بیشتر
امروز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

زمان کشت و مناطق کشت ۱۰ نوع گیاه دارویی

با سلام و خسته نباشید. دیروز یکی از دوستان علاقمند به گیاهان دارویی از ما خواست تا مقاله ای در مورد زمان کشت و مناطق کشت ۱۰ نوع گیاه دارویی در سایت قرار دهیم. از آنجایی که هیج منبع مناسبی جز کتاب استاد مرحوم امید بیگی در مورد کشت و کار گیاهان دارویی در کشور موجود نیست و اغلب محققین در زمینه های درمانی مطالعه و تحقیق میکنند. تصمیم گرفتم در مورد این موضوع مقاله مناسبی نوشته و آن را در اختیار علاقمندان به گیاهان دارویی قرار دهم. از آنجایی که نگارش یک مقاله علمی و کاربردی یک روز کامل از بنده وقت میگیرد لذا خواهشمندم در رعایت حق انشار قاطع باشید. با تشکر

رشد هر گیاهی چه دارویی چه غیر دارویی نیازمند تامین حداقل شرایط می باشد. قانونی در اکولوژی هست که میگوید عامل محدود کننده! این عامل در واقع میتواند هر متغیری باشد که در شرایط مختلف ممکن است تغییر کند. گاهی کمبود آب، گاهی دمای بالا، گاهی آفات و بیماری ها و … در هیچ نقطه از دنیا نمیشود گفت چه عاملی برای یک گیاه محدود کننده است مگر اینکه آن عامل با آزمون و تجربه استخراج گردد و اثبات شود. بنابراین بایستی در انتخاب گیاهی که میخواهیم چه به صورت زراعی چه به صورت غیر زراعی کشت و کار کنیم دقت داشته باشیم. گاهی این عامل محدود کننده باعث از بین رفت زحمت و تلاش ما میشود.

در واقع آنجه که باعث میشود ما این سوال را مطرح کنیم همین موضوع مهم می باشد. این سوال ناخوداگاه در ذهن ما ایجاد میگردد که آیا گیاهی که میکاریم در منطقه ما رشد خواهد کرد؟ آیا بعد از رشد به مرحله گلدهی خواهد رسید؟ آیا بعد از گلدهی میتواند بذور را برساند و بذور قابل کشت باشند؟ آیا به محض برداشت نهایی میتوانیم محصول را خشک کنیم و دما و رطوبت پاییزه این اجازه را میدهد یا نه! و سوالاتی از این تیپ که به واقع باید جواب داده شوند. در این مقاله میخواهیم به این سوالات در مورد ۱۵ گیاه دارویی معروف جواب کوتاه و کاربردی بدهیم. با خواندن این مقاله شما به راحتی میتوانید به تشخیص خود اعتماد کنید.

۱ : گیاه دارویی بابونه آلمانی: گیاهی یکساله و علفی می باشد. بهترین زمان کشت بهاره در شمال کشور و پاییزه در جنوب کشور می باشد. در واقع بهار مناطق شمالی از نظر شرایط دمایی و آب و هوایی شبیه پاییز مناطق جنوبی کشور می باشد. یعنی اگر کشت بابونه در شمال کشور بهاره باشد در جنوب کشور باید در فصل پاییز باشد. در مناطق شمالی به علت دمای زیر صفر در زمستان نمیشود برخی گیاهان را در پاییز کشت و کار کرد.

بابونه آلمانی را میشود در همه مناطق ایران کشت و کار کرد تنها عامل محدود کننده کشت و کار بابونه، آب می باشد. در حالت طبیعی بابونه در اوایل بهار کشاورزی رشد کرده و با شروع بارندگی ها بذور جوانه زده و با اتمام بارندگی به گلدهی رفته و از بین میرود. همزمان با فزایش دما در تابستان بذور رسیده بابونه در زمین های اطراف پراکنده شده و مجدد در بهار فصل بعد رشد کرد و به گلدهی می روند. بایستی دقت شود که کشت بابونه در هر منطقه ای ۱۰۰ درصد باعث میشود که بابونه به علف هرز آن منطقه تبدیل شده و از بین نمیرود. لذا باید در کشت و کار بابونه دقت کرد تا با کشت آن باعث از بین رفتن گیاهان بومی نشود.


