بیشتر
امروز سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

خواص دارویی بابونه

خواص دارویی بابونه : سلام دوستان عزیز امروز و در این پست میخواهم در مورد مصرف بابونه و فواید آن صحبت کنم. همانطور که میدانید بابونه از دیرباز در طب سنتی ما استفاده های زیادی داشته و اکنون نیز نه تنها این مصرف کم نشده است بلکه تبدیل به یکی از  پرمصرف ترین گیاهان دارویی در دنیا شده است. دانشمندان به ارزش دارویی این گیاه مهم پی برده اند و برای بهره برداری از فواید دارویی و درمانی آن پروتکل های دارویی و درمانی زیادی تهیه کرده اند. بسیاری از این پروتکل ها نیازی به تجویز پزشک نداشته و انسان میتواند به تکیه بر اطلاعاتی که از منابع مطمئن بدست می اورد به نحوه و مقدار مصرف آن پی ببرد.babone1

بابونه در اغلب نقاط دنیا رشد و نمو میکند. بابونه میتواند به روش های آبی و دیم نیز کشت و کار گردد البته بایستی میزان بارندگی بالای ۳۰۰ میلیمتر در طول فصل شد باشد. بدین صورت که پراکنش بارندگی به گونه ای باشد که گیاه به مرحله گلدهی برسد. با بررسی مناطق مختلف در دنیا به این نتیجه میرسیم که حوزه مدیترانه که شامل آب و هواهای گوناگونی می باشد زیستگاه اولیه این گیاه دارویی ارزشمند می باشد.


لینک خرید بابونه از هربی کالا


در کشور هایی مانند مجارستان و آلمان مردم بومی از برداشت بابونه از مراتع درآمد های خوبی بدست می آورند. انها در شروع گلدهی به برداشت بابونه میپردازند تا همه بابونه منطقه برداشت شود. امروز صنایع کشت و کار در این حوزه نیز گسترده شده است اما همه میدانیم که بابونه وحشی و آنچیزی که از طبیعت برداشت شده است از نطر سلامتی و اثرگزاری بسیار عالی می باشد. البته رقم های اصلاحی و زراعی تحت تاثیر تیمارهای کشاورزی مانند کود و سموم سلامتی کامل خود را از دست میدهند. بنابریان اولویت ما در استفاده از گیاهان دارویی پرمصرف مخصوصا بابونه استفاده از محصولاتی می باشد که از طبیعت جمع اوری شده است.

در ایران نیز این گیاه دارویی در خیلی از مناطق رشد و نمو میکند اما رشد گونه های مختلف در کشور مردم را با نوعی سردرگمی مواجه کرده است. این سردرگمی مربوط به تنوع گونه های بابونه می باشد. به نحوی که در منطقه اردبیل یک نوع بابونه و در منطقه تبریز نوع دیگری از بابونه رشد و نمو میکند این تنوع برای ما بسیار خوب است چرا که طبیعت فرصت های بیشتری در اختیار ما گذاشته است که میشود با یک برنامه ریزی و مطالعه علمی از انها بهره برداری های علمی درمانی و مالی کرد. در هر صورت ما در کل کشور دو نوع بابونه معروف داریم که در بازار هم شناخته شده هستند. نوع اول معروف به بابونه گاوی می باشد که عنوان بابونه تلخ را به آن داده اند. بابونه تلخ دارای گل درشت تر می باشد و استفاده از آن برای مردم کمی سخت است البته من نمیتوانم این موضوع را درک کنم چون خودم مصرف میکنم و خیلی هم راضی هستم. در مورد تلخی آن هم باید بگویم خیلی معنی دار نیست. در مقایسه با نوع شیرین که به بابونه شیرازی یا ریز معروف می باشد طعم و مزه خوبی دارد ولی باید بگویم این یک تصور ناردست می باشد که در بازار افتاده است و نمیشود به این راحتی با آن مقابله کرد.


لینک خرید بذر بابونه از هربی کالا


babone2

بابونه ای که در منطقه تبریز رشد و نمو میکند از نوع شیرین می باشد و بی شباهت به نوع بابونه آلمانی نیست. البته در مورد گونه و جنسی که در ایران رشد میکند اطلاعات علمی و دقیقی ندارم ولی بر اساس علم حدس می توانم بگویم که بابونه شیرازی ما همان نوع آلمانی می باشد و در کشور به صورت گسترده رشد و نمو میکند. در مناطق مرطوب تر انواع گاوی رشد و نمو بیشتری دارند. چرا که داری ساختار رویشی درشت تری بوده و به آب بیشتری برای تکمیل رشد و نمو خود نیاز دارند در مقایسه با نوع گاوی، نوع  شیرازی جسه کوچکتری داشته و به سرعت برای تشکیل گل اقدام میکند. بابونه شیرازی بسیار خوشمزه و شفاف می باشد. تنها تفاوت معنی دار این دو نوع بابونه در نوع شفافیت دمنوش آنها می باشد. بدین صورت که دمنوش بابونه گاوی کدر بوده ولی دمنوش بابونه شیرازی بسیار شفاف و بدون تیرگی و کدری می باشد شاید به همین یک علت انرا تلخ و این را شیرین نامگذاری کرده اند. البته این مورد در گل محمدی نیز دیده شده است که گل محمدی در مناطق مرتفع مانند آذربایجان شیرین می بباشد و در کاشان بسیار تلخ می باشد.

با این مقدمه خواستم به اینجا برسم که بابونه گیاه ارزشمند و مهمی می باشد که باید در بهره برداری از آن دقت و تامل کنیم. باید به این نکته توجه کنیم که اثرات دارویی و درمانی بابونه انقدر زیاد است که اگر در خانواده ای از این گیاه برای مصارف دارویی یا پیشگیری استفاده نگردد باید منتظر بیماری های زیادی بود. توصیه ما به شما این است که در استفاده از این گیاه شک نکنید و هر چه زودتر آن را خریده و بجای چای که باعث بیماری های بیشماری در بدن میشود از دمنوش های خوشمزه گیاهی استفاده کنید.

ما در هربی کالا محصول بسیار تمیز و درجه یک بابونه شیرازی را از طبیعت مرند جمع اوری کرده و آنرا به صورت بسته بندی بهداشتی در اختیار شما گذاشته ایم. بابونه دارای خواص بیشماری می باشد که من در زیر لیست اثرات دارویی انرا برای شما نوشته ام انها را مطالعه کرده و به ارزش آن پی ببرید.babone3

خواص داروئي:

بابونه از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و از تقويت كننده هاي تلخ بحساب مي آيد . جالينوس حكيم آنرا براي درمان تب و لرزهاي نوبه اي بكار مي برد .
۱) يكي از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و اين گياه بآساني اين مرض را درمان مي كند و آنهائيكه سالهاست با اين مرض دست بگريبان هستند و از قرص هاي مختلف گران قيمت نظير Lozac و Zantac و غيره استفاده مي كنند مي توانند با استفاده از بابونه خرج داروي خود را پس انداز كنند و همچنين سلامتي خود را بازيابند .

براي درمان زخم معده يك ليوان چاي غليظ بابونه درست كنيد (۴ قاشق چايخوري بابونه در يك ليوان آبجوش و يا چهار تا چاي كيسه اي بابونه در يك قاشق ليوان آب جوش) و صبح ناشتا هستيد اين ليوان چاي را بنوشيد و سپس در رختخواب به پشت دراز بكشيد و بعد از چهار دقيقه بخوابيد و البته بعد از يك ربع ساعت مي توانيد صبحانه خود را ميل كنيد. اين عمل را بمدت دو هفته ادامه دهيد تا زخم و ورم معده بكلي شفا يابد.
۲) بابونه اعصاب و قواي جنسي را تقويت ميكند.
۳) بابونه مقوي مغز است.
۴) بابونه ادرار آور و قاعده آور است.
۵) اين گياه ترشح شير را در مادران شير ده افزايش مي دهد.
۶) درمان كننده سردرد و ميگرن است.
۷) استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع مي كند.
۸) اگر كسي قطره قطره ادرار مي كند به او چاي بابونه دهيد تا درمان شود.
۹) بابونه درمان كننده كمي ترشحات عادت ماهيانه است.
۱۰) براي درمان چشم درد ، بابونه را در سركه ريخته و بخور دهيد.
۱۱) براي تسكين دردهاي عضلاني چاي بابونه بنوشيد.
۱۲) جويدن بابونه براي التيام زخم هاي درمان مفيد است.
۱۳) خوردن ۵ گرم ريشه بابونه با سركه رقيق محرك نيروي جنسي است. (ريشه بابونه گرم تر و خشك تر از گل بابونه است).
۱۴) بابونه تب بر و تسكين دهنده درد است.
۱۵) بابونه تقويت كننده معده است.
۱۶) براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، به آنها چاي بابونه بدهيد.
۱۷) براي رفع بيخوابي و داشتن يك خواب آرام و راحت ، كافي است ده دقيقه قبل از اينكه به رختخواب برويد يك فنجان چاي بابونه بنوشيد.
۱۸) بابونه درمان كننده بي اشتهايي است.
۱۹) بابونه براي رفع ورم روده موثر است.
۲۰) چاي بابونه درمان كننده كم خوني است.
۲۱) از بابونه براي رفع كرم معده و روده استفاده كنيد.
۲۲) بابونه تسكين دهنده دردهاي عادت ماهيانه است.
۲۳) بابونه براي رفع زردي مفيد است.
۲۴) حمام بابونه اثر نيرو دهنده دارد . براي اين منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ريخته مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد.
۲۵) براي تسكين درد ، چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوط كرده و روي محل هاي دردناك بماليد درد را تخفيف مي دهد.
۲۶) اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي هاي پوستي نظير اگزما ، كهير و خارش مفيد است.
۲۷) براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد.
۲۸) اسانس بابونه چون اثر قي آور درد در مورد مسموميت هاي غذايي مصرف مي شود.
۲۹) روغن بابونه را براي از بين بردن كمردرد ، درد مفاصل و نقرس روي محل درد بماليد.
۳۰) با چاي بابونه اگر موهاي بلوند را بشوئيد آنها را روشن تر و شفاف تر مي كند.
۳۱) آنهائيكه يائسه شده اند بهتر است همه روزه چاي بابونه بنوشند زيرا اختلالات يائسگي را برطرف مي كند.
۳۲)بابونه ضد آلرژي است.

.

مطلب چه طور بود؟
2173 بازدید طب سنتی مهدی قنبری سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ 2 دیدگاه
برچسب ها
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
تعداد دیدگاه : 2

  1. […] اولویت اول در استفاده از گیاهان دارویی پرمصرف مخصوصا بابونه استفاده از محصولاتی می باشد که از طبیعت جمع اوری شده […]

  2. […] آلمانی، بذر بابونه آلمانی، خرید بذر بابونه آلمانی، فروش بذر بابونه آلمانی، خرید و فروش بذر بابونه آلمانی، تولید بذر بابونه […]