Loading...

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش دوم

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش دوم

خاک مناسب

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش دوم : کینوآ و تاج خروس به نیتروژن و فسفر علاقه مند هستند. رشد تاج خروس و کینوا در خاک کشاورزی معمولی تا ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتیمتری می باشد، در حالی که گیاهانی که در خاک غنی یا کمپوست رشد می کنند تا ارتفاع ۲۴۰ سانتیمتری رشد میکنند. خاک بهینه برای کینوا باید خاکی دارای زهکش باشد اما هر دو گیاه در هر خاکی بجز خاک شیمیایی بدون مواد مغذی رشد می کنند. آنها مقاومت خوبی از خود در برابر خاکهای ضعیف نشان میدهند.

گونه های مختلف

گونه های مختلف تاج خروس و کینوآ در شرکت های فروش بذر در دسترس هستند. اکثر مردم در توصیف تفاوت های دقیق طعم و مزه آن ها کار سختی دارند.

زمان کاشت کینوا و تاج خروس

بهترین مکان کاشت کینوآ در دمای کمتر از ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲ درجه سانتی گراد) و هوای خنک در شب است. بهترین زمان کاشت کینوآ در زمین های شمالغرب ایران در اواخر فروردین و اردیبهشت است. هنگامی که درجه خاک به ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵ درجه سانتی گراد) رسید، جوانه در عرض سه یا چهار روز ظاهر می شود. با این حال، هنگامی که بذر کینوآ در دمای سرد شب در خاک کاشته می شوند مانند اسفناج جوانه نخواهد زد. در این حالت، بهتر است قبل از کاشت آن را درون یخچال قرار دهید.

 • تاج خروس محصول دمای گرم است و به نور آفتاب نیاز دارد.
 • بهترین جوانه وقتی ایجاد می شود که دمای خاک از ۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۱۸-۲۴ درجه سانتی گراد) باشد.
 • بهترین زمان کاشت برای گیاهان زمانیست که هوا نسبتا گرم شده است و دمای خاک به ۲۰ درجه سانتیگراد رسیده است.
 • این دما در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد مشاهده میشود.

 

بذرپاشی کینوا و تاج خروس

بذرهای کوچک تاج خروس و کینوآ بسیار خوب بر روی سطح خاک مرطوب جوانه می زنند. بذرها نباید در عمق بیشتر از یک چهارم اینچ در ردیف های یک و نصف و دو فوتی (۴۵-۶۰ سانتی متر) بذرپاشی شوند و باید به اندازه کافی بین ردیف ها فضا داشته باشد تا به گیاهان آسیب نرساند. بذرها می توانند با دست یا بذرکار کاشته شوند. گیاهان باید از ۶ تا ۱۸ اینچ (۱۵-۴۵ سانتی متر) تنک شوند. (گیاهان تنک شده یک افزودنی عالی برای سالاد هستند.)

یک گرم از بذر باید در ردیف های ۵۰ فوتی (۱۵ متری) کشت شوند. یک هکتار زمین حدود چهار پوند (۲ کیلوگرم) بذر نیاز دارد. البته میزان بذر مورد نیاز در کشت کینوا کمی متفاوت می باشد و بستگی به کیفیت بذر خریداری شده دارد. در ایران میزان بذر مورد استفاده در کشت، از ۲ کیلوگرم تا ۲۰ کیلوگرم در هکتار می باشد.

نگهداری کینوا و تاج خروس

به خصوص در مراحل اولیه رشد، کینوآ شبیه به علف هرز سلمک و تاج خروس شبیه به علف هرز pigweed ریشه قرمز است، بنابراین بهتر است که بذرها را در ردیف ها بکاریم تا با علف های هرز اشتباه گرفته نشوند. حتی بذر ریزی تاج خروس با برگ های بنفش شبیه به علف های هرز هستند.

 • زمانی که گیاه مورد نظر شما دارای بذور بسیار کوچک می باشد، کشت و کار آن کمی سخت و دشوار می باشد بنابراین میتوانید با مخلوط کردن آن با شن و ماسه یا بذر تربچه قبل از بذرپاشی از رشد علفی و ضعیف جلوگیری کنید.
 • شما میتوانید بعضی مواقع با بذر هویج آنها را کشت مخلوط کنید.
 • تاج خروس و کینوآ محصولاتی با کمترین نگهداری هستند اما باید با علف های هرز به ویژه در اوایل، توسط کشت مخلوط و مالچ کردن مبارزه شود.

رطوبت خاک احتمالا برای جوانه زدن تا اوایل خرداد مناسب است. خاک را مرطوب کنید، و تا ظاهر شدن ۲ یا سه برگ به گیاهان آب ندهید. ابتدا به نظر می رسد که کینوآ و تاج خروس آهسته رشد می کند اما هر دوی آن ها در برابر خشکسالی بسیار مقاوم هستند و باید به آن حدود ۱۰ اینچ (۲۵ سانتی متر) یا کمتر آب داد. همانطور که گیاهان حدود ۳۰ سانتیمتر رشد کرد، سریعا رشد می کنند، رشد کینوا و تاج خروس همچنین رشد انواع علف های هرز و سایه اندازه آنها بر روی زمین باعث کاهش تبخیر آب خاک میشود. اما همچنان رقابت بین آب و مواد غذایی بین علف های هرز و کینوا وجود دارد بنابراین برای عملیات وجین علف های هرز اقدام کنید. فایل صوتی مربوط به وجین علف های هرز در گیاهان دارویی را دانلود کرده گوش کنید.

 

آفات کینوا و تاج خروس

بررسی های ما نشان داده است که این دو گیاه آفت بخصوصی ندارند اما برخی از لارو حشرات با تغذیه از برگ تاج خروس یا کینوا به مزرعه آسیب میرسانند که میزان آن به قدر کم است که به راحتی قابل کنترل می باشد.

برداشت کینوا و تاج خروس

وقتی که برگ های کینوآ می ریزند، آماده برداشت هستند و فقط باید بذرهای خشک شده را برداشت کرد. بذرها می توانند به راحتی توسط دستکش با حرکت رو به بالا از ساقه جدا شوند. آب و هوای گرم و شب های گرم مانع تنظیم تولید میوه می شود. وقتی که کینوآ برای برداشت آماده شد باید به آب و هوا دقت کرد: اگر باران بارید، بذرهای خشک می تواند جوانه بزنند، اگر گیاه به طور کامل خشک نشد، هنگامی می توانید بذرها را با ناخن انگشت شست دندانه دار کنید، برداشت را آغاز کنید. آن ها باید قبل از ذخیره سازی کاملا خشک شود.

تاج خروس قبل از اینکه از اولین یخبندان آسیب ببیند، گل می دهد. بذور اغلب چند هفته قبل از یخبندان می رسند. حدودا بعد از سه ماه رسیدگی بذور کامل میشود. بهترین راه برای تعیین زمان برداشت این است که گل ها را بین دستان و نگاه خود تکان دهید یا بکنید. اگر بذور به راحتی از بوته جدا شده و داخل ظرف ریخته شدند زمان برداشت فرا رسیده است. (تعداد زیاد پرندگان در مزرعه نشان دهنده زمان برداشت می باشد).

 • روش آسان جمع آوری بذرهای رشد کرده در هوای گرم، خم کردن گیاهان در یک سطل و ساییدن بذرها بین دستانتان است.
 • روش مناسب و بهتر از روش دستی، ساییدن گل ها از طریق چرخ دستی و سپس کندن پوست آن توسط کمپرسور هوا است.
 • بریدن و آویزان کردن گیاهان برای خشک کردن آن ها در فضای بسته کاری مناسب نیست: چون گیاهان خوشه ای می شوند و جداسازی بذر از پوسته آن کار بسیار سختی است.

 

زمان برداشت کینوا و تاج خروس

بهترین و اقتصادی ترین زمان برای برداشت تاج خروس در هوای خشک، ۳ تا ۷ روز بعد از اولین یخبندان است. البته این شرایط در همه مناطق یافت نمی شود. بیشتر ارقام تاج خروس دارای محتوای رطوبتی بالایی در زمان برداشت هستند که باید قبل از یخبندان به صورت مکانیکی برداشت شوند.

 • کینوآ و تاج خروس را روی صفحه هایی با استفاده از باد از طریق فن یا دیگر وسایل بادی تمیز کنید.
 • بعد از برداشت، مهم است که محصول را خشک نگه دارید تا این اطمینان حاصل شود که در زمان ذخیره سازی کپک نزند.
 • باید آن را در سینی هایی مقابل نور خورشید رها کنید یا آن را نزدیک به یک منبع گرمایی داخلی قرار دهید.
 • گاهی اوقات دانه ها را تا زمانی که خشک شود، تکان دهید.
 • دانه ها را در ظروف محکم در یک محل خشک و خنک نگهداری کنید.

 

ادامه بحث

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش سوم

خرید بذر کینوا

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.