Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۷

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۷

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۷ : خاک‌های کشاورزی ایران تنوع بسیار گسترده‌ای دارند. این تنوع یک مزیت محسوب میشود. خاکهای کشاورزی از نظر بافت و میزان عناصر معدنی در دسترسی که دارند بسیار متفاوت هستند و این تفاوت میتواند طیف گسترده ای از گیاهان را برای کشت و کار در برگیرد. از خاکهای اسیدی نوار شمالی کشور تا خاکهای رسی در بیشتر نقاط ایران و مزارعی که بر روی رودخانه های خشک شده احداث شده اند همه و همه نشان دهنده این است که در ایران میتوان بر روی اغلب گیاهان دارویی سرمایه گذاری کرد و تولید داشت.

هر چند بررسی شرایط خاک‌های کشاورزی ایران از توان نهادهای خصوصی خارج است اما شناخت خصوصیات عمومی زمین‌های کشاورزی برای کارشناسان جهاد کشاورزی هر منطقه ای امری آسان و شدنی می باشد. نگاه اجمالی به مناطقی که گیاهان دارویی در آنها رشد می‌کند نشان می‌دهد که اغلب خاکها در ایران دارای بافت سبک، سنگین و آهکی می باشند. هر گیاهی چه دارویی و چه غیر دارویی در سازگاری با شرایط خاکی در طول سالهای طولانی خود را سازگار کرده است. این سازگاری نشان میدهد گیاهان به دنبال زندگی در بهترین شرایط می باشند. در نتیجه کشاورزان با بررسی چنین عواملی میتوانند در انتخاب گیاه دارویی دقیق تر عمل کنند.

هرچند این خصوصیت بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد اما امروزه با کشت و کار گیاهان دارویی اصلاح شده این محدودیت تا حدود زیادی برطرف شده است و اغلب کشاورزان میتوانند انواع گیاهان دارویی که ارقامی اصلاح شده می باشند در بیشتر زمین های کشاورزی با بافت و ترکیب شیمیایی متفاوت کشت کرده و از آن بهره برداری کنند.

اما این بدین معنی نیست که خاکهای کشاورزی دارای محدودیت نیستند. درواقع می‌توان با کاشت گیاهان دارویی در خاک‌های مرغوب تر عملکرد بالاتری برداشت. اینکه چه خاکی و مزرعه ای مناسب کشت کدام گیاه دارویی می‌باشد سؤالی هست که در این فصل به آن پاسخ داده خواهد شد.

  • اغلب بهترین خاک، خاکی هست که از نظر بافت و مواد غذایی و ساختمان خاک در شرایط مناسب و قابل قبول باشد.
  • اما مزرعه ای با چنین شرایط خاکی همیشه در دسترس کشاورزان نیست.
  • اغلب خاک‌ها چه خاک‌های رسی و چه شنی برای کشت گیاهان دارویی مناسب هستند اما در بین این رنج، بهترین خاک مطمئناً خاک‌هایی با درصد شن کم و نسبتاً غنی هستند.
  • یعنی خاکی که علاوه بر خاصیت تهویه و زهکش مناسب دارای عناصر و مواد غذایی کافی نیز باشد.
  • معمولاً مزارع واقع در دشت‌ها و حوزه‌های آبریز رودخانه‌ای بهترین مکان‌ها برای کشت‌وکار می‌باشند.

بیشتر گیاهان دارویی به شرایط قلیایی خاک بهتر از شرایط اسیدی پاسخ می‌دهند. البته امروزه، مزارع بسیار بزرگی در شمال کشور داریم که دارای خاک‌های اسیدی هستند. ذکر این نکته مهم است که منظور ما از اسید یا قلیایی رنج PH بین ۶ تا ۸ می‌باشد و الا پاسخ گیاه به شرایط فراتر از محدوده، خشکی، عدم رشد و رفتار تنشی خواهدبود. برای تشخیص خاصیت اسیدی یا قلیایی خاکهای کشاورزی بایستی با شرکت های آزمایش خاک تحت نظارت جهاد کشاورزی هر شهرستانی در ارتباط باشید. همچنین میتوانید با مطالعه مقاله روش اسیدی کردن خاک خیلی آسان خاک مزرعه یا باغچه خود را اسیدی کنید.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۸

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.