بیشتر
امروز سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

کشت گل گاوزبان ایرانی

کشت گل گاوزبان ایرانی : سلام خدمت همه دوستان عزیز امیدوارم که زندگی سرشار از امید و شادی داشته باشید. امروز میخواهم در مورد گیاه دارویی گل گاوزبان ایرانی و نحوه کشت و کار آن با شما صحبت کنم. حتما با وجود تبلیغات گسترده ای که شده است در جریان بازار خوب این گیاه دارویی قرار گرفته اید. گاوزبان گیاه دارویی با ارزشی می باشد که در زمانهای بسیار دور در ایران و کشور های همسایه مصرف بالایی داشته است. ایرانیان از قدیم پی به ارزش دارویی این گیاه برده و ز درمانهای خود از آن به عنوان یک گیاه دارویی باارزش و موثر استفاده کرده اند. گیاه داروویی گاوزبان دارای گونه ها و انواع متنوعی در ایران می باشد که دو نوع از آن از ارزش بیشتری برخورداری می باشند.


برای خرید بذر گل گاوزبان ایرانی و اروپایی با شماره تلفن ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ یا ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ بنام مهندس قنبری تماس حاصل بفرمایید.


گاوزبان ایرانی یک گونه منحصر بفرد می باشد که فقط در ایران رشد کرده و بومی مناطق البرز و شمال ایران می باشد. اکنون با پیشرفت مصرف گیاهان دارویی و آگاهی مردم از خواص بینظیر این گیاه دارویی مصرف آن بیش از حد افزایش یافته و در بازار گمبود شدیدی از آن دیده میشود. این کمبود باعث افزایش چندین برابری قیمت شده و هر روز بر قیمت آن افزوده میگردد به گونه ای که این روزها قیمت عمده فروشی آن بالای ۲۰۰ هزار تومان در کیلوگرم می باشد و این نشان میدهد که مصرف آن با افزایش قیمت کم نشده است. اگر محصولی در بازار چنین وضعیتی پیدا کند نشان دهنده این است که آن محصول برای مردم بسیار با ارزش بوده و مردم برای مصرف آن حاضر هستند هزینه بیشتری بکنند تا آن را بدست اورده و مصرف کنند. البته منظور ما افزایش قیمت نمی باشد. در واقع بنده در حال تحلیل این مسئله هستم و میخواهم با این مقدمه به نتیجه گیری مناسبی رسیده و کشاورزان و تولید کنندگان از این راه به انتخاب درستی در کشت و کار گیاه دارویی دست زنند.

بنابراین شواهد نشان میدهد تنها تولید این گیاه در شمال کشور نمیتواند نیاز کشور را تامین کند و باید تولید کنندگان بیشتری دست به تولید این گیاه دارویی ارزشمند زنند تا نیاز کشور تا حدودی تامین گردد. در حال حاضر در استانهای مازندران، مرکزی، آذربایجان شرقی و فارس تولیدگنندگانی مشغول تولید این محصول با ارزش هستند اما این میزان از تولید کافی نیست و علت افزیش قیمت در سالهای اخیر تبلغات کشترده تلوزیونی در مورد مصرف گیاهان دارویی  و گرایش مردم به مصرف بیشتر از گیاهان دارویی می باشد.


بنابراین توصیه من به کشاورزان و آن دسته از عزیزانی که قصد وارد شدن به حوزه گیاهان دارویی دارند این است که گیاه گل گاوزبان ایرانی را انتخاب کنند تا در فروش و تولید آن موفق باشند.


