Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۶

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 16
بذر مرزنجوش بسیار ریز بوده و در هر گرم از بذر این گیاه دارویی بیش از ۲۰۰۰ عدد بذر وجود دارد

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۶

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۶ : یک فروشندۀ بذر به تمام شرایط و خصوصیات بذرهای خود آشنا می‌باشد و شما باید در حین یا قبل از خرید سؤال بپرسید و بعد اقدام به خرید کنید. گاهی دیده می‌شود که خریداری اصلاً نمی‌داند چه‌قدر بذر باید خرید کند تا زمین ۳۰۰۰ متری خود را زیر کشت بابونۀ آلمانی ببرد. این اطلاعات بسیار حائز اهمیت هستند. اگر شما در خرید بذر شکست بخورید، کاملاً در کشت و کار شکست خورده‌اید. از آنجا که کشت و کار گیاهان دارویی در ایران یک فعالیت کشاورزی جدید می‌باشد. اطلاعات جامع و کافی و البته تجربی و دقیق از آن در منابع موجود نمی‌باشد و کشاورزان و علاقمندان در مورد شرایط کشت و کار اطلاعات کافی ندارند به همین علت آنها با سؤالات بسیار زیادی روبه‌رو می‌شوند در زراعت‌هایی مانند گندم، یونجه، ذرت و سبزیجات اطلاعات به‌صورت گسترده و تجربی در اختیار کشاورزان محلی و کتاب‌های مستند وجود دارد حتی اطلاعاتی در قالب‌های فیلم، مستند و صوت در اینترنت گذاشته شده است و یک فرد علاقمند به راحتی می‌تواند با هزینه‌ای بسیار ناچیز هم اطلاعات و تجربیات دیگران را در اختیار قرار گیرد.

  • اما موضوع در گیاهان دارویی این چنین نیست. آنچه که در گیاهان دارویی فعلاً در دسترس می‌باشد اطلاعات جسته و گریخته‌ای از گیاهان دارویی آن هم به‌صورت کلی و تئوریک می‌باشد. بنابراین باید حتماً در مورد نحوه رفتار با گیاه دارویی، نشاء گیاه دارویی و بذر گیاهان دارویی اطلاعات درست و دقیقی داشته باشیم.

 

بذر گیاه دارویی گلرنگ را مشاهده مکینید. گلرنک یکساله بوده و برا کشت در شرایط نیمه دیم مناسب است

همۀ ما در طول زندگی خود مطمئناً چندین بار بذور گیاهانی مانند لوبیا، خیار، کدو و بذر گیاهان زینتی را کاشته‌ایم و به راحتی می‌توانیم در مورد آنها اظهارنظر کنیم اما سؤال اینجاست که آیا رفتار با بذر گیاهان دارویی مثلاً آویشن باغی یا آویشن شیرازی و مرزنجوش یزدی نیز به همین راحتی می‌باشد. در ایران کشاورزان تقریباً هیچ شناخت بصری از بذور و نشاء گیاهان دارویی ندارند. اغلب آنها برای اولین بار است که شکل یک بذر دارویی یا نشاء آن را مشاهده می‌کنند. کسب اطلاعات علمی از سایت‌های اینترنتی یا کتاب‌های دانشگاهی راه خوبی برای آشنایی با بذور و نشاءهای گیاهان دارویی نمی‌باشد. شما میتوانید در سایت هربی کالا مشخصات علمی تمامی بذور گیاهان دارویی را مطالعه کنید.

تفاوت‌های بسیاری بین بذور گیاهان دارویی و بذور زراعی وجود دارد. اندازۀ بذور گیاهان دارویی بسیار کوچک بوده و اغلب در هر گرم از بذر آنها تعداد بسیار بالایی شمارش می‌شود. برای مثال در واحد یک گرم بذر صددرصد خالص گل راعی حدود ۸۰۰۰ عدد بذر شمارش می‌شود. این تعداد بذر واقعاً زیاد می‌باشد و سؤال اصلی اینجاست که آیا یک کشاورز مبتدی و تازه‌کار می‌تواند با بذری که در هر گرم آن ۸۰۰۰ عدد بذر دارد رفتار درستی کند که درنهایت بذر رشد کرده و تبدیل به نشاء یا گیاه کامل شود؟

