Loading...

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی : در این پست میخواهم در مورد کشت و کار گیاه دارویی سنبل الطیب اطلاعات کاملی از نحوه کشت بذر و نشا در گلخانه و مزرعه ارائه دهم تا تولید کنندگان عزیز بتوانند با یادگیری اصول علمی و تجربی کشت و کار سنبل الطیب، کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی موفقی داشته باشند. گیاه دارویی سنبل الطیب دارای گونه های متفاوتی می باشد که هر کدام خواص دارویی متنوعی داشته و کاربردهای گوناگونی در مصارف صنعتی، دارویی و بهداشتی و خوراکی دارند. سنبل الطیب نیز مانند اغلب گونه های دارویی بومی ایران در ایران به صورت وحشی رشد و نمو میکند و میتوان نشانه هایی از این گیاه را در شمالغرب ایران در دامنه های کوه میشو شهرستان مرند مشاهده کرد.

دارویی بودن سنبل الطیب باعث شده است مانند اغلب گیاهان دارویی مورد بهره برداری سودجویان یا محلی ها قرار گیرد. این بهره برداری براساس منافع شخصی بوده و همین یک دلیل باعث شده است که گونه بومی ایرانی منقرض گردد. من در کتاب فلور میشوداغ اطلاعات جامعی از این گیاه خواندم و مولف نوشته بود که این گیاه در اثر برداشت بی رویه از منطقه میشوداغ منقرض شده است و این خیلی دردناک بود که در چند سال اخیر هیج نوع سنبل الطیب دارویی در منطقه مشاهده نشده است. محلی های منطقه با آشنایی بر خواص دارویی و بی نظیر این گیاه دارویی آنرا برای کسب منافع مالی از کوهستان های منطقه حذف کرده اند. اکنون دیگر نمی شود آنرا برگرداند و این خسارت جبران نمی شود. تنها راه برگرداندن آن کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی و گونه های محلی می باشد که باعث احیای گیاهان در خطر انقراض گردد.

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی
تعجب نکنید، ریشه سنبل الطیب وقتی از خاک درمیاد به این شکل هست

از آنجایی که گیاه دارویی سنبل الطیب دارای ریشه افشان و تقریبا گوشتی می باشد و قسمت دارویی آن ریشه می باشد هر کسی بخواهد ریشه را مورد بهره برداری قرار دهد باید گیاه را از زمین در آورده و ریشه آن را بردارد به همین علت گیاه دیگر راهی برای تکثیر نسل خود نداشته و به راحتی از بین میرود. این اتفاق در میشوداغ نیز رخ داده است. از گونه های معروف سنبل الطیب در ایران میتوان به دو نوع هندی و اصلاح شده که در منابع به آن، آلمانی یا دارویی یا افیسینال نیز میگویند اشاره کرد. هر دو گونه مصرف دارویی داشته و جهت بهبود شرایط برخی بیماران استفاده میگردد. والرین نام دیگر یا نام جنسسنبل الطیب می باشد که در ایران به علف گربه معروف می باشد. بعلت وجود برخی ترکیبات شیمیایی روانگردان در محتوای اجزای اسانس سنبل الطیب حالت مستی به گربه روی می دهد به همین علت آنرا علف گربه نامگذاری کرده اند. نوع هندی در ایران به وفور در عطاری ها یافت میگردد و نوع آلمانی فقط مصارف داروسازی صنعتی داشته و در غیر آن مصرف نمیگردد چرا که دارای بوی بسیار بد و زننده می باشد. از این رو نمیتوان آنرا بدون بسته بندی مخصوص بذر مانند قرص یا کپسول یا شربت مصرف نمود. حتی در مواردی برای عرق گیری نتایج مناسبی بدست نیامده است. بنابراین برای کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی حتما بازار فروش خود را مشخص کنید.

نوع هندی سنبل الطیب سیاه رنگ بوده و به صورت ریشه به هم تنیده ای دیده میشود و نوع آلمانی دارای ریشه سفید رنگ بوده که در هنگام خشک شدن به رنگ قهوه ای روش یا خاکستری در می آید. این گیاه اغلب برای ایجاد آرامش عصبی و بهبود ضربان قلب به همراه گیاهانی مانند گل گاوزبان و به لیمو مصرف میگردد.

