Loading...

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی : سرخارگل گیاهی است چندساله، با برگ‌های باریک و ساقه ای محکم به ارتفاع تا ۹۰ سانتی متر. ساقه‌های گل دار آن در انتها فقط گل با گل برگ‌های صورتی ختم می‌شود. این گیاه، بومی نواحی آمریکاست؛ ولی در اروپا نیز کشت می‌شود. قسمت اعظم گیاه از آمریکای شمالی تامین می‌گردد. اگرچه بومی ایران نیست اما در ایران کشت می‌شود. اگر علاقه مند به کشت سرخارگل هستید بهتر است بدانید، معمولاً به دو طریق تکثیر می‌شود

 تکثیر سرخارگل با بذر

 بذرها از نیمه دوم اسفند تا نیمه اول فروردین در خزانه یا گلخانه کاشته میشوند. سپس با خاک تا عمق حداکثر ۲ سانتی‌متر پوشیده می‌شوند. بذور سرخارگل معمولاً از قوه رویشی پایینی برخوردار هستند. برای جوانه زنی نیازمند رطوبت بالا می‌باشند. بوته‌های قوی تر و پرپشت تر در پاییز به زمین اصلی منتقل می‌شوند. سایر بوته‌ها تا بهار سال آینده در گلخانه نگهداری می‌شوند. در طی تحقیقاتی که در منطقه شمال شرق تهران توسط امیدبیگی و همکاران صورت گرفته‌است، ۱۵ تیر تا ۱۵ مرداد زمان مناسبی برای انتقال نشا عنوان شده‌است. در کشت بهاره زمان انتقال از اسفند در منطقه تهران و فروردین و اردیبهشت در مناطق سردتر مانند تبریز و اورمیه می باشد.

تکثیر سرخارگل با نشا

در ایران سرخارگل از طریق نشا کشت و کار میشود. در واقع قبل از آغاز فصل کشت در بهار یا پاییز، بذر خزانه گیری شده و نشا تولید می شود. سپس نشا به مزرعه اصلی انتقال داده شده و کاشته میشود. کشت و کار سرخارگل بسیار اقتصادی می باشد. برای کشت یک هکتار به تعداد ۶۰ هزار عدد نشا سالم لازم دارید (گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی).

تکثیر به وسیله تقسیم بوته

در این روش معمولاً از گیاهان ۳ ساله استفاده می‌شود. در اواسط پاییز ابتدا شاخ و برگ‌های اضافی و مزاحم حذف گردیده و سپس بوته از خاک خارج می‌شود. بوته را به چهار تا پنج قسمت که هر کدام دارای مقداری ریشه باشند تقسیم کرده و کشت می‌کنند. ریشه گیاهان تا زمان کاشت بایستی به صورت مرطوب نگهداری شود. سرخارگل گیاه کم توقعی است و نیاز زیادی به عملیات کود دهی ندارد ولی اگر در حین داشت بطور ماهیانه آن را با یک کود متعادل تغذیه کنیم نتیجه بهتری خواهید گرفت. در مرحله گل دهی کامل پیکره رویشی از ارتفاع ۲۰ سانتی‌متری برداشت می‌گردد. سرخارگل تا سال چهارم دارای بازده اقتصادی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشت و کار گیاه دارویی سرخارگل با مجموعه هربال مارکت جهت مشاوره تماس حاصل فرمایید.

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی

ترکیبات شیمیایی سرخارگل

ترکیبات بسیار متنوعی در این گیاه وجود دارد. مهم ترین آن‌ها شامل حداقل هفت دسته مواد شامل پلی ساکارید‌ها، فلاونوئیدها، کافئیک اسید، اسانس، پلی استیلن‌ها، آلکامیدها و ترکیبات متفرقه هستند. مهم‌ترین مواد موجود در اسانس‌ها شامل بورنئول و آلفاپینن است. از ترکیبات دیگر می‌توان رزین‌ها، گلیکوپروتئین‌ها، استرول‌ها، اسیدهای چرب و مواد معدنی را نام برد.

 • پلی ساکارید‌ها: تعدادی از محرک‌های ایمنی و ضد التهاب‌های متوسط پلی ساکاریدی در گیاه گزارش شده است. از جمله مهم‌ترین آنها اینولین به میزان ۹/۵% در ریشه و یا قسمت‌های هوایی وجود دارد.
 • فلاونوئیدها: میزان ۵/۰-۳/۰ درصد فلاونوئیدها در گیاه وجود دارد. که از همه مهمتر روتوزید در آن است. مشتقات اسید کافئیک از جمله اسید شیکوریک، اسید کلروژنیک و سینارین نیز درگیاه وجود دارد.
 • اسانس: میزان اسانس در برگ، گل و ریشه گونه‌ها کاملا متفاوت است و در فصول سال تغییر می‌کند.

