بیشتر
امروز یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

وضعیت بازار به لیمو در ایران ۹۵

وضعیت بازار به لیمو در ایران ۹۵ : این جای تاسف داره که حتی تحصیل کرده ها و افراد باتجربه در کشت و کار گیاهان دارویی خود به دست خود باعث نابودی کشاورزی در گیاهان دارویی می شوند. من در این مدت که مشغول کشت و کار گیاهان دارویی هستم با اتفاقات ناخوش آیندی روبرو شده ام که برای من بسیار ناراحت کننده بود. البته در این مقاله نمیخواهم در مورد کشت و کار به لیمو صحبت کنم و از وضعیت کنونی به لیمو صحبت کنم. مطمئنا خیلی از ماها در مورد وضعیت تکرار پذیر گوجه فرنگی و خیار اطلاعاتی داریم و میدانیم هر دو سال یکبار قیمت این دو قلم محصول گیاهی به شدت کاهش یا به شدن افزایش می یابد. دلیل آن را همه به خوبی میدانیم. برای اینکه نمیخواهیم قبول کنیم که باید در کشت و کار برنامه ریزی و حساب و کتاب داشته باشیم. برای اینکه نمیخواهیم همیشه کشاورزی سود ده داشته باشیم!

خیلی ساده است اگر بگویم یا بپرسم دقیقا وظیفه چه کسی هست که به میزان کشت و کار گیاهان در کشور نظارت کند؟ آیا بهتر نیست نهادی به صورت اجباری بر این موضوع نظارت داشته باشد و کشاورز مجبور به اطاعت از این حکم باشد! درست است که ایشان مالک زمین و آب خود می باشد ولی باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشیم که نمیشود همه برای کسب سود بیشتر به کشت یک گیاه خاص رو آورده و به صورت یکساله تمام بازار اشباع شده و انبار ها پر از گیاه مورد نظر باشد و کسی نتواند بار خود را بفروش برساند و در نهایت ورشکسته شده و بر شدت فقر افزوده گردد!

اینها همه مسائلی می باشد که باید برای نجات مردم از این شرایط تصمیمات مهم و دقیقی گرفته شود. گیاهی مثل گندم با گیاهانی مانند به لیمو فرق میکند. گندم یک گیاه استراتژیک می باشد و باید کشت شود در حالی که گیاهان دارویی از اهمیت کمتری برخوردار می باشند. بنابراین من همیشه در جستجوی جواب سوال خودم هستم که واقعا کی و چه زمانی این مشکل حل میگردد؟ چگونه میشود که ما بتوانیم بین خودمان و کشاورزان برنامه مدونی داشته باشیم که هر کشاورز و تولید کننده ای در هر کجای کشور برای ثبت محصولی که میخواهد بکارد فرمی پر کند و این آمار و اطلاعات کمک کند تا بفهمیم مثلا اگر ۱۰۰ نفر اقدام به کشت به لیمو کرده اند دیگر نیاز نیست بیشتر از صد نفر اقدام به کشت و تولید این گیاه بپردازند و با این برنامه و اتحاد هیچ کشاورزی نگران فروش نرفتن محصول خود نمی ماند.

این روزها باور کنید به قدری با من تماس گرفته اند که بسیار ناراحت هستم که چرا این مردم ما در مورد بازار محصولی که کشت میکنند فکر نکرده و بی گدار به آب زده اند! واقعا دردناک است که کشاورزی از استان فارس زنگ بزند و بگوید خواهش میکنم کمک کنید تا به لیموی من بفروش برسد تا پیش خانواده شرمنده نشوم! این دردناک می باشد.

روی حرف من با آنهایی می باشد که بالاخره دستی در کار دارند و مدام در جلسات مرتبط با گیاهان دارویی در شهر های مختلف شرکت میکنند و فقط به دنبال منافع خود هستند آِیا شما چیزی به اسم آرمان یا هدف اخلاقی و انسانی در وجود خودتان دارید؟ یا فقط در تلاش هستید که منبع درآمد خود را چند برابر کنید! یا بر شهرت خود بیافزایید؟ باید کمی در مورد رفتار خودمان تجدید نظر کنیم. تعجب بیشتر من این است که برخی تولید کنندگان بزرگ در کشور با اینکه میدانند تولید و کشت مجدد به لیمو اصلا مناسب و اقتصادی نیست باز با این همه میلیون ها قلمه را جهت تولید نهال ریشه دار میکنند و با قیمت هایی که خود تعیین میکنند روانه بازار میکنند. در این مورد قضاوت نمیکنم.

