Loading...

روش کاشت و پرورش پیاز

روش کاشت و پرورش پیاز

روش کاشت و پرورش پیاز

روش کاشت و پرورش پیاز

روش کاشت و پرورش پیاز : با انگشت سوراخی در زمین ایجاد کنید و پیاز را بکارید. بسیاری از گونه های پیاز به عنوان نشائ های کوچک فروخته می شوند بنابراین اگر شما نمی توانید بلافاصله نشاء را بکارید آنها را  گلدان های تخریب پذیر بکارید تا بعد از چند روز گیاه شروع به رشد کند. اگر شما نمی توانید بلافاصله پیاز را بکارید و آن را در یک سطل که با ۵ سانتیمتر خاک مرطوب پرشده است قرار دهید و آن را در جای خنک و روشن قرار دهید اما در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید تا زمانی که گیاه آماده شود. زیرزمین آفتابی مکان ایده آلی است.

خاک، کاشت و مراقبت از پیاز

اکثر باغبانان به پیاز شیرین تمایل دارند و شیرین بودن پیاز را به صورت طبیعی یا پرورشی تعیین می کنند. در روش کاشت و پرورش پیاز ، پیازهایی که دارای ریشه های متوسطی هستند و به عنوان Texas Sweet (در عرض جنوبی) یا Walla Walla (در عرض شمالی) شناخته می شوند و جز کوچکترین پیازها محسوب می شوند. قبل از اینکه گیاه پیاز را بکارید خاک را مواد ارگانیک یا کودهای مغذی مخلوط کنید. این تکنیک کوددهی که banding نامیده می شود مواد مغذی را به جایی انتقال می دهد که در آن ریشه های پیاز جوان می توانند یافت شوند. آنها از مواد مغذی برای رشد خود استفاده می کنند.

روش کاشت و پرورش پیاز

نیاز نوری و خاکی پیاز

در روش کاشت و پرورش پیاز باید بدانید که پیازها به نور آفتاب و زهکشی خوب نیاز دارند و هنگامی که PH خاک بین ۶ تا ۶.۸ می باشد بهترین رشد را خواهند داشت. بسترهای نامسطح و ردیف های نامسطح لایه به لایه ایده آل هستند مخصوصا اگر خاک شما سنگین و سنگی است. قبل از استفاده از کود، حدود ۵ سانتیمتر از لایه بالای خاک را با کمپوست ترکیب کنید، به طوری که ریشه ها با خاک پوشانده شوند و اما بالای گردنه گیاه را بیش از حد عمیق نکارید.

 • در روش کاشت و پرورش پیاز دانستن نکات زیر ضروری می باشد.
 • جمع شدن آب در بخش پایه گیاه می تواند موجب پوسیدگی ریشه شود.
 • شما باید گیاهان را با ۱۵ سانتیمتردر ردیف های ۳۰ سانتیمتری بکارید.
 • ریشه های پیاز کم عمق هستند و دسترسی به رطوبت اعماق خاک ندارند به طوری که آنها نیاز تامین مداوم آب برای رشد بدون وقفه دارند.
 • اگر چه این گیاهان به خوبی ریکاوری می شوند و دوباره شروع به رشد می کنند اما بهتر است تا زمانی که ریشه ها شکل می گیرند رطوبت خاک را حفظ کنید.
 • شما می توانید برای جلوگیری از رشد علف های هرز از مالچ استفاده کنید.
 • پیاز به طور طبیعی با رشد به سمت سطح خاک هدایت می شود و ریشه ها در بیرون تشکیل می شوند.
 • اگر ریشه ها بالا آمدند بهتر است اجازه دهید تا در نور آفتاب خشک شوند.

پیازچه هایی که قطرشان به اندازه یک مداد است زیباترین پیازها را تولید خواهند کرد. بنابراین برخی از باغبان ها قبل از کاشت، اندازه نهال ها را سورت می کنند. بزرگترین گیاهان را با فاصله ۵ سانتیمتری می کارند که بعد از دو تا سه هفته پیازها شروع به رشد میکنند. روش کاشت و پرورش پیاز بسیار آسان می باشد.

همچنین از اصول روش کاشت و پرورش پیاز این است که پیازچه های بسیار کوچک در فاصله های نزدیک تری کاشته می شوند و به عنوان محصول دوم از پیازچه ها استفاده کنید. گیاهانی که هم اندازه مداد هستند پیازهای پر آب را تولید می کنند. انتقال پیاز ساده است. قبل از کاشت آنها را جدا کنید. پیازها می توانند در بسترهای بزرگ لایه به لایه کاشته شوند تا زهکشی بهتری را ارائه دهند.

روش کاشت و پرورش پیاز

آفات و بیماری های پیاز

در روش کاشت و پرورش پیاز باید از آفات و بیماری های پیاز مطلع باشیم. همانطور که برگ های پیاز گسترش می یابند ممکن است توسط ترپیس های کوچک پیاز آسیب ببیند. پیدا کردن این آفت بسیار دشوار است چونکه خود را در گردن پیاز و برگ ها پنهان می کنند. همچنین به دنبال پیدا کردن شته ها باشید که به آرامی باعث ضعیف شدن گیاه و در نتیجه از بین رفتن گیاه می شود همچنین ممکن است این گیاه به لارو آلوده شود. آفاتی که ذکر شد میتواند عامل محدود کننده پیاز در مزرعه و گلدان باشد.

برداشت و نگهداری از پیاز

اگر می خواهید از پیازها به عنوان پیاز بهاره استفاده کنید، شما می توانید پیاز جوان را فقط چند هفته پس از کاشت برداشت کنید. هیچ اندازه ترجیحی وجود ندارد فقط وقتی که پیازها به اندازه کافی بزرگ شدند آنها را برداشت کنید. برای اینکه ریشه ها اندازه کاملی داشته باشند اجازه دهید تا پیاز بالع شود و رشد کند. هنگامی که ریشه ها به اندازه کافی بزرگ شدند و به بالا آمدن و رنگ آنها شروع به زرد شدن کرد هنگام برداشت فرا رسیده است.

روش کاشت و پرورش پیاز بسیار آسان می باشد. در انتهای تولید پیاز، آنها را بیرون بکشید و خاک را بتکانید. ریشه ها باید به اندازه کافی در معرض هوا خشک شوند. همانطور که پیازها خشک می شوند اندازه ریشه ها هم کاهش پیدا می کند و گردن بالای ریشه ها به آرامی خشک می شوند و این یک فرآیند طبیعی است و کمک می کند تا بالای ریشه ها بسته شوند و ریشه های کمتری ایجاد شود. پس از ۷ تا ۱۰ روز سطح بالای پیاز را بردارید و ریشه ها را با قیچی هرس کنید. خاک را از روی پوسته های بیرون پاک کنید و آن را در یک مکان سرد نگهداری کنید. پیاز آبدار و بسیار شیرین ممکن است در روزنامه یا حوله کاغذی پیچیده شود و در یخچال نگهداری شود.

روش کاشت و پرورش پیاز

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: روش کاشت و پرورش پیاز
 • نویسنده: مهدی قنبری

 

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.