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی
مزرعه سنبل الطیب، در پاییز مزرعه آماده برداشت می باشد

کشت و تولید سنبل الطیب

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی : با این مقدمه می پردازیم به گیاه دارویی سنبل الطیب دارویی یا افیسینال که اکنون در برخی از نقاط کشور کشت و کار میگردد و مصرف خوبی در شرکت های داروسازی دارد. در همدان، مشهد، تبریز و برخی مناطق استان فارس آماری مبتنی بر کشت این گیاه دارویی ارزشمند وجود دارد. ولی با همه این ها، چون مصرف نسبتا پایینی دارد مانند گیاهان دارویی دیگر به فکر کشت و کار آن نیافتاده اند. گیاه دارویی سنبل الطیب گیاهی چند ساله می باشد که هر ساله بخش رویشی آن با فرا رسیدن فصل سرما از بین رفته و ریشه یا طوقه به خواب زمستانی می رود. با شروع فصل بهار از اولین گیاهانی می باشد که رشد جدید را شروع میکند و در سال دوم به گلدهی رفته و بذر تولید میکند. این چرخه سالهای متمادی ادامه پیدا میکند.

کشت سنبل الطیب به دو صورت مستقیم با بذر و غیر مستقیم با نشا صورت میگیرد. هر کدام از روش های کشت مزایای خود را دارند. گاهی کشت نشا بهتر است گاهی کشت بذر. اغلب در گیاهان دارویی کشت نشا بهتر و مقرون بصرفه تر می باشد. از آنجایی که کشت گیاهان دارویی یک بهره برداری میان مدت و پنج ساله می باشد. بایستی در انتخاب روش کشت دقت کنیم. این بستگی به گیاه دارویی دارد که آنرا با نشا کشت کنیم یا بذر!

اغلب اگر گیاه یکساله باشد مانند ماریتیغال، بادرشبی یا بابونه بهتر است آنرا با بذر کشت کنیم ولی اگر گیاه چند ساله باشد مانند سنبل الطیب، به لیمو، نعناع فلفلی یا مرزنجوش بهتر است از نشا برای کشت مزرعه استفاده کنیم. نشا از این جهت بهتر است که از بذر ۴۵روز جلوتر می باشد. وقتی نشا در فصل بهار کشت میشود بعد از دو هفته و یک یا دوبار آبیاری رشد مجدد خود را شروع میکند در حالی که بذر بعد از کشت سه هفته طول میکشد تا جوانه زده و از خاک نمایان گردد. تا آن زمان علف های هرز سبز شده اند و واقعا مشکل است شما بتوانید بذر جوانه زده را در بین حجم انبوه علف های هرز محافظت کنید.

کاشت نشا یا بذر در سنبل الطیب

به همین علت است که پیشنهاد ما برای کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی استفاده از نشاهایی سالم، قوی و بدون بیماری و آلودگی های قارچی می باشد. آلودگی قارچی باعث میشود گیاه در عبور از تنش کشت مجدد موفق نباشد و از بین برود. حتما در موقع خرید نشای گیاهان دارویی به موضوع آلودگی های قارچی دقت کنید. این مورد در مریم گلی، بادرنجبویه یا برخی نشاهای دیگر محدودیت بشمار نمی آید ولی در مورد سنبل الطیب بسیار مهم می باشد چرا که سنبل الطیب به قارچ بسیار حساس می باشد و در صورت مشاهده آلودگی باید به سرعت با آن مبارزه کرد چرا که در سیستم رشد طوقه ای مانند سنبل الطیب نفوذ قارچ های پوسیدگی حتما باعث نابودی گیاه می شود و راهی برای نجات آن وجود ندارد مگر اینکه با مشاهده کوچکترین آلودگی، مبارزه شیمیایی به کمک سموم مسی صورت پذیرد.

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی
ریشه از خاک جدا شده و شستشو میگردد سپس برای خشک کردن منتقل میشود

اغلب کشاورزان برای کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی اطلاعات کافی ندارند و بر اساس تجربه خود از محصولات زراعی اقدام به کشت این گیاه دارویی می کنند و در نهایت با شکست روبرو می شوند. علت این است که سنبل الطیب از هر لحاظ حساسیت بالایی دارد و باید دقت فراوانی نمود تا در آخر دوره کشت برداشت مناسبی و سالمی داشت.

سنبل الطیب چه خاکی نیاز دارد؟ چه آب و هوایی لازم دارد؟ چگونه باید عملیات خاکورزی و آماده سازی زمین انجام گیرد تا در نهایت به رضایت ما از عملکرد و رضایت مشتری از کیفیت منتهی گردد! پاسخ به این سوالات در طی ۸ سال تجربه کاری ما در کشت و کار سنبل الطیب بدست آمده است و من میخواهم آنها را برای توسعه کشور و پیشرفت کشاروزی به اشتراک بگذارم…

ادامه آموزش

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی بخش دوم

خرید بذر و نشای سنبل الطیب

شما میتوانید بذر و نشای سنبل الطیب را بصورت عمده و خرده از هربی کالا خریداری کنید. برای خرید نشا و بذر بصورت عمده حتما تماس بگیرید و برای خرید در مقادیر کم و خانگی به صفح فروش گرمی بذر سنبل الطیب در هربی کالا مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
  • عنوان مقاله: کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.