Loading...

اصول بذرپاشی در خزانه

اصول بذرپاشی در خزانه

اصول بذرپاشی در خزانه

اصول بذرپاشی در خزانه : برای بیشتر باغبانان، شروع کاشت نشا در فضای بسته در آغاز فصل جدید کاری لذت بخش است. کاشت نشا های با کیفیت در فضای بسته نیاز به خاکی بسیار با کیفیت، محیط کشت بدون بیماری و زهکش، دمای مناسب، شرایط رطوبت و نور مناسب دارد.

یکی از اصول بذرپاشی در خزانه این است که محیط کشت باید متخلخل و فاقد میکروب های بیماری زا باشد. باغبانان می توانند از خاک های آماده و تجاری مانند Jiffy Mix استفاده کنند یا آن را با مخلوط کردن خاک باغبانی، کود گیاهی و پرلایت تهیه کنند. مخلوط خاک دست ساز باید قبل از استفاده پاستوریزه شود. در مورد روش های استریل کردن بستر خاک گلخانه برای تولید نشای گیاهان دارویی چه میدانید؟

 • از ظروف مختلف برای جوانه زدن و رشد نشاها استفاده می شود.
 • باغبانان می توانند از فلت، سینی، گلدان، سنگ های فشرده شده و دیگر محصولات تجاری نیز استفاده کنند.
 • قبل استفاده از فلت (گلدان های مسطح و کم عمق)، سینی و گلدان باید تمیز و ضد عفونی شوند.

عمدتا اندازه بذرها به نوع ظروف و روش بذرپاشی بستگی دارد. بذرهای خوب مانند بگونیا و پتونیا معمولا در فلت و سینی بذرپاشی و کاشته می شوند. بعد از جوانه زدن، گیاهان به ظروف تکی انتقال داده می شوند. بذرهای بزرگ مانند گل همیشه بهار و گوجه فرنگی هم می توانند در فلت ها جوانه بزنند. با این حال، اغلب آن ها به صورت تکی در ظروف کاشته می شوند. از مهمترین اصول بذرپاشی در خزانه این است که شما با کیفیت کاشت بذر و عوق کاشت بذر آشنا باشید.

اصول بذرپاشی در خزانه
نشای توپی یا سینی کشت گیاه دارویی سرخارگل

روش و زمان کاشت بذر

هنگام بذر پاشی در فلت و سینی، ظروف را با نیم یا یک اینچ از محیط کشت پر کنید. محیط کشت را با استفاده از آب سفت کنید. آبیاری باعث خروج هوای اضافی از خاک شده و خاک کمی نشست میکند. سپس اجازه دهید آب اضافه تخلیه شود. بذرها معمولا به صورت سطحی بذرپاشی می شوند، سپس در سطح محیط کشت فرو می روند. بذرها باید یک یا دو برابر ضخامت شان توسط محیط کشت پوشیده شوند. پس از بذرپاشی، با غوطه ور کردن ظروف در آب، آب جذب بستر خاکی میشود. وقتی که سطح خاک مرطوب شد، ظروف را از آب بیرون بیاورید و اجازه زهکشی را به آن بدهید. آبیاری از زیر خاک مانع شسته شدن بذرهای سطح محیط کشت می شوند. هنگام بذرپاشی در ظروف تکی، دو یا سه نوع بذر را در هر ظرف بپاشید. ظروف را داخل فلت یا آب قرار دهید.

