Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 14
نشای مریم گلی تولید شرکت هربال مارکت
نشای مریم گلی تولید شرکت هربال مارکت

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۴ : این مبحث، بسیار ضروری بوده و به تمام اطلاعاتی که قبل از آغاز کشت و کار نیاز است اشاره می‌کند. گیاهان دارویی، دارای خصوصیات متفاوتی می باشند و باید در مورد هرکدام از آنها، شرایط رشدی و پراکنش گونه‌های بومی و زراعی بررسی و مطالعه دقیق انجام گیرد. از آنجایی که ما به‌دنبال کشت ارقامی هستیم که در بازار متقاضی داشته و مشتری برای آن وجود دارد باید سعی کنیم با مطالعه و بررسی بازار، ارقام کشتی خود را انتخاب کنیم. به‌دست‌آوردن این اطلاعات که به ما کمک می‌کند در فروش محصول به مشکل اساسی برخورد نکنیم.

 • از جمله اقدامات قبل از کاشت می‌توانیم به مواردی مانند خرید بذر یا نشا، مطالعه و گذراندن دوره های آموزشی یا روش‌های کاشت، داشت و برداشت، خرید بذر یا نشاء هماهنگی‌هایی مانند نحوۀ ارسال، برنامه‌ریزی رسیدن نشاء و انتقال آن به مزرعه و برخی موارد دیگر که در ادامۀ توضیحات به آنها اشاره خواهیم کرد.
 • درواقع در کشور ایران علاقمندان به تولید گیاهان دارویی به دو بخش جداگانه تقسیم می‌شوند: قسم اول تولیدکنندگان خرده‌پا می‌باشند که سطح کشت آنها اغلب حدود ۳ هزار متر مربع به‌صورت میانگین می‌باشد و قسم دوم تولیدکنندگان عمده می‌باشد که سطح زیرکشت بالای یک هکتار را در برنامۀ خود دارند.

هرکدام از این تولیدکنندگان بایستی قبل از آغاز فصل کشت یک سری تصمیمات بگیرند که در کل آنها را برنامه‌ریزی می‌نامیم. برای اینکه با این برنامه‌ریزی بیشتر آشنا شویم به توضیح هرکدام از این فعالیت‌ها می‌پردازیم. با هربال مارکت همراه باشید…

مزرعه همیشه بهار پرپر - بذر همیشه بهار پرپر و کم پر موجود است
مزرعه همیشه بهار پرپر – بذر همیشه بهار پرپر و کم پر موجود است

اقدامات قبل از کشت برای کشاورزان خرده‌پا

آن دسته از کشاورزانی که سطح زیر کشت آنها زیر یک هکتار می‌باشد بهتر است، نشای مورد نیاز خود را از تولید کنندگان نشا خریداری کنند. اما در کشت های وسیع پیشنهاد ما، تولید نشا توسط کشاورز می باشد. چرا که هزینه خرید نشا به نصف کاهش پیدا کرده و در نهایت هزینه تمام شده به ازای هر کیلوگرم محصول کاهش یافته و سرمایه گذاری سود ده تر خواهد بود.

البته تولید نشا مهارت ویژه ای میخواهد که فرد باید آن را داشته باشد در غیر این صورت به هیچ وجه توصیه نمیکنیم که به تولید نشا و یا خزانه گیری اقدام کنید. در صورتی که در تولید نشا مهارت لازم را نداشته باشید مطمئنا نخواهید توانست نشای با کیفیت و با تعداد مناسب برای کشت در مزرعه تولید کنید. در این حالت از طرفی سرمایه گذاری با مشکل روبرو شده و از طرف دیگر یکسال زراعی را از دست خواهید داد.

 • در واقع هدف از این پیشنهاد کاهش هزینه‌های خرید نشاء می‌باشد.

