بیشتر
امروز یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟

بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ : این عنوان سوالی است که خیلی از شما بمن زنگ و زده در مورد آن می پرسید. معمولا کسانی این سوال را میپرسند که در ابتدای راه کشت و کار گیاهان دارویی هستند و اطلاعات جامعی از بازار و تقاضای مشتریان ندارند. سوال خوبی می باشد و پیدا کردن پاسخ درست برای این سوال میتواند شما را در کشت و کار گیاهان دارویی مصمم کرده و موفقیت را برای شما تا حدود زیادی قطعی کنید. موفقیت در کشت و کار گیاهان دارویی همان توانایی فروختن بار می باشد. در این مورد بارها توضیح داده شده است که فروش بخش مهمی از برنامه تولید یک محصول دارویی می باشد و قبل از هر تصمیمی باید در این مورد اندیشیده شود. راه های فروش بار شناسایی و در مورد آنها فکر شود. شاید لازم باشد مجبور شوید مانند قدیم برای فروش محصول خود به شهرهای دیگری مسافرت کرده و با نشان دادن نمونه بار خود مشتری را قانع به خریدن محصول کنیم.

اما همه این مسائل یکطرف و مسئله مهم کاشت محصول روی دیگر سکه می باشد. انتخاب نوع گیاه باید بر چه اساسی باشد؟ کدام گیاه در سالهای گذشته بازار خوبی نداشته است؟ چرا بازار گیاه دارویی ایکس بد شد؟ همه این سوالات در ذهن ما مطرح می باشد و واقعا دلیل آنها خیلی ساده و مشخص است. یک فرد که برای اولین بار میخواهد وارد عرصه کشت و کار گیاهان دارویی شود دوست دارد موفق بوده و مخصول خود را به بالاترین قیمت بفروش برساند. این حق را برای خود می داند که در این راه موفق باشد اما کسانی معمولا موفق تر هستند که بدون علم و آگاهی از شرایط بازار به کشت و کار گیاهان دارویی نپردازند. البته این به این معنی نیست که محصول خوب و با کیفیت مشتری نخواهد داشت نه اینگونه نیست ولی شواهد عملی نشان میدهد که ما هنوز در انبار خور محصول گیاه دارویی سرخارگل را با بهترین کیفیت هنوز داریم و موفق به فروش همه آن نشده ایم. این به این معنی می باشد که گاهی حتی محصولات با درجه کیفی بالا نیز دستخوش تصمیمات نادرست ما میشوند. آن زمان که همه به سوی کشت سرخارگل یا به لیمو یورش می برند (البته استفاده از کلمه یورش با منظور بی ادبی نیست) باید این را نیز بدانند که بازار خوب و فروش عالی نیز با همان سرعت از آنها فرار میکند. این معامله و معادله کاملا مشخص و منطقی می باشد. در یک گیاه بی نظیری مانند به لیمو از نظر بازار هنوز که هنوز است موفق نشده ایم تعادل را به آن برگردانیم چرا که آنقدر محصول در کشور تولید شده است که فقط قیمت رفته رفته پایین تر می آید.

و اما برگردیم به سوال این مقاله، بازار کدام گیاه دارویی خوب است؟ میخواهم در مورد چندین گیاه دارویی به صورت جزئی صحبت کنم و از قیمت و شرایط تولید در ایران و پیش بینی بازار آینده آن نکاتی را که به درد کشاورز میخورد بیان کنیم. نکاتی در مورد قیمت نهاده هایی مانند بذر و نشا و اینکه در دوسال گذشته به چه صورت بوده و پیش گویی ما از آینده نزدیک آن چگونه است! این اطلاعات تا حدودی چشم اندازی از اینکه در سال کشاورزی جدید چه گیاهی از نظر اقتصادی مقرون به صرف هست تا بکاریم به شما میدهد و این انتخاب درست به شما در فروش محصولات کمک خواهد کرد.