اصول بذرپاشی در خزانه
نشای ریشه لخت گیاه دارویی آویشن باغی، کیفیت ساقه نشا بسیار مهم می باشد

تاریخ درست بذرپاشی برخی از گل ها و سبزیجات معروف در فضای بسته عبارتند از:

 • اوایل بهمن – گل شمعدانی
 • اواخر بهمن – گل حنا و بگونیا
 • اوایل اسفند – کلم، کلم بروکلی و گل کلم
 • اواخر اسفند – فلفل، بادمجان، پتونیا و مریم گلی
 • اوایل فروردین – گوجه فرنگی، گل همیشه بهار و گل های آهاری
 • اوایل فروردین – خربزه، هندوانه، کدو و خیار

تاریخ درست بذرپاشی برخی از گیاهان دارویی معروف در فضای بسته عبارتند از:

 • اسطوخودوس – ۴ تا ۵ ماه قبل از انتقال نشا به زمین اصلی
 • مریم گلی – ۳ ماه قبل از انتقال نشا به زمین اصلی
 • آویشن باغی – ۳ ماه قبل از انتقال نشا به زمین اصلی
 • استویا – حداقل ۲ ماه تا ۸۵ روز قبل از انتقال نشا به زمین اصلی
 • به لیمو – قلمه زنی حداقل ۴ ماه قبل از انتقال نهال به زمین اصلی، شما میتوانید در مدت ۲ ماه نیز نهال به لیمو تولید کنید ولی ضعیف میشوند

اگر از تاریخ کشت اطمینان ندارید، بسته بذرها را بررسی کنید. هربال مارکت بر روی بسته بذور و همچنین دستورالعمل کاشت بذور تاریخ دقیق کاشت را آورده است. تاریخ کشت در ایران با توجه به تفاوت اقلیمی بسیار زیاد، متنوع است. بزودی هربال مارکت تقویم دارویی ایران را منتشر میکند و شما با خیال راحت میتوانید برای کشت در زمان مناسب اقدام کنید.

نکته بسیار مهمی که معمولا باید به آن توجه بسیار کرد زمان کشت می باشد معمولا زمان کشت هر منطقه ای متعلق به همان منطقه می باشد. برای مثال اگر شما بذر را از اروپا خریده اید و روی بذر زمان کشت را اواخر آپریل نوشته است نباید به آن اطلاعات بسنده کرد چرا که آن اطلاعات برای همان منطقه یا مناطق مشابه می باشد و شما باید دقیق بر اساس شرایط ایران بذر را کشت کنید.

اصول بذرپاشی در خزانه
در این تصویر روش ارسال نشای آویشن باغی را مشاهده میکنید. ارسال اتوبوسی می باشد.
 • برای اطمینان از رطوبت در هنگام جوانه زدن، ظروف را با وسیله تمیز و پلاستیکی پوشش دهید یا آن را درون کیسه های پلاستیکی تمیز قرار دهید. سوراخ هایی را برای عبور جریان هوا بر روی پلاستیک ایجاد کنید.
 • ظرف را در مقابل نور قرار دهید اما نه تابش مستقیم نور
 • دمای مناسب برای جوانه زنی بیشتر گل ها و سبزیجات بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است.
 • دقت داشته باشید که مهمتر از دما محیط برای جوانه زنی بذور دما خاک یا بستر می باشد. بنابراین وقتی میگوییم دمای محیط ۲۵ درجه سانتیگراد باشد یعنی دمای خاک بالای ۱۸ درجه سانتیگراد باشد. در غیر اینصورت بذر مجدد وارد خواب شده و جوانه زنی اتفاق نمی افتد. اتفاقی و اشتباهی که بیشتر تولید کنندگان مبتدی نشا مرتکب میشوند.
 • به محض اینکه جوانه ها ایجاد شدند، آن را از پوشش یا کیسه پلاستیکی جدا کنید.
 • یکی از اصول بذرپاشی در خزانه این است که بذر خریداری شده را از محل مطمئنی تهیه کرده باشید.
اصول بذرپاشی در خزانه
در این تصویر نشای توپی گیاه دارویی زوفا را مشاهده می کنید

مقاوم سازی نشا

هنگامی که بذرها جوانه زدند، آن ها را به منطقه ای با کمی دمای خنک و تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید یا آن را زیر نور لامپ قرار دهید. زمانی که دومین مجموعه برگ ها ظاهر شدند، جوانه های کاشته شده در فلت ها را به گلدان های تکی انتقال دهید. در برخی از گلدانها میبینیم که چند عدد بذر جوانه زده است بنابراین قوی ترین بوته را نگداشته و بقیه را از گلدان خارج کرده و در گلدان دیگری میکاریم.

