Loading...

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران :جینسینگ هزاران سال است که به عنوان گیاه دارویی و درمانی استفاده می شود. ریشه های جینسینگ باکیفیت بالا، هنوز هم صدها دلار ارزش دارد و تولیدکنندگان می توانند با استفاده از روش کاشت “شبیه سازی وحشی” مقدار زیادی جینسینگ تولید کنند. روش مذکور نیاز به ۷ سال رشد قبل از برداشت دارد. در این روش جینسینگی با کیفیت بالا تولید می شود و احتمال مرگ و میر بسیار کم است.

چنانچه شما جینسینگ را در زیر سایه مصنوعی و برای مدت کوتاهتری مثلا ۴ سال بکارید، این روش نیاز به تلاش بیشتری دارد و جینسینگی که ارزش پایین تری دارد تولید می شود و در کشت سطوح وسیع اقتصادی می باشد.

در این مقاله میخواهیم به بررسی کشت و کار جنسینگ در مزرعه بپردازیم با هربال ماکت همراه باشید. توجه داشته باشید که مقاله گردآوری و ترجمه مقالاتی هست که در کشور آمریکا نوشته شده است و هربال مارکت تاجایی که ممکن است مقاله را برای محیط ایران بروزرسانی میکند در عین حال این بروزرسانی ۱۰۰ درصد نمی باشد.

بازار عرضه جینسینگ خود را مشخص کنید

قبل از اینکه نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران را آموزش ببینید یا به فکر تولید جنسینگ باشید به دنبال این باشید که چه مقدار زمان و سرمایه گذاری نیاز دارد. قبل از اینکه برای کاشت جینسینگ آماده شوید مطمئن شوید که روشی برای فروش جینسینگ های بالغ دارید. یک روش این است که با فروشندگان جینسینگ مجاز کشور ارتباط برقرار کنید. البته ممکن است بتوانید جنسینگ تولید شده را به آنها نشان دهید تا وزن شده و قیمت گذاری شوند. اما اگر این قیمت مورد نظر شما نبود می توانید خیلی ساده یک خریدار دیگر را انتخاب کنید. در زیر نکاتی برای بهتری شدن شرایط فروش ذکر میکنیم.

 • شما می توانید لیست نمایندگان مجاز فروش جینسینگ را در منطقه خود پیدا کنید و برای پیدا کردن بهترین قیمت برای محصول خود به آنها مراجعه کنید. در ایران عمدتا شرکت های داروسازی و عطارهای نمایندگان فروش جنسینگ می باشند.
 • اگر قصد دارید از میانجیگران استفاده نکنید و خودتان جینسینگ خرید و فروش کنید باید مجوز فروشندگی را کسب کنید. قوانین مربوط به صدور مجوز فروشنده در کشورها مختلف متفاوت است بنابراین مقررات دولت خود را دنبال و بررسی کنید. در ایران برای فروش جنسینگ مجوزی دیده نشده است ولی برای اینکه عطاری داشته باشید نیازمند پروانه کسب می باشید.
 • برخی افراد همچنین جینسینگ خود را در سایت حراج مانند eBay به فروش می رسانند با این وجود هنوز به مجوز صادرات نیاز دارند.
 • فروش اینترنتی جینسینگ در ایران نیاز به مجوزهای فروش آنلاین دارد.

کاشت جینسینگ به روش شبیه سازی وحشی

در این روش کشاورز از نحوه کاشت طبیعی جنسینگ تقلید می کند. جینسینگی که با این روش (طبیعی) تولید میشود معمولا برای بالغ شدن به ۸ سال زمان نیاز دارد. در تولید جنسینگ به روش طبیعی نتیجه نهایی بسیار بارزش تر است (به دلیل رنگ و شکل جنسینگ).

در نحوه کاشت جنسینگ به روش زراعی شما می توانید این روند را با استفاده از سایه های مصنوعی یا خاک سبک استفاده کنید. اما ممکن است جیسنسینگی که به دست می آید شکل متفاوت تر داشته باشد و کمتر ارزشمند باشد. بنظر ما نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران میتواند به روش تقلید از روش طبیعی باشد اما به بررسی های بیشتری نیاز می باشد.