در کل در ایران تنوع بالایی از کشت گیاهان دارویی نداریم یکی از علت هایی که بازار این بخش از کشاورزی خیلی زود به نوسان دچار میشود همین علت است. چرا که تنوع کشت و کار کم بوده و با کوچکترین افزایش یا کاهش تولید، بازار دستخوش نوسان های شدید میشود. اگر بتوانیم این تنوع را به سه برابر کنونی یعنی تعداد ۱۰۰ عدد گیاه دارویی افزایش دهیم مشکل تا حدودی حل میشود. مثال بارز این اتفاق در کشور ترکیه نیز افتاده است ولی آنها با همین ترفند توانسته اند نوسان در بازار را تا حدود زیادی کنترل کنند. پس باید با ترویج و آموزش کشت گیاهان دارویی مختلف و مورد مصرف مردم تنوع و حق انتخاب کشاورز را بالا ببریم تا بتواند انتخاب های زیادی داشته باشد. در عطاری های ما در ایران بیش از دویست یا حتی سیصد نوع گیاه به صورت خام عرضه میگردد که تنها شاید ۳۰ مورد از آنها در مزارع کشت و کار میشوند و اغلب به صورت وحشی از مراتع و جنگل های جمع آوری شده و بفروش میرسند. این افزایش تنوع علاوه بر بهبود فضای کسب کار در حفاظت از محیط زیست نیز نقش بسیار مهمی بازی خواهد کرد. بی شک ما هر ساله شاهد آن هستیم که گونه های بومی و اندمیک بسیاری در اثر چرای بی رویه یا بهره برداری های غیر اصولی از ژنوم نباتی کشور حذف میشوند و هر کدام از این از بین رفتن ها ضرر جبران ناپذیری بر جامعه انسانی خواهد گذاشت.

با بررسی مختصری از بازار ایران به راحتی میشود به کمبود برخی گیاهان دارویی پی برد که کشاورزان از آنها اطلاعاتی ندارند. اگر کشاورزان ما میتوانستند آنها را کشت و کار کنند و به بازار عرضه کنند دو مشکل اساسی حداقل حل میشد. مشکل اول کمبود برخی اقلام مورد نیاز در بازار مانند بابونه شیرازی و توکلجه آذربایجانی و خیلی از گیاهانی که ما در کشت و کار از آنها اطلاعاتی نداریم. مشکل دوم اشباع نشدن کشت و کار برخی محصولات مانند به لیمو یا سرخارگل. این خیلی واضح هست که ایجاد تعادل در کشت و کار و بازار بسیار به نفع همه ما می باشد. باید سعی شود این اطلاعات را بدست آورد.

با این مقدمه میخواهم برخی گیاهان دارویی را که تا الان کشت و کار شده اند و نیاز است من بعد نیز کشت شوند ولی اطلاعات دقیقی از آینده خرید و فروش در بازار آنها نداریم با یک متد خوب بررسی کنم تا متوجه شویم چگونه انتخاب کنیم تا محصولات را به راحتی و با قیمت خوب بفروش برسانیم.

گیاه دارویی بابونه: این گیاه یکساله بوده و اغلب در کشور به صورت وحشی رشد و نمو میکند علت اینکه کشاورزان به کشت و کار این گیاه دارویی تمایل ندارند قیمت پایه پایین آن و برداشت پر مشقت و سخت آن می باشد. البته برداشت هزینه بردار این گیاه نیز از دلایل کشت و کار کم آن می باشد. اما طی سه سال گذشته وضعیت بازار این گیاه رشد خوبی داشته چرا که کشت و کار آن متوقف شده و اغلب بار موجود در بازار به صورت پودر می باشد که به درد فروش در سطح عطاری ها نمی خورد از این رو قیمت آن به حدود ۲۰ هزار تومن در کیفیت خوب افزایش یافته است و توصیه میشود کشاورزان برای کشت و کار آبی آن برنامه ریزی بفرمایند. تقاضای بابونه شیرین در بازار بالا بوده و مطمئنا در صورت تولید بار با کیفیت و خلوص گل بالا با قیمت خوبی بفروش میرسد.393-large_default