با سرخارگل، سرماخوردگی نخواهید داشت!

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی : اثرات مهم سرخارگل محرک سیستم دفاعی بدن، ضد التهاب، ضدسرطان، ضد میکروب و عفونت‌های معمولی، ضد عفونت‌های بالای دستگاه تنفس و ضد ویروس است. این گیاه جهت پیشگیری و درمان سرماخوردگی‌های ضعیف تا متوسط و آنفولانزا مناسب است. پمادهای تهیه شده از آن به طور موقتی جهت جلوگیری از خونریزی و ورم نیز مفید است و همچنین دارای خاصیت ضد ویروس و میکروبی است. قطره‌های خوراکی آن جهت آرتریت رومانوئید بسیار مناسب است. اثر این قطره‌ها حدود نصف کورتیزون و پردنیزون می‌باشد.

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی

پیشگیری و درمان با سرخارگل

 • عفونت‌های ویروسی: با بالا بردن توان سیستم ایمنی بدن از بروز عفونت‌های ویروسی مخصوصا ” سرماخوردگی” پیشگیری می‌کند.
 • عفونت‌های مکرر تنفسی: تعداد موارد بروز عفونت‌های تنفسی را کاهش می‌دهد.
 • عفونت‌های مکرر ادراری: تعداد موارد بروز را کاهش می‌دهد.
 • عفونت‌های مزمن و مکرر تنفسی و ادراری: منجر به بهبود سریعتر و عود کمتر می‌شود.
 • عفونت‌های مزمن ترشح دار پوستی: بهبود این عفونت‌ها را تسریع می‌بخشد.
 • جالب است بدانید، در قدیم نیز جهت درمان گزش مار از آن استفاده می‌کرده‌اند.

فرآورده‌های دارویی سرخارگل

بیش از ۴۰۰ فراورده جهت مشکلات ادراری، آنفولانزا، ضدالتهاب، افزایش قدرت سیستم ایمنی و ضدزخم از این گیاه وجود دارد. که به اشکال قرص، کپسول، قطره، شربت و آمپول می‌باشند. به غیر از این اشکال، فراورده‌های دیگر به صورت عصاره ازجمله عصاره تام به صورت خرد یا پودر شده، عصاره هیدورالکلی، آبی و یا به شکل یخ زده از این گیاه وجود دارند.

گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایینکات قابل توجه درباره سرخارگل

 • قبلا فقط از ریشه گیاه به عنوان دارویی استفاده می‌شده است ولی جدید از قسمت‌های هوایی گیاه نیز استفاده می‌شود.
 • گیاه بومی نواحی آمریکاست، اما در سالهای اخیر کشت گونه اصلی آن در سطوح محدود در ایران انجام شده است.
 • بهترین زمان جمع‌آوری ریشه گیاه پس از دوره گلدهی آن است.
 • ریشه‌ها را از درون زمین خارج نموده، شسته، خرد نموده و خشک می‌کنند.
 • سپس ریشه را پودر نموده، از پودر یا فرآورده‌های دیگر آن نظیر دم کرده، تنطور یا عصاره آن است.

عوارض جانبی سرخارگل

مصرف با مقادیر دارویی دارای عارضه نیست. مقادیر زیاد مصرف آن ممکن است به دلیل وجود آلکالوئیدهای پیراز ولیدین آن، عوارض کبدی را ایجاد نماید (گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی).

مهم ترین اثرات گزارش شده سرخارگل

 • ضد درد، ضد باکتری، ضدورم، ضدعفونی کننده، ضداسپاسم، ضد تومور، ضدالتهاب، ضدکاندیدا، محرک سیستم ایمنی، گشاده کننده عروق، ضد ویروس و ضد تریکومونا. مصرف مقدار زیاد خوراکی فرآورده‌های این گیاه ممکن است باعث تهوع و گیجی گردد. امیدوارم مقاله گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی رضایت شما را جلب کرده باشد.

لینک محصولات مرتبط

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: گیاه دارویی سرخارگل، خواص و ترکیبات شیمیایی
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.