Loading...

هزینه و سوددهی در جینسینگ

هزینه و سوددهی در جینسینگ

هزینه و سوددهی در جینسینگ

هزینه و سوددهی در جینسینگ : پرورش جینسینگ گاهی اوقات به عنوان یک طرح خیلی زود بازده تبلیغ می شود ولی مطمئن باشید که اینگونه نیست. برای کاشت جینسینگ به یک فرد محتاط و صبور که به کاشت و پرورش گیاهان دارویی علاقه دارد نیاز است و برای چنین فردی کاشت جینسینگ می تواند جالب و سودآور باشد. بنابراین اگر تحمل چند سال کشت و کار را ندارید و به دنبال این هستید که سریع به سوددهی برسید گل گاوزبان ایرانی بکارید.

کاشت جنسینگ چقدر هزینه دارد؟

هزینه و سوددهی در جینسینگ همیشه بعنوان یکی از موضوعاتی هست که جواب دقیقی به آن داده نشده است. در این مقاله به بررسی هزینه و سوددهی در جنسینگ در یک مزرعه آمریکایی به ابعاد ۱۰۰۰ متر مربع می پردازیم. با هربال مارکت همراه باشید. استارت آپ جینسینگ به سرمایه اولیه بالا، هزینه عملیاتی بالا و مقدار بالایی کار و زمان نیاز دارد. کمتر کسی حوصله ایجاد چنین کسب و کاری را دارد.

هر شخصی که تصمیم دارد کارهای متفاوتی انجام دهد به این ترتیب هزینه ها نیز برای او متفاوت خواهند بود. این یک اصل کلی می باشد. با این حال شما باید بتوانید هزینه های خود را با دقت برنامه ریزی کنید تا در طول سرمایه گذاری به مشکل نقدینگی برخورد نکنید. با این حال سعی کنید فاکتورهایی که ذکر میشود را در نظر بگیرید.

هزینه و سوددهی در جینسینگ

هزینه خرید نشا یا بذر جنسینگ

هزینه و سوددهی در جینسینگ : فرض کنید شما قصد دارید خودتان بذرهای جنسینگ را بکارید، بیشترین هزینه برای خرید نشا یا بذرهای آماده کاشت، چینه سرمایی داده شده (stratified seeds) صرف خواهد شد. طبیعتا برای بذرهای با کیفیت، هزینه بیشتری صرف می کنید و این به معنای این هست که با مقدار پولی که دارید بذر مرغوب تر اما با تعداد کمتری میتوانید خرید کنید. روش دیگر کاشت جنسینگ، استفاده از نشا می باشد. نشا یک ساله به طور کلی ۱۰ تا ۱۷ سانتیمتر است، ریشه های دو ساله ۲۱ تا ۳۱ سانتیمتر و ریشه های سه ساله ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر است. اگر پایین ترین رنج قیمت را در نظر داشته باشید شما باید حداقل ۱۰۰۰ نشا خریداری کنید. قیمت بذرهای آماده کاشت نیز متفاوت است. به طور معمول برای هر انس (۲۸ گرم) ۴ دلار، برای هر هزار عدد بذر ۱۸ دلار و برای یک پوند حدود ۲۵۰ گرم (حدود ۸۰۰۰ دانه) ۱۱۰ دلار هزینه لازم است.

از مزایای استفاده از نشای جنسینگ مرغوب و چند ساله که طبیعتا گرانتر نیز می باشد، این است که احتمال جوانه زدن و زنده ماندن (گیرایی نشا) بیشتری دارند و در زمان یک تا سه سال صرفه جویی می کنند (در طی سه سال، مقدار بذرهای برداشت شده از مزرعه باید حداقل هزینه اولیه بذرکاری را جبران کند). مزیت اصلی خرید بذر جنسینگ این است که قیمت کمتری دارد.

قیمت بذر جنسینگ در ایران

بر اساس آخرین بررسی ها قیمت بذر جنسینگ در ایران سلیقه ای می باشد. و از ۲۵۰۰ تومان در هر عدد تا ۸۰۰۰ تومان در هر عدد متغیر می باشد. قیمت بذر جنسینگ به مبدا بذر، نوع بذر، اندازه بذر و آمادگی بذر از نظر سرمایی برای کشت و کار می باشد. اگر منشا و شناسنامه بذر جنسینگ مشخص نباشد و معلوم نباشد که آیا بذر دوره سرمادهی را گذرانده است یا نه! نمیتوان آن بذر را بذر مطمئنی در نظر گرفت.

