Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۵

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 15
نشای با کیفیت گل گاوزبان ایرانی در خزانه بستر خاکی

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۵

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۵ : یکی از اقدامات مهم قبل از کاشت خرید نشا یا بذر می باشد. اینکه معیارها و فاکتورهای نشاء سالم چیست؟ چه شرکت یا فردی سابقۀ تولید روشنی از نشاء دارد؟ چگونه به کیفیت نشاء آگاه باشیم مسافت در خرید نشاء از یک شهر دیگر چه تأثیراتی دارد؟ قیمت نشاء به چه صورت باشد؟ اینها همه سؤالاتی است که می‌خواهیم در این فرصت به آنها پاسخ دهیم.

  • خیلی مهم می‌باشد که قبل از کاشت حواس جمعی داشته باشیم.
  • حواس جمع یعنی اینکه با آگاهی و بررسی و البته زمان‌سنجی خریدهای خود را انجام دهیم.

اغلب کشاورزان مشغول به‌کار گیاهان دارویی در ایران خرده‌پا هستند و سطوح کمی را برای کشت انتخاب می‌کنند. البته‌ آنها در کنار کار زارعی و باغی خود اقدام به کشت گیاهان دارویی می‌کنند تا شرایط موجود و حاکم را بسنجند تا در صورت مناسب‌بودن، کشت‌های وسیع‌تری را برنامه‌ریزی کنند. در واقع آنها با کشت‌های کوچک، خود و شرایط را محک می‌زنند تا برای کشت وسیع درصد ریسک را به حداقل برسانند. این کار بسیار توصیه می‌گردد.

نشای بسیار سرحال و با کیفیت بادرنجبویه melissa officinalis

نکته مهم: در سطوح بالای کشت به دو نحو توصیه می‌گردد: اول اینکه حتماً‌ از وجود یک کارشناس گیاهان دارویی که تجربۀ کافی در زمینۀ کشت و کار گیاهان دارویی دارد استفاده کنید یا اینکه قبل از شروع کشت وسیع، یک یا دو سال به کشت آزمایشی با سطح کم اقدام کنید. این کار باعث می‌شود ریسک فعالیت کشاورزی شما به حداقل برسد.

تولید نشاء یک فعالیت کوتاه‌مدت ۳ تا ۵ ماهه می‌باشد. و چون اغلب در یک فضای کوچک و کنترل‌شده مانند گلخانه‌ها، شاسی‌ها یا تونل‌های پلاستیکی تولید می‌شود، بیشتر مستعد آلودگی‌ها و بیماری‌ها هستند. در واقع تأکید ما بر کیفیت نشاء به برخی صفات ظاهری و باطنی نشاء برمی‌گردد؛ یعنی یک نشاء علاوه بر اینکه سالم، قوی، سبز، شاداب و با اندازۀ مناسب باشد باید عاری از بیماری‌ها، آفات و قارچ‌ها باشد.

البته این تقریباً غیرممکن است که تمام نشاء‌ها دارای این شرایط باشند ولی باید اکثریت بالای ۹۵ درصد سالم و حائز شرایط گفته شده باشند، مثال‌های زیادی از کیفیت نشاء ارسال شده در کشور وجود دارد که می‌توانیم از آنها به چند مورد اشاره کنیم. اهمیت خرید نشاء تا حدود بسیار زیادی در ارتباط با موفقیت کشت و کار شما می‌باشد.

مثال اول: سال ۱۳۹۵، شخصی از مجموعه هربال مارکت نشای سرخارگل به تعداد ۸۰۰۰ عدد خریداری کردند. بعد از کشت و کسب نتیجه ۹۸ درصدی از گیرایی و تراکم مزرعه در سال ۱۳۹۶ از یک فرد ناشناس تعداد ۲۰۰۰۰ عدد نشای سرخارگل خریداری کرده بودند.