 • در روش کاشت مزرعه ای (زراعی) ۴ سال طول می کشد تا جینسینگ بالغ شود اما نیاز به کار و تلاش بیشتری دارد و خطر توسعه بیماری بیشتر است. کاشت جنسینگ به صورت تقلیدی از محیط وحشی تقریبا ۲۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار در هر هکتار هزینه می برد. اکثر کشاورزان خرد، روشی که در این مقاله توضیح داده شده است را انتخاب می کنند این روش که نحوه کاشت جنسینگ به صورت طبیعی است باعث می شود ریشه جنسینگ با ارزشتری تشکیل شود و هزینه ها تقریبا ۲۶۰۰ دلار خواهد بود. توجه داشته باشید که این هزینه ها برآوردهای سختگیرانه است. روش کاشت زراعی در ایران نیز ممکن می باشد اما بایستی دانش فنی آن بصورت دقیق استخراج گردد. نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران فعلا در حد تئوری و فعالیت های محدود می باشد و هیچ منبع موثقی آن را تائید نکرده است.

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

محیط درستی را انتخاب کنید

اگر می خواهید با استفاده از روش “شبیه سازی – وحشی” جینسینگ را بکارید شما نیاز به زمینی دارید که در محدوده طبیعی گیاه است. جینسینگ در آب و هوای سرد و معتدل که حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر بارندگی سالانه دارد رشد طبیعی و مناسب میکند. این نوع محیط در مناطق شمال غربی، مرکزی و شمال شرقی ایالات متحده، جنوب کانادا و مناطق کوهستانی جنوب ایلات متحده یافت می شود. در ایران شمال کشور و برخی نقاط مانند سردشت یا مکانهایی که دارای بارندگی های خوبی هستند مناسب کشت و کار جنسینگ می باشد.

 • اگر مطمئن نیستید که جینسینگ در منطقه شما رشد می کند می توانید در مورد آن سرچ کنید و یا با مدیریت بخش جهاد کشاورزی کشور یا منطقه خود تماس بگیرید. هر چند بعید هست کارشناسان جهاد کشاورزی در مورد جنسینگ حرفی برای آموزش دادن داشته باشند.
 • هرگونه مجوز لازم را برای کاشت و فروش جینسینگ کسب کنید. در ایران برای کشت جنسینگ مجوزی نیاز نیست.

هر کشوری دارای مقررات و قانون متفاوتی برای کاشت جینسینگ است، اگر شما جینسینگ را برای اهداف تجاری کاشت و برداشت می کنید به مجوزهایی نیاز دارید. در مورد مقررات منطقه خود تحقیق کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با سازمان ها و ادارات کشاورزی یا دولتی تماس بگیرید. روش “شبیه سازی وحشی” همانطور که در اینجا توضیح داده شده است ارگانیک بوده و شما باید مجوزهای ارگانیک را هم بررسی کنید.

 • از ۱۹ ایالات متحده ای که اجازه برداشت جینسینگ را دارتد ۱۸ تا آنها نیاز به برداشت حداقل ۵ ساله با ۳ برگ دارند در حالی که ایلینوی نیاز به این دارد که گیاهان حداقل ۱۰ سال سن و ۴ برگه باشند. خوشبختانه قوانینی که در برخی کشورها برای کشت و کار جنسینگ وصع شده است نکات آموزنده بسیار خوبی دارد.

یک سایت مناسب انتخاب کنید

مهمترین انتخاب در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران انتخاب یک زمین و سایت برای کاشت جنسینگ می باشد. جینسینگ در سایت هایی (به ویژه در دامنه های شمال یا شرق) جنگلی مرطوب سایه دار به خصوص جنگل هایی که دارای درخت های صنوبر زرد، یلوط، شاه بلوط هستند بهترین رشد را دارند. جنگل های بالغ با درختان جنگلی بزرگی که حداقل ۷۵ درصد نور خورشید را مسدود می کننده ایده آل هستند. درختچه ها، گل ها و دیگر جوانه های بلند و ضخیم با جینسینگ به رقابت می پردازند و اکثر مواد مغذی موجود در خاک را جذب می کنند و در نتیجه مواد مغذی برای جینسینگ کم می شود.

