Loading...

دستورالعمل کشت بذر رازک

دستورالعمل کشت بذر رازک

دستورالعمل کشت بذر رازک

دستورالعمل کشت بذر رازک : قبلا در مورد خواص دارویی رازک HOP صحبت های بسیاری کرده ایم و به اهمیت این گیاه از نظر دارویی و درمانی اشاره کرده ایم. در این پست میخواهم در مورد نحوه کشت بذر رازک حرف بزنیم و با توجه به شرایط خاص این بذر در جوانه زنی بایستی حتما قبل از کشت این مقاله را مطالعه بفرمایید.

  • بذر گیاه دارویی رازک از جمله بذوری می باشد که در حالت عادی جوانه زنی نمی کند. اگر کسی در مورد شرایط جوانه زنی و دستورالعمل کشت بذر رازک و چگونگی رفع خواب زمستانه این بذر اطلاعات دقیق و تجربی نداشته باشد نمیتواند آنرا جوانه دار کرده و به کشت موفق برساند.
  • در مورد خصوصیات بذر در سایت هربال مارکت بخش بذر و فروش بذر گیاه دارویی رازک اطلاعات کاملی گذاشته ام اما نیاز است تا در مورد چگونگی از بین بردن خواب یا درمانسی بذر رازک راه حلی مطمئن آموزش دهم تا اولا وقت و هزینه ای که کرده اید از بین نرود.

معرفی گیاه دارویی رازک

رازک بومی مناطق آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی می باشد. وزن هزار دانه بذر در حدود ۳ گرم و در هر گرم ۳۰۰ عدد بذر شمارش می شود. رنگ بذر زرد کم رنگ بوده و اختصاصات ظاهری دارد.  رازک گیاهی چند ساله از خانواده شاهدانه (کانابیناسه) می باشد. البته ارقام یکساله از این گیاه نیز وجود دارد که مانند سایر گیاهان علفی با شروع فص سرما از بین می رود و کشاورز باید مجددا در شروع فصل رشد به کشت بذر و نشا در مزرعه بپردازد از این ارقام یکساله میتوان به رازک ژاپنی HUMULUS JAPONICUS اشاره کرد.

دستورالعمل کشت بذر رازک

درمانسی بدر گیاه دارویی رازک

مهمترین خصوصیت بذور رازک از نظر من خواب یا همان دوره درمانسی فیزیولوژیکی بذر می باشد که بعد از تکامل آن را بدست می آورد. به صورت طبیعی بذر رازک دارای خواب سنگینی می باشد و این درمانسی در ارتباط به نیاز سرمایی یا چینه سرمایی بذر می باشد. در صورتی که این نیاز تامین نگردد خواب بذر از بین نمیرود. محققین برای از بین بردن خواب بذر چاره ای جز اعمال سرما یا دمای زیر ۵ درجه ندارند. در حالت طبیعی بذر در آغاز سرما از گیاه به روی زمین می افتد و در طول فصل سرما به مقدار کافی نیاز سرمایی خود را رفع کرده و با آغاز فصل رشد جوانه زده و رشد میکند.

البته در مواردی مشاهده شده است که بذور بعد از یک دوره سه ماه سرما در یخجال هنوز جوانه نمیزنند و این به دلیل این است که بذر هنوز نیاز سرمایی خود را تکمیل نکرده است و بایستی یک دوره سه ماه دیگر در دمای زیر ۵ درجه سانتیگران بماند تا بتواند قدرت رشد و جوانه دار شدن پبدا کند. در حالت کلی برای رفع نیاز سرمایی بذر رازک سه دوره سه ماه در نظر میگیرند. یعنی در منابع معتبر مطالعه کنید در مقابل ویژگی نیاز سرمایی بذر رازک نوشته شده است بین ۱ تا ۱۲ ماه نیاز سرمایی! یعنی در دوره های سه ماهه نیاز بذور رفع میگردد و این برای کشاورز زمان بسیار زیادی می بشاد. ما در مجموعه هربال مارکت هر سال بالغ بر ۱۰۰ هزار عدد بذر را به مدت ۸ ماه چینه سرمایی میدهیم تا برای جوانه زنی و رشد آماده شوند. و بذری که از مجموعه هربال مارکت خریداری میشود کاملا آماده رشد و جوانه زدن می باشد. همچنین دستورالعمل کشت بذر رازک به همراه بذر برای شما ارسال میگردد.

چگونه نیاز سرمایی بذر رازک را رفه کنیم؟

معمولا برای رفع نیاز سرمایی از پرلایت یا ورمیکولایت استفاده میکنید. بدین صورت که پرلایت را خیس میکنند و داخل ظرفی به همراه بذر رازک درون یخجال قرار میدهند. این عمل باعث میشود بذر در حین رفع نیاز سرمایی خود رطوبت کافی نیز جذب کند. همه میدانیم که رطوبت در شستن مواد شیمیایی عوامل درمانسی موثر و مهم می باشد و شاید در رفع نیاز سرمایی بذور کمک شایانی به باغبانی یا تولید کنند داشته باشد.

دستورالعمل کشت بذر رازک

بنابراین قبل از کاشت بذر باید نیاز سرمایی بذر رازک رفع گردد. ما بذور عرضه شده در هربال مارکت را بصورت کامل چینه سرمایی داده ایم. بعد از رفع نیاز سرمایی بذر رازک کشت آن بسیار آسان بوده و به راحتی در بستر کشت مناسبی مانند جی فی پیت پلیت کشت می شود و جوانه زده بعد از سه ماه تبدیل به نشای کاملی می شود و شما میتوانید آنرا به مزرعه یا گلدان بزرگتری انقال دهید.

کاشت بذر رازک در گلدان

شاید برای شما نیز سوال باشد که آیا میشود رازک را در گلدان پرورش داد؟ ببینید همه گیاهان دارویی در گلدان پرورش داده میشوند. از این جهت مشکلی وجود ندارد اما از آنجایی بذور گیاهان دارویی برای اغلب ما ناشناخته می باشند باید طبق دستورالعملی که در هربال مارکت ارائه میشود نسبت به کاشت بذر گیاه دارویی رازک در گلدان اقدام کنید. ابتدا گلدان را از خاک سبکی مانند ترکیب کوکوپیت و خاکبرگ و خاک مزرعه پر کنید. گلدان را تا حدی پر کنید که ۳ سانتیمتر بالای گلدان خالی باشد. سپس به کمک مخلوط قارچ کش و آب آبیاری گلدان را کاملا آبیاری کنید. سپس بعد از ۲ ساعت چند عدد بذر در روی خاک گلدان که کاملا خیس شده است قرار دهید. سپس به اندازه نیم سانتیمتر خاک سبک یا پودر کوکوپیت روی بذور بریزید. سپس مجددا آن را آبیاری کنید. سعی کنید خیلی آرام آبیاری کنید تا بذور از زیر بستر گلدان جابجا نشود. سپس پلاستیکی روی گلدان کشیده و منظر باشید تا بعد از حدود ۸ روز تا ۱۰ روز جوانه زنی بذور رازک را مشاهده کنید. تا جوانه زنی بذور مراقب باشید تا بستر گلدان خشک نگردد. حتمت بر اساس دستورالعمل کشت بذر رازک تمامی مراحل کاشت و آبیاری انجام گیرد.

تهیه و تنظیم

تهیه و تنظیم از هربال مارکت
انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
عنوان مقاله: دستورالعمل کشت بذر رازک
نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “دستورالعمل کشت بذر رازک”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.