جای تعجب دارد که عده ای از جهالت کشاورزان بخواهند استفاده کنند. مطمئنا هر ساله تعداد زیادی از کشاورزان برای کشت و کار گیاهان دارویی پیش قدم میشوند و سعی دارند در این عرضه بخت و اقبال خود را امتحان کنند بنظر من بی انصافی است که بدون در نظر گرفتن بازار فروش، قلمه ریشه دار به لیمو فروخته و آنها را تشویق به کشت و کار به لیمو یا استویا شوند. من اطلاعات خوب و موثقی دارم که این موضوع را اثبات میکند.

با این مقدمه من به کشاورزان و همه آنهایی که میخواهند وارد کشت و کار گیاهان دارویی شوند توصیه میکنم در مورد محصولی که میخواهید بکارید به خوبی بررسی کنید. این را بدانید که کسی برای شما دلسوزی نخواهد کرد و همه به نحوی حتی خود من به دنبال منافع شخصی خود می باشم. بنابراین قدر سرمایه و پس انداز خود را بدانید و سعی کنید به هر نحوی شده اطلاعات دقیق و درست تهیه کنید حتی شده در این زمینه هزینه کنید و از مشاورانی که قدرت مشاوره خوبی دارند بهره ببرید. از آنها در قبال دستمزدی که به عنوان حق مشاوره میخواهند بخواهید برای شما در مورد وضعیت گیاهان دارویی صحبت کنند. از انها بپرسید آیا امسال کشت به لیمو مناسب است یا نه؟ آنها به شما جواب میدهند با توجه به شرایطی که پیش آمده و رکود در بازار گیاه دارویی به لیمو بهتر است در انتخاب گیاه به لیمو کمی تامل کنید چرا که بازار کشش این همه بار انبار شده را ندارد و بار فروش نمیرود.

یک مشاور قوی و آگاه از شرایط کنونی به شما میگوید اگر نکارید بهتر است یا اگر قصد کشت دارید سعی کنید در حدی بکارید که بتوانید بفروش برسانید. کشت به لیمو در مقیاس هکتار برای یک کشاور معمولی کاری اشتباه می باشد. اما آن عده از کسانی که قدرتمند هستند و این توانایی را دارند که با بازاریان شهرهای بزرگ مانند تهران یا مشهد ازتباط برقرار کرده و جنس خود را به آنها بفروشند هیج مشکل و ترسی وجود ندارد. آنها در هر صورت سود خواهند کرد و موفقیت به دنبال انها می دود.

و اما کشاورزانی که اکنون درگیر این مسئله هستند چه باید بکنند؟ بمن آمار دقیق و مبسوطی رسیده است که اکنون در کشور ایران بیش از ۵۰۰ تن به لیمو برگ شده در انبارها موجود می باشد این مقدا شاید کم به نظر برسد ولی دقت کنید که به لیمو مانند گندم نیست که بتوان آن را در یک سوله انبار کرد این رو بدونید که یک اتقاق سه در چهار متر با ۳۰۰ کیلو به لیمو پر می شود. البته موضوع انبار داری مهم نیست آنچه که مهم می باشد بفروش نرفتن بار به لیمو می باشد. شاید افرادی بگویند سال بعد بفروش می رود ولی من به شما قول میدهم سالهای بعد بدتر از امسال خواهد بود و نه تنها بفروش نمیرود بلکه باری در حدود چهار برابر در کشور تولید و مجددا ذخیره میگردد.

آماری در دست است که کشاورزان و علاقمندان دیگری برای سال زراعی ۹۶ تصمیم به کشت و کار گیاه دارویی به لیمو دارند که رقم کمی نیست و در هر گوشه از کشور برنامه ریزی برای کشت به لیمو در حال انجام می باشد اما تصور من این است که در سال ۹۴ قیمت به لیمو به شدت افزایش یافت و به همین علت عده زیادی به کشت به لیمو رو آوردند و این کشت در سال ۹۵ اتفاق افتاد و محصول بیش از نیاز بازار تولید شده به علت همین زیادی عرضه قیمت از ۷۰ تومن در کیلوگرم به ۲۰ هزار تومن کنونی یعنی اواخر ۹۵ کشیده شد.