هزینه و سوددهی در جینسینگ

پیشنهاد ما برای کاشت جنسینگ

هزینه و سوددهی در جینسینگ : همانطور که در این مقاله ذکر شد، من فکر می کنم ایده خوب، کاشت ۷۵۰ فوت مربع (۷۰ مترمربع) در بسترهای دائمی به مدت ۲ سال است که به حدود نیم پوند (۱۲۵ گرم) بذر یا ۲۰۰۰ نشا برای هر سال نیاز است. هزینه سالانه تقریبا ۶۰ دلار (برای بذر) یا ۶۰۰ دلار (برای ۲۰۰۰ نشای جنسینگ سه ساله) است. در سال های بعدی شما می توانید از بذر خودتان برای کاشت استفاده کنید. علاوه بر این سرمایه گذاری برای بسترهای جینسینگ در مزرعه نیاز است، شما نیاز به خرید مالچ، کنترل کننده آفات و کمی کود دارید. برای من هزینه تمام این موارد در سال گذشته حدود ۴۰ دلار بود.

اگر تصمیم دارید دور مزرعه را حصار بکشید هزینه آن را هم محاسبه کنید. شما همچنین به چند ابزار مانند بیل، بیلچه برای تمیز کردن گیاه و ریشه ها، چنگک و تیلر نیاز دارید. شما می توانید تیلر را اجاره یا قرض بگیرید و بسترهای خود را برای کاشت آماده کنید. در طول فصل رشد شما باید بتوانید نیمی از روز خود را برای مدیریت یک جریب زمین (۴۰۰۰ مترمربع) جینسینگ صرف کنید. کار مورد نیاز طوری نیست که پشت شما را بشکند اما به کمی خم شدن نیاز دارد.

هزینه و سوددهی در جینسینگ

عملکرد جنسینگ در هزار متر مربع

هزینه و سوددهی در جینسینگ : میزان محصول تولیدی شما به روش های کاشت، شرایط خاک و تخصص باغبانی شما بستگی دارد. طبق تجربه خودم و دیگر تولید کنندگان می دانم که یک دهم از یک هکتار ( حدود ۳۰۰۰ فوت مربع از فضای واقعی بستر) جینسینگ کشت شده باید در پایان سال پنجم حدود ۱۲۰ پوند (۵۴ کیلوگرم) ریشه خشک شده تولید کند. این رقم حداقل مقدار است، با این حال فقط تولیدکنندگان باتجربه می توانند این رقم را پشت سر بگذارند. با این حال فردی که تازه کار است می تواند موفقیت کمتری داشته باشد.

سود کاشت جنسینگ

سود جینسینگ چقدر است؟ به طور خلاصه ۵۴ کیلوگرم ریشه خشک شده باید از ۱۰۰۰ مترمربع بدست بیاید که برای هر کیلوگرم به طور متوسط ۱۰۰ دلار قیمت خواهد داشت که ارزش ناخالص آن ۵۴۰۰ دلار می باشد. به طور خلاصه در هر نیم هکتار شما می توانید به سود نزدیک به ۳۰۰۰۰ دلاری برسید.

خرید بذر جنسینگ

برای خرید بذر جنسینگ می توانید از سایت هربال مارکت بخش فروشگاه  اقدام کنید. بذر جنسینگ قرمز آمریکایی برای شرایط ایران مناسب می باشد و از لینگ خرید بذر جنسینگ پاناکس خریداری کنید.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبظ مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: هزینه و سوددهی در جینسینگ
 • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

8 Replies to “هزینه و سوددهی در جینسینگ”

 1. علی

  Reply

  بهتربن مقاله ای بود که در مورد جنسینگ خوندم
  خیلی ممنونم

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   خیلی ممنونم که مطالعه فرمودید
   موفق و پیروز باشید

 2. حمید جباری

  Reply

  سلام استاد عزیز.من رئیس هیئت مدیره یک شرکت تعاونی کشاورزی در ساوه هستم .البته ساکن تهران .پروژه ما حدود ۱۵۰۰ هکتار زمین دارد و در سال حدود ۵ ماه اب از ۱۵ خرداد تا ۱۵ مهر از سد ساوه سهم اب داریم .بدنبال کشت گیاهان دارویی متناسب با اقلیم ساوه هستیم .همکار و شریک و سرمایه گذار هم میخواهیم. امکان استفاده از تجارب شما هست ؟ ممنون میشوم با من تماس بگیرید.

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام و خسته نباشید
   حتما با شما تماس گرفته میشه
   باتشکر/ قنبری

 3. حسین یل سم

  Reply

  با سلام و کمال احترام به شما جناب اقای قنبری خیلی مختصر و مفید و کاربردی در مورد هزینه ها و سود دهی جینسینگ مطلب ارایه فرموده اید که از صمیم قلب برایتان ارزوی موفقیت میکنم. پیل سم

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام و خسته نباشید
   ممنونم که مطالعه فرمودید
   باتشکر قنبری

 4. ملیحه ملکی

  Reply

  سلام وقت بخیر درزمینی به مساحت ۱۰۰۰متر با۲ساعت آب که واقع دراراضی فردوسی مشهد هست میتوان کاشت جنسینگ انجام داد؟

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   کاشت جنسینگ تابع شرایطی می باشد که بایستی در محل مورد نظر تامین گردد. مطمئنا میشود.
   ولی باید بیشتر در این مورد مطالعه کنید
   و اینکه استارت زده و با تجربه و آزمون و خطا جلو بروید
   با تشکر قنبری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.