همه ما میدانیم که کشت و کار کلا کار آسانی نمی باشد و باید زحمت کشیده شود تا محصول با کیفیت بالا بدست بیاید. اما سوال اینجا هست که کجا محصول خود را تولید و بفروش برسانیم. گیاهان موجودات زنده ای هستند که نیازمند رسیدگی و مراقبت هستند تا محصول تولید شده و برای خشک کردن، بسته بندی و فروش اماده گردد. بنابراین باید فردی اقدام به کشت کند که حداقل یکبار آنرا در سطح گوچکتری کاشته و تجریه اولیه ای دارد. این تجربه به آسانی شما را در دست پیدا کردن به عملکردی مناسب کمک و یاری میکند.Echium-amoenum_4

نوع دیگری از گل گاوزبان که به نام حقیقی هم شناخته میشود نوع اروپایی آن می باشد. این نوع از گاوزبان تقریبا هیچ شباهتی به نوع ایرانی نداشته و هر دو از دو جنس متفاوت هستند. این نوع در اروپا و کشورهای اروپایی بسیار شناخته تر می باشد و مصرف بالایی در قالب دمنوش های گیاهی دارد. در ایران مقبولیت زیادی ندارد و خیلی از مردم آن را نمیشناسند البته ردم آذربایچان از قدیم از گونه ای استفاده میکردند از خانواده همان نوع اروپایی می باشد و مطمئنا شناخت خوبی برخ خواص دارویی آن دارند. این دو نوع از نظر ظاهر شباهت زیادی به هم دارند.


روش کشت و داشت گل گاوزبان ایرانی

شرایط آب و هوایی کوهستانی سردسیر و نیمه مرطوب که در طول بهار و تابستان دارای بارانهای متناوب هستند، برای کشت این گیاه مفید است. کشت گاوزبان در دو فصل پائیز و بهار انجام می‌شود و بهترین روش کاشت بذر در فصل پائیز است. عمق کاشت ۵ سانتیمتر و فاصله میان بوته‌ها ۳۰ سانتیمتر و فاصله میان ردیف‌ها ۵۰ سانتیمتر است. میزان مصرف بذر در هر هکتار ۱۰ کیلوگرم است. با کشت دقیق این مقدار تا ۵ کیلو کاهش می یابد. عمر مفید بوته گاوزبان ۲ سال و بیشینه عمر آن ۴ سال است.


برای خرید بذر گل گاوزبان ایرانی و اروپایی با شماره تلفن ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ یا ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ بنام مهندس قنبری تماس حاصل بفرمایید.


بذور گل گاوزبان طی ۵ تا ۲۱ روز و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد جوانه می زنند. گل گاوزبان را می توان از اوایل تا اواخر بهار در داخل خانه یا مستقیما خارج از خانه پس از آن که خاک گرم شد کاشت. کشت در داخل خانه بطور معمول ۴ تا ۸ هفته قبل از کشت بیرون انجام می گیرد. بذور در عمق ۳ سانتیمتر در سینی کشت یا گلدان حاوی خاک کمپوست دار کاشته شود. اطمینان حاصل شود که بستر کشت مرطوب باشد ( اما خیس نباشد). اطراف ظروف کشت را با پلاستیک بپوشانید تا جوانه زنی بهتر صورت گیرد. برای انتقال نشای گل گاو زبان دقت شود تا به ریشه های آن صدمه وارد نشود. اگر می خواهید کشت این گیاه را بصورت مستقیم در مکان اصلی انجام دهید بهتر است خاک مناسب را بخوبی شخم زده و بذور را کمی عمیقتر یعنی تا عمق ۱۰سانتیمتری کشت کنید. ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر بین هر گیاه و بین ردیفها ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر فاصله قرار دهید و بخوبی آبیاری را انجام دهید. فواصل بین ردیف و بین بوته در مناطق مختلف کشور متفاوت میتواند باشد. گیاهچه ها پس از جوانه زنی بسرعت رشد کرده و از علفهای هرز بخوبی قابل تشخیص می شوند.

تاریخ کاشت بذر از اواخر اسفندماه تا خردادماه است چنانچه منطقه دارای زمستان خیلی سرد نباشد عملیات کاشت را می توان در پاییز انجام داد که در این صورت گیاهان سبز شده در اردیبهشت سال بعد به گل می نشینند درحالی که گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زودتر از ماه تیر گل نمی دهند. اما زمینهای کوهپایه ای برای کشت آن مناسبتر است. شرایط مناسب آب و هوایی هنگام گلدهی گل گاوزبان و رعایت اصول به زراعی از مهمترین دلایل افزیش برداشت گل گاوزبان می باشد. وجین علفهای هرز مزارع گل گاوزبان، به دفعات باید انجام گیرد.

