Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۵ : یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تصمیم‌گیری‌ها در کشت و کار گیاهان دارویی مخصوصاً گیاهان دارویی چندساله، انتخاب زمین مناسب و آب جهت آبیاری می‌باشد. باید بدانیم که گاهی الهام از طبیعت با شرایط حاکم و زراعی مطابقت ندارد و باید از تجارب و علم کمک گرفت تا بتوان شرایط و تغییرات زیستی و غیرزیستی را کنترل کرد.

بسیاری از کشاورزان محصولات زراعی و باغی، در تماس‌هایی که داشتند به این نکته بسیار اهمیت داده‌اند که «چون در منطقۀ ما آویشن به‌صورت خودرو و وحشی رشد می‌کند بنابراین کشت و کار آن در مزرعه مقدور و ممکن می‌باشد». این نتیجه‌گیری درواقع نوعی الهام‌گرفتن از طبیعت می‌باشد و تا حد زیادی قابل اعتماد و استناد می‌باشد.

اما در مورد کشاورزی گیاهان دارویی بایستی دقت بیشتری داشت. هدف، فقط و فقط موفقیت در تولید گیاه دارویی اقتصادی و مورد نظر نمی باشد. بلکه هدف علاوه بر تولید، عرضه محصولاتی با استانداردهای ملی و بین المللی می باشد. در واقع گیاهان بومی و وحشی نمیتوانند به اندازه صد درصد نشان دهنده شرایط لازم برای کشت و کار گیاهان دارویی اهلی شده باشند و باید بر اساس روش مشخص و تعیین‌شده قدم برداشت.

اینکه آویشن چه خواستگاهی دارد! و دارای چه تنوعی می‌باشد، سؤالاتی است که با جواب دادن به آنها می‌توان گفت که آیا به صرف اینکه در منطقه مثلاً غرب در دامنه‌های زاگرس، آویشن وحشی رشد می‌کند پس می‌شود آویشن باغی را آنجا کاشت و با موفقیت عملکرد مطلوب و رضایت‌بخش برداشت کرد! این نگاه با اصول علمی مغایرت دارد. سعی ما این است که بعد از طی همۀ مراحل کاشت، داشت، برداشت، خشک‌کردن و بسته‌بندی در پاسخ سؤال خریدار بگوییم که محصول بسته‌بندی‌شده صد درصد آویشن باغی با اسم علمی Thymus vulgaris بوده و دارای درصد مشخصی برگ و با کیفیت مشخص می‌باشد.

این برآیند باعث می‌شود نتیجه آنالیز و بررسی خریدار از محصول، مثبت شده و مشتری خواهان محصول شما باشد. هرگونه ناخالصی یا عدم پاسخ‌گویی مناسب و سریع به خریدار، ایشان را در خرید خود به شک خواهدانداخت.

علف هرز زمین کشاورزی

گاهی نیاز است که برای انتخاب زمین مناسب ده‌ها بار، مزارع پیشنهادی را بررسی کنید و درنهایت بهترین مورد را انتخاب کنید. البته این بدان‌معنی نیست که گیاهان دارویی حساس به خاک بوده و باید حساسیت زیادی به خرج داد، نه اینگونه نیست و برعکس گیاهان دارویی در طیف وسیعی از خاک‌ها رشد کرده و عملکرد اقتصادی دارند. اما گاهی مشاهده شده است که انتخاب زمین از لحاظ دیگری اهمیت پیدا می‌کند. مثلاً نزدیکی به راه‌های حمل و نقل یا جاده، نزدیکی به شهر یا امکانات شهری، وجود آب و دسترسی آسان به آب، شرایط علف هرز زمین، (گاهی مشاهده شده است که زمین در حین کیفیت بسیار بالای آن پر از علف‌های هرز چندساله مانند چایر یا انواع شیرین‌بیان یا تلخه بیان می‌باشد. در این حالت انتخاب زمین با شرایط بهتر در اولویت قرار می‌گیرد. باید بدانید که وجود علف هرز چندساله به شما هزینه‌های مبارزه با آن را تحمیل می‌کند. هزینه‌های بالا درنهایت درصد سوددهی این سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد).

اجاره زمین کشاورزی

اجاره ‌بهای زمین، این مورد نیز بسیار اهمیت دارد. اغلب مزارع در حاشیۀ جاده ها یا زمین‌هایی که دارای امکانات بیشتری هستند، اجاره بهای بیشتری دارند. این موضوع جایی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهیم به ازای هر هکتار مبلغ یک میلیون تومان بیشتر در سال اجاره پرداخت کنیم و اگر این مبلغ در میزان عملکرد محصول آویشن تقسیم شود می‌بینیم که ارزش تمام‌شدۀ محصول ما مثلاً دو هزار تومان بیشتر شده است در حالی که می‌شود با کمی تلاش، زمین مناسب و ارزان‌تری اجاره کرد و این مبلغ اضافی را به مشتری تخفیف داد که درنهایت باعث رضایت مشتری و فروش محصول شما می‌شود. این نکات بسیار جزئی اما مهم به ما کمک می‌کند در رقابت با تولیدکنندگان دیگر، تورم و رکود بازار مقاومت کرده و در تولید به مشکل اساسی برخورد نکنیم.

چندین سال پیش که تصمیم داشتم برای اولین بار به کشت گیاهان دارویی اقدام کنم در بازدید از مزارعی که به من پیشنهاد شده بود به شخصی برخورد کردم که زمین را با عنوان تفریحی به من اجاره می‌داد. هرچند بنده با ایشان در مورد کشت و کار گیاهان دارویی حرف می‌زدم اما ایشان با این ذهنیت تصمیم داشت تا با اجاره حدوداً چهار برابری زمین را به من واگذار کند. هرگونه اتفاقی ممکن است بیافتد باید از افراد باتجربه و دلسوز کمک گرفت.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۶

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.