 • احتمالا بهترین روش برای اینکه تعیین کنید که یک سایت برای جینسینگ مناسب است یا نه، پیدا کردن جینسینگ وحشی است که در آنجا رشد پیدا کرده است.
 • از آنجا که جینسینگ وحشی بسیار نادر است ایده خوب این است که گیاهانی مثل تریلیوم، کوهوش،گل شیپوری آمریکایی، یام وحشی،خوک طلایی، مهر سلیمان، زنجبیل وحشی، سرخس را پیدا کنید. می توانید به صورت آنلاین جستجو کنید و گیاهانی که در منطقه شما رشد می کنند را بررسی کنید و یا از گیاهشناس محلی خود کمک بگیرید.
 • علاوه براین توجه داشته باشید شکارچیان جینسینگ یک مشکل جدی هستند، مطمئن شوید که نقطه ای را انتخاب کرده اید که از دید عموم پنهان است و در نزدیکی مسیر پیاده رو نیست.

خاک را بررسی و تست کنید

در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران به شرایط خاک توجه ویژه ای باید کرد. خاک باید لومی و مرطوب باشد، با این حال باید به خوبی زهکشی شده باشد. در خاک سنگین و خاک رسی کشت نکنید. هنگامی که شما یک سایت بدست آوردید چند نمونه از خاک اطراف محل کاشت را تست کنید. تجزیه و تحلیل خاک در آزمایشگاه خاک یا دانشگاه انجام می شود. فروشگاه عرضه محصولات باغی شما ممکن است کیت تست خاک داشته باشند که شما می توانید از آنها برای ارزیابی PH خاک استفاده کنید اما آزمایش کلسیم و فسفر برای شما سخت تر است. در حالی که برخی از اختلافات در مورد بهترین نوع خاک وجود دارد شما می توانید به دنبال خاکی باشید که دارای PH مابین ۴.۵ تا ۵.۵ (خاک اسیدی)، سطوح کلسیم ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پوند درهکتار (تقریبا ۰.۳۵ کیلوگرم در متر مربع) و سطح فسفر (P) حداقل ۹۵ پوند در هکتار (۰.۰۱ کیلوگرم در مترمربع) باشد.

 • خاک با سطح رطوبت درست نباید هنگامی که آن را در دست خود می گیرید و فشار می دهید به دست شما بچسبد.
 • بعضی از تولید کنندگان جنسینگ PH طبیعی تر مابین ۶ و ۷ را ترجیح می دهند. متاسفانه مطالعات کافی برای تعیین محیط مناسب برای کاشت جینسینگ انجام نشده است اما باید هر خاکی که دارای پی اچ بین ۴ تا ۷ باشد برای کاشت جنسینگ مناسب می باشد.

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

در صورت نیاز از کود استفاده کنید

اگر سایتی را پیدا کردید که مناسب و کامل است (به جز ویژگی های شیمیایی خاک)، ممکن است بخواهید PH خاک را تنظیم کنید یا میزان فسفر یا کلسیم را افزایش دهد. اگر شما می خواهید جینسینگی که به روش شبیه سازی وحشی کاشته شده است را به فروش برسانید باید از مصرف کود اجتناب کنید یا حداقل کود را به سطح خاک اعمال کنیدو با افزودن آهک (کربنات سدیم) و با افزودن سولفات گلسیم می توان سطح کلسیم را بدون تغییر PH اصلاح کرد.

 • توجه داشته باشید که جینسینگ می تواند در مناطقی که کلسیم یا فسفات پایینی دارند رشد کنند اما ممکن است ریشه های کوچکتری داشته باشد و یا رشد کندی داشته باشد. این گیاه را باید در شرایطی بکارید تا گیاهان دیگر برای مواد مغذی به رقابت نپردازند.
 • همچنین مطمئن شوید که به طور سالانه آزمایش و اصلاح خاک را انجام می دهید.

آماده سازی بذرها

خرید یا برداشت بذرها

توجه داشته باشید که برخی مناطق دارای قوانین ممنوعه یا محدودیت برداشت جینسینگ هستند. قبل از جستجو برای گیاهان وحشی قوانین کشور یا منطقه خود را بخوانید. اگر شما به طور قانونی مجاز به برداشت جینسینگ نیستید یا که جینسینگ وحشی را پیدا نمی کنید می توانید از تولید کننده های محلی یا فروشگاه های آنلاین بذر جینسینگ را خریداری کنید. بذرهای سبز نسبت به بذرهای دسته بندی شده ارزانتر هستند اما همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد به چند ماه آماده سازی نیاز دارند. در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران به آماده سازی بذر اهمیت بسیار زیادی داده شده است. اگر بذر آماده سازی نشود کشت و کار آن بی نتیجه خواهد بود.