لینک خصوصیات بذر بابونه آلمانی و خرید بذر بابونه آلمانی


۲ : گیاه دارویی گاوزبان ایرانیگاوزبان ایرانی گیاهی چند ساله میباشد. بومی ایران و مناطق شمالی بوده از قدیم برای تهیه دمنوش های اعصاب و آرامبخش از آن استفاده میشد. گاوزبان ایرانی از دو طریق نشا و بذر تکثیر میگردد. کشت بذر راحت تر و بهتر است. اغلب برخی کشاورزان علاقمند به کشت گاوزبان ایرانی از طریق نشا می باشند که مطمئنا روش بهتری از کشت بذر می باشد. این اطمینان در قبال هزینه بیشتر از خرید بذر بدست می آید. گاوزبان ایرانی در دو فصل پاییزه و بهاره در هر دو منطقه شمال و جنوب ایران کشت و کار میشود.

بسیاری از کشاورزان قدیمی کشت پاییزه گاوزبان ایرانی را بهتر میدانند علت این ترجیح گلدهی زودهنگام در بهار سال بعد می باشد. اما بر اساس تجربه باید بگویم که گیاه در هر صورت چه کشت بذری چه نشایی و چه بهاره یا پاییزه باید به مرحله گلدهی وارد شود. این یک قانون می باشد. تنها تفاوتی که در کشت بهاره و پاییزه دیده میشود زمان گلدهی و به محصول رفتن می باشد که در کشت بهاره گلدهی با تاخیر رخ داده و در تابستان وارد مرحله زایشی و گلدهی می شود. پس از این بابت نگران نباشید.


لینک خصوصیات بذر گاوزبان ایرانی و خرید بذر گاوزبان ایرانی


۳ : گیاه دارویی بادرنجبویه: بادرنجبویه گیاهی چند ساله می باشد که در همه نقاط ایران به شرط وجود آب کافی قدرت رشد و نمو دارد. در صورتی که در تابستان به مدت یک هفته آبیاری نگردد گیاه از بین خواهد رفت. کشت نشا بهترین روش کشت می باشد و توصیه میکنیم حتما بعد از تولید نشا اقدام به کشت آن در مزرعه شود. کشت نشا درصد موفقیت بالاتری دارد. کشت نشا در جنوب کشور بصورت پاییزه و در شمال ایران بصورت بهاره میباشد.

بهترین مکان کشت در ایران، شمالغرب ایران می باشد در منطقه شمال غرب ایران از نظر کیفی بهترین محصول تولید میگردد. شرایط آب و هوایی آذربایجان بعلت داشتن زمستانهای سرد باعث میگردد بهترین کیفیت بادرنجبویه تولید گردد. عطر و اسانس ملیس در این مناطق بسیار بیشتر می باشد.

زمان کشت: به هر دو صورت بهاره و پاییزه قابلیت کشت و کار دارد.

مکان مناسب کشت: در همه نقاط ایران قدرت رشد دارد فقط باید آب کافی در اختیار باشد. البته زمین های شور یا آبهای شور عامل محدود کننده در رشد و نمو بادرنجبویه می باشد. بنابراین در انتخاب زمین و آب آبیاری باید دقت بیشتری گردد.


لینک خصوصیات بذر بادرنجبویه و خرید بذر بادرنجبویه


۴ : گیاه دارویی آویشن باغی: گیاهی دائمی و چند ساله می باشد. سال اول رشد کند و بطئی دارد. ولی در سالهای بعد رشد پر سرعتی خواهد داشت. گیاه دارویی آویشن باغی در همه مناطق ایران قدرت رشد و نمو دارد. به شرط آب کافی و کیفیت مناسب زمین. یعنی شور و گچی نباشد البته آهکی بودن عامل محدود کننده نیست و اغلب گیاهان دارویی تا حدی خاکهای آهکی را دوست دارند ولی نه در حد شدید.