در مناطقی که بارندگی به اندازه کافی و پراکندگی بارش آن مناسب باشد، کشت به صورت دیم صورت می‌گیرد. اما در مناطق خشک نیاز به آبیاری مرتب است. مهم‌ترین آفت این گیاه کرم برگ‌خوار است که بیشترین خسارت خود را در زمان برداشت به گیاه می‌زند و چون در این زمان مبارزه شیمیایی صلاح نیست، لازم است از مبارزه زیست شناختی استفاده شود.گاوزبان ایرانی

مهمترین آفت گل گاوزبان ایرانی

مهمترین آفت گل گاوزبان کرم برگ خوار است که در زمان برداشت بیشترین خسارت را وارد می کند و چون در این زمان مبارزه ی شیمیایی صلاح نمی باشد، مبارزه ی بیولوژیک توصیه می شود. سفیدک پودری نیز ممکن است رخ دهد. تماس خارجی با برگ گل گاوزبان تازه ممکن است سبب خارش پوست در برخی افراد حساس شود. خارهای سطح گیاه می تواند تحریک کننده پوست شما باشد، بنابراین استفاده از دستکش هنگام کار با گل گاو زبان قابل توصیه است. گل گاوزبان بعلت داشتن آلکالوئید برای زنان باردار و کودکان مضر می باشد.

روش برداشت گل گاوزبان ایرانی

مشکلترین مرحله در کار با گل گاوزبان، برداشت آن است. عمل گل چینی در اوایل خرداد صورت می‌گیرد و گلهای چیده شده را در کنار مزرعه روی پارچه یا سفره‌های پلاستیکی به ارتفاع ۳ – ۲ سانتیمتر پهن می‌کنند و برای آنکه آفتاب نخورد، روی آن پارچه می‌اندازند. البته خشک کردن محصول در سایه بهتر بوده و محصول مرغوبتری خواهد داد. میزان تولید گل گاو زبان در هر هکتار به طور متوسط ۳۰۰ کیلوگرم است که از هر ۱۰ کیلوگرم گل تر یک کیلو گل خشک به دست می آید. حداقل برداشت گل ۲۰۰ کیلوگرم و حداکثر برداشت تا ۵۰۰ کیلوگرم می باشد. بهم زدن گلها حین خشک شدن ضروری است. گل مرغوب گلی است که دارای دم سفید و گلبرگهای بنفش باشد.

 زمان برداشت محصول گل گاوزبان ایرانیاولین زمان برداشت محصول در اواخر خرداد صورت می گیرد. از این زمان به بعد تا چند هفته میتوان با توجه به شکفته بودن گل عمر برداشت را ادامه داد.

 سازگاری: گاوزبان بیشتر در بلندیهای رامسر، رودسر و شهسوار بصورت خودرو و نیز زراعی وجود دارد. شرایط آب و هوایی کوهستانی سردسیر و نیمه مرطوب که در طول بهار و تابستان دارای بارانهای متناوب هستند، برای کشت این گیاه مفید است.


برای خرید بذر گل گاوزبان ایرانی و اروپایی با شماره تلفن ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ یا ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ بنام مهندس قنبری تماس حاصل بفرمایید.


گاوزبان ایرانی.