 • بذرهای نرم یا بدون رنگ برای کاشت مناسب نیستند.
 • قبل از ماه جولای (۱۰ مرداد تا ۹ تیر) یا آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) بذرها را سفارش دهید تا در پاییز آنها به شما تحویل داده شوند. انتظار می رود تا پاییز دانه های کیفیتشان پایین بیاید.
 • قبل از کاشت بذر ها را مرطوب نگه دارید
 • بذرها را در کیسه پلاستیکی و در یخچال و فریزر نگه داری کنید. با اسپری کردن بذرها را مرطوب کنید تا آماده شوند. اگر بذرها همیشه خشک بمانند آنها خواهند مرد.

بذرهای جنسینگ را برای جوانه زدن آماده کنید

هنگامی که گیاه جینسینگ وحشی بذر تولید می کند، برخی از بذرها رشد نخواهند کرد. برای همین دانه ها نیاز به طبقه بندی و دسته بندی و سورت شدن دارند و بذرهایی که از آنها گیاه حاصل نمی شود جدا می شوند. بیشتر بذرهای فروشگاهی در حال حاضر طبقه بندی شده هستند اما اگر خودتان بذرها را برداشت می کنید باید خودتان فرآیند دسته بندی را انجام دهید. با توجه به تعداد بذرهایی که دارید از یکی از روش های زیر استفاده کنید. در ایران فروشگاهی که بخواهد بذر جنسینگ بفروش برساند نداریم و شما باید از فروشگاه های آنلاین بذر مورد نیاز خود را خریداری کنید. در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران باید بدانید که کدام بذر پوک شده است یا کدام یک قدرت رشد دارد. وقتی یک بذر را داخل آب بیاندازید بذوری که خشک و گوک هستند روی آب قرار میگیرند.

 • مقدار کمی از بذرها را در کیسه ای با مش ریز قرار دهید. در پاییز کیسه را ۴ تا ۵ اینچ (۱۰ تا ۱۳ سانتی متر) زیر خاک نرم قرار دهید. آن را با چند اینچ (حدود ۱۰ سانتی متر) مالچ بپوشانید. محل را علامت گذاری کنید و آن را مرطوب نگه دارید اما خیس نکنید.
 • مقدار زیادی از بذرها را در یک ظرف مخصوص قرار دهید تا آن را از دسترس جوندگان دور نگه دارید. یک جعبه چوبی که دارای صفحه بالایی و پایینی است و دارای ۸ تا ۱۲ اینچ (۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر) عمیق را برای برای ایجاد لایه های مختلف استفاده کنید. جعبه را با لایه های متناوب شن و ماسه مطوب و بذر پر کنید. جعبه را با ۱ تا ۲ اینچ (۲.۵ تا ۵ سانتیمتر) در خاک قرار دهید و پوشش مالچ ایجاد کنید و مکان را علامت بزنید. اگر خاک خشک شد به آن آب بدهید. منظور اینکه همیهش مرطوب باشند.

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

بذرها در فصل بهار جوانه می زنند

اگر بذرهای خود را طبقه بندی کردید خاک ظرف را بکنید و ببینید کدام یک از دانه ها آماده هستند، بذرهای نرمی که بدون رنگ هستند را حذف کنید. اگر بذر جوانه زده است بلافاصله آنها را به ظرف برگردانید و دوباره آنها را دفن کنید. بررسی کنید که ماسه یا خاک هنوز مرطوب باشد.

بذرهای دیگر را در پاییز بکارید

اکثر بذرها باید در پاییز (بعد از اینکه برگ ها از درخت افتادند و قبل از یخ زدن زمین) کاشته شوند. بذرهای جینسینگ بهتر است در اواخر پاییز و زودتر از زمستان و زمانی که خاک مرطوب است باید کاشته شوند (مثلا بعد از باران). زمان کاشت بذر جنسینگ یا نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران از الگوی مشابهی با کشور آمریکا میتواند تبعیت کند چرا که ما اقلیم های مشابه فراوانی داریم.

قبل از کاشت بذرها را در آب بگذارید

به غیر از بذرهایی که جوانه زده اند، بذرها را در مخلوط ۱ به ۹ سفید کننده خانگی و آب قرار دهید. اجازه دهید ۱۰ دقیقه بذرها به همان صورت باقی بمانند تا قارچ هایی که جینسینگ را آلوده می کند را بکشد. بذرهای شناور به احتمال زیاد بذرهای خالی و مرده هستند و باید برداشته شوند. دانه های باقی مانده را در آب تمیز بشویید و آنها را برای کاشت به سایت خود ببرید.