اغلب کشت های جدید به لیمو که در سال ۹۵ کاشته شده اند یکساله می باشند و محصول دهی کامل ندارند این مزارع در سال ۹۶ و ۹۷ به بیشترین باردهی خواهند رسید و علاوه بر آن کشت های جدید نیز افزوده خواهند شد و در چند سال آینده بازار به لیمو به شدت تحت تاثیر این بی مدیریتی و طمع سود بیشتر خواهد شد. یعنی کشاورزان عزیز با یک استراتژی غلط در عرض یک سال موفق شدند یک محصول سود ده و خوش فروش را به یک محصول بی ارزش تبدیل کنند. در حالی که همین محصول باعث تامین هزینه های بسیاری از خانواده ها بود اکنون و در سالهای آینده باعث بیکاری و فقز بیش از قبل همان خانواده ها و خانواده کارگران خواهد شد. غیر از این مسائل بگذریم که چقدر آب مصرف شده است و چه پتانسیل هایی که نابود شده است.

ما میتوانستیم با کمی تدبیر و عمل این اشتباهات را کنترل کنیم اما برای به لیمو واقعا نمیشود کاری کرد و من از همین جا از کشاورزان عزیز میخواهم امسال به کشت به لیمو اقدام نکنند. ببینید دوستان من اگر میبینید من این حرف را میزنم برای منافع شخصی نیست چرا که اگر دنبال منافع شخصی باشم شما را ترغیب به کشت کرده و سعی میکنم با شما قرارداد کشت و تولید نشا ببندم و به سود و منفعت شخصبی برسم اما موضوع فقط یک دلسوزی می باشد. من وظیه دارم شما را در مورد وضعیت نابسامان آینده بازار به لیمو آگاه کنم. این قابلیت در کشور نیست که بار گیاهان دارویی در میدانی گردآوری شده و مشتریان باری فروش محصول خود همانند میدان میوه و تره بار گرد هم آیند اگر اینگونه بود که بسیار راحت تر میتوانستیم به خرید و فروش محصولات خود بپردازیم.

پس اگر بخواهم نتیجه گیری کنم باید بگویم بنده شخصا از شما خواهش میکنم در مورد گیاهی که میخواهید بکارید بیشتر دقت کنید و سعی کنید انتخاب به نحوی باشد که حداقل برای دوسال شما مشکل فروش نداشته باشید. این بررسی یعنی شما هزینه ها را برداشته و سود خود را کرده اید حالا اگر هم بازار خراب شود شما نگران نیستید و خیالتان از بابت سرمایه ای که خرج کرده اید راحت است چون جبران شده است.

نکته کمکی: آن دسته از کشاورزانی که بار به لیمو در انبار خود دارند ولی قدرت فروش آن را ندارند به این طریق سعی کنند بار خود را حتما تا خرداد ۹۶ بفروش برسانند. چون در بعد از ان تاریخ بار تازه به بازار آمده و بار سال قبل مشتری نخواهد داشت. سعی کنید در فرصت موجود ۵ ماه مانده به برداشت سال ۹۶ ماهی یکبار عازم بازار تهران و مشهد شوید و با به همراه داشتن نمونه بار خود را مستقیم بفروش برسانید. کافی هست بتوانید بار خود را به ده تا بیست عطاری عرضه کنید خیلی راحت خواهید توانست به هر عطاری ده کیلویی بفروشید و این یعنی ماهی ۱۵۰ کیلو فروش که میتواند با تلاش و قیمت رقابتی که ارائه میکنید هر ماه تکرار شده و محصول مثلا ۷۰۰ کیلوگرمی شما در عرض ۴ ماه تمام شود. این را نیز بدانید که کسی میتواند بار خود را به صورت بازاریابی مستقیم بفروش برساند که دائما در رفت و آمد با خریداران باشد چرا که آنها دنبال جنس خوب با قیمت مناسب می باشند. در اخر از همه شما خواهش میکنم با دقت بیشتری گیاه دارویی مورد کشت را انتخاب کنید. با تشکر تهیه و تنظیم: مهدی قنبری

.

مطلب چه طور بود؟
1997 بازدید مقالات مهدی قنبری یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ 4 دیدگاه
برچسب ها
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
تعداد دیدگاه : 4

  1. رضا شاکرمی
    ۸:۵۰ ق.ظ

    در رابطه با کاشت به لیمو و استاخدوس و گون (کتیرا) و گل گاوزبان وآویشن اطلاعات نیاز دارم. از مقالات شما استفاده کردیم . سپاس ۰۹۱۷۹۱۲۵۳۲۵

  2. به لیمو
    ۷:۴۶ ق.ظ

    مطلب عالی بود موفق باشید