم از نشاء استفاده می‌گردد. در ادامه به مثالهای بیشتری از روش کشت اشاره خواهیم کرد. در حالت کلی کشت نشا در مقایسه با کشت بذر، بهترین انتخاب می باشد اما در برخی گیاهان دارویی مانند بابونه آلمانی، بادرشبی یا خارمریم نیازی به استفاده از نشا برای کاشت در مزرعه نیست و میتوان از بذر نتیجه مشابهی گرفت. از آنجایی که ما در کنار انتخاب بهترین روش کاشت به دنبال کاهش هزینه های تولید نیز هستیم بایستی این مورد را نیز موثر بدانیم.

برای هر گیاه دارویی باید از بهترین روش استفاده کنیم چرا که تفاوت‌های بسیاری در شرایط لازم برای رشد وجود دارد. صرفاً آشنایی با کاشت گندم یا یونجه نمی‌تواند به ما در کشت و کار گیاهان دارویی کمک کند. موضوع بحث این بخش آماده‌سازی زمین جهت کشت نشاء گیاهان دارویی با سیستم آبیاری غرق‌آبی و قطره‌ای می‌باشد.

عملیات آماده سازی زمین

عملیات آماده‌سازی زمین بعد از انتخاب بهترین زمین صورت می‌پذیرد. هر کشاورز بعد از انتخاب زمین و خرید آب، برای آماده‌سازی زمین آماده می‌گردد. قبل از هر فعالیتی نگاه کلی به شرایط زمین لازم و ضروری می‌باشد. گاهی زمین در زمستان در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد و گاهی در اوایل بهار سال جدید. در هر صورت کشاورزی که از میزان علف‌های هرز زمین، نوع علف‌های هرز اعم از یکساله و چندساله‌ها، باریک برگ یا پهن برگ، شیب زمین، بافت، جنس خاک، سایه‌اندازی درختان یا موانع اطراف زمین، آفات و کمبودهای خاک و… اطلاعات بیشتری داشته باشد به‌صورت کامل‌تری می‌تواند زمین را برای کشت بهاره یا پاییزه آماده کند.

  • حال فرضاً ما زمین را در سال ۹۶ انتخاب کرده‌ایم و بر اساس برنامه می‌خواهیم سال ۹۷ کشت بهاره انجام دهیم. چه باید بکنیم؟
  • جزئیات آماده‌سازی زمین چگونه است؟

ابتدا زمین را در اولین فرصت شخم عمیق زده و به کمک امکانات موجود شیب‌بندی و کرت‌بندی می‌کنیم. در سیستم آبیاری غرق‌آبی نیاز است که شیب زمین توسط فرد ماهری ایجاد شود. یعنی برای آبیاری مشکلی پیش نیاید. در اغلب موارد توصیه می‌کنیم بعد از شخم‌زنی، علف‌های هرز چندساله اعم از ریشه یا باقی‌مانده‌های آنها جمع‌آوری شده و نابود شوند. توصیه می‌کنیم شخم در پاییز انجام گیرد و از سمومی مانند سموم بذرکش استفاده گردد. در مورد این بحث میتوانید فایل صوتی مشاوره کاربرد سموم در گیاهان دارویی را دانلود کرده استفاده کنید.

  • سم بذرکش باعث می‌شود بذور علف‌های هرزی که توسط آب یا باد آورده شده‌اند از بین بروند. این سموم معمولاً در پاییز به همراه شخم و قبل از آن استفاده می‌گردد و تا بهار تأثیر سم از بین می‌رود. باید توجه داشته باشیم که جهت کشت نشاء از این سموم در فصل بهاره نیز می‌شود استفاده کرد. در صورتی که فاصله بین استفاده از سم و کاشت بذر کم باشد، بذر کشاورزی نیز به همراه بذور علف‌های هرز از بین خواهد رفت.

 

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۳

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.