 • شما میتواندید بذرهای خود را با قارچ کش استریل کنید.

کاشت بذرها

حذف علف های هرز

مطلوب نیست همه گیاهان را از منطقه بردارید اما شاخه ها و علف های هرز کوچک با جینسینگ به رقابت می پردازند و مواد مغذی خاک را مصرف می کنند. سرخس به طور خاص یک ماده شیمیایی را تولید می کند که می تواند گیاهان اطراف خود را بکشد بنابراین آنها را از بین ببرید و یا از کاشت جینسینگ در مناطق همجوار با آن اجتناب کنید. اگر میخواهید جنسینگ را به صورت زراعی کشت کنید

تعداد زیادی از بذرها را با پراکندن آنها بکارید

اگر شما می خواهید جینسینگ خود را در مطلوب ترین شرایط ممکن رشد دهید باید مقدار زیادی از دانه ها را برای کاشت انتخاب کنید. ابتدا بستر برگ ها را از زمین بردارید. هدف پراکندن حدود ۶ تا ۱۲ دانه در فوت مربع است (۶۵ تا ۱۲۰ دانه در مترمربع).

تعداد کمی از دانه ها را به طور کامل بکارید

بیشتر جینسینگ هایی که با روش کاشت شبیه سازی وحشی کاشته شده اند به مقدار کمی آمادگی نیاز دارند. اول برگ ها را از کف زمین بردارید تا خاک سطحی نمایش داده شود. حفره هایی را ایجاد کنید و مطابق زیر عملیات کاشت را انجام دهید.

 • اگر هدف شما نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران برای برداشت جنسینگ ۷ ساله است (جینسینگ های بیشتر از ۷ سال) بذرها را ۶ تا ۹ اینچ (۱۲ تا ۲۳ سانتیمتر) جدا از هم بکارید. این روش کاشت معمول برای جینسینگ شبیه سازی وحشی است چونکه فاصله های زیاد باعث کاهش خطر گسترش بیماری می شود.
 • اگر مقدار زیادی بذر دارید و می خواهید زودتر برداشت کنید بذرها را با فاصله های ۱ اینچی بکارید. این روشی بیشتر برای جینسینگ هایی که با روش کاشت مزرعه ای کاشته شده اند استفاده می شوند چونکه جینسینگ مورد ازمایش قرار می گیرد و باید با دقت بررسی شود تا بیماری و آفات کنترل و درمان شوند. این روش برای پرورش دهندگانی که برای بار اول جینسینگ می کارند توصیه نمی شود.

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

منطقه را با مالچ یا برگ بپوشانید

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران دارای فاکتورهای متعددی می باشد که یکی از آنها وجود مالچ طبیعی در محل مزرعه می باشد. هر چند درکشور آمریکا از مالچ هایی مانند کاه و کلش گندم و جو نیز استفاده میشود اما وجود برگ خشک بعنوان مالچ در محل کشت و کار جنسینگ یک امتیاز بزرگ محسوب میشود. یک لایه مالچ را به منطقه مورد نظر پخش کنید تا رطوبتی که برای جینسینگ بسیار حیاتی است حفظ شود. از ۱ تا ۲ اینچ (۲.۵ تا ۵ سانتی متر) پوشش زمینی استفاده کنید نه بیشتر، چون که جوانه جینسینگ قادر نخواهد بود از یک لایه ضخیم تر عبور کند. در صورتی که در یک منطقه با زمستان های سرد و یخ زدگی های مکرر زندگی می کنید، شما باید از ۴ اینچ (۱۰ سانتیمتر) مالچ استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که در بهار این سطوح را کاهش دهید.

 • از مالچ برگ بلوط استفاده نکنید چونکه برای جوانه زنی کمی سفت هستند. اگر قبلا از مالچ بلوط استفاده کرده اید ابتدا آنها را از سطح خاک جدا کنید.

منطقه را علامت گذاری کنید یا از دستگاه های GPS استفاده کنید

شما نیازی به بازدید از سایت ندارید و در طی ۷ سال و تا زمانی که گیاه شما بالغ می شود ممکن است جنگل تغییر کند پس باید مطمئن شوید که دوباره می توانید جینسینگ را پیدا کنید. بهترین راه برای این کار این است که از دستگاه GPS برای تعیین مختصات دقیق استفاده کنید. اگر شما باید از علامت گذاری استفاده کنید مطمئن شوید از نشانه هایی استفاده کرده اید که به راحتی توجه شما را به خود جلب می کند. بحث حفاظت از مزرعه نیز جزو مباحث بسیار مهم در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران می باشد. مطمئنا افراد سودجو و دزد به دنبال برداشت جنسینگ شما و سودجویی هستند.

