کاشت و پرورش آویشن

آویشن باغی آویشن شیرازی آویشن کهلیک اوتی

کاشت و پرورش آویشن

کاشت و پرورش آویشن : شما می توانید گیاه آویشن را در باغ گیاهان دارویی خود، در کنار لبه های پیاده رو، در کنار یک دیوار کوچک باغ یا در ظرف هایی مانند گلدان بکارید. شما می توانید گیاه آویشن را در راهروها و بین پلکان ها قرار دهید تا با قدم گذاشتن در آنجا بو و عظر پخش شده آویشن را استنشاق کنید. حتی یک پچ زیبا می تواند باغ کوچک شما را پوشش دهد. در زمستان گیاه آویشن در باغ گیاهان دارویی همیشه سبز است. آویشن برای کاشت در گلدان هم مناسب است و به تنهایی و یا با ترکیبی با گیاهانی که سایه نمی اندازند کاشته می شوند. گل ها در بهار و تابستان باز می شوند و شکوفه های کوچک آن زنبوران را به خود جذب می کند.

خاک، کاشت و مراقبت

آویشن به نور کامل آفتاب نیاز دارد. گیاهان جوان در بهار و بعد از دوره یخبندان رشد میکنند. گیاهان به خاکی که به خوبی زهکشی شده و دارای PH حدودا 7.0 هستند و کمی قلیایی هستند احتیاج دارند. در صورت لزوم PH خاک زمین یا گلدان را به طور محدود اصلاح کنید. همچنین قبل از کاشت و در هر بهار به خاک کود اضافه کنید. آویشن باید زهکشی عالی داشته باشد.

در کاشت و پرورش آویشن، مالچ کردن با سنگ ماسه یا شن و ماسه باعث بهود زهکشی و جلوگیری از پوسیدگی ریشه می شود. آویشن باغی (Garden thyme) در مناطق در همه مناطق ایران، آویشن لیمویی (lemon thyme) در مناطقی مانند آذربایجان و کوهستانهای معتدل کاشته می شوند. برای اینکه آویشن به راحتی رشد کند نیاز به کمی مراقبت دارد و بعد از یک سالگی باید به طور منظم هرس شوند. این کار را بعد از آخرین یخبندان بهار انجام دهید به طوری که گیاهان چوبی و شکننده نشوند. نوک ساقه گیاهان را هرس کنید اما این کار را یک ماه قبل از اولین یخبندان پاییز متوقف کنید تا مطمئن شوید قبل از شروع آب و هوای سرد گیاه شما رشد معقولی دارد.

تصویر آویشن باغی را میبینید. گیاه دارویی آویشن مقاوم به سرما می باشد

در کاشت و پرورش آویشن، در فصل بهار یک سوم آویشن را برداشت کنید. همیشه نقاطی را ببرید که شما  می توانید رشد جدید را ببینید و هرگز ساقه چوبی بدون برگ را نبرید. آویشن لیمویی نسبت به آویشن های دیگر قوی تر و مقاوم تر است. در آب و هوای سرد و شمالی پس از یخ زدن خاک آنها را پوشش دهید تا از آسیب زمستانی جلوگیری کنید. البته بعد از تست هایی که در تبریز شده است آویشن باغی محدودیتی از نظر دمایی ندارد و نگران یخزدگی آویشن های خود نباشید. در مناطق گرمسیری آویشن معمولا به صورت سالانه رشد می کند و اغلب در اواسط تابستان در بهترین رشد خود می باشد. استفاده از آویشن در گلدان یک طراحی هوشمندانه است چونکه شاخ و برگ های آویشن به صورت هیجان انگیزی پر است و جلوه خاصی را به خانه شما می دهد.

آفات و بیماریه ای آویشن

در آب و هوای خشک عنکبوت ها می توانند مشکل ایجاد کنند. همچنین پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی در آب و هوای مرطوب وجود دارد. زهکشی خوب، تهویه هوای خوب و کاشت مناسب کمک خواهد کرد تا از این بیماری ها جلوگیری شود.

برداشت و نگهداری

برگ های آویشن را به همان اندازه ای که نیاز دارید برداشت کنید. اگر چه عطر و طعم آویشن قبل از گلدهی بیشتر است اما به طور کلی آویشن بسیار معطر است و برگ های آن طعم خوبی دارند. قبل از استفاده برگ های کوچک را از ساقه های چوبی جدا کنید.

تصویر آویشن خزنده را می بینید. نشای آویشن خزنده موجود می باشد

موارد استفاده

آویشن به راحتی خشک می شود، فریز می شود و در روغن یا سرکه نگهداری می شود. برگ های کوچک آویشن به سرعت خشک می شوند. برای طعم دهی، آویشن را به کره یا سس مایونز اضافه کنید. از آویشن در لوبیا، گوشت چرخ کرده، سبزیجاتی مانند کلم استفاده می شود. استفاده از آویشن در سوپ، خورش، گوشت یا سس عالی است. از گونه آویشن لیمویی در چای، غذاهای دریایی استفاده کنید.

خرید بذر و نشای انواع آویشن

برای خرید بذر انواع آویشن میتوانید از هربی کالا اقدام کنید. بذر آویشن شیرازی و بذر آویشن باغی در هربی کالا بصورت گرمی و پاکتی بفروش می رسد.

  • همچنین میتوانید بذر و نشای آویشن باغی و شیرازی را بصورت عمده از هربال مارکت تامین کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *