Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۹

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۹

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۹ : همواره کشت و کار در زمین های کشاورزی واقع در ارتفاعات در ایران و سایر نقاط دنیا مرسوم بوده و می باشد. در ارتفاعات همیشه با کیفیت ترین زمین های کشاورزی قرار داشته و از بهترین گزینه های کشت و کار گیاهان دارویی می باشند. اما وقتی برای احداث مزرعه در ارتفاعات تصمیمی گرفته میشود موضوعات مختلفی باید بررسی و تست شوند. ارتفاع از سطح آب های آزاد، میزان بیشینه و کمینه دما، میزان آبیاری، میزان آبشویی و در دسترس بودن آب آبیاری از نکاتی می باشد که به نظر مهم می آیند.

با افزایش ارتفاع از سطح آبهای آزاد، دمای هوا کاهش یافته و طول فصل رشد کوتاه میشود. با کاهش طول فصل رشد، گیاه دارویی فرصت کمتری برای رشد و نمو داشته و عملکرد کمتری در مقایسه با مزارعی خواهد داشت که در اترفاعات پایین تر قرار دارند.

برای درک بهتر تاثیر ارتفاع و طول فصل رشد به دو منطقه کشت و صنعت گردیان در جلفا و بستان آباد در دامنه رشته کوه سهند آذربایجان شرقی اشاره میکنیم. ارتفاع دشت گردیان از سطح آب های آزاد ۷۰۰ متر می باشد در حالی که بستان آباد در ارتفاع بالای ۱۳۰۰ متری از آبهای آزاد قرار داد. این اختلاف ارتفاع باعث شده است که در میزان عملکرد و تعداد چین های نعناع فلفلی و بادرنجبویه بین دو منطقه اختلاف معنی داری مشاهده شود.

فرض کنید در اثر این اختلاف ارتفاع تعداد چین در مریم گلی یکبار بیشتر از کشت در ارتفاعات بالاتر باشد، این چین در هکتار برابر با ۲۰۰ کیلوگرم پیکر رویشی مریم گلی خشک می باشد! بنابراین با چنین اختلافی در عملکرد میتوان نقش ارتفاع را مهم دانست و در انتخاب زمین برای کشت و کار گیاهان دارویی این فاکتور را نیز بیشتر بررسی کرد.

در مورد ارتفاع زمین برای آویشن باغی، هیچ محدودیتی گزارش نشده است. هرچند در بررسی‌های صورت گرفته و مشاهدات میدانی دیده‌ایم که آویشن در ارتفاعات بالای هزارمتری از سطح آب‌های آزاد رشد و نمو می‌کند ولی این مورد در جهت رد امکان کشت آن در ارتفاع کمتر اثبات نشده است. شما میتوانید فایل صوتی مشاوره انتخاب زمین مناسب در گیاهان دارویی را دانلود کرده و گوش کنید.

مجموعه هربال مارکت مشاور احداث بسیاری از مزارع آویشن باغی در ارتفاعات پست بوده و تا کنون هیچ گزارش نگران کننده ای در این مورد نرسیده است. مطمئنا در مورد آویشن های بومی باید بررسی های دقیق تری انجام گردد. به گونه ای که در بررسی های صورت گرفته بر روی آویشن شیرازی، مشاهده شده است که در دماهای زیر صفر آسیب های جدی به بوته آویشن شیرازی وارد شده و نسبت به کشت کار این گونه بایستی نتیجه تحقیقات ما و همکارانمان در این زمینه منتشر گردد…

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۰

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.