Loading...

روش کاشت زعفران در خانه

روش کاشت زعفران در خانه

روش کاشت زعفران در خانه : کاشت زعفران در خانه به دو روش انجام می شود که یکی در گلدان است و دیگری در گلخانه می باشد. بهترین شرایط کشت در مزرعه می باشد اما امروزه با توجه به استقبالی که از کشت های خانگی میشود، مردم دوست دارند بیشتر گیاهان را در خانه یا گلخانه خود تولید کنند. در این مقاله با هربال مارکت همراه باشید تا باهم نحوه کشت زعفران در خانه را یاد بگیریم.

  • زعفران گرانبها ترین ادویه ی جهان است که در آب هوای نیمه گرمسیری به عمل می آید، یعنی مناطقی که تابستان های خشک و زمستان هایی معتدل داشته باشند. از آنجایی که این گیاه در پاییز به گل می نشیند باید هوا معتدل باشد تا آسیب نبیند و از آن جهت که در فصل خواب نباید در معرض آب قرار بگیرد، لذا به تابستان های خشک نیازمند است.
  • به صورت کلی این گیاه به دو حالت وحشی (کوهی) و کاشته شده در طبیعت وجود دارد. کاشت زعفران نیز علاوه بر حالت کلی که در مزارع هکتاری صورت می گیرد در مناطقی که آب و هوای مناسبی دارد به صورت خانگی نیز انجام می شود.

کاشت زعفران در گلخانه

در خانه های ویلایی و بزرگ معمولا مکان هایی به عنوان گلخانه تعبیه میشود. این گلخانه ها به علت پوشیده بودن و حفاظت در برابر باد و باران و سرما، یکی از مناسب ترین اماکن برا کاشت زعفران هستند. بدین منظور باید گلدان های سفالی بزرگ تهیه نمود، هر گلدان را به ۵ قسمت تقسیم کرده و در هر قسمت ۵ پیاز را در عمق ۱۵ سانتی متری دفن کرد، که بهترین زمان برای انجام این کار خرداد ماه است. ۱۰ روز پس از کاشت باید پیاز زعفران را آبیاری نمود و بعد از آن دیگر نیاز به آب زیادی ندارد. در پاییز این گیاه شروع به گل دادن می کند و کم کم با فرا رسیدن بهار شروع به خشک شدن می نماید . پیاز های زعفران از زمان کاشت به مدت ۵ تا ۶ سال دیگر نیازی به جابجایی ندارند.

کاشت زعفران در گلدان

  • در خانه های آپارتمانی که فضای زیادی برای کاشت وجود ندارد، از کاشت گلدانی استفاده می گردد. در این روش یک گلدان با منفذی برای خروج آب را انتخاب می کنند، سپس کف گلدان را سنگ ریزه ریخته و باقی فضای آنرا با خاک سبک که ترکیبی از خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه است، پر می نمایند. پیازها را در عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری کاشته و گلدان را در محیطی خنک و کم نور نگهداری می کنند.
  • با مشاهده ی جوانه ها باید گلدان به قسمت نورگیرتری منتقل گردد تا رشد جوانه ها تسریع یابد. این گیاه به آب زیادی نیاز ندارد و در بهار که برگ ها خشک شدند باید آبیاری به صورت کلی قطع شود. بعد از چیدن گل ها تا زمانی که برگ های گیاه خشک شود، هر هفته باید آن را با کود های تقویتی تغذیه نمود.

تهیه و تنطیم

  • تهیه م تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.