Loading...

خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی

خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی

خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی

خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی : خیلی از مواقع به این موضوع فکر میکنم که ما چرا به یک گیاه، دارویی و به گیاهان دیگر غیر دارویی میگوییم؟ تعاریف متعددی در این مورد وجود دارد ولی آنچه که از نظر من مهم میباشد مصرف آن گیاه می باشد چرا که اهمیتی ندارد گیاهی با چه نامی خوانده شود مهم اثر گذاری و افزایش سلامتی افراد جامعه می باشد. کنگر فرنگی یا آرتیشو Artichokes نیز جزو این گیاهان می باشد که دارویی نیست و بیشتر به عنوان سبزی مصرف میگردد. در حالی که اگه شما با اثرات دارویی و شفا بخش کنگر فرنگی آشنا شوید واقعا اونو یک داروخونه گیاهی تصور خواهید کرد. بنابراین صرف اینکه گیاهی سبزی باشه یا دارویی مهم نیست من معتقد هستم گیاهان همه دارویی و مفید هستند و مصرف آنها باعث بهبود وضعیت جسمانی و روانی ما خواهد شد. البته در مورد استثنائات موضوع فرق میکند.

در این مقاله میخوام خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی را با چند تا از گیاهان دیگه به صورت نمودار مقایسه کنم تا بهتر بتوانیم از کیفیت غذایی کنگر فرنگی آگاه شویم. اولین مورد بررسی محتوای ترکیبات آنتی اکسیدانی آرتیشو می باشد. مطالعات دانشگاهی در آمریکا نشان داده است که آرتیشو یک سوپر آنتی اکسیدانت می باشد. در واقع آرتیشو بیش از هر آن گیاهی که معروف به خواص قدرتمند آنتی اکسیدانتی می باشد دارای این ترکیبات است و این بسیار خوب است که چنین گیاه ارزشمندی داریم که میتواند به تنهایی در برابر سرطان و بیماری های قلب مقاومت کند. به نمودار زیر نگاه کنید! خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی

در این نمودار می بینید که آرتیشو بیش از هر گیاه دیگری مانند انواع بری ها مانند بلوبری یا انگور سیاه و قرمز، پکان یا کلم بروکلی دارای ترکیبات آنتی اکسیدانتی مانند آنتوسیانین ها، روتین و کوئرستین می باشد. این ترکیبات مسئول حفاظت از قلب و سیستم ایمنی بدن می باشند. آرتیشو در برخی منابع به گل سلطان نیز معروف می باشد و این اسم حقا درست و بجا می باشد.

نقش کنگرفرنگی در تامین فیبر

در سال ۲۰۰۵ طی تحقیقاتی که توسط دپارتمان علوم سلامت انسانی انجام شد مشخص شد که مردان در آمریکا بین ۳۰ تا ۳۵ گرم فیبر در روز و زنان حدود ۲۱ گرم فیبر در روز مصرف می کنند. این در حالی بوده که این میزان حتی از نصف مقدار استاندارد پایین تر بود. در آمریکا سرطان کولون یکی از شایع ترین نوع سرطانها می باشد و دانشمندان آنرا به مصرف بیش از حد فست فود ها توسط شهروندان آمریکایی ربط میدهند. لذا طی برنامه ای تصمیم گرفتنند که میزان مصرف فیبر در شهروندهای آمریکایی را به ۱۲۰ گرم استاندارد برسانند و از این رو بر مصرف آرتیشو در برنامه های تبلیغاتی خود تاکید کردند. آرتیشو بیش از سایر گیاهان معروف به گیاهان فیبری حاوی فیبر می باشد و مصرف آرتیشو میتواند همه نیاز سیستم گوارشی شما به فیبر را تامین کند. باید بدانید که مصرف تنها صد گرم آرتیشو میتواند ده گرم فیبر در اختیار بدن شما قرار دهد و این رقم استثنایی می باشد. برای درک بهتر ارزش خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی به نمودار زیر نگاه کنید.خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی

در این نمودار مشخص است که میزان فیبر موجود در آرتیشو یا همان کنگر فرنگی بسیار قابل توجه می باشد و در رتبه اول قرار دارد. هویچ خام و تازه در پایین ترین رتبه قرار دارد. این بهتر است که سعی کنید رژیم غذایی خود را اصلاح کنیم. در واقع ما انسانهای شهری سالها در شهر زندگی کرده ایم و خواه ناخواه غذاهایی مصرف کرده اسم که باعث شده است سیستم های اصلی بدن ضعیف شده یا از کار افتاده اند بنابراین بهتر است از الان به فکر احیای اعضای حیاتی بدن خود باشیم. آرتیشو در این راه کمک بزرگی می باشد.

