بیشتر
امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

مریم گلی

مریم گلی، یک نقل و قول قدیمی میگوید چرا باید یک فرد بمیرد در حالی که در باغچه خانه او مریم گلی رشد (salvia officinalis) میکند. درست است مریم گلی انسان را جاودانه و فناناپذیر نمیکند اما دارای اثرات آنتی ویروسی و ضد میکروبی قویی می باشد و استفاده از برگ خشک آن باعث کاهش بلغم ناشی از آب و هوای سرذ در شروع فصل سرما میشود. مریم گلی را به عنوان یک گیاه دارویی میتوان در سوپ و غذا استفاده کرد. مریم گلی در شرایط مختلف برای درمان مشکلات پوستی، بیماری آلزایمر، سرطان و افسردگی مفید می باشد. برگ و گیاه خشک مریم گلی در اغلب فروشگاه های عطاری وجود دارد و میتوان آنرا تهیه و از دمنوش ان بجای چای استفاده کرد.  حتی اسانس آنرا استشمام کرد که باعث کاهش خلق و خوی تنشی و اصطراب می گردد.

salvia30

شبیه هر داروی قوی دیگری خیلی ضروری است که بدانیم تاثیرات مریم گلی در بدن به چه نحوی خواهد بود. مریم گلی سمی نیست اما اثرات مفید و منفی ان در کنار هم می باشند برای مثال خشک کردن عرق بدن از اسرات مثبت و خشک کردن شیر مادران شیرده از اثرات منفی  آن به شما می آید. آگاهی به این اثرات ضروری می باشد.

تاثیرات مریم گلی روی سرماخوردگی و انفولانزا: چون مریم گلی طبع گرم و خشک دارد برای مصرف در زمستان بسیار عالی و مفید می باشد. مریم گلی میزان موکوس بلغم را مشخصا کاهش میدهد.  این گفته ها توسط پزشکان آیورودا (Ayurvedic) ارائه شده است. آیورودا یک ارتباط عمیق بین جهان بیرونی وتجربیات درونی می بیند. متخصصین آیورودا میتوانند هر پدیده ای را بر اساس کیفیت عناصر و زوجیت بین کیفیت سرایط درمانی و درمان که در حالت تعادل با بیماری ها در جهان قرار دارند، توضی دهد.

 انها میگویند عطر و طعم هر عضو از گیاه مصرف و اثر خاص خودشو دارد. مریم گلی دارای اسرات قابض با طعم و مزه تلخ و تند و همچنین طبع خشک و تا حدودی گرم است. با این همه آیورودا هشدار میدهد که مریم گلی برای افرادی که دارای پوست بسیار خشک یا سرفه های خشک هستند و یا افرادی که دارای تب بالا هستند مناسب نمی باشد و حتی تب و خشکی را تشدید می کند. با این همه تخقیقات نشان داده است که مریم گلی دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی بوده و در کاهش تورم غدد لنفاوی متورم بسیار مفید است و برای درمان سرماخوردگی با خلط بالا توصیه میگردد.

salvia31

مریم گلی به عنوان یک گیاه دردسترس و یا به عنوان یک اسانس می باشد. اسانسها بسیار قوی تر و محرک هستند، مصرف گیاه از راه دهان بسیار  بهتر از استفاده از روش های دیگر است و این موضوع در تحقیقات به اثبات رسیده است. راه دیگر برای درمان یا خشک کردن بلغم توسط مریم گلی به گفته مایاها ترکیب یک فنجان عسل با شربت آگاو و اضافه کردن چند قطره اسانس مریم گلی درون ان می باشد. این شربت را میتوان به چای نیز افزود. چای مریم گلی بسیار عالی و موثر برای خشک کردن خلط ناشی از سرماخوردگی  می باشد. گیاه دارویی آویشن خلط اور است اما مریم گلی خشک کننده رطوبت غیر مفید بدن می باشد. مریم گلی خلق و خو را متعادل میکند.، افسردگی را از بین میبرد و حافظه را افزایش میدهد. مریم گلی جزو گیاهان خاص در اثرگزاری روی مغز می باشد. آسانترین راه برای گاهش درگیری های ذهنی و عاطفی استفاده از مریم گلی می باشد. مریم گلی این توانایی را دارد که هیجانات مضر ذهنی، بیماری ها و سموم را از بدن و ذهن خارج کند. مریم گلی کمک میکند ما به جلو حرکت کنیم. آیورودا به ما توصیه میکند که چند قطره از اسانس مریم گلی را درون آب داغ ریخته و از اسانس آن استشمام کنیم. بعضی اوقات افرادی که سرماخوردگی دارند یا احساس سردرد سنگینی در سرشان میکنند استشمام عطر مریم گلی آنها را راحت میکند. وقتی شما اسانس مریم گلی را استشمام میکنید این اسانس پیام های مغزی را پاک میکند و ذهن شما را رفرش میکند. در قدیم از مریم گلی برای پاگشایی در منازل جدید استفاده میکردند و ان را میسوزاندند و اگر امکان ان الان مقدور نیست میشود اسانس ان را در هوای خانه منتشر کرد که تاثیرات یکسانی دارد این عقاید مبنای علمی دارند. در حقیقت تحقیقات امروزه تاثیرات مثبت مریم گلی روی اعصاب، افسردگی، خلق و خو و حافظه را تائید میکند.

.

مطلب چه طور بود؟
1030 بازدید طب سنتی, مقالات مهدی قنبری پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ 2 دیدگاه
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
تعداد دیدگاه : 2

 1. Son of man
  ۱:۱۵ ب.ظ

  سلام
  میتوانید تحقیق کنید که آیا ار تباطی با این گیاه که نام لاتین سلویدارد با غذای قوم بنی اسرائیل دارد که در قران اطعامی داشتند به نام (من و سلوی) ؟

 2. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
  ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث
  ایجاد انگیزه براتون بشه