بهترین روش کشت آویشن باغی به صورت نشا می باشد و کشاورزان می بایست بعد از خرید نشا یا تولید آن در گلخانه یا خزانه اقدام به انتقال به مزرعه کرده و کشت را انجام دهند. زمان کشت در منطقه شمال ایران مثلا آذربایجان، شمال و خراسان حتی کردستان یا تهران بهاره می باشد. یعنی در تهران اسفند ماه در تبریز اردیبهشت، در سنندج اردیبهشت و در خراسان نیز فروردین و اردیبهشت می باشد. این زمان در مناطق جنوبی به کشت پاییزه می رسد یعنی در استان های خوزستان، فارس و اصفهان و غیره به فصل پاییز موکول میگردد. در واقع اصل در کشت و کار مناسب بودن شرایط آب و هوایی می باشد نه ماه های شمسی و قمری…


لینک خصوصیات بذر آویشن باغی و خرید بذر آویشن باغی


۵ : گیاه دارویی نعناع فلفلی: گیاهی چند ساله و بسیار آبدوست می باشد. هم رشد عمودی داشته و هم ساقه های رونده ای دارد که در سطح زمین خزیده و باعث رشد سطحی گیاه نعناع فلفلی می شوند. روش تکثیر نعناع فلفلی ریزوم می باشد و گیاه به صورت طبیعی عقیم بوده و بذر تولید نمیکند. البته دانشمندان با کارهای تخقیقاتی توانسته اند بر این مشکل فائق آیند.

بهترین زمان کشت نعناع فلفلی فصل بهار در شمال ایران و فصل پاییز در جنوب ایران می باشد. البته از نظر ما در سطوح کم میشود در هر فصلی از سال کشت کرد ولی در سطوح بالا حتما باید زمان کشت درست انتخاب گردد. در همه نقاط ایران قدرت رشد و نمو دارد به استثنای کویر و زمین های شور و سنگلاخی. بهترین زمین کاشت برای نعناع فلفلی خاک های سبک و ارتفاعات می باشد. در خاک سبک سرعت رشد نعناع افزایش می یابد ولی آنچه که در خاک سبک اتفاق می افتد قدرت از دست دهی آب می باشد که باید از این نظر باید تامین گردد.


برای خرید نشا و ریزوم نعناع فلفلی تماس بگیرید


۶ : گیاه دارویی به لیمو: گیاهی چند ساله و دائمی می باشد البته از گیاهان گرمسیری بحساب آمده و برخلاف اغلب گیاهان دارویی که قدرت تحمل دماهای زیر صفر را دارند این گیاه قدرت تحمل دماهای زیر صفر را ندارد. به لیمو گیاهی اسانس دار و چوبی می باشد. بومی قاره امریکا بوده و به صورت وارداتی وارد ایران شده است. برای اولین بار در استان فارس و تهران به زیر کشت رفت و این روزها در بیشتر نقاط ایران کشت و کار آن رایج می باشد. زمان کشت آن نیز مانند سایر درختان و گیاهان دارویی در فصل بهار و پاییزه بوده و از این جهت فرقی با سایر گیاهان دارویی ندارد. خاک های سبک را پسندیده و آفتاب مستقیم از مهمترین نیازهای این گیاه می باشد. نسبت به کم آبی مقاومت کمی داشته و برای برداشت حداکثر عملکرد باید به صورت منظم آبیاری گردد.

برای استان های شمالغرب کشور عامل محدود کننده در کشت و کار گیاه دارویی به لیمو دمای زمستان می باشد. باید خاطر نشان کنیم که امکان کشت این گیاه دارویی در مناطقی که در زمستان دارای یخبندان هستند ممکن نیست و باید در این مورد بیشتر دقت کنند. البته کشت گلخانه ای ممکن است اما از نظر اقتصادی توصیه نمی کنیم. چون قیمت تمام شده آن بالا خواهد رفت و کشاورزی که به لیمو را در گلخانه میکارد با کشاورزی که در مزرعه می کارد نمی تواند رقابت کند. ضمن اینکه کیفیت محصول گلخانه ای به مراتب کمتر از محصول مزرعه ای می باشد.


برای خرید نهال به لیمو تماس بگیرید


۷ : گیاه دارویی استویا: یک گیاه گرمسیری و دائمی می باشد. طاقت سرمای تبریز را نداشته و در مناطق سردسیری ایران مانند تبریز، اورمیه، کردستان، کرمانشاه، همدان، خراسان شمالی و برخی نقاط مشابه کشت و کار آن توصیه نمیگردد. حداقل قدرت استویا تحمل دمای منهای ۶ درجه می باشد و در دماهای پایین تر گیاه از ریشه خشک میگردد. بنابراین توصیه کشت ما به صورت گلخانه در مناطق سردسیر و به صورت مزرعه و فضای آزاد در مرکز و جنوب کشور می باشد. عمده ترین تولید در استان فارس بوده و در برخی شهر ها نیز کشت و کار انجام میگردد.

