Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 17

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 17

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷ : ما نوشتن طرح را برای تمام سطوح توصیه می‌کنیم. مهم در نوشتن طرح واقع‌بینی و درستی اطلاعات علمی و اقتصادی می‌باشد. فردی باید طرح را بنویسد که کاملاً از قیمت‌های روز آگاهی داشته و علاوه بر آنها با شرایط کشت و کار گیاهان دارویی آشنایی داشته باشد. نباید از کسی که حتی یک مزرعه تاکنون احداث نکرده است در مورد نوشتن طرح مشورت خواست.

 • اگر از من بپذیرید، باید بگویم، که برای نوشتن طرح باید هزینه کنید.
 • طرح خوب و درست می‌تواند تضمین کنندۀ موفقیت شما در کشت و کار گیاهان دارویی باشد.

یک طرح کامل در نهایت یک عدد به‌صورت درصد به شما ارائه خواهد داد. این عدد به این سؤال جواب می‌دهد، که تولیدکننده یا سرمایه‌گذار  در صورت سرمایه گذاری  نرخ سوددهی ۳۰ درصدی خواهد داشت. فرقی نمی‌کند چقدر زمین می‌خواهید زیر کشت ببرید به‌ هرحال بهتر خواهدبود اگر ریز هزینه‌ها را در روی یک کاغذ بیاورید.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 17

اهمیت طرح توجیهی

طرح خوب معمولاً شما را در راه رسیدن به محصول سالم، با کیفیت و به خوبی خشک شده و بسته‌بندی شده هدایت می‌کند. یکی از ملزومات و اقدامات قبل از کشت داشتن طرح و نقشۀ مناسب می‌باشد. این طرح و جزئیات داخل آن باید کاملاً به‌روز و مستند باشد. نمی‌توان بر اساس حدس و گمان اعداد داخل طرح را جایگزین نمود. قیمت‌های هر منطقه جغرافیایی مخصوص همان منطقه می‌باشد و نمی‌توان قیمت‌ها و هزینه‌های منطقه مثلاً تهران را با منطقۀ تبریز یا شیراز یکی فرض کرد. که در این صورت خطای طرح بالا رفته و منجر به ضرردهی خواهدشد.

طرح غیرواقعی نقشه‌ای اشتباه است که شما را به جای یافتن گنج به ناکجاآباد راهنمایی می‌کند. بنابراین یک نویسندۀ ماهر و باتجربه طرح، در پروژه‌های بزرگ با سطح مثلاً ۵ هکتار به بالا باید در منطقه‌ای که زمین کشاورزی آنجاست مستقر شود و اطلاعات را به‌صورت میدانی کسب کند در غیر این صورت نمی‌توان امیدی به داشتن طرح درست و دقیقی داشت.

در بازدیدهایی که از مناطق مختلف ایران داشتم به این نتیجه رسیده‌ام که برای اینکه یک طرح، دقیق و درست باشد باید به اغلب مراکز دولتی مرتبط مراجعه شود و اطلاعات هواشناسی، زمین‌شناسی و کشاورزی اخذ شود. همچنین باید از مردم منطقه در مورد پیشینۀ آب‌وهوایی و شرایط کشاورزی سؤالات زیادی شود.

اهمیت اطلاعات محلی در نوشتن طرح توجیهی برای گیاهان دارویی

در مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷ به اهمیت طرح توجیهی آگاه میشویم. گاهی اطلاعاتی که توسط یک کشاورز بومی در اختیار نویسندۀ طرح توجهی قرار می‌گیرد بسیار بااهمیت می‌باشند به نحوی که این اطلاعات در هیچ مرکز دولتی یا آماری دیده نمی‌شود. در یکی از بازدیدها که از روستاهای اطراف ساری داشتم از صحبت‌های اهالی منطقه متوجه شدم که در یک زمان محدودی به مدت یک ماه زمین مورد نظر از آب پر می‌شود و به‌صورت مرداب درمی‌آید یا مثلاً سطح آب‌های زیرزمینی آن منطقه بالا می‌باشد و این باعث می‌شود نتوان در مورد کشت گیاهان دارویی کاری کرد. یا اینکه در منطقه‌ای از مرکز ایران متوجه شدیم که کشاورزان منطقه از آنجا کوچ می‌کنند و بعد از بررسی منطقه مشخص شد که به‌تازگی آب‌های زیرزمینی شور شده و نمی‌شود با آنها کشاورزی نمود. مثال‌های بسیار زیادی از این موارد را می‌توان در اینجا آورد ولی هدف صرفاً تأکید بر اهمیت طرح می‌باشد. شاید در برخورد اول جنبه‌های مالی طرح در ذهن شما بزرگ شود. و آن را صرفاً برنامه‌ای اقتصادی بدانید اما واقعاً اینگونه نیست. سؤالی که طرح توجیهی باید به آن جواب دهد این است که آیا کشت و کار گیاهان دارویی در منطقۀ مشخص از نظر اقتصادی، علمی و فنی ممکن است یا نه؟ جواب این سؤال سرمایه‌گذار را جهت سرمایه‌گذاری یا ترغیب می‌کند یا مأیوس.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 17

بنابراین همیشه نوشتن طرح به معنای اجرا و عملیاتی‌کردن طرح نیست. ممکن است درنهایت طرح به شما بگوید سرمایه‌گذار محترم، کاشت گیاهان دارویی با مشخصاتی که در نظر دارید در منطقۀ موردنظر از نظر فنی غیرممکن است. ولی می‌شود با صرف هزینه‌هایی این مشکلات را برطرف کرد که در آن صورت درصد میانگین سود سالیانۀ شما از عدد ۴۰ به ۲۵ درصد کاهش خواهدیافت. یک پاسخ علمی منتج به یک تصمیم‌گیری درست می‌شود. ما در طرح به‌دنبال این جواب هستیم.

 • بنابراین قبل از کاشت، به فکر نوشتن طرح توجیهی در گیاهان دارویی یا بیزنس پلن در گیاهان دارویی در سطوح وسیع و یک برنامۀ کوچک هزینه درآمد و ریز فعالیت‌ها در کشت سطوح کم، باشید.

تفاوت کار در گیاهان دارویی با سبزیکاری یا زراعت

یک موضوع مهم دیگر که در اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷ به‌صورت مختصر اشاره شد آشنایی با ماهیت کار در زمینۀ کشت گیاهان دارویی می‌باشد. اینکه شکل کار در گیاهان دارویی با شکل کار در باغبانی و زراعت چه تفاوت‌هایی دارد؟ تفاوت‌هایی که وجه تمایز کشت گیاهان دارویی با گیاهان زراعی و باغی را نشان می‌دهد. البته اشتراکات بسیار زیادی نیز وجود دارد که به آن آگاه هستیم.

به طور کلی شکل کار در گیاهان دارویی نسبت به زراعت کمی متفاوت‌تر و گسترده‌تر می‌باشد. یعنی حوزۀ فعالیت‌های کشت گیاهان دارویی گسترده‌تر می‌باشد. بدین‌صورت که فعالیت‌های جنبی پیش از کاشت و پس از برداشت گسترده‌تری دارد. ما در گیاهان دارویی موضوع خشک‌کردن را داریم که خود بحث مفصلی می‌باشد و در فصل مربوط به خود توضیح داده خواهدشد.

یعنی کسی که به‌دنبال کشت گیاهان دارویی هست باید در مورد خشک‌کردن و فرایند پس از برداشت بیاندیشد و تمهیدات لازم را پیش‌بینی کند. یک تولیدکننده باید بداند وقتی یک هکتار گیاه دارویی می‌کارد بعد از برداشت در حدود ۲۰ تن پیکر رویشی تر دارد که خشک‌کردن این مقدار گیاه دارویی تر (که حدود ۷ تا ۸ وانت نیسان هست) برای خشک‌کردن نیازمند تجهیزات خشک‌کن یا محوطه‌ای تمیز و به دور از باران و باد و آفتاب مستقیم باشد. که محصول خشک‌شده دارای کیفیت مناسب باشد. اگر خشک‌کردن به‌صورت ناقص یا نادرست انجام گیرد محصول به‌صورت‌های مختلف از بین خواهدرفت و تولیدکننده ضرر خواهدکرد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 17

نقش تجربه در فرآیند خشک کردن گیاهان دارویی

تجربه واقعاً اندوختۀ ارزشمندی است. در طول ده سالی که به کشت سنبل الطیب مشغول هستیم یک مورد استثنا همیشه و هر سال تکرار می‌شود. زمان برداشت سنبل الطیب مهر و آبان ماه می‌باشد و اغلب در این موقع از سال رطوبت هوا بالا بوده و بارندگی زیاد می‌شود. از طرفی دمای هوا به شدت کاهش می‌یابد و آفتاب با حرارت کمی می‌تابد. در این زمان خشک‌کردن ریشه‌های ضخیم سنبل الطیب بسیار سخت و حساس می‌شود. گاهی مشاهده شده است که در حالت آفتاب خشک حدود ۱۰ روز طول می‌کشد و این شرایط برای تولیدکننده به صرفه نیست. بنابراین ما مجبور می‌شویم از خشک‌کن‌های صنعتی یا محوطۀ خشک‌کن دست‌ساز خود استفاده کنیم. در خشک‌کن صنعتی به‌دلیل حرارت ایجاد شده و دمای بالا و بی‌توجهی کردن مسئول دستگاه به ارزش دارویی گیاه، از کیفیت دارویی سنبل الطیب کاسته می‌شود و در آنالیز دقیق شیمیایی مشخص می‌گردد. بنابراین ما به‌ناچار با ایجاد یک محوطۀ کاملاً بسته و قفسه‌بندی‌شده با امکانات گرماساز و بادساز سعی میکنیم به صورت کنترل شده و ملایم تر محصول را خشک کنیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷ بصورت خیلی کوتاه از اهمیت خشک کردن صحبت کرده ایم اما در فصل مورد نظر حتما به صورت مفصل روش های خشک کردن گیاهان دارویی را بحث میکنیم.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۸

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷ در ادامه مقاله شماره ۱۶ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷
 • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۷”

 1. سروی

  Reply

  سلام
  تبریک میگم به این همه ذوق و استعداد و روحیه خدمت رسانی
  امیدوارم ذکات علمتون که همانا آموختن و پروراندن اذهان و رشد توانایی هموطنان هستش رو به خوبی انجام بدید.
  موفق باشید.

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام سپاسگذاریم نهایت لطف را میکنید
   درخدمتیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.