 • یکی از اصول بذرپاشی در خزانه، آشنایی با شرایط مقاوم سازی و هاردنیگ نشای گیاه دارویی می باشد.
 • در صورتی که شما بذر را در داخل بستر خاکی کشت کرده اید. و میخواهید نشا را به صورت ریشه لخت به زمین انتقال دهید ضروری می باشد که قبل از خارج کردن نشا از بستر، آنرا کامل آبیاری کنید تا نشا کاملا سیراب شود همچنین نشا به راحتی از بستر خاکی خارج گردد.
 • مقاوم سازی نشا بخشی از فرایند تولید نشا می باشد که در آن ما سعی میکنیم نشایی که در شرایط کنترل شده گلخانه تولیده کرده ایم را به شرایط جدید در مزرعه عادت دهیم. هربال مارکت در مورد مقاوم سازی و هاردنینگ نشا مقاله مفصلی منتشر کرده است که شما رو دعوت میکنم آن را مطالعه کنید.
 • مطمئنا مقاوم سازی نشاهای مختلف گیاهان با هم متفاوت است. مخصوصا گیاهان دارویی که تقریبا ناشناخته بوده و در ایران اطلاعات ما از آنها بسیار کم می باشد.
اصول بذرپاشی در خزانه
نهال ریشه دار شده به لیمو رو میبینید که به صورت ریشه لخت بسته بندی شده و ارسال میشود

گیاهچه های کوتاه، ضخیم و با رنگی سبز تیره بهترین نوع برای انتقال دادن هستند. برای دریافت بهترین نتیجه، نشاها را زیر نور چراغ قرار دهید. به لامپ های مخصوص کشاورزی و لامپ های ایستاده فانتزی نیازی نیست. فلوئورسانس (لامپ) استاندارد دارای دو لامپ ۴۰ واتی (یکی با نور سردتر و دیگری با نوری گرم تر) است. فاصله نور فلوئورانس (لامپ) با گیاه نباید بیش از ۱۰  تا ۱۵ سانتیمتر باشد. این نور باید روزانه ۱۲ الی ۱۶ ساعت به گیاه بتابد.

 • در تصور عمومی شاهد آن هستیم که مردم فکر میکنند نور مهتابی اگر در خانه روشن باشد گیاه از آن میتواند برای سنتز و زندگی استفاده کند در حالی که فاصله زیاد لامپ های خانگی با سطح برگ مانع از اثر بخشی آن می شود. بنابراین فاصله تابش نوری را رعایت کنید.

وقتی سطح خاک کاملا خشک شد، جوانه ها را آب دهید. هر هفته به اندازه کمی کود، به خاک گیاهان کود اضافه کنید. در نهایت، قبل از کاشتن آن ها در باغچه، گیاهان را در فضای بسته خیس و خنک نگه دارید. یعنی قبل از انتقال به زمین اصلی آنها را آبیاری کنید.

خرید نشای گیاهان دارویی

هربال مارکت تولید کننده انواع نشای گیاهان دارویی و بذر گیاهان دارویی می باشد. میتوانید نشای مورد نیاز خود را از هربال مارکت خرید کنید. نشای مریم گلی، آویشن باغی، نشای آویشن شیرازی، اسطوخودوس، نعناع فلفلی، بادرنجبویه، گل محمدی، زوفا، سرخارگل و تمامی نشاهای گیاهان دارویی در هربال مارکت موجود است. برای مشاهده تصاویر نشای گیاهان دارویی اینجا کلیک کنید.

تهیه و تنطیم

 • تهیه و تنطیم از هربال مارکت
 • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
 • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.