 

نشای آویشن باغی تولید شرکت هربال مارکت
نشای آویشن باغی تولید شرکت هربال مارکت

آنچه که لازم است گفته شود این است که تولید نشاء دارای هزینه‌هایی است که در احداث مزارع با یک سطح مشخص و حداقلی صرفۀ اقتصادی دارد که ما به جای خرید از واسطه یا فرد تولیدکننده دیگر، نشاء را خود در گلخانه یا شرایط کنترل شده دیگری تولید کنیم. در این صورت هزینۀ خرید نشاء به نصف کاهش می‌یابد. برای مثال اگر شما تصمیم دارید ۳ هکتار زیر کشت آویشن باغی یا بادرنجبویه ببرید هزینۀ خرید نشاء ۳ هکتار مبلغی در حدود ۱۲ میلیون تومان می‌شود. (یعنی مبلغ هر نشاء ۵۰۰ ریال.) ولی اگر شما با اجاره کردن یک گلخانه و خرید بذر اقدام به تولید نشاء کنید این مبلغ به حدود ۷ میلیون تومن کاهش خواهدیافت. کاهش هزینه‌های تولید به شما این توانایی را می‌دهد که در فروش محصول نهایی دست بازتری داشته باشید. اگر بتوانید ۲۰۰۰ تومان پایین‌تر از قیمت بازار محصول خود را به بازار عرضه کنید می‌توانید در رقابت با سایر تولیدکنندگان و واسطه‌ها موفق‌تر باشید.

نهال ریشه لخت به لیمو - در هربال مارکت موجود می باشد
نهال ریشه لخت به لیمو – در هربال مارکت موجود می باشد

کاهش هزینه ها و صرفه جویی

مسئلۀ دیگری که به ذهن می‌رسد این است که اگر ما بتوانیم یک‌سری هزینه‌ها را کاهش دهیم از محل صرفه‌جویی در این هزینه‌ها می‌توانیم برای برخی امور زراعی هزینه‌های قابل‌توجهی کنیم. اغلب در ایران موضوع استفاده از کودهای شیمیایی در گیاهان دارویی از حساسیت بالایی برخوردار است (فایل آموزشی کاربرد کود در گیاهان دارویی). این درواقع یک راه‌حل برای تولیدکننده می‌باشد که چگونه با ثابت‌نگه‌داشتن هزینه‌ها کیفیت و کمیت محصول تولیدی خود را افزایش دهد. در حالت معمول کشاورزان برای افزایش رشد رویشی چه در اندام هوایی و چه در اندام زیرزمینی (ریشه و ساقه‌های زیرزمینی) اقدام به استفاده از کود شیمیایی می‌کنند. اما پیشنهاد ما به شما این است که به جای استفاده از کود شیمیایی از محل صرفه‌جویی در برخی هزینه‌ها، برای بهبود وضعیت خاک برای اصلاح طبیعی و اصولی خاک از کودهای دامی و برخی مواد و ترکیبات غیرشیمیایی مانند کودهای بیوزیستی یا ورمی کومپوست یا کود مرغی زیرنظر کارشناس استفاده شود.

نشای توپی و درجه یه آویشن شیرازی - با اسم علمی زاتاریا مولتیفلورا
نشای توپی و درجه یه آویشن شیرازی – با اسم علمی زاتاریا مولتیفلورا

درواقع ما می‌خواهیم از یک راه مطمئن و امن، کیفیت و کمیت محصول تولیدی را افزایش دهیم. موضوع کودهای شیمیایی در مبحث مربوط به خود به‌صورت مفصل بحث خواهدشد. آنچه که در عملیات قبل از کاشت مهم به نظر می‌رسد، مجموعه اقدامات و تصمیماتی است که درنهایت به موفقیت در کشت و کار منتج می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید…

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۵

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۴”

 1. رضا ظریفی

  Reply

  باسلام. لطفا”راهنمایی فرمایی که در پایان سلسله مقالات اصول کشت و کار گیاهان دارویی را چگونه می توان تهیه نمود. باسپاس و تشکر از این مجموعه

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام

   این مقالات بزودی به صورت یک جلد کتاب منتشر میشود و هم اکنون در دست انتشار می باشد. به محض منتشر شدن برای فروش از طریق سایت هربی کالا و هربال مارکت عرضه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.