ارسال نشای سنبل الطیب در کارتن، کیفیت نشا و کیفیت ریشه نشا بسیار اهمیت دارد

متاسفانه همان شخص مجدد با بنده تماس گرفته و بعد از یک گفتگوی کوتاه من از علت تغییر فروشنده جویا شدم و ایشان علت اینکه از فرد دیگری نشا خریداری کرده بودند را اختلاف قیمت ۱۵ تومانی اعلام کردند. و کاملا مشخص بود که از این کار پشیمان هستند و کم بودن قیمت آن هم به اندازه ۱۵ تومان همیشه به معنی با کیفیت بودن نشا نیست. نتیجه اینکه از فروشنده ای خریداری کنید که او را میشناسید و مدتی هست در جریان فعالیت های ایشان هستید.

مثال دوم: در یکی از سالهای اخیر از مجموعه ای ناشناس در یکی از شهرهای کشور تعداد نشای نعناع فلفلی خریداری کردم. علت، نزدیکی آن شهر به محل مزرعه بود. در خرید نشا معمولا مجموعه هربال مارکت با ارتباطاتی که دارد از نزدیکترین نقطه برای خریدار نشا ارسال میکند تا در درجه اول نشا سریعا به دست مشتری رسیده و در درجه دوم هزینه ها کاهش یابد. بعد از خرید نشا و ارسال آن، چیزی که بنده با آن روبرو شده بودم یک گونی گل آلود و پاره شده از ریزوم های بی کیفیت نعناع فلفلی بود که مرا از خرید پشیمان کرد.

  • در واقع اینکه یک نشا از چه کیفیتی برخودار است از راه های مختلفی بدست می آید.
  • یکی از آسان ترین راه ها استفاده از پیامرسان های مجازی برای ارسال و دریافت تصاویر محصولات می باشد.
  • درواقع با امکانات موجود سعی کنید قبل از خرید نشاء از فروشنده تصویر نشاء را بخواهید تا از کیفیت ظاهری آن مطمئن باشند.
  • این نکته را در خاطر داشته باشید که وقتی ظاهر یک نشاء سالم و شاداب است مطمئناً آن نشاء ‌از نظر آفات و بیماری‌ها نیز سالم می‌باشد.
خزانه تونل پلاستیکی سرخارگل، این نوع خزانه در مناطق گرمسیری رایج است

این موضوع در مورد بذور هم صادق می‌باشد. برخی کشاورزان علاقۀ خاصی به کاشت بذر دارند یا برخی گیاهان دارویی بهتر است از طریق بذر کشت و کار شوند؛ چرا که بسیار راحت و کم‌هزینه می‌باشند. برای مثال بابوبه، خارمریم، بادرشبی و یا گیاهان یکساله شبیه بهتر است به‌صورت مستقیم در زمین کاشته شوند. بنابراین خرید بذر مطمئن و سالم بسیار ضروری می‌باشد. در خرید بذر چندین مورد مهم بایستی در نظر گرفته شود. این موارد در واقع خصوصیات بذر می‌باشد. درصد خلوص فیزیکی، درصد جوانه‌زنی، منشأ بذر، نام علمی و گونۀ گیاه دارویی چهار خصوصیت و فاکتور مهم در خرید بذر گیاهان دارویی می‌باشد. البته اطلاع از تعداد بذر در واحد گرم یا مقدار بذر لازم برای تولید مقدار مشخص نشاء نیز لازم است که باید از فروشنده نشاء یا تولیدکنندۀ نشاء آن را پرسید. برای مثال شما برای اینکه تعداد ۵۰ هزار عدد نشاء سنبل‌الطبیب تولید کنید به حداقل ۷۰۰ گرم بذر مناسب با درصد خلوص ۹۵ درصد جوانه‌زنی بالای ۷۵ درصد نیاز دارید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند در خرید مقدار بذر دقت بیشتری داشته باشید.

بذر اسطوخودوس دارویی تولید شرکت هربال مارکت با خلوص ۱۰۰ و جوانه زنی بالا

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۶

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.