برای کشت بابونه باید از بذر استفاده کنید و بذر موجود در بازار از نوع بابونه آلمانی می باشد که شبیه به بابونه شیرازی یا گل شیرین در ایران می باشد. در ایران سه نوع بابونه بیشتر مورد توجه و شناخته شده تر می باشد که در بازار نیز میتوان آنها را دید. نوع آلمانی که اغلب کشاورزان به کشت و کار آن اقدام میکنند و به صورت پودر برداشت میکنند و مورد استفاده کارخانجات داروسازی و عرق و اسانس می باشد و تقریبا میشود گفت بهترین نوع بابونه برای کشت و کار می باشد. نوع دوم بنام شیرازی یا شیرین می باشد که در عطاری های سطح شهر دیده میشود و توسط محلی ها از مراتع و باغات جمع اوری شده خشک میگردد و در وقت معین بفروش می رسد. این بابونه بی شباهت به نوع آلمانی نمی باشد. بابونه نوع سوم معروف به گاوی می باشد که بیشتر در مناطق پر باران و سردسیر رشد و نمو می کند و دارای گلهای درشت تر با زائده های خار مانندی در زیر گل می باشد که به نسبت تلخ تر بوده و در بازار به نام بابونه تلخ معروف می باشد و در صورتی که بابونه شیرین یافت نشود مشتری اجبارا از آن برای فروش در مغازه یا کلینیک استفاده میکند البته از نظر دارویی شباهت های بسیاری به هم دارند.

برای کشت و کار بابونه باید از بذر استفاده کنید که میتوانید بهترین بذر را از شرکت ما به صورت گرمی یا خرید عمده تهیه کنید و برای کشت و کار استفاده کنید.


خرید بذر گیاه دارویی بابونه از هربی کالا


گیاه دارویی سرخارگل: گیاهی چند ساله از تیره گل چتریان می باشد که طی دو سال اخیر یا حتی سه سال بازار بسیار بدی بر آن حاکم می باشد. به گونه ای که اغلب تولید کنندگان آن با ورزشکستگی روبرو شده اند. در اغلب انبارها بار سرخارگل وجود دارد و مشتری خاصی برای آن گزارش نشده است. این عدم تقاضا در پی کشت بی رویه در سالهای ۹۳ و ۹۴ رخ داد و علت این کشت افزایش قیمت آن به ۲۵ هزار تومن در اواخر سال ۹۲ و اوایل سال ۹۳ بود. این افزایش قیمت و بالا رفتن تقاضا به صورت کاذب در آن برهه زمانی کشاورزان را به اشتباه انداخت و سطح زیر کشت به صورت آنی افزایش یافت و نه تنها قیمت به زیر ۱۵ هزار تومن کاهش یافت بلکه حتی خرید و فروشی صورت نگرفت و هم اکنون نیز انبار کشاورزان از سرخارگل اشباع می باشد. پیش بینی میکنیم در یک سال آینده نیز بازار خوبی بر آن حاکم نشود و توصیه ما بر این است که کشاورزان به کشت اندک و در حد توان فروش اکتفا کنند.


لینک خرید بذر سرخارگل از هربی کالا


گیاه دارویی به لیموگیاهی چند ساله غیر بومی ایران و بسیار خوش عطر و خوش رشد می باشد. هوای گرم را دوست داشته و در صورتی که آب کافی در اختیار داشته باشد به سرعت رشد کرده و مزرعه را می پوشاند. قسمت مورد استفاده آن برگ خالص و خشک شده آن می باشد و در اغلب نقاط ایران قدرت رشد و نمو داشته به غیر از مناطقی که از نظر آبی و دما محدودیت های جدی دارند. برای مثال در آذربایجان به لیمو بهترین کیفیت را خواهد داشت فقط با این تفاوت که در زمستان یخبندان آنرا به کلی خشک کرده و گیاه فقط یکساله میتواند زندگی کند و در ابتدای هر سال باید مجدد کشت و کار گردد که این مقرون به صرفه نمی باشد. اغلب از طریق قلمه تکثیر میگردد و استفاده از بذر برای تولید نهال کاری عبث و بیهوده می باشد. علت، هزینه های بسیار و مدت زمان طولانی برای تولید نهال از بذر می باشد. به کمک قلمه میتوان در مدت حداقل سه تا چهار ماه نهال با ریشه کافی تولید کرد.