 


 

برچسب های هربال مارکت: بذر گیاهان دارویی، گیاهان دارویی، خرید بذر گیاهان دارویی، فروش بذر گیاهان دارویی، خرید و فروش بذر گیاهان دارویی، بذور گیاهان دارویی هربی کالا، بذور گیاهان دارویی هربال مارکت، تامین بذر گیاهان دارویی، تامین بذر گیاهان دارویی هربی کالا، تولید بذر گیاهان دارویی، لیست بذور گیاهان دارویی هربال مارکت، لیست بذر گیاهان دارویی، لیست بذر گیاهان دارویی ایران، خرید بذور گیاهان دارویی، بذر اسطوخودوس، خرید بذر اسطوخودوس، فروش بذر اسطوخودوس، خرید و فروش بذر اسطوخودوس، بذر اویشن باغی، خرید بذر آویشن باغی، فروش بذر آویشن باغی، خرید و فروش بذر آویشن باغی، تولید بذر اویشن باغی، کاشت بذر آویشن باغی، بذر مریم گلی، بذر مریم گلی، خرید بذر مریم گلی، فروش بذر مریم گلی، خرید و فروش بذر مریم گلی، تولید بذر مریم گلی، کاشت بذر مریم گلی، بذر استویا، بذر استویا، خرید بذر استویا، فروش بذر استویا، خرید و فروش بذر استویا، تولید بذر استویا، کاشت بذر استویا، بذر سرخارگل، بذر سرخارگل، خرید بذر سرخارگل، فروش بذر سرخارگل، خرید و فروش بذر سرخارگل، تولید بذر سرخارگل، کاشت بذر سرخارگل، بذر بادرنجبویه، بذر بادرنجبویه، خرید بذر بادرنجبویه، فروش بذر بادرنجبویه، خرید و فروش بذر بادرنجبویه، تولید بذر بادرنجبویه، کاشت بذر بادرنجبویه، بذر بابونه آلمانی، بذر بابونه آلمانی، خرید بذر بابونه آلمانی، فروش بذر بابونه آلمانی، خرید و فروش بذر بابونه آلمانی، تولید بذر بابونه آلمانی، کاشت بذر بابونه آلمانی، بذر چای ترش، بذر چای ترش، خرید بذر چای ترش، فروش بذر چای ترش، خرید و فروش بذر چای ترش، تولید بذر چای ترش، کاشت بذر چای ترش، بذر زوفا، بذر زوفا، خرید بذر زوفا، فروش بذر زوفا، خرید و فروش بذر زوفا، تولید بذر زوفا، کاشت بذر زوفا، بذر سنبل الطیب، بذر سنبل الطیب، خرید بذر سنبل الطیب، فروش بذر سنبل الطیب، خرید و فروش بذر سنبل الطیب، تولید بذر سنبل الطیب، کاشت بذر سنبل الطیب، بذر آرتیشو، بذر آرتیشو، خرید بذر آرتیشو، فروش بذر آرتیشو، خرید و فروش بذر آرتیشو، تولید بذر آرتیشو، کاشت بذر آرتیشو، بذر گاوزبان ایرانی، بذر گاوزبان ایرانی، خرید بذر گاوزبان ایرانی، فروش بذر گاوزبان ایرانی، خرید و فروش بذر گاوزبان ایرانی، تولید بذر گاوزبان ایرانی، کاشت بذر گاوزبان ایرانی، بذر گاوزبان اروپایی، بذر گاوزبان اروپایی، خرید بذر گاوزبان اروپایی، فروش بذر گاوزبان اروپایی، خرید و فروش بذر گاوزبان اروپایی، تولید بذر گاوزبان اروپایی، کاشت بذر گاوزبان اروپایی، بذر همیشه بهار پرپر، بذر همیشه بهار پرپر، خرید بذر همیشه بهار پرپر، فروش بذر همیشه بهار پرپر، خرید و فروش بذر همیشه بهار پرپر، تولید بذر همیشه بهار پرپر، کاشت بذر همیشه بهار پرپر، بذر همیشه بهار کم پر، بذر همیشه بهار کم پر، خرید بذر همیشه بهار کم پر، فروش بذر همیشه بهار کم پر، خرید و فروش بذر همیشه بهار کم پر، تولید بذر همیشه بهار کم پر، کاشت بذر همیشه بهار کم پر، بذر مرزنجوش، بذر مرزنجوش، خرید بذر مرزنجوش، فروش بذر مرزنجوش، خرید و فروش بذر مرزنجوش، تولید بذر مرزنجوش، کاشت بذر مرزنجوش، کاشت بذر بلوبری، فروش بذر بذر بلوبری، بذر بلوبری، خرید بذر بلوبری، فروش بذر بلوبری، خرید و فروش بذر بلوبری، تولید بذر بلوبری، کاشت بذر بلوبری، خرید و فروش بذر بلوبری، تولید بذر بلوبری، کاشت بذر بلوبری، بذر فیسالیس، بذر فیسالیس، خرید بذر فیسالیس، فروش بذر فیسالیس، خرید و فروش بذر فیسالیس، تولید بذر فیسالیس، کاشت بذر فیسالیس، بانک بذر هربال مارکت

