Loading...

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش اول

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش اول

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش اول : شباهت های زیادی بین تاج خروس و کینوا وجود دارد که آن ها را با هم توصیف می کند. با این حال، کینوآ محصول هوای سرد و تاج خروس محصول هوای گرم است. کینوآ و تاج خروس دو گیاه قدیمی با پروتئین بالا هستند که متعلق به آمریکای جنوبی می باشند. آن ها در امپراطوری اینکاها و آزتک ها مقدس بودند. در حال حاضر هر دو پتانسیل بالایی برای کشت در مزارع نیمکره شمالی دارند. آن ها به راحتی مانند خویشاوندان علف هرز (pigweed و سلمک) خود رشد می کنند و کیفیت غذایی آن ها از سایر بذور کشاورزی بالاتر است.

کینوآ و تاج خروس گرچه برگ های بسیار بزرگی دارند اما برای دانه های خوراکی خود مورد استفاده قرار می گیرند دقیقا برعکس بذرهای دیگر یا ذرت ها که برای علوفه مورد استفاده قرار میگیرند. برگ های کینوا و تاج خروس جزو مغذی ترین ها در بین سبزیجات است اما این میوه آن هاست که معمولا به عنوان یک محصول مصرف می شود. در حقیقت محصول کینوا یا تاج خروس میوه یا بذر بسیار خالص آن است.

محتوای غذایی

محتوای پروتئینی هر دو محصول در آمینو اسیدهای ضروری برابر است. در واقع ویژگی های یک محصول ایده ال و کامل را دارند. هر دوی این گیاهان بیشتر از شیر گاو یا سویا، به نیازهای بدنی انسان نزدیک تر هستند. آن ها در دارا بودن آمینو اسید بسیار غنی هستند که در اکثر غلات مانند گندم، ذرت خوشه ای و جو ناقص است. هر دو گیاه کینوآ و تاج خروس وفق پذیر، بدون بیماری و مقاوم در برابر خشکسالی هستند. آن ها در خاک غنی و همچنین زهکش رشد می کنند اما هر دوی آن ها می توانند محصولات فراوانی را در شرایط خشک تولید کنند هر دو گیاه به شرایط بد آب و هوایی مقاوم هستند و می توانند در شرایط نیمه دیم محصول مناسبی تولید کنند.

از خویشاوندان وحشی تاج خروس و کینوآ که برای مدت طولانی با باغبانان و زارعین ایرانی آشنا هستند و اغلب با نامی مشابه به pigweed نامیده می شوند، می توان نام برد. علف هرز مربوط به کینوآ نیز سلمک نامیده می شود (Chenopodium album)، در حالی که اجداد تاج خروس به عنوان علف هرز ریشه قرمز و تاج خروس وحشی شناخته می شدند (Amaranthus retroflexus). هر دو گیاه دارای توانایی شگفت انگیز برای گلدهی و تبدیل به بذر در هر مرحله رشد را دارند و هر دو با بذر خود کشت می شوند. بنابراین کشاورزانی که می خواهند گیاه کینوآ یا تاج خروس را بکارند باید اول از همه به علف های هرز فکر کنند.

اکثر ارقام تاج خروس و کینوآ حدود ۱۲۰ تا ۲۴۰ سانتیمتر رشد می کنند و زمانی که گل می دهند به گیاهان شگفت انگیزی تبدیل می شوند که در هر باغی، حضور خاصی دارند. رنگ گل های کینوآ در سپیده دم یا غروب آفتاب بسیار برجسته هستند، در حالی که گیاه تاج خروس در نور آفتاب به رنگ برنز و قرمز تیره تبدیل می شوند. گل های تاج خروس زینتی کوچک تر مانند گل بستان افروز و Prince’s-Feather یرای سالیان دراز در فهرست گیاهان تزئینی باغات و فضا ی سبز حضور داشته است.

خاک مناسب

کینوآ و تاج خروس به نیتروژن و فسفر علاقه مند هستند. رشد تاج خروس و کینوا در خاک کشاورزی معمولی تا ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتیمتری می باشد، در حالی که گیاهانی که در خاک غنی یا کمپوست رشد می کنند تا ارتفاع ۲۴۰ سانتیمتری رشد میکنند. خاک بهینه برای کینوا باید خاکی دارای زهکش باشد اما هر دو گیاه در هر خاکی بجز خاک شیمیایی بدون مواد مغذی رشد می کنند. آنها مقاومت خوبی از خود در برابر خاکهای ضعیف نشان میدهند.

ادامه بحث

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش دوم

خرید بذر کینوا

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.