عملکرد بسیار بالایی در سال دوم و به بعد دارد و میتواند منبع درآمد خوبی برای کشاورز باشد البته همیشه گفته و باز هم میگوییم به شرط اینکه بازار فروش مناسبی داشته باشید. در غیر این صورت توصیه میکنیم به جای کشت گیاهان دارویی به کشت سبزی و محصولات زراعی دیگر روی بیاورید.

زمان کشت در جنوب کشور پاییزه می باشد. در مناطق سردسیری ایران بهترین زمان کشت در فضای آزاد در بهار می باشد و بایستی در پاییز قبل از رسیدن سرمای کشنده گیاهان هرس شدید شده و قسمت تنه و ریشه با استفاده از مالچ پلاستیکی و مالچ آلی مانند کود دامی محافظت گردد. در این صورت میتوان استویا را از سرمازدگی محافظت کرد اما فقط این کار را برای کشت های در سطح کم مانند مزارع تخقیقاتی و کلکسیون های دارویی توصیه میکنیم چرا که پوشش دارد کردن مزرعه ای با سطح زیاد بسیار هزینه بر خواهد بود.


لینک خصوصیات بذر استویا و خرید بذر استویا


۸ : گیاه دارویی گاوزبان اروپایی: گیاهی یکساله و  بسیار علفی می باشد. حتی ساقه این گیاه در اوج رشد و بلوغ بسیار ترد و علفی می باشد. این ویژگی باعث شده است که به گیاهی یکساله در مناطق سردسیری تبدیل گردد. البته در حالت طبیعی گاوزبان اروپایی در طول فصل رشد ۵ ماهه به گل رفته و بذور کامل و سالم تولید میکند. این خاصیت به ما اجازه میدهد که برای کشت و کار آن در ایران هیچ محدودیتی نداشته باشیم. اما از آنجایی که ملاک اصلی کشاورز در کشت و  کار، کسب درآمد می باشد ما با اگاهی از عدم استقبال خریداران در ایران نسبت به این گیاه اصلا توصیه به کشت آن نمیکنیم مگر اینکه ان شاالله در آینده گرایش مردم و صنعت داروسازی نسبت به این گیاه بهبود پیدا کند.

کشت گاوزبان اروپایی به دو صورت نشایی و مستقیم می باشد. از آنجایی که رشد بذر به راحتی اتفاق می افتد ما توصیه ای به تولید نشا در این زمینه نداریم و بهتر است بذر به صورت مستقیم در مزرعه کاشته شود. تنها مشکلی که ما در کشت و کار این گیاه از طریق بذر ممکن است به آن برخورد کنیم به نوع و بافت خاک برمیگردد. ضمن اینکه کشت بذر در مزراعی که به صورت بارانی آبیاری میشوند و شیب مناسبی ندارند مشکلات آبشویی و به تله افتادن بذر در بافت به هم چسبیده رسی که به آن سله گفته میشود داریم. این مشکل در خاکهایی که بافت سنگین و رسی دارند به وفور دیده میشود که با افزودن کود دامی به خاک یا شن ریز میتوان ان را اصلاح کرد. در هر صورت بهترین روش کشت گاوزبان اروپایی بذر بوده و تولید نشا در آن یک هزینه اضافی بشمار می آید. کشت ردیفی برای تولید محصول مرغوب توصیه میگردد.

زمان کشت گاوزبان اروپایی در شمال ایران، بهاره و در جنوب ایران، پاییزه می باشد. ما برای تولید محصول گاوزبان اروپایی که شامل سرشاخه گلدار و پیکر رویشی می باشد به ۵ ماه زمان نیاز داریم که در صورت طولانی بودن میتوان عملکرد بیشتری از آن انتظار داشت. گاوزبان اروپایی با گاوزبان ایرانی بسیار متفاوت بوده و دو گونه مختلف از دو جنس متفاوت می باشند.


لینک خصوصیات بذر گاوزبان اروپایی و خرید بذر گاوزبان اروپایی


۹ : گیاه دارویی سرخارگل: گیاهی دائمی و آلکالوئیدی می باشد. دارای گلهای درشت و بسیار زیبا می باشد. در همه مناطق ایران میتوان آنرا کشت و کار کرد. به سرمای زمستان بسیار مقاوم بوده و مشاهدات ما نشان داده است که سرخارگل تا دمای منهای ۲۰ درجه را به خوبی تحمل میکند. این خصوصیت سرخارگل باعث شده است که کشت و کار آن در همه مناطق کشور توسعه پیدا کند.

