Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۶

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۶

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۶ : موضوع مهم دیگر مدت زمان اجارۀ زمین می‌باشد. وقتی تصمیم گرفتید گیاه دارویی بکارید، باید بدانید گیاه چندساله هست و چه مدت باید در زمین باشد، عمر اقتصادی گیاه چند سال می‌باشد. در بسیاری از نقاط ایران اجاره بلندمدت مورد قبول نمی‌باشد و هر سال باید اجارۀ زمین تمدید شود.

برای مثال گیاه دارویی گاورزبان اروپایی یکساله می‌باشد و در حالی که گاورزبان ایرانی (مشاوره صوتی کاشت گاوزبان ایرانی در مزرعه) چند ساله می‌باشد. بنابراین باید به این مورد توجه کنید که هم‌ زمان با انتخاب گیاه به فکر سال و مدت اجارۀ زمین نیز باشید. اگر تصمیم به کشت آویشن باغی (مشاوره صوتی کاشت آویشن باغی در مزرعه) دارید باید بدانید آویشن باغی چندساله بوده و عمر اقتصادی آن حداقل ۵ سال می‌باشد یعنی زمین حداقل باید به مدت ۴ سال اجاره گردد و در قرارداد اجاره شرایط آن برای ۴ سال یا بیشتر پیش‌بینی گردد. اگر صاحب زمین در سال دوم بخواهد زمین را به فروش برساند یا تصمیم به اجاره دادن نداشته باشد شما دچار آسیب خواهیدشد و سرمایه‌گذاری حدود ۲۰ میلیونی شما در هکتار در خطر نابودی قرار خواهدگرفت. بنابراین مشخص نمودن این مسائل از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند. یعنی باید در همان سال اول و در لحظۀ عقد قرارداد همه مسائل را در برگه قرارداد بیاورید.

  • مطمئناً قبل از انتخاب زمین، مشاوره با یک کارشناس باتجربه لازم می‌باشد.
  • توصیه می‌کنم در این مورد اصلاً کوتاهی نفرمایید.
  • با یک کارشناس آگاه در این زمینه تماس گرفته و از او در مورد نحوۀ انتخاب زمین مناسب کاشت گیاهان دارویی مشاوره بگیرید.
  • برای درک بهتر اهمیت زمین و اقلیم، مثال آویشن باغی را بررسی میکنیم.

 

آویشن باغی را در نظر بگیرید، آویشن باغی یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی در کل دنیا می‌باشد و کشور ما نیز از لحاظ پراکنش طبیعی آویشن یکی از غنی ترین کشورهاست. یعنی تنوع آویشن در ایران به قدری بالا و زیاد می‌باشد که باعث شده است بتوانیم با قاطعیت به کشاورزان علاقمند در هر نقطه از ایران پیشنهاد کشت و کار آن را ارائه دهیم.

آویشن از شمال غرب ایران تا خراسان و رشته‌کوه‌های زاگرس تا استان فارس و حتی ارتفاعات خوزستان رشد و نمو می‌کند. توانایی سازگاری این گیاه در شرایط اقلیمی متفاوت باعث شده است که حوزۀ پراکنش آن بسیار گسترده باشد  و این تنوع دانشمندان را در زمینۀ اصلاح و تربیت ارقام زراعی بسیار کمک کرده است.

سؤالات زیادی در مورد تفاوت آویشن‌ها طرح میشود. اما از آنجایی که زراعت همیشه با فرآیند اصلاح و انتخاب همراه بوده است نباید انتظار داشته باشیم که برای احداث مزرعه از ارقام بومی و وحشی استفاده کنیم. آویشن باغی یک رقم اصلاح شده می‌باشد و مقایسۀ آن با ارقام وحشی اشتباه می‌باشد.

تماس‌های زیادی با بنده صورت گرفته است که در اغلب آنها کشاورزان هر منطقه‌ای مستقیماً به مقایسه آویشن باغی[۱] با آویشن‌های رشد کرده در آن منطقه پرداخته‌اند و این نتیجه‌گیری را کرده‌اند که چون آویشن پهن‌برگ شیرازی[۲] در کوهستان‌های استان فارس، یا آویشن کهلیک اوتی[۳] در ارتفاعات آذربایجان به‌صورت خودرو رشد کرده و زنده می‌ماند بنابراین آویشن اصلاح شده یا باغی نیز میتواند در چنین شرایطی عملکرد اقتصادی داشته باشد.

  • ما برای اثبات درستی یا نادرستی چنین فرضیه ای با کاشت آویشن باغی در ارتفاعات مرند واقع در آذربایجان شرقی و در شرایط نیمه دیم به بررسی مقاومت آویشن باغی در مقایسه با انواع بومی  و خودرو پرداختیم. در نهایت مشخص شد تحمل آویشن باغی به کم‌آبی و بی آبی کم است و در زمانی حدود یک‌ونیم ماه در فصل تابستان آویشن باغی بدون آبیاری کاملا خشک می گردد.

 

همچنین مشخص شد اگر هدف برداشت عملکرد اقتصادی باشد، کشت دیم (مشاوره صوتی کشت دیم در گیاهان دارویی) در تمامی شرایط بارندگی پاسخگو نمی باشد و حداقل باید مناطقی انتخاب شود که میزان بارندگی و پراکندگی آن، مناسب  و بیش از ۴۰۰  میلی‌متر در فصل رشد و تابستان باشد. در اغلب نقاط ایران، بارندگی به صورت فصلی بوده و نمیتواند جوابگوی نیاز کشت و کار گیاهان دارویی آب دوست مانند نعناع فلفلی[۴]، بادرنجبویه[۵] (مشاوره صوتی کشت بادرنجبویه در مزرعهبابونه آلمانی[۶] (مشاوره صوتی کشت بابونه در مزرعه) و سایر گیاهان دارویی باشد. بنابراین در دسترس بودن آب آبیاری از ضروریات کشت و کار گیاهان دارویی می باشد.

میزان نیاز آبی تنها یکی از فاکتورهای محدود کننده در کشت و کار گیاهان دارویی می باشد. در صورتی که زمین کشاورزی مورد معامله برای خرید یا اجاره بدون آب آبیاری کافی باشد، ارزش چندانی نداشته و نمیتوان روی آن سرمایه گذاری کرد. بنابراین به هنگام انتخاب زمین برای کشت حتما به میزان آب در دسترس توجه کنید.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۷

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

 


[۱] – Thymus vulgaris

[۲]– Zataria multifora

[۳]– Thymus migricus

[۴] – Mentha × piperita

[۵] – Melissa officinalis

[۶] – Matricaria chamomilla

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.