بازار فعلی برگ خالص به لیمو مناسب نیست ولی با این همه از نظر من بار درجه یک همیشه مشتری خواهد داشت. افزایش کاشت در دو سال اخیر مخصوصا امسال باعث شد که قیمت آن از حدود ۶۵ هزار تومن به قیمت زیر ۳۰ هزار تومن سقوط کند و من علت این اتفاق بد را فقط از کشاورزانی میدانم که برای کسب درآمد بیشتر باعث نابودی بسیاری از سرمایه گذارهای کوچک و ابتدایی شدند. تصور این اتفاق خیلی ناراحت کننده هست. کار سه تا چهار کشاورز بزرگ با سطح زیر کشت ده هکتاری باعث شده صد ها کشاورز خرده پا با سطح زیر کشت هایی در حدود ۳ هزار متر کاملا نابود شود. این اتفاق اصلا انسانی نبود.

اکنون بار در انبار کشاورزان زیاد است هر چند این مقدار بار تا خرداد ۹۶ بفروش خواهد رسید و مشکلی از این نظر وجود نخواهد داشت ولی تبعات این اتفاق و ذهنیتی که ایجاد کرد باعث میشود که رغبت به کشت و کار گیاهان دارویی کاسته شود. اکنون میتوان بار درجه یک را از استان فارس و استان های مجاور مانند کهکیلیویه و بویر احمد با قیمت زیر ۳۰ هزار تومن تهیه کرد. توصیه ما به کشاورزانی که تحت تاثیر جو این گیاه دارویی قرار گرفته اند باید بگویم کمی تامل کنید. چرا که با این افزایش کشت در سال ۹۵ و افزایش کشت در سال ۹۶  باعث افت قیمت به ریز ۲۰ هزار تومن شده و وضع از اینی که هست بدتر خواهد شد پس لطفا نکارید. اگر حتما تصمیم دارید مزرعه به لیمو احداث کنید بروید و در اطراف تهران این کار را انجام دهید چرا که به بازار مصرف نزدیک تر بوده و شما از تولید کننده ای که در نقطه ای دورتر قرار دارد برنده تر خواهید بود. چرا که بار تهران از نظر کیفیت شرایط مناسبی داشته و هزینه حمل و نقل کمتری بر عهده خریدار می گذارد.

قیمت نهال به لیمو الان ۴۵۰ تومن می باشد ولی میتواند بر اساس تعداد سفارش آنرا از ۳۰۰ تومن تا ۷۰۰ تومن تهیه کنید. برای تهیه نشا یا نهال به لیمو می توانید با ما در تماس باشید.

گیاه دارویی مریم گلی: گیاه مورد علاقه من می باشد. گیاهی که برای من بسیار خوش یمن می باشد و داشتن مزرعه اون برای من تداعی کننده حس بسیار خوبی هست. گیاهی چند ساله از خانواده نعناعیان می باشد و در فصل گلدهی تا ۵۰ سانتیمتر ارتفاع میگیرد. مانند بسیاری از گیاهان دارویی دیگر تحت تاثیر تولید انبوه قرار گرفته و تا دو سال پیش یعنی سالهای ۹۴ و ۹۳ بازار خیلی خوبی نداشته و در حدود قیمت زیر ۱۰ هزار تومن آن هم به مقدار کم خرید و فروش میشد. مصرف زیادی در بازار ندارد ولی از آنجایی که عطاران به اشتباه خود در یکی بودن این گیاه با مریم نخودی پی پرده اند به تازگی مشتری این گیاه نیز شده اند که آنرا در عطاری خود داشته باشند.430-large_default

بخش مورد استفاده آن برگهای خشک آن می باشد. امسال با توجه به اینکه کشت و کار مریم گلی در کشور بسیار کم بود رشد قیمت اندکی را در آن مشاهده کرده ایم و الان مشتریانی با حدود قیمت ۱۲ تا ۱۵ هزار تومن برای بار بحال خود دارد. این وضعیت در سال ۹۶ نیز رخ خواهد داد و رشد قیمت آن تا بالای ۱۵ هزار تومن خواهد رسید البته این گزارش در صورتی می باشد که کشاورزان کمتری به کشت و کار ان مبادرت ورزند.

