بیشتر
امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

دایره المعارف کشاورزی|agriculture crop management

دایره المعارف کشاورزی|agriculture crop management : ساختار کشاورزی ایران بسیار گسترده و به نوعی نا مشخص است. نامشخص از این نظر که بین کشاورزان سنتی و جدید ما ارتباطی موجود نیست. یا از نظر اینکه، کشاورزان به علوم جدید آشنایی ندارند. یا در برخورد با روش ها و پدیده های جدید مانند کشت ارقام تازه و کشت نشده، دسترسی اصولی به اطلاعات ندارند.

آنها در دل علاقمند به کسب درآمد بیشتر هستند اما از ریسک دوری میکنند و این دوری تاحدی شدید است که حاضر نیستند به مهندسین کشاورزی اعتماد کنند. بنابراین جه باید کرد؟ سوال این است که چرا در کشوری مانند ایران که از دیرباز دارای کشاورزی وسیع است، پایه و اساسی برای در اختیار قرار گرفتن اطلاعاتی دقیق و فنی برای استفاده عملی وجود ندارد. نمیتوان با مراجعه به وبسایت های اینترنتی دنبال مطالبی برای چگونگی کشت و کار گیاهان دارویی یا امثالهم پرداخت. چرا که این اطلاعات کامل و دقیق نیستند و تنها استنباط هایی ناقص و در برخی موارد توام به محدودیت های زمانی و جغرافیاییست. از طرف دیگر کشاورزان سنتی ایران دسترسی به اینترنت نداشته و علاقه ای به استفاده از این تکنولوژی نشان نمیدهند. چه رسد به اینکه بخواهند آن را مطالعه کرده و بکار بگیرند.

در کل اگر سازمان جهاد کشاورزی بیاید و مانند کشورهای پیشرفته در مورد هر کدام از محصولات کشاورزی اطلاعات دقیق و علمی را مکتوب کرده و آنها را در اختیار علاقمندان قرار دهد بسیار خوب خواهد شد. برای مثال کتابی توسط یک امریکایی بنام وست وود در زمینه هسته دارها و دانه دارها نگاشته شده است که به راحتی هر چه تمامتر میآید و تمام جزئیات و ملزومات احداث باغات را توضیح میدهد و میگوید مثلا در شهر مرند چرا نباید به کشت زردآلو یا سیب پرداخت!

کشاورز باید خواندن را یاد بگیرد و بکار گیرد. همیشه آنهایی موفق تر هستند که به ابزارهای بیشتری دسترسی داشته و از آنها استفاده درست میکنند. میتوان به یقین گفت که مطالعه چند مطلب علمی در یک کتاب یا وبسایت اینترنتی میتواند خسارت های جبران ناپذیری را مانع شود. مثلا اگر باغداران مرندی میدانستند که بجای نشستن در خانه در فصل زمستان بهتر است بیاییند و تایر های از رده خارج شده اتومبیل ها را جمع آوری و به سه تکه هم اندازه تقسیم کرده و در فواصل بین درختان جاگذاری میکردند تا در وقت سرمای دیر رس بهاره با به آتش کشیدن انها میوه و شکوفه زردآلوی خود را محافظت کنند الان به آه و ناله نمی افتادند که ای داد و بیداد بدبخت شدیم و تمام محصول را سرما زد… این گونه داده های علمی فقط با اندکی مطالعه و اقدام به عملیاتی کردن میتوانست یک باغدار را زمانی برای آبیاری باغ خود مشغول کند که میوه های در حال رشد را دیده و از رسیدن آنها به مرحله برداشت و فروش خوشحال کند.

نکات بسیار زیادی در عملیاتی کردن پروژه های کشاورزی وجود دارد. ولی سوال اینجاست که آیا این نکات در دسترس هستند یا مطالعه میشوند؟ مطمئنا همه ما میدانیم مبارزه با علف هرز مرغ غیر ممکن است و نمیشود آنرا با امکانات کنونی ریشه کن کرد. پس باید چه کرد؟ چگونه میشود از خسارت ناشی از این علف هرز تا حداقل میزان کاست؟ آیا متولیان امر کشاورزی به راه حل جامع و کاملی برای این مشکل رسیده اند؟ آیا آنها میتوانند در این مورد بخصوص مرا کمک و یاری کنند؟ اینها دغدغه ای یک فارغ التحصیل کشاورزی می باشد. من وقتی بادرنجبویه میکارم نگران ناخالصی محصول تولید شده می باشم. اگر محصول من با علف هرز یکجا برداشت شود چه کسی آنرا میخرد؟ در این زمینه یک تولید کننده چه باید بکند؟

ببینید یک علف هرز ساده باعث بوجود  امدن نگرانی در تولید کننده میشود. در مراحل داشت هزینه ایجاد میکند. پس واقعا باید راهی پیدا کرد برای همه مشکلات و انها را کاملتر کرد. در نهایت انها را مکتوب کرد مثال آورد و هر سال به جزئیات آن افزود به گونه ای که بعد از ده سال دایره المعارفی مشتمل بر تمام سوالاتی که ممکن است مثلا در زمینه احداث یک باغ سیب یا مزرعه آویشن باغی به ذهن تولید کننده برسد در آن پاسخ داده شود. این مجموعه میتواند هزینه ها را کاهش دهد میتواند از کشت تکراری و بیش از حد تقاضا بکاهد میتواند نوسان قیمت ها را کنترل کند میتواند از تبدیل اراضی کشاورزی به زمین های شور و بی استفاده جلوگیری کند و الی ماشاالله… نویسنده مهدی قنبری

.

مطلب چه طور بود؟
1135 بازدید مقالات مهدی قنبری پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ 2 دیدگاه
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
تعداد دیدگاه : 2

  1. سعید قنبری
    سعید قنبری
    ۹:۵۳ ق.ظ

    مطلب بسیار خوبی بود . به امید خدا انشالله موفق باشید.