بهترین روش کشت سرخاگل بصورت نشایی می باشد. بعد از کشت بذر در خزانه و تولید نشا، آنرا به مزرعه منتقل کرده و در مزرعه کشت میکنند. در مناطق سردسیری و شمالی ایران، بصورت بهاره و در مناطق جنوبی به صورت پاییزه کشت و کار میگردد. سرخارگل گیاهی بسیار ارزشمند می باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن انسان میگردد و امروزه بسیاری از دامداران نیز از آن برای تقویت سیستم ایمنی دام استفاده میکنند.


لینک خصوصیات بذر سرخارگل و خرید بذر سرخارگل


۱۰ : گیاه دارویی اسطوخودوس: گیاهی چند ساله و بسیار ارزشمند می باشد. در دنیا ۷ گونه بسیار معروف داشته و ۴ نوع از آنها به نام کشورهای اروپا مانند انگلیس، امریکا، فرانسه و اسپانیا نامگذاری شده و بسیار معروف می باشد. گیاهی مقاوم به سرما بوده و سرمای شدید منهای۲۰ درجه را تحمل میکنند. ما در مرند اسطوخودوس را کاشته و امسال سال سوم آن است. در سال دوم وارد فاز زایشی میشود. البته اگر رسیدگی به گیاه خوب باشد و خاک زمین سبک باشد در سال اول نیز وارد فار زایشی میگردد. موعد کاشت آن در مناطق شمالی در بهار و در جنوب کشور، پاییز می باشد. اسطوخودوس گیاهی اسانس دار بوده و تحمل خوبی به تنش خشکی دارد. توصیه ما برای کشت آن به صورت دیم متوسط در مناطق مختلفی از کشور مثبت می باشد.

بذر اسطوخودس بسیار ریز بوده و در هر گرم آن بیش از هزار بذر شمارش میگردد. بعلت سایز بسیار کوچک بذر کشت مستقیم پیشنهاد نمیگردد و توصیه ما  بر تولید نشا در خزانه می باشد. در غیر این صورت موفقیت چندانی حاصل نمی آید. در یک دوره حداقل سه ماه نشا به مرحله انتقال رسیده و میشود آن را برای کشت به مزرعه انتقال داد. گیاه دارویی اسطخودوس آفتاب پسند بوده و باید نسبت به کشت آن در مناطقی با سایه زیاد اجتناب کرد.


لینک خصوصیات بذر اسطوخودوس و خرید بذر اسطوخودوس


تهیه و تنظیم: مهدی قنبری

.

Herbal-Logo

لینک بذور گیاهان دارویی بانک بذر هربال مارکت
بذرگیاه دارویی بومادران گل سفید بذر گیاه دارویی گل مغربی بذر گیاه دارویی سنبل الطیب
بذر گیاه دارویی بومادران گل زرد بذر گیاه دارویی گاوزبان ایرانی بذر گیاه دارویی آویشن باغی
بذر گیاه دارویی استویا بذر گیاه دارویی گاوزبان اروپایی بذر گیاه دارویی اسطوخودوس
بذر گیاه دارویی رازک بذر گیاه دارویی جنسینگ بذر گیاه دارویی مریم گلی
بذر گیاه دارویی بلوبری بذر گیاه دارویی بوقناق بذر گیاه دارویی بادرنجبویه
بذر گیاه دارویی مرزنجوش بذر گیاه دارویی همیشه بهار پرپر بذر گیاه دارویی مریم گلی کبیر
بذر گیاه دارویی ختمی زرد بذرگیاه دارویی همیشه بهار کم پر بذر گیاه دارویی زوفا
بذر گیاه دارویی گل راعی بذر گیاه دارویی چای ترش بذر گیاه دارویی سرخارگل
بذر گیاه دارویی کنگر فرنگی بذر گیاه دارویی باریجه بذر گیاه دارویی بابونه آلمانی
بذر گیاه دارویی بادرشبی پک آموزشی بذر گیاهان دارویی پک خانوادگی بذر گیاهان دارویی
مطلب چه طور بود؟
1548 بازدید مقالات مهدی قنبری شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
بدون دیدگاه