مراقبت از گیاهان و برداشت

مکان را مخفی و امن نگه دارید، از آنجا که جینسینگ وحشی بسیار ارشمند است شکارچیان در مناطق کاشت بسیار وجود دارند. منطقه کاشت جینسینگ را نزد کسی بازگو نکنید، تا حد ممکن جینسینگ را در محل هایی که افراد دیگر نمی توانند پیدا کنند بکارید.

تراکم جنسینگ در کاشت بذر

جینسینگ هایی که خیلی نزدیک به هم کاشته می شوند می تواند بیماری را گسترش دهند و یا برای مواد مغذی با هم به رقابت بپردازند. پس از اولین فصل رشد، رشد به ۶ گیاه در هر فوت مربع (۶۵ عدد در متر مربع) و بعد از سال دوم رشد تا ۱ یا ۲ گیاه در فوت مربع (۱۱ تا ۲۲ در هر متر مربع) خواهد رسید. از انجایی که نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران هنوز کاملا بومی سازی نشده است باید بر اساس کشت آزمون و خطا کار را انجام دهید تا قلق کار دست شما بیاید.

شما همچنین می توانید جینسینگ را در مناطق دیگر در طول پاییز بکارید تا یک برداشت دائمی را ایجاد کنید. بسیاری از کشاورزان این کار را انجام می دهند تا سالیان سال بعد از اولین گلدهی، جینسینگ سالم داشته باشند.

قبل از استفاده از آفت کش ها و سم زدایی تحقیق کنید

یک مزیت عمده برای استفاده از روش کاشت شبیه سازی وحشی، کاهش خطر ابتلا به آفات و بیماری ها به علت فاصله های زیادی است که دارد، در حالی که بعضی از گیاهان می توانند مواد مغذی خاک را استفاده کنند اما بعید به نظر می رسد که ریشه های با ارزش را از بین ببرند و بیماری ها نباید بین گیاهان با سرعت بالا گسترش پیدا کنند. اگر شما با مشکلاتی روبرو هستید می توانید با جهاد کشاورزی منطقه خود تماس بگیرید تا اطلاعات مربوط به آفت کش های جینسینگ را بدست آورید. بحث آفات و بیماری ها در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران هنوز نامعلوم و مجهول می باشد.

 • در نظر داشته باشید که اگر شما از آفت کش ها استفاده می کنید ممکن است گواهی نامه آلی خود را از دست بدهید و یا اینکه اعتبار خود را در فروش جینسینگ شبیه سازی وحشی از دست بدهید.

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

صبر کنید تا گیاهان بالغ شوند

در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران شما باید ۷ تا ۱۰ سال صبر کنید تا گیاهان شما ریشه های بزرگ و ارزشمند خود را یدست آورند و این بستگی به محل کاشت مناسب و کمی شانس دارد. جینسینگ که با روش شبیه سازی وحشی کاشته شده است نیاز به صبر زیادی دارد اما تقریبا نیازی به نگهداری ندارد. شما فقط باید به طور مرتب بررسی کنید که آیا زمین مرطوب است و با مقدار مناسبی برگ پوشیده شده است یا نه. در نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران نیز این نکته دارای اهمیت می باشد. سوالی که به ذهن میرسد این است که آیا کشاورزان ایرانی قدرت تحمل یک کشت و کار ۷ ساله را دارند یا نه!

 • اگر جینسینگ شما به صورت متراکم کاشته شده باشد بعد از ۴ سال برداشت را انجام دهید اما این ریشه ها ارزشمند نخواهند بود.

انتظار نداشته باشید گیاهان سالم باشند

بخشی از گیاهان جینسینگ بالای سطح در پاییز می میرند و دوباره در بهار رشد می کنند و هر زمان که این بخش ها بزرگتر می شوند ریشه ها نیز بزرگتر خواهند شد.

برداشت توت قزمز جینسینگ

هنگامی که گیاهان بالغ می شوند، خوشه ای از توت های قرمز در وسط تولید می شوند. اگر می خواهید بذرها را بکارید و یا برای فروش برداشت کنید آنها را در پاییز انتخاب کنید. بخاطر داشته باشید که شما باید قبل از فروش دانه ها را آماده سازی و طبقه بندی کنید. توت های قرمز در واقع بذور جنسینگ می باشد.