 

 

مطلب چه طور بود؟
6115 بازدید مقالات مهدی قنبری سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ 4 دیدگاه
برچسب ها
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
تعداد دیدگاه : 4

  1. علی
    ۱۲:۲۷ ب.ظ

    سلام
    ۱- ۳۰۰ کیلو برداشت گل خشکه یا تر؟ اگه تر باشه پس هکتاری ۱۰۰ کیلو گل خشک میده؟
    ۲ گل گاوزبان ایرانی مرعوب تره یا اروپایی؟
    ۳ گل گاوزبان خودرو که در کرمانشاه در میاد گلهای آبی و کوچکی داره آیا اونها هم استفاده دارند و کاشت اونها اقتصادی هست یا نه؟
    متشکرم

  2. جواد نوایی
    ۵:۰۰ ق.ظ

    سلام
    باغ سه هزار متری در منطقه ی شمال(تالش)دارم و قصد دارم توش نوعی از گیاهان دارویی رو کشت کنم که هم در زمینه ی فروش بازار مناسبی داشته باشه و هم اینکه ارزش مالی مناسبی داشته باشه،
    از دوستانی کن تخصص و تجربه بیشتری دارند خواهشمندم راهنمایی بفرمایید
    سپاس
    نوایی
    ۰۹۱۲۷۷۴۶۴۶۲

  3. EssaeeyDen
    ۴:۰۲ ق.ظ

    Running late with the deadline for your work? Then we are your reliable assistant in paper help.

    Get ready to ask for our assistance when you need essays, research or course works, reports, case studies, etc.
    Our experts have seen it all and are ready to start working on your assignment right away. Go for it!

    Get an essay or any other homework writing help

    http://bit.do/dR5jr

    pay someone do my essay lxk
    need someone write my paper god give me strength
    need someone write my gulf newspaper qatar
    buy nursing essay lmc
    buy how to write an essay dvd
    i don’t wanna write my wallpaper nj
    help cant do my expository essay vs business communication
    help me do my essay architect
    buy nursing essay zx online
    need help writing grade my paper free
    need help writing stick me for my paper biggie lyrics
    can someone do my essay pgc
    write my english paper wzid
    help writing my international paper mn
    do my physics homework
    need motivation write my mini paper wyoming
    buy personal narrative essay jw pepper
    place buy essay talk
    get someone write my paper vzam.net
    do my english essay tjmax.com
    don’t want to write my paper sudoku
    buy good essay topics colleges
    writing my mga essay ni jose rizal
    buy law essay ljubljana
    buy literature personal essay ut austin
    do my homework cqu
    writing my essay wfaa

    http://cutt.us/teN2Y

  4. Kevingot
    ۲:۱۷ ق.ظ

    АлкоБарьер – эффективное средство борьбы с алкоголизмом

    Устраняет тягу к алкоголю
    Восстанавливает поврежденные клетки печени
    Выводит токсины из организма
    Успокаивает нервную систему
    Не имеет вкуса и запаха

    АЛКОБАРЬЕР – СКАЖИ «НЕТ» АЛКОЗАВИСИМОСТИ!

    ==>> ow.ly/Od8Z30g0Mg3
    ==>> is.gd/ORMsK8