Loading...

اطلاعات کشت دارچین برای مبتدیان

اطلاعات کشت دارچین برای مبتدیان

مقدمه ای بر کشت دارچین

دارچین یا sweet wood یک درخت همیشه سبز است که دارای برگهای بیضوی شکل، پوست ضخیم و میوه های حبه ای یا توتی شکل است. در هنگام برداشت ادویه، برگ و پوست از قسمت های اصلی است که مورد استفاده قرار می گیرد، ادویه دارچین از پوست داخلی درختان و از گونه Cinnamomum بدست می آید. بو و طعم دارچین از روغن و قسمت های اصلی دارچین یعنی سینامالدئید و قسمتهای مختلف دیگر مانند اوژنول بدست می آید. دارچین جزء گیاهان بومی ساحل مالبار در هند، سریلانکا (سیلان)، بنگلادش و میانمار است.

دارچین یک درخت همیشه سبز کوچک با پوستی معطر است که در مناطق ساحلی جنوب هند تا ارتفاع ۶ تا ۸ متر رشد می کند. پوست به عنوان ادویه و همچنین دارو استفاده می شود. دارچین جز ادویه های مهم آشزخانه های جونب هند است و همچنین می تواند در بسیاری از داروهای خانگی استفاده شود. دارچین یکی از بهترین گیاها دارویی است که در کشورهای آسیایی کاشت می شود. در هند دارچین عمدتا در آسام، کارناتاکا و مناطق گهات غربی رشد می کند. کشاورزان منطقه کنکن مهاراشترا همچنین به کاشت دارچین علاقمند هستند.

دارچین یک گیاه شگفت انگیز است که در گلدان نیز کاشته می شود. معمولا گیاه دارچین به صورت بوته ای رشد می کند. هنگامی که گیاه ۲ ساله می شود آماده برداشت پوست خواهند شد. اجازه دهید اطلاعات بیشتر در مورد دارچین را در بخش های بعدی این مقاله بگنجانم.

نام علمی دارچین

Cinnamomum verum / Cinnamomum zeylanicum

از خانواده

Lauraceae

دسته

Cinnamomum

گونه های دارچین

گونه های رایج دارچین که در سراسر دنیا کاشته می شوند در ادامه لیست شده است:

Ceylon Cinnamon.

True Cinnamon.

Mexican Cinnamon.

Saigon cinnamon.

Vietnamese Cinnamon.

Cassia Cinnamon (Chinese Cinnamon).

Padang Cassia.

Indonesian Cinnamon.

Korintje Cinnamon.

نام های دیگر دارچین

برخی از نام های دارچین که در کشورهای دیگر بکار برده می شود در ادامه لیست شده است:

اندونزی – Kayu manis

سریلانکا – Kurundu

امارات متحده عربی – Querfa

ترکیه – Tarcin

ایران – Darchin

نام های دیگر دارچین در هند

دارچین در هند دارای نام های مختلفی است که در ادامه لیست شده است:

انگلیسی – Cinnamon

هندی – Dalchini / Darchini

گجرات – Dalchini

بنگال – Dalchini

مالایالام – Karuvapatta

کانادها – Lavangapattai

اوریا – Dalchini

ماراتی – Dalchini

تامی نادو – Karuvapattai / Sannalavangapattai

تلوگو – Dalachina Chekka

پنجابی – Dalchini

سانسکریت – Darushila

اردو – Dalchini

موارد استفاده و فواید دارچین در سلامتی

صرف نظر از استفاده از دارچین برای آشپزی، دارچین یکی از داروهای دارویی طبیعی است. برخی از مزایای دارچین به شرح زیر است:

دارچین سرشار از آنتی اکسیدان است.

دارچین دارای خاصیت ضد التهابی است.

دارچین از سلامت قلب محافظت می کند.

دارچین به درمان دیابت کمک می کند.

دارچین به سلامت مغز کمک می کند.

دارچین به طور طبیعی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

دارچین به خوبی با عفونت ها مبارزه می کند.

دارچین برای سلامت دندان ها مناسب است و بوی بد دهان را از بین می برد.