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

زمان برداشت ریشه جنسینگ

آن دسته از کشاورزانی که میخواهند نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران را فرا بگیرند باید نسبت به زمان باردهی و برداشت جنسینگ مطمئن باشند. با توجه به اینکه جینسینگ مدت زمان زیادی وقت می برد تا بالغ شود احتمالا شما می خواهید گیاهان خود را زودتر برداشت کنید (به طور معمول ۷ سال طول می کشد تا ریشه های با کیفیت بالا تولید شوند). اگر شما عجله ندارید می توانید آنها را دست نزنید تا سالهای بیشتری را در زمین باقی بمانند و به رشد خود ادامه دهند. اما اگر عجله دارید قوانین محلی برداشت جینسینگ را بررسی کنید.

به دقت زمین را حفر کنید به طوری که به ریشه ها صدمه وارد نشود

برداشت جنسینگ از اصول اولیه نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران می باشد. اگر روش برداشت جنسینگ اشتباه کنید جنسینگ هایی که بدست می آورید همه زخمی و تکه تکه شده هستند که بازار پسندی کمتری دارند. از بیل یا چنگک برای کندن زمین استفاده کنید اما توجه داشته باشید بیل را به صورت عمیق در زمین فرو نبرید و حدود ۶ اینچ یا ۱۵ سانتیمتر از دور گیاه فاصله داشته باشید. اگر ریشه های گیاهان نابالغ جینسینگ در مجاورت با ریشه های جینسینگ بالغ قرار گرفته اند برای بیرون آوردن آن تلاش نکنید و اجازه دهید جینسینگ نابالغ به بلوغ برسد.

 • گیاهان جینسینگ معمولا در زاویه ۴۵ درجه داخل خاک رشد می کنند (نه به طور مستقیم) و به چند بخش تقسیم می شوند. در هنگام کندن زمین مطمئن شوید که ریشه ها شکسته نمی شوند.

نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران

ریشه ها را بشویید و خشک کنید

ریشه ها را در یک سطل آب سرد قرار دهید تا خاک اضافه آن از بین برود. سپس ریشه ها را در یک لایه روی سینی پخش کنید و به آرامی زیر شیر آب شیرین بگیرید و بشویید. اطمینان حاصل کنید که ریشه ها را لمس نمی کنید. جینسینگ را در یک قفسه چوبی که در یک اتاق که داری تهویه مطلوب است قرار دهید ( دمای اتاق بین ۷۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت یا ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتیگراد باید باشد). رطوبت باید بین ۳۵ تا ۴۵ درصد باقی بماند تا از خشک شدن سریع گیاه و کاهش ارزش آن جلوگیری شود.

 • پوست ریشه ها را نکنید و آنها را به شدت شستشو ندهید. برخی از مواد شیمیایی دارویی در موهای ریشه متمرکز می شوند و حذف این موها می تواند از خواص و ارزش ریشه کم کند.
 • ریشه های کوچک در یک یا دو روزه خشک می شوند اما ریشه های بزرگ و رسیده ممکن است تا ۶ هفته طول بکشد تا خشک شوند.
 • نور مستقیم خورشید معمولا خیلی سریع ریشه ها را خشک می کند اما می تواند باعث تغییر رنگ جینسینگ شود اما آنها را برای چند ساعت به منظور خنثی سازی عفونت ها در معرض آفتاب قرار دهید.
 • برای آشنایی بیشنر و کسب اطلاعات دقیق تر با نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران میتوانید مقاله دستورالعمل کشت بذر جنسیگ از سایت هربال مارکت را مطالعه کنید.

خرید بذر جنسینگ

شما میتوانید بذر جنسینگ را از فروشگاه آنلاین هربال مارکت خریداری کنید. لینک خرید بذر جنسینگ را کلیک کنید تا وارد صفحه فروش بذر جنسینگ شود.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران
 • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “نحوه کاشت بذر جینسینگ در ایران”

 1. علی

  Reply

  عالی بود ممنونم

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   خیلی ممنون و تشکر از اینکه وقت گذاشتید و مطالعه کردیدن و خوشحالم که مقالات راضی کننده بودند برای شما
   موفق و پیروز باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.