پزشکان آلمانی در بررسی های خود بر روی بیش از ۲۰۰ بیمار معده و روده ای بالاخره از عصاره برگ آرتیشو برای درمان مشکلات بیماران خود استفاده کردند. آنها دریافته بودند که آرتیشو در عصاره خود حاوی ترکیبی به نام سینارین می باشد که در افزایش تولید صفرا و افزایش حرکت مواد غذایی هضم شده از روده و همچنین کاهش نفخ نقش مهم و ضروری دارد. این کشف آنها را در درمان بسیاری از مشکلات روده ای کمک کرده بود. همچنین در بررسی آرتیشو انها به اینولین رسیده بودند که میتوانست یک پروبیوتیک عالی در روده باشد. پروبیوتیک در واقع برخی باکتری های مفید روده زی هستند که در هضم و جذب مواد غذایی با انسان همکاری میکنند.

روش صحیح کاشت کنگر فرنگینقش کنگرفرنگی در کنترل سطح کلسترول

از خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی میتوان به کنترل سطح کلسترول خون اشاره کرد. آرتیشو همچنین میتواند سطح کلسترول بد و کلسترول کل خون را کاهش دهد در بررسی انجام شده بر روی ۱۷۰ بیمار با سطح کلسترول بالا مشخص شد که مصرف روزانه ۱۸۰۰ میلیگرم عصاره کنگر فرنگی به مدت شش هفته باعث کاهش ۲۰ واحدی میزان کلسترول بد در خون شده بود. داگلاس اثبات کرد که استفاده از کنگر فرنگی یک درمان طبیعی و بدون عوارض برای کاهش میزان کلسترول در خون می باشد و این یک اتفاق عالی می باشد که بتوان بدون مصرف دارو میزان کلسترول خون را کنترل کرد.

نقش کنگرفرنگی در سلامت مغز و اعصاب

آرتیشو با دارا بودن مقادیر قابل توجه از ویتامین کا میتواند در حفظ سلامت مغز و اعصاب محیطی بسیار موثر واقع گردد. بررسی ها نشان میدهد مصرف کنگر فرنگی میزان قابل توجهی از نیاز ویتامین کا را برطرف میکند و پزشکان توصیه میکنند که افراد، مخصوصا افراد مسن برای جلوگیری از زوال مغز یا بیماری های مشابه مانند آلزایمر از کنگرفرنگی در رژیم غذایی خود استفاده کنند. این اصلا سخت نیست. آرتیشو با دارا بودن سینارین و سیلیمارین بهترین گزینه برای کنترل کبد چرب می باشد. در واقع کبد چرب و سطح کلسترول بد خون در ارتباط مستقیم باهم هستند و میتوان با مصرف کنگر فرنگی با هر دو بیماری مبارزه کرد. خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی را جدی بگیرید.

روتین، کوئرستین و اسید گالیک سه ماده بسیار مهمی که در کنگر فرنگی وجود دارند میتوانند باعث مرگ سلولی شده و از افزایش تکثیر سلولهای سرطانی جلوگیری کنند. همچنین ترکیبات موجود در کنگرفرنگی با گیرنده های استروژن در پروستات درگیر شده و با انشار آنتی ژن اختصاصی پروستات باعث درمان یا پیشگیری از سرطان پروستات در مردان میشود.

برخلاف دستورات پزشکان در مورد منع مصرف گیاهان دارویی برای زنان باردار یا شیرده آنها بیشتر توصیه به مصرف آرتیشو میکنند چرا که آرتیشو با دارا بودن اسید فولیک در حدود ۱۰۷ میکروگرم یعنی ۲۵ درصد اسید فولیک مورد نیاز بدن، میتواند در رشد و توسعه سیستم عصبی جنین و همچنین افزایش باروری زنان و مردان موثر باشد. در صورت کمبود اسید فولیک در بدن مادر نوزاد دچار بیماریها و عوارضی مانند شکاف لب و نقص قلبی میگردد. با این مقدمه مصرف آرتیشو برای زنان بارده ضروری می باشد.

نقش کنگرفرنگی در کنترل تبادل یونی در بدن

ما در زندگی روزمره خود میزان بالایی از عنصر سدیم را در قالب نمک غذا مصرف میکنیم  و این باعث برهم خوردن تعادل معدنی و الکترولیتی در بدن میگردد. به هم خوردن این تعادل باعث بروز برخی بیماری ها میگردد. لذا باید با مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم و منیزیم این تعادل را حفظ کرد. برهم خوردن این تعادل مساوی به فشار خون بالا یا پایین می باشد. پس با این حساب مصرف آرتیشو جهت تامین عناصر مورد نیاز بدن ضروری می باشد. خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی واقعا بیشمار است.

روش صحیح کاشت کنگرفرنگی

برا فراگیری در مورد کاشت کنگرفرنگی در مزرعه یا گلدان مقاله روش صحیح کاشت کنگر فرنگی مطالعه کنید.

خرید بذر کنگرفرنگی

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “خواص درمانی آرتیشو یا کنگر فرنگی”

  1. Pingback: آشنایی کامل با گیاه دارویی رازک, رازک گیاه داروی رازک خواص رازک بذر رازک بذر گیاهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.