مریم گلی از راه نشا در مزرعه کاشته میشود و از راه بذر تکثیر میگردد پیش بینی ما برای ساله بعد بازار مناسبی می باشد که توصیه میکنیم برای کشت و کار آن مبادرت ورزید و از فرصت بوجود آمده استفاده کنید. مریم گلی گیاهی مقاوم به سرما می باشد و در شرایط بسیار یخبندان مانند تبریز ممکن است دچار تلفات ده درصدی شود ولی در سایر نقاط ایران این مشکل را نخواهیم داشت. بذر این گیاه دارویی ارزشمند هم اکنون موجود می باشد و شما میتوانید برای تهیه بذر مریم گلی با ما تماس حاصل فرمایید.


خرید بذر گیاه دارویی مریم گلی از هربی کالا


گیاه دارویی بادرنجبویهگیاهی علفی اما چند ساله می باشد که رشد خوبی از نظر قیمت در سال ۹۵ داشته است و تقاضا برای آن مخصوصا برگ خالص آن بشدت افزایش یافته است. توصیه ما به کشاورزان این است که میتوانند برای کشت و کار این گیاه ارزشمند برنامه ریزی کنند چرا که گیاهی پر بازده با کشت و کار راحت می باشد و میتوان آن را در اغلب نقاط ایران کشت و کار کرد البته کشت دیم آن در ایران فقط در شمال کشور آن هم در برخی ارتفاعات ممکن می باشد. قیمت برگ خالص آن در حدود ۲۲ هزار تومن می باشد و برای پیکر رویشی آن مشتری تا ۱۷ هزار تومن هزینه میکند. این قیمت برای یک گیاه دارویی با عملکرد نسبتا بالا قابل توجه و وسوسه انگیر می باشد. امیدوارم کشاورزان عزیز در کشت و کار آن افراط نکرده و باعث از بین رفتن فرضت های شغلی برای جوانانی که بتازگی وارد این حوزه شده اند نشوند.

قیمت بذر گیاه بادرنجبویه در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومن می باشد که در آن بیش از یک میلیون بذر شمارش میشود. برای خرید بذر و نشا با ما در تماس باشید. قیمت نشا در تعداد متغییر از ۷۰ تومن تا ۱۲۰ تومن متغیر می باشد. برای کشت یک هکتار در حدود ۸۰ هزار عدد نشای سالم نیاز می باشد و برای تولید نشای این سطح از کشت در حدود ۱۵۰۰ گرم بذر خوب و سالم با قوه نامیه بالا نیاز می باشد.


خرید بذر گیاه دارویی بادرنجبویه از هربی کالا


گیاه دارویی آویشن باغیتنها گیاه دارویی که زیاد دستخوش تصمیمات ما نشده است و قیمت آن در سالهای اخیر تغییر چندانی نکرده است. البته این تغییر رو به رشد بوده و نوید بخش فروش خوب برای کشاورزانی می باشد که مشغول کشت و کار این گیاه دارویی هستند. قیمت برگ خالص آویشن باغی در حدود ۲۵ هزار تومن در فصل سرما می باشد که این قیمت در فصل کشت و کار و برداشت به زیر ۲۰ تومن کاهش می یابد با این همه توجیه اقتصادی این گیاه مناسب می باشد و توصیه ما این است که کشاورزان می توانند به کشت و کار آن برای دو سال آینده برنامه ریزی کنند. بذر گیاه دارویی آویشن بسیار ریز می باشد و بیش از ۴ میلیون بذر در یک کیلو بذر خالص آن شمارش می شود.thymus kotschyanus