شرایط آب و هوایی برای کشت دارچین

دارچین به خوبی در شرایط آب و هوایی مرطوب و گرم رشد می کند. آنها به خوبی در دمای متوسط ۲۷ تا ۲۸ درجه سلسیوس رشد می کند. آنها را می توان در ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ متر از سطح دریا کاشت. دارچین آب و هوای خشک طولانی مدت را ترجیح نمی دهد زیرا رشد دارچین ضعیف می شود. به طور کلی بارندگی سالانه ۱۵۰ تا ۲۵۰ سانتیمتر برای رشد و عملکرد مناسب ایده آل است.

خاک مورد نیاز برای کشت دارچین

دارچین می تواند به خوبی در خاک های کمی اسیدی ( یا PHخاک ۴.۵ تا ۵.۵)، مرطوب، خاک هایی که به خوبی زهکشی شده اند و شرایط سایه مناسبی در روزهای کاملا آفتابی را دارد به خوبی رشد می کند. خاک های شنی با لاتینی با هموموس بالا ( مواد ارگانیک) برای این محصول مناسب هستند.

خاک های قهوه ای تیره مایل به قرمز که فاقد سنگ می باشند نیز برای کاشت دارچین مناسب است. کیفیت پوست دارچین به شدت تحت تاثیر شرایط خاک و آب و هوا ( عوامل محیطی) قرار دارد. از این رو انتخاب خاک مناسب برای رشد دارچین بسیار مهم است. تولیدکنندگان دارچین باید آزمایش خاک را انجام دهند.

برترین صادرکنندگان دارچین

برترین تولیدکنندگان یا صادرکنندگان دارچین در ادامه لیست شده است:

سریلانکا

اندونزی

چین

ویتنام

هلند

ایالات متحده آمریکا

آلمان

فرانسه

هند

ماداگاسکار

تکثیر و مواد کاشت دارچین

تکثیر دارچین توسط بذرها یا قلمه ها یا لایه های هوا انجام می شود. تکثیر از طریق بذر دشوار است و تقریبا ۹۰ تا ۹۵ درصد از بذرها تولید نمی شوند. تکثیر لا قلمه های چوب نیز دشوار است اما قلمه های جوانه برای تکثیربه راحتی می تواند انجام شود.

بذرپاشی در مخزن برای کاشت دارچین

بذرهای دارچینی که از درخ مادر انتخاب شده است در بسترهای مخزن در سطرهایی که ۱۲ سانتی متر از هم فاصله دارند کاشته می شود. بهترین زمان کاشت دارچین از ماه جولای تا آگوست ( فصل بارندگی) می باشد. وقتی که بذرها رشد کردند و به ارتفاع ۱۵ تا ۱۶ سانتی متری رسدند باید از بسترهای مخزن به کیسه های پلی اتیل انتقال داده شوند.

آماده سازی زمین، کاشت و فاصله گذاری هنگام کشت دارچین

باید هر گونه علف هزر و درخت مرده یا هرگونه سنگی از زمین برداشته شود. شما باید با فاصله های ۳ متر در ۳ متر یا ۶۰ سانتی متر در ۶۰ سانتی متر یا ۲ متر در ۲ متر حفره های ۵۰ در ۵۰ در ۵۰ سانتی متری ایجاد کنید. هر حفره باید قبل از کاشت با پوشش خاک و ۱۰ کیلوگرم کود مزرعه ای (FMY) پر شود. مطمئن شوید که نهال های یکساله  یا قلمه های دارچین در طول فصل موسم زیر سایه خفیفی قرار گرفته است تا ریشه ایجاد شود. شما می توانید در هر گودال ۵ نهال بکارید. در بعضی موارد دانه ها به طور مستقیم در چاله هایی که با کمپوست پرشده اند کاشته شوند.

فصل کاشت دارچین

دارچین می تواند در طول سال و زمانی که آبیاری مناسب در دسترس است کاشته شوند. با این حال بهترین فصل، فصل موسمی است.

آبیاری برای کشت دارچین

فرکانس آبیاری به میزان رطوبت خاک و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. نهال هایی که تازه کاشته شده اند اگر به طور مناسب آبیاری شوند ریشه های بهتری را برای شما به ارمغان می آورند. در هنگام آب و هوای خشک مطمئن شوید که رطوبت خاک مناسب است و در صورت لزوم سعی کنید آبیاری انجام دهید. از آبیاری بیش از حد جلوگیری کنید.