بذر گاوزبان اروپایی، گاوزبان اروپایی یکساله بوده و در ایران بازار خوبی ندارد

هرچند همه بذور گیا هان دارویی ریز نمی‌باشند و بذوری مانند مریم‌گلی، چای‌ ترش، گاوزبان ایرانی و اروپایی دارای اندازۀ بذر درشت‌تری می‌باشند. مطمئناً کاشت بذور درشت بسیار راحت‌تر از بذور ریز می‌باشند. در اغلب موارد و با مطالعه منابع خارجی متوجه می‌شویم که برخی بذور برای جوانه‌زنی نیاز به نور دارند و در صورتی که در عمق بیشتری از خاک کاشته شوند جوانه نخواهند زد. در اغلب موارد تماس‌هایی که با بنده در مورد مشاوره گیاهان دارویی گرفته می‌شود موضوع اصلی مورد بحث دانش اولیه و دانش فنی کشت و کار گیاهان دارویی می‌باشد. این نشان می‌دهد که دغدغۀ اصلی کشاورزان و علاقمندان دانش فنی کشت و کار گیاهان دارویی می‌باشد.

بنابراین همیشه قبل از هر فعالیتی سعی کنید اطلاعات کلی از آن فعالیت به‌دست بیاورید. در بسیاری از تماس‌هایی که گرفته می‌شود علاقمندان به‌دنبال گرفتن مشاوره هستند و سعی می‌کنند برای داشتن یک کشت و کار موفق اطلاعات خود را افزایش دهند. اطلاعات باعث می‌شود در انتخاب زمین مناسب، فروشندۀ نشاء متعهد و بذور با کیفیت، موفق‌تر عمل کنیم.

در موضوع اقدامات قبل از کشت فاکتورهای بسیار مهمی مطرح می‌باشد که هرکدام در فصل مربوط خود مفصل توضیح داده خواهند شد، اما طرح یک سؤال بسیار اساسی قبل از کشت و کار لازم می‌باشد. از خود بپرسید می‌خواهید با کشت گیاهان دارویی چه چیزی به‌دست بیاورید؟ جواب این سؤال راهنما و مشخص‌کنندۀ برنامۀ شما برای کشت و کار گیاهان دارویی می‌باشد. جواب‌های متفاوتی برای این سؤال داده می‌شود چون افراد متفاوت با اهداف متفاوت اقدام به کشت و کار گیاهان دارویی می‌کنند.

بذر بادرنجبویه Echium amoenum تعداد بذر در هر گرم ۱۵۰ عدد می باشد

فرض کنید یک دانشجوی مقطع دکتری برای بررسی ایده و موضوع تز خود می‌خواهد مزرعۀ کوچکی برای پیاده‌سازی آزمایش‌های خود احداث کند. یا کشاورز تولیدکنندۀ بزرگی را در نظر بگیرید که به‌دنبال سود و درآمد بسیار می‌باشد. هرکدام از این‌ها اهداف متفاوتی دارند و بایستی به‌گونه‌ای متفاوت فکر کنند. تا در کار خود به نتیجۀ لازم برسند. بنابراین اینکه بدانیم دنبال چه چیزی هستیم بسیار مهم می‌باشد. در این کتاب ما به‌دنبال جواب دادن به این سؤال نیستیم ولی به‌صورت کامل در داخل سرفصل‌ها به آن پاسخ خواهیم داد. آنچه از نظر هربال مارکت مهم است مشخص بودن تکلیف می‌باشد. مشخص بودن این موضوع که ما از مزرعۀ خود و از تلاش خود چه انتظاری داریم، باید بدانیم که اگر تلاش نکنیم به نتیجه نخواهیم رسید. باید بر اساس هدف، ریز کارهایی که در طول کاشت، داشت، برداشت و فروش انجام خواهدگرفت نوشته شود.

  • معمولاً ریز کارها در قالب طرح توجیهی یا اقتصادی نوشته شده و در اختیار مجری طرح قرار داده می‌شود.

در کل طرح توجیهی، دورنمای دقیق از طرح و پروژه را در اختیار تولیدکننده یا سرمایه‌گذار قرار می‌دهد که بر اساس آن نقشه تمام فعالیت‌ها تعریف شده را به‌صورت دقیق و مرتب انجام دهد تا اینکه کار تمام شود.

بذر بادرنجبویه melissa officinalis تعداد بذر در هر گرم ۱۰۰۰ عدد می باشد

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.