برای تولید نشای یک هکتار در حدود ۷۰۰ گرم بذر خالص مورد نیاز می باشد. جوانه زنی بذر آویشن آهسته بوده و باید در این مورد کمی صبور باشید. تعداد نشای لازم برای کشت یک هکتار بالغ بر ۸۰ هزار عدد می باشد و گیاهی تا حدودی مقاوم به کم آبی می باشد اما ما در کشت و کار گیاهان دارویی هدف را کشت دیم قرار نمیدهیم چرا که عملکرد کشت دیم یا نیمه دیم مناسب هزینه های بالای کشت و کار گیاهان دارویی نمی باشد. برای تهیه بذر و نشای گیاه دارویی آویشن باغی با ما در تماس باشید. بذر آویشن شیرازی (تیموس کوتسیانوس) نیز موجود می باشد. در مورد کشت و کار آویشن شیرازی باید بگم که حتما در این مورد برنامه ریزی بفرمایید. بازار بسیار خوبی داشته و مصرف بسیار بالایی دارد. تولید و کشت و کار ان صد در صد سود ده و مناسب می باشد. آویشن شیرازی یا آویشن برگ پهن در همه عطاری ها بفروش می رسد و شما به راحتی میتوانید آنرا بفروش برسانید. بذر گیاه دارویی آویشن شیرازی کم می باشد و برای خرید بذر و نشا باید رودتر از موعد کشت و کار نشا اقدام کنید. تهیه و تنظیم مهدی قنبری


لینک خرید بذر گیاه دارویی آویشن باغی و آویشن شیرازی


نکته مهم: قیمت هایی که در سایت هربی کالا آمده است بر اساس خرده فروشی می باشد. لذا از آن دسته از عزیزانی که هدف از کشت و کار آنها کشاورزی در سطح وسیع می باشد و نیاز بذری آنها عمده و بالای صد گرم می باشد خواهشمندم با شماره تلفن های ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ و ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ که متعلق به مهدی قنبری می باشد تماس حاصل فرمایند. قیمت عمده فروشی با خرده فروشی بسیار متفاوت می باشد.

در حال تایپ… ادامه دارد

.

مطلب چه طور بود؟
8698 بازدید مقالات مهدی قنبری یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ 9 دیدگاه
برچسب ها
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
تعداد دیدگاه : 9

 1. عباس رحمان
  ۱:۵۷ ب.ظ

  سلام بنده زمین برای کشت دارم خودم هم علاقه زیادی به این رشته دارم میخاستم بپرسم آیا شما ضمانت فروش محصول تولید شده رو هم میکنید۰۹۱۹۲۸۸۶۱۱۸

  • مهدی قنبری
   مهدی قنبری
   ۴:۰۵ ب.ظ

   سلام
   نه من نه هیچکس دیگه ضمانت نمیده اما پیش بینی بازار رو میکنه و میگه اینارو بکارین خوبه
   کشت گیاهان دارویی ریسک داره و ما فقط سعی داریم با آگاهی دادن این ریسک رو به حداقل برسونیم

 2. وقت بخیر تولید روغن شترمرغ وقوتوداریم ایا شما دراین زمیننه فعالیت داریدیا معرفی اشخاص خریداردارو گیاهی روبدید ممنون میشم

 3. فاطمه
  ۲:۲۵ ب.ظ

  سلام وقت بخیر،ما حدود هشت هکتار زمین در شهر گرگان داریم شخصی پیشنهاد داده که کل هشت هکتار رو ببرین زیر کشت گیاهان دارویی در فضای باز آیا این امکان داره؟

 4. عباس
  ۱۰:۰۸ ب.ظ

  داداش سلام
  عالی بود دمت گرم
  فقط یه سوال بادرنجبویه رو تو تهرانم میشه کشت کرد؟

  • مهدی قنبری
   مهدی قنبری
   ۸:۰۴ ق.ظ

   سلام خواهش میکنم
   بله میتونید در تهران بکارید و بسیار عالی جواب میده هم از نظر عمکرد هم از نظر کیفیت.
   موفق باشید

   • محمدرضا وفایی زرین ابادی
    ۸:۳۸ ب.ظ

    در مازندران جواب میده ?برای کشت چای ترش ?برای کاشت تو زمین باید بذر رو چطور بکاریم

    • مهدی قنبری
     مهدی قنبری
     ۸:۵۷ ق.ظ

     سلام با سپاس از وقتی که برای مطالعه سایت و مطالب اون گذاشتید باید بگویم که بله میشود چای ترش را در منطقه مازندران کشت و کار نمود و مطمئنا نتیجه خوبی هم خواهد داد
     برای تهیه بذر با بنده تماس بگیرید و ضمنا روش کاشت به همراه بذر ارسال خواهد شد
     ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲
     مهدی قنبری