عملیات آبیاری در کاشت دارچین

شما باید عملیات فرهنگی را برای آبیاری درختان دارچین خود انجام دهید:

کنترل علف های هرز: داشتن یک باغ فاقد علف های هرز بسیار مهم است شما باید به طور مرتب علف های هرز را بکنید. معمولا در طی ۳ تا ۴ سال اول، علف کشی باید ۳ تا ۴ بار در سال انجام شود. در سال های بعدی بسته به شدت علف های هرز نیاز به ۱ تا ۲ بار علف کشی وجود دارد. همچنین مالچ به کنترل علف های هرز و حافاظت درخت و جلوگیری از فرسایش خاک و تبخیر آب کمک می کند.

حذف کردن و هرس کردن: بعد از ۲ تا ۳ سال از کاشت، ساقه ها به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر از زمین می رسد . در این حین هرس کردن باید انجام شود که به آن Coppicing می گویند. این هرس کردن باید انجام شود تا درخت به حد مطلوبی برسد. کود حیوانی نیز می تواند استفاده شود تا شاخه ها تقویت و رشد کنند.

کود مزرعه ای و کود  برای کاشت دارچین

جدول زیر کود مورد نیاز برای کاشت دارچین را نشان می دهد:

کود

سال اول

افزایش سالیانه

۱۰ سال بعد

کود مزرعه ای  (FYM)

۲ کیلوگرم

۲۰ کیلو گرم

N

۲۰ گرم

۲۰ گرم

۲۰۰ گرم

P

۱۸ گرم

۱۸ گرم

۱۸۰ گرم

K

۲۵ گرم

۲۵ گرم

۲۵۰ گرم

توجه : شما باید ۴ کیلوگرم نئم را بعد از ۳ یال از کاشت گیاه به هر گیاه اعمال کنید.

آفات و بیماری های کاشت دارچین

کنترل آفات و بیماری ها به طور مداوم منجر به تولید محصولات با کیفیت و افزایش عملکرد پوست می شود.

آفات

ساقه خوار: این آفت را می توان با کنترل تخمیر ساقه و شاخه های درخت توسط ۲ گرم Carbaryl 50 WP در یک لیتر آب در ۳۰ روز  کنترل کرد.

موریانه ها و مورچه های قرمز که برگ خوار: این آفت می تواند توسط متیل ۱.۳ درصد کنترل شود.

آفت Coffee red borer: این حشرات را می وان با تزریق ۱ میلی لیتر Monocrotophos 36 WSC برای هر گودال کنترل کرد. قبل از اینکه به سمت برنامه های دیگر بروید بسته به شدت آفت تا ۳ هفته بعد از اولین استعمال صبر کنید.

بیماری ها

لکه های برگی رایجترین بیماری است که در دارچین یافت می شود. این بیماری را می توان با ۰.۲۵ درصد اکسیلوستر مس کنترل کرد.

توجه: دپارتمان مخلی شما منبع خوبی برای پیدا کردن اطلاعات در مورد آفات و بیماری های دارچین است. بدون دانستن علائم و علل آفات و بیماری ها آفت کش ها را امتحان نکنید.

برداشت دارچین

برداشت دارچین از ۴ یا ۵ سال بعد از کشت شروع می شود. هنگامی که باران متوقف شده است پوست درخت شروع به پوسته پوسته شدن می کند که باید آنها را ببرید. بعد از برش شاخه های جوان طی ۱۸ ماه و در فصل بعد آماده می شوند. شاخه های ۱۸ تا ۲۴ ماهه را انتخاب کنید که ۱ تا ۲ سانیمتر پوست ضخیمی دارند.  قسمت های زائد شاخه ها را ببرید و انتهای شاخه ها را نیز حذف کنید.پس از برداشتن پوست بیرونی با چاقو، لایه برداری انجام می شود. با تقطیر برگ روغن دارچین استخرا می شود.

عملکرد مزرعه دارچین

میزان محصول تولید شده به عوامل بسیار زیادی مانند گونه، سن درخت، خاک، شرایط آب و هوایی و سایر شیوه های مدیریت باغ بستگی دارد. به طور کلی درختان ۴ تا ۵ ساله می تواند ۶۰ تا ۱۲۵ کیلوگرم دارچین را تولید کنند و درختان ۱۰ ساله می تونند ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم دارچین در هکتار را تولید کنند.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.