Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۱

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۱

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۱ : در مورد آب آبیاری زمین های کشاورزی مکررا صحبت شده است. اهمیت آب آبیاری به قدری زیاد می باشد که باید نسبت به تامین آن قبل از هر تصمیمی، اقدامات لازم انجام گیرد. کمبود آب آبیاری یکی از مهمترین عوامل محدود کننده می باشد و نمیتوان آن را جایگزین کرد.

در اغلب زمین‌های کشاورزی ایران آب برای آبیاری زمین‌های زیر کشت وجود دارد. اما وقتی سراغ زمینی رفته اید که دارای حق آبه نمی باشد در واقع سرمایه گذاری را به خطر می اندازید. همیشه به یاد داشته باشید زمین با آب آبیاری ازرشمند بوده و زمین های بدون آبی که سالهای سال خیش هیچ کشاورزی زمین سخت و سنگلاخی آنرا نشکافته است، به کار کشاورزی نمیاد.

  • در ایران متأسفانه شرایط آبیاری سنتی بوده و نمی‌شود با تکیه بر قول و سخن مردم منتظر فراهم شدن آب آبیاری بود.
  • چه آنکه بنده در یک مورد با اعتمادی که به حرف کشاورزان محلی کردم مزرعه ۳۰۰۰ متری سرخارگل را در تابستان به علت مشکل آبیاری از دست دادم.

 

این نقل ” آب هست نگران نباشید ” حرفی بود که در ابتدای سال به من گفتند و از این قبیل حرف‌ها، ولی در فصل گرم تابستان همان دوستانی که قول آب داده بودند جواب تلفن را هم نخواهند داد. بنابراین تولیدکنندۀ عزیز در حین عقد قرارداد زمین چه به‌صورت اجاره چه به‌صورت خرید، حتماً در مورد آب و حق آبه آن نیز به تفاهم برسید، چراکه زمین کشاورزی بدون آب هیچ ارزشی ندارد (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۱).

در تماس‌هایی که با بنده صورت می‌گیرد اغلب دوستان در مورد نیازهای آبی گیاهان دارویی سؤالاتی می‌پرسند که به این سؤال در زمان مقرر پاسخ مفصل داده خواهدشد ولی آنچه که مهم است انتخاب زمین دارای آب می‌باشد. میزان آب نیز وابسته به سطح زیر کشت دارد.

  • هیچ‌وقت بیشتر از توان آبیاری و آبی که در دسترس دارید کشت انجام ندهید.
  • چراکه مجبور می‌شوید برای حفظ کل مزرعه از حق آبیاری مزرعه اصلی کاسته و کل مزرعه را حفظ کنید که در این صورت رشد مزرعه کاهش یافته و عملکرد به شدت کاهش خواهدیافت.

ما در کشت گیاهان دارویی به‌دنبال حداکثر عملکرد به شرط حفظ کیفیت هستیم و نباید تصمیمی گرفته شود که این دو فاکتور که ملاک اصلی سوددهی هستند، به خطر بیفتد. عملکرد و کیفیت زمانی بیشتر میگردد که گیاه دارویی در مزرعه احساس آرامش کند و هر هفته با مشکل جدیدی روبرو نگردد. در بررسی هایی که صورت پذیرفته است، گزارش شده است که گیاهان دارویی به ثبات شرایط زراعی پاسخ مثبت داده و کیفیت و کمیت هر دو با هم ارتقا می یابد. این در صورتی است که اگر زمان آبیاری در مزرعه گیاهان دارویی را بدون برنامه و نیاز گیاه انجام دهید، بصورتی که گیاه در طول چندین دوره آبیاری مکرر پژمرده شده و آبیاری شود نباید انتظار داشته باشید که عملکرد مناسبی خواهید داشت. بنابراین علاوه بر تامین آب کافی، کیفیت آب و زمانبندی آبیاری چه در روش های تحت فشار و چه در روش های سنتی امری ضروری و واجب می باشد (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۱).

  • شاید در ذهن شما نیز کشت دیم گیاهان دارویی مطرح باشد. کشت دیم بحث گسترده ای هست که نمیشود به سادگی در مورد انتخاب گیاه دارویی مناسب برای کشت دیم نظر داد. به همین علت شما رو دعوت میکنم فایل صوتی مشاوره ای کاشت دیم گیاهان دارویی را دانلود کرده و